A gdyby tak zanurzyć się w stadzie miękkich owiec, które wczesną jesienią baca spędza z gór? Lub wyhodować kwiat – ten sam, który przed stu laty namalowano na wiannej skrzyni? Albo też pognać hen na grzbiecie drewnianego konika?

W trakcie kilkumiesięcznej pracy projektantów oraz rzemieślników rzeczy nieprawdopodobne staną się możliwe. Wykonane przez nich wspólnie interaktywne „mega-zabawki” dla dzieci i dorosłych pozwolą na inspirującą zabawę dizajnem i etnografią. Poprzez zabawę nauczą rozumieć tradycję oraz świat współczesny. To przecież od zabawek zaczyna się proces poznawania i uwrażliwiania na formę rzeczy, materiał, z którego powstają oraz kolor, dzięki któremu je zapamiętujemy. Wszystkie realizacje to wynik przetworzenia motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych charakterystycznych dla Małopolski. To również wyraz szacunku dla dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie. Za bezpośrednią inspirację posłużyły projektantom obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Artystycznie przetworzone i przeniesione na grunt współczesności mają pokazać, jak inna może być przestrzeń miejska, gdyby w sposób przemyślany wprowadzić do niej dizajn inspirowany etnografią.

“My, współcześni artyści, boimy się oczywistości – mówi kurator wystawy, Olaf Cirut – Kiedy jeździmy po Małopolsce, zachwycamy się chałupami malowanymi na niebiesko. Ale kto z nas wymalowałby tak własny dom? Wstydzimy się czegoś, co głęboko tkwi w naszych genach. Wszak ogromny procent naszego społeczeństwa ma proweniencję chłopską. Mam nadzieję, że “Park doświadczeń kulturowych” pomoże przełamać strach przed oczywistymi źródłami naszej współczesności.”
 
Po wystawie w Krakowie instalacje zostaną zaprezentowane także w Nowym Sączu, Tarnowie i Brukseli.

Kurator:
OLAF CIRUT

Projektanci:
KATARZYNA WOJTYGA
KRZYSZTOF RADOSZEKFot. Marcin Wąsik/MEK


Fot. Marcin Wąsik/MEK


Fot. Marcin Wąsik/MEK


Fot. Marcin Wąsik/MEK


Fot. Andrzej Majewski


Fot. Andrzej Majewski


Fot. Andrzej Majewski


Fot. Andrzej Majewski


Fot. Marcin Wąsik/MEK