HAND MADE. PRACA RĄK W POSTINDUSTRIALNEJ PRZESTRZENI

2009-11-05

„Hand made. Praca rąk w postindustrialnej rzeczywistości” - konferencja zorganizowana przez Zakład Badań Kultury Wizualnej i Materialnej oraz Zakład Socjologii Codzienności w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu, odbędzie się w dniach 25-27.11.09 (Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku UAM w Obrzycku k. Poznania).
Celem organizatorów konferencji jest refleksja nad współczesnym statusem pracy wykonywanej przez ludzi przy pomocy rąk, sposobami jej wykorzystywania i nad kulturowymi, ekonomicznymi, politycznymi użytkami czynionymi z jej wytworów. Głównym powodem dla podjęcia tej refleksji jest wieloznaczność tego typu aktywności oraz skrajnie odmienne konteksty interpretacyjne, w których są one lokowane.
Z jednej bowiem strony mamy do czynienia z kultem ręcznie wykonywanych, unikalnych obiektów, celebrowaniem rzemieślniczych umiejętności, z pochwałą tego, co lokalne, naznaczone jednostkową indywidualnością. Z drugiej strony praca rąk traktowana jest jako jeden z najważniejszych środków ekonomicznej eksploatacji, która przejawia m.in. w oparciu globalnej produkcji na niskopłatnej sile roboczej, ulokowanej najczęściej w krajach peryferyjnych. Jeszcze inną perspektywą jest patrzenie na pracę manualną jak na podstawowy miernik kulturowej i materialnej wartości obiektów. Proces ten szczególnie widoczny jest w przestrzeni sztuki, gdzie mamy do czynienia z odwrotem konceptualizmu i z ponownym celebrowaniem perfekcyjnie wykonanych artefaktów (obrazów, rzeźb, grafik), z definiowaniem jako artystów przedstawicieli profesji zajmujących się modelowaniem przedmiotów (designerzy, jubilerzy, ceramicy) oraz z tzw. „neo-craftem”, z nowymi formami rzemiosła, którego efektom nadaje się status sztuki.

Szczegółowy plan konferncji na
www.isuam.pl
SWOJĄ DROGĄ. NOWE STRATEGIE DLA KULTURY

2009-12-09
Komitet na Rzecz Radykalnych Zmian w Kulturze oraz Wolny Uniwersytet Warszawy zapraszają do udziału w trzydniowym spotkaniu i dyskusji wokół kwestii związanych z możliwymi przekształceniami kultury (11-13 grudnia 2009). Spotkanie jest skierowane do wszystkich, którzy widzą potrzebę zmiany w organizacji kultury i uważają, że kultura jak inne dziedziny życia, powinna być bardziej demokratyczna, egalitarna i otwarta.

Dyskusje toczyć się będą wokół takich kwestii jak: samozarządzanie, współpraca z samorządami, manifesty, edukacja kulturalna, język debaty o kulturze, prawa autorskie i nowe formy własności intelektualnej, instytucje sztuki, eksperyment w działaniu, scena artystyczna i gwarantowany dochód minimalny.

Dyskusję inicjować będą aktywiści, teoretycy i artyści z Polski oraz goście z zagranicy, dzięki którym będzie można skonfrontować nasze doświadczenie i diagnozy z tym, co dzieje się w innych krajach: NETZ NETZ (WIEDEŃ), DAVE BEECH (LONDYN), ADRIENNE GOEHLER (BERLIN), OPEN MUSIC ARCHIVE (LONDYN), JANEK SOWA, ALINA GAŁĄZKA, ALDONA MACHNOWSKA-GÓRA, ROMEK KURKIEWICZ, OBYWATELSKIE FORUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ, ALEK TARKOWSKI (CREATIVE COMMONS), LIDKA MAKOWSKA, ROMEK DZIADKIEWICZ, KUBA SZREDER.

Miejsce obrad: Biblioteka Uniwersytecka / Warszawa, ul. Dobra 56/66

Zapisy: szymon@funbec.eu
Więcej informacji na: www.rewolucjakulturalna.pl
 
 
WYKŁAD TIMA EDLERA W INSTYTUCIE GOETHEGO

2009-12-10

14 grudnia 2009 w krakowskiej siedzibie Instytutu Goethego o godz. 18.00 odbędzie się kolejny wykład w ramach cyklu „Projektowanie nowoczesności”.

Tym razem zaprezentowane zostaną projekty wizualne braci Tima i Jana Edler. Edlerowie pracują od dziesięciu lat na styku architektury, dizajnu, sztuki i nowych mediów w założonym przez siebie studio projektowym „Realities:united”. Ich działania z zakresu komunikacji wizualnej prezentowane są w architekturze miejskiej. W swoich projektach wyświetlanych na fasadach budynków zwracają szczególną uwagę na przestrzeń, skalę, rozdzielczość obrazu oraz relacje między treścią przekazu a samą architekturą i jej otoczeniem.

Organizatorami spotkania są: Goethe‑Institut, Instytut Cervantesa w Krakowie.

Źródło:
ODPOWIEDZIALNE PROJEKTOWANIE GRAFICZNE // 14-15 stycznia 2010

2009-12-22Wydział Projektowy
Akademii Sztuk Pięknych Katowicach zaprasza nauczycieli akademickich, naukowców, studentów, absolwentów i projektantów do zgłaszania udziału w 2 Międzynarodowej Konferencji Projektowej, tym razem pod hasłem „Odpowiedzialne Projektowanie Graficzne”, która odbędzie się w dniach 14-15 stycznia 2010 w katowickiej Galerii "Rondo Sztuki" (towarzyszące warsztaty odbędą się w dniach 11-13 stycznia 2010). Wśród zaproszonych gości są m.in. Filip Blažek, Lex Drewinski, Jonathan Barnbrook, Marjatta Itkonen, Krzysztof Lenk, Karel van der Waarde i wielu innych.
 
Tematy konferencyjne skupią się wokół zagadnień związanych z aspektem odpowiedzialności projektanta i nauczyciela projektowania graficznego oraz na postawach w zawodzie projektanta graficznego i niezbędnych zmianach dotyczących zakresu i metod nauczania w tym przedmiocie. Konferencja ma zintegrować działania międzynarodowej grupy nauczycieli akademickich, studentów i projektantów. Głównym zadaniem konferencji jest skierowanie uwagi uczestników na ich własne metody pracy, programy i metody nauczania oraz badania i projekty charakteryzujące współczesny, społecznie odpowiedzialny design.
Aby wziąć udział w konferencji i warsztatach należy się zarejestrować i uiścić odpowiednią opłatę. Ilość miejsc ograniczona. Termin rejestracji mija 31 grudnia.
NOWE PIĘTRO // 17 luty 2010

2010-02-10

„Nowe Piętro” to organizowany przez „Architekturę-murator” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej cykl comiesięcznych spotkań z młodymi projektantami, architektami i grafikami.

Na najbliższe spotkanie organizatorzy zapraszają w środę, 17 lutego 2010, do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gośćmi wieczoru będą: Temperówka, LaPolka i pracownia jojko+nawrocki.

ARCHITEKTURA
Pracownia jojko+nawrocki architekci działa od roku 2004. Jej twórcy, Marcin Jojko i Bartłomiej Nawrocki, ukończyli Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Praktykowali w wielu biurach w kraju i za granicą, m.in. u Dicka van Gamerena. Obecnie dzielą czas między pracę w Paryżu, Amsterdamie i Katowicach. Wkrótce ukończona zostanie budowa domów w Rybniku ich autorstwa. Są zwycięzcami międzynarodowego konkursu studenckiego Eklektyzm dzisiaj – willa miejska (2003) oraz konkursu na osiedle mieszkaniowe TBS w Częstochowie (2004). Otrzymali też II nagrodę za projekt zagospodarowania placu Wolnica w Krakowie (2009).

GRAFIKA
Studio Temperówka powstało w 2003 roku. Jego założycielkami są Maria Bukowska i Justyna Kosińska, absolwentki Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Studio specjalizuje się w grafice wydawniczej. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, przygotowując m.in. oprawę graficzną organizowanych przez nie wydarzeń. Studio swobodnie operuje różnymi stylami, najchętniej wykorzystując proste, wyraziste formy, śmiało łącząc tekst z obrazem.

DIZAJN
LaPolka to grupa założona w 2004 roku przez Annę Piwowar i Martę Białecką, dwie absolwentki Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP. Projektantki zajmują się dizajnem, grafiką użytkową oraz projektowaniem małej architektury i scenografii. Są autorkami kilkudziesięciu okładek książkowych, logotypów i systemów identyfikacji wizualnych dla firm. Najszerzej znana jest jednak ich działalność w zakresie wzornictwa. Stolik Konjak, z nogami zrobionymi z butelek, lekkie kolumny-siedziska z pianki czy lampa w kształcie psa to zabawa z formą, ale też przedmioty w pełni użytkowe.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej / 17.02.2010 / godz. 18.00-20.00

Źródło i zdjęcia:
www.architektura.muratorplus.pl
 
W JAKIM KIERUNKU ZMIERZAMY? // 26 luty 2010

2010-02-18


Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, w ramach projektu Regionalna Sieć Promocji i Transferu Technologii w Województwie Śląskim, zaprasza do udziału w seminarium "W jakim kierunku zmierzamy? Światowe trendy w rozwoju innowacyjnych produktów, technologii i usług", które odbędzie się 26 lutego 2010 r. w siedzibie zamku.
 
Celem wydarzenia jest przybliżenie polskim przedsiębiorcom nowych trendów i idei panujących w Europie i na świecie dotyczących innowacyjnego podejścia do produktów i usług.

Seminarium poprowadzi Zuzanna Skalska – absolwentka Design Academy w Eindhoven i Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch w Holandii. Przez wiele lat pracowała jako Sensorial Trend Analyst w departamencie strategii Philips Design. Od ponad ośmiu lat jest trendwatcherem. Jej praca polega na stałym monitorowaniu rynku większości branż przemysłu. Swoją wiedzę wykorzystuje do budowania strategii marek i produktów. Jest autorką specjalistycznych raportów o trendach nagrodzonych Red Dot Award 2009. Jest członkiem zarządu Dutch Design Week oraz wykładowcą na Politechnice TU/e na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Zuzanna Skalska jest również pomysłodawcą i współtwórcą akademii wzornictwa w Poznaniu.
 
Udział w seminarium jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Liczy się kolejność nadesłanych zgłoszeń (termin zgłoszeń upływa 22 lutego 2010 r.). Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: www.zamekcieszyn.pl

WITAJCIE W REALU // 9 kwietnia, godz. 18.00

2010-03-30„Witajcie w realu” to zainspirowany szwedzką szkołą Hyper Island studencki projekt edukacyjny, mający na celu poszerzenie wiedzy z zakresu nowych mediów o taką, której nie można zdobyć na studiach. Projekt rozpoczął swoją działalność w maju 2007 roku. Na spotkania zapraszani są przedstawiciele branży interaktywnej – dyrektorzy, menedżerowie, projektanci, pracownicy agencji reklamowych i firm IT. Goście dzielą się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Dlaczego „Witajcie w realu”? Często rynek pracy wymaga od absolwentów uczelni wyższych zupełnie innych umiejętności niż te wyuczone w trakcie studiów. Poprzez cykl spotkań „Witajcie w realu” organizatorzy przybliżają młodym ludziom realia branży nowych mediów, jej atmosferę i wymagania.
Dnia 9 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się w krakowskiej „Rotundzie” spotkanie z Dawidem Szczepaniakiem i Piotrem Palem (Pride & Glory) oraz Mateuszem Subietą (Odeon Film Studio). Eksperci z firmy „Pride & Glory” opowiedzą o potencjale Facebooka, natomiast Mateusz Subiera opowie o zależnościach między studiami artystycznymi a rynkiem reklamowym, byciem artystą a operatorem maszyny, pracą jako wolny strzelec a pracą w studio, samorealizacją a normalnym życiem. Podczas prezentacji odbędzie się również pokaz krótkometrażowego filmu, pt. „Turysta”, opowiadającego o starszych ludziach, którzy mimo otaczającej ich nędzy, ożywiają dawne, radosne wspomnienia.

Źródło i ilustracje: www.wrealu.info
MYŚL EKO, ŻYJ EKO // 8-28 kwietnia 2010

2010-04-09
W ramach odbywającego się we Wrocławiu festiwalu „Myśl eko, żyj eko” przewidziany jest szereg wystaw, spotkań i dyskusji mających na celu rozwijanie świadomości ekologicznej mieszkańców Wrocławia oraz lokalnych przedsiębiorców.

W ramach festiwalu będzie można zapoznać się m.in. z ekologicznymi rozwiązaniami uświadamiającymi, jak bardzo przemyślane urządzenie własnego domu oraz zmiana codziennych nawyków może wpłynąć pozytywnie na środowisko. Na wystawie „Proekodizajn” we wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar będzie można zobaczyć propozycje polskich projektantów i producentów wyposażenia wnętrza związane z ideologią eko. Zobaczymy na niej, m.in. prace studentów z grupy PG 13 z warszawskiej ASP, Doroty Kulawik, Dawida Grynasza, Magdy Major, Jeremiego Nagrabeckiego, Emandes, Oodesign, firm Agnella, Profap, Noti. Podczas wernisażu Ewa Gołębiowska, dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie opowie o tym, jak „Recycling zaczyna się w głowie, a kończy na ulicy”.

Przez trzy kolejne kwietniowe weekendy w Galerii Wnętrz Domar odbędzie się szereg spotkań, warsztatów i prezentacji: m.in. będzie można zobaczyć jak powstają stołki Plopp Oskara Zięty, wziąć udział w warsztatach filcowania i slow-foodu. Dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, na czym polega segregacja odpadów i stworzyć własne etno-projekty. Natomiast osoby budujące domy i remontujące mieszkania dowiedzą się, jak wybrać przyjazne środowisku materiały i instalacje.

Ciekawym punktem festiwalu jest także przewidziana na 14 kwietnia 2010 r. konferencja dla przedsiębiorców organizowana przez Wrocławski Park Przemysłowy pod hasłem „Dlaczego warto być EKO? Rola ekodesignu w przedsiębiorstwie”. Na konferencji zostaną przedstawione ekonomiczne aspekty innowacji przyjaznych środowisku oraz dotyczące ich ustawodawstwo unijne. Uczestnicy będą mogli poznać także przykłady dobrych ekologicznych praktyk biznesowych z Niemiec i Polski.

Zamknięciu festiwalu, dnia 28 kwietnia 2010 r., towarzyszył będzie panel dyskusyjny zorganizowany w galerii BWA Design we Wrocławiu pt. „Nowe tworzywa i materiały – szansa dla Ziemi czy zagrożenie?” Na ten temat dyskutować będą zaproszeni przez BWA Wrocław oraz magazyn Weranda Country naukowcy, projektanci, eksperci i producenci.

Szczegółowy plan wydarzeń festiwalu oraz program warsztatów można znaleźć na stronie www.domar.pl

Źródło i ilustracje: www.domar.pl
CO TO JEST PROGRAM MUZEUM? // 28 kwietnia 2010

2010-04-22Pierwszym organizowanym przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie wydarzeniem jest panel dyskusyjny „Co to jest program muzeum?”. W spotkaniu udział wezmą twórcy programów najważniejszych polskich instytucji zajmujących się sztuką najnowszą – Piotr Krajewski, Dorota Monkiewicz, Joanna Mytkowska, Piotr Piotrowski, Anda Rottenberg, Jarosław Suchan, Marek Świca oraz Maria Anna Potocka.
 
Celem panelu jest refleksja nad formułą współczesnego muzeum, któremu – jak pisze Gerald Matt – „w ciągle zmieniającym się, dynamicznym otoczeniu […] nie przysługuje już żadne trwałe miejsce. Podlega ono ciągłemu formowaniu, zmuszone jest wciąż na nowo rewidować i definiować swoje stanowisko w sprawie funkcji publicznej, którą pełni”. Jak zatem w czasach przewartościowań rynków kapitału symbolicznego, stworzyć stabilny program, który będzie odzwierciedlał dynamikę rozwoju kultury najnowszej? Czy ograniczenie programu jest wyborem, czy koniecznością? W jaki sposób nakreślić jego granice? Co wybrać: program otwarty, eksperymentujący czy zrównoważony? Model menadżerski czy konsultacyjny?
 
Panel rozpocznie się 28 kwietnia o godzinie 16.00 w auli Centrum Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Grodzkiej 64.
OTWARCIE FESTIWALU ETNODIZAJNU

2010-05-05


TACZKOŁYSKA - projekt Bartosza Muchy prezentowany w ramach wystawy "Wolnica, wolność, wyobraźnia", fot. Marcin Wąsik/MEK


Już jutro, 6 maja 2010 r., otwarty zostanie w Krakowie Festiwal Etnodizajnu. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy zaprosili polskich projektantów, przed którymi postawili odpowiedzialne zadanie – wsłuchać się w to, co poprzez przedmiot mówi dawny rzemieślnik, zdobyć się na cierpliwy ogląd etnograficznych zasobów i uruchomić wyobraźnię. Z przewodnikami – kustoszami MEK – po magazynach wędrowali kuratorzy, projektanci, organizatorzy festiwalu. Celem było poznanie funkcji i form zgromadzonych zbiorów, często już dziś nieoczywistych. Z tego uważnego obcowania z kolekcją MEK powstały dwie festiwalowe wystawy: „Wolnica, Wolność, Wyobraźnia”, pokazana na pl. Wolnica w Krakowie od 6 do 18 maja 2010 r. oraz "Rzecz małopolska - park doświadczeń kulturowych", umiejscowiona na Bulwarach Wiślanych (zakole Wisły) od 6 do 23 maja 2010 r.

Jako wydarzenia towarzyszące podczas festiwalu organizowane są Targi Etnodizajnu (14-16 maja 2010 r.), seria warsztatów (8-9 maja 2010 r.) oraz wykładów z projekcjami filmowymi (11-13 maja 2010 r.). Podczas targów, które niczym soczewka skupią w sobie to, co dzieje się dziś na polskim rynku projektowym w zakresie inspiracji naturą, tradycją i kulturą, będzie można zobaczyć projekty trzydziestu laureatów-wystawców wybranych w drodze konkursu. Seria warsztatów pozwoli uczestnikom na rozwój własnych umiejętności i wyobraźni. Natomiast dzięki wykładom będą oni mogli zapoznać się ze specyfiką pracy projektanta nawiązującego do etno, ze związkami pomiędzy etnografią i ergonomią czy dizajnem a regulacjami prawnymi.
 
„Rzecz małopolska – park doświadczeń kulturowych” – otwarcie: 6 maja, godz. 14.00 (zakole Wisły)
 
„Wolnica, Wolność, Wyobraźnia” – otwarcie: 6 maja, godz. 19.00 (pl. Wolnica)
 
GDYNIA DESIGN DAYS // 12-20 czerwca 2010

2010-05-31
„Otwarte na dobry design” – pod takim hasłem w dniach 12-20 czerwca 2010 roku odbędzie się trzecia już edycja Gdynia Design Days, dni Designu Krajów Nadbałtyckich. Wspólnie z Miastem Gdynia organizuje je Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną nowe idee, koncepcje i produkty z zakresu estetycznego wzornictwa. W tegorocznej edycji szczególnie istotne będą najnowsze trendy w projektowaniu, związane z wyzwaniami, jakie stawia w naszym codziennym życiu globalna gospodarka i kultura. Prezentowane produkty oraz poruszane tematy odwoływać się będą do definicji zrównoważonego rozwoju (sustaintable) czylizrównoważonego życia osobistego, społeczeństw, gospodarki, miast i przestrzeni publicznej, w której żyjemy. Zrównoważony rozwój zapewnia m.in. takie projektowanie produktów i usług, by ułatwiły i uprościły nasze życie, zachowując jednocześnie równowagę w środowisku, w którym żyjemy.

Źródło i ilustracje:
www.gdyniadesigndays.eu
 
WARSAW DESIGN WEEK // 4-13 czerwca 2010

2010-06-07Ruszyła pierwsza edycja festiwalu Warsaw Design Week, która potrwa do 13 czerwca 2010 roku. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zobaczyć wystawy mebli, plakatów, fotografii oraz grafiki użytkowej, a ponadto wziąć udział w wykładach, warsztatach i pokazach filmowych.

Szczególnie ciekawie zapowiada się wykład Krzysztofa Hermana na temat ogrodów tymczasowych – często drobnych skrawków zieleni, które w istotny sposób poprawiają przestrzeń miejską, jak również spotkania omawiające papier jako nośnik dizajnu czy konkretne przykłady projektów kreatywnych (case study).

Szczegółowa mapa wydarzeń na:
www.warsawdesignweek.pl
Dni Designu Miejskiego // 16-17 czerwca 2010

2010-06-08W dniach 16-17 czerwca 2010 w Warszawie, w ramach Dni Designu Miejskiego, na terenie dawnej Wytwórni Wódek "Koneser", będzie można zobaczyć meble miejskie renomowanych firm europejskich przeznaczone do przestrzeni publicznej. Widzowie będą mogli zapoznać się m.in. z takimi markami, jak Escofet (Hiszpania), Santa & Cole (Hiszpania), MMcite (Czechy), Ziegler (Niemcy), Puczyński (Polska) czy Malafor (Polska).

Celem przedsięwzięcia jest propagowanie nowoczesnych trendów w planowaniu przestrzennym na rynku polskim, jak również stworzenie platformy dyskusji pomiędzy środowiskiem projektowym, producenckim i samorządowym.
 
Formułę imprezy urozmaici spotkanie z ekspertami/praktykami designu miejskiego: Jose Serą (Barcelona), Weroniką Rochacką (Londyn/Design Council) oraz dr. Krzysztofem Domaradzkim.
 
Miejsce: Dawna Wytwórnia Wódek „Koneser”, ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa
Wystawa: 16-17.06.2010, godz. 10.00-20.00
Spotkanie: 16.06.2010, godz. 19.00

Źródło i ilustracje: materiały prasowe organizatora
ŁÓDŹ YOU LIKE TO BE CREATIVE // 17-18 czerwca 2010

2010-06-10

 

Już po raz drugi Łódź Art Center zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej przemysłom kreatywnym. Tematem tegorocznych spotkań jest współpraca międzysektorowa, komunikacja i edukacja. Celem organizatorów jest omówienie przemysłu kreatywnego nie tylko w zakresie globalnej ekonomii, ale także jako złożonego systemu, w którym cele, zadania i role powinny zostać precyzyjnie ustalone i zrealizowane.

Spotkanie z ekspertami zaangażowanymi w tworzenie sektora kreatywnego na każdym z możliwych poziomów jest ciekawą okazją do przeanalizowania możliwości, zagrożeń i problemów przemysłów kreatywnych – zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Nie zabraknie warsztatów oraz przykładów praktycznych pokazujących, jak powinny wyglądać i jak wyglądają instytucje przygotowujące twórców do pracy w sektorze kreatywnym. Uczestnicy dowiedzą się, co można zrobić, aby młodym przedsiębiorcom ułatwić start, m.in. poprzez odpowiednie szkolenia i programy edukacyjne.

Szczegółowy program konferencji oraz informacje o prelegentach na: www.creativeindustries.pl
MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY TYPOGRAFICZNE // 14-25 czerwca 2010

2010-06-13Od kilku lat Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza wybitnych zagranicznych pedagogów i projektantów, którzy przedstawiają polskiej publiczności różne oblicza współczesnej typografii. Podczas dwutygodniowych warsztatów (14-25 czerwca 2010 r.) profesor Jan Kubasiewicz z Massachusetts College of Art and Design w Bostonie oraz profesor Dan Boyarski z Carnegie Mellon University w Pittsburghu przybliżą tajniki typografii dynamicznej. Prowadzonym przez nich zajęciom towarzyszyć będą bezpłatne wykłady, projekcje plenerowe oraz wystawa prac ich studentów.
Grafika dynamiczna związana ze współczesnymi formami edycji ekranowej, telewizyjnej, filmowej i interaktywnej niesie wiele interesujących możliwości użycia kinetycznej typografii w kontekście ruchomego obrazu i dźwięku. Tego typu projekty mają zastosowanie w czołówkach programów telewizyjnych, filmowych oraz w panelach informacyjnych do użytku interaktywnego. Stosowane są w dynamicznych diagramach i publikacjach informacji naukowej, w edycji ekranowej danych statystycznych oraz danych geograficznych. Ponadto znajdują zastosowanie w wystawiennictwie, w panelach informacyjnych i dynamicznych systemach oznaczeń komunikacyjnych. Szerokie zastosowanie projektowania grafiki dynamicznej lokuje ją wśród najczęściej używanych środków komunikacji wizualnej XXI wieku.
Szczegółowy program: www.zamekcieszyn.pl

Źródło i ilustracje: materiały prasowe organizatora

WORLD INDUSTRIAL DESIGN DAY 2010 // 29 czerwca 2010

2010-06-23Data 29 czerwca oznacza w branży projektowej międzynarodowe święto dizajnu – World Industrial Design Day. Tego dnia International Council of Societies of Industrial Design (ICSID) zaprasza projektantów i instytucje z całego świata do inicjowania różnych wydarzeń – wystaw, spotkań, wykładów, pokazów filmowych, których celem jest promowanie wzornictwa przemysłowego zaangażowanego społecznie.

Hasłem, pod którym odbywają się tegoroczne wydarzenia, jest: "Industrial Design: Humane solutions for a resilient world". Temat ten ma zintegrować środowisko projektantów i producentów w zakresie osiągania celów prowadzących do rozwiązywania konkretnych problemów współczesnego świata. Pomysł wywodzi się z wcześniejszej akcji, "Uniting Designers in Disaster", stanowiącej odpowiedź projektantów na skutki trzęsienia ziemi na Haiti. Ówczesna integracja środowisk związanych z przemysłem i dizajnem uzmysłowiała istotną rolę, jaką wzornictwo przemysłowe może odegrać w kwestiach globalnych.
 
Źródło i ilustracje: www.icsid.org

 
VI KONFERENCJA ERGONOMICZNA // 18 listopada 2010

2010-06-30


Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprasza do udziału w VI Międzynarodowej Konferencji Ergonomicznej „Ergonomia – Inwestycja w Sukces”. Konferencja stawia sobie za cel próbę odpowiedzi na pytanie ile kosztuje ergonomia jako inwestycja z punktu widzenia wybranych branż i rodzajów produktów i usług:
 

- jaka jest skłonność przedsiębiorstw do korzystania z wyników badań ergonomicznych na etapie projektowania produktów i usług?
- jakimi kryteriami kierują się przedsiębiorcy decydując o inwestycjach w implementację ergonomicznych rozwiązań i w jaki sposób mierzona jest opłacalność takich działań?

Konferencja będzie płaszczyzną, na której spotkanie pracownika naukowego, projektanta, doradcy z przedsiębiorcą będzie inspiracją do stosowania innowacyjnych rozwiązań przynoszących realne korzyści finansowe oraz stanowiących o silnej pozycji konkurencyjnej firmy.

Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają:
- architektów i projektantów, kadrę zarządzającą przedsiębiorstw produkcyjnych i firm usługowych, pełnomocników do spraw jakości, pełnomocników do spraw bezpieczeństwa pracy, pracowników działów badań i rozwoju.
- pracowników naukowych, studentów.
- wszystkich tych, których obszar zainteresowań stanowią badania ergonomiczne i możliwości wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Podczas konferencji odbędą się sesje poświęcone następującym tematom:
- Wiedza ergonomiczna jako kluczowa dla projektowania optymalnych rozwiązań.
- Inwestycje w ergonomię produktu a przewaga konkurencyjna.
- Ergonomia stanowiska pracy a wydajność pracowników.
- Ergonomia w rozwiązaniach multimedialnych

Źródło i ilustracje:
www.iwp.com.pl


 
PROJEKT ARTING // 2-3 lipca 2010

2010-07-01


Projekt ARTING to realizowana od kilku lata przez Bielską Galerię BWA inicjatywa, której celem jest integracja środowiska twórczego i inżynierskiego na rzecz rozwoju regionu. ARTING to odbywający się cyklicznie konkurs, wystawy, wykłady, spotkania i warsztaty.

W najbliższych dniach, 2 i 3 lipca, odbędzie się w Galerii Bielskiej BWA cykl wykładów i zajęć praktycznych na temat projektowania przemysłowego. Do udziału w nich organizatorzy zapraszają pracowników firm produkcyjnych, instytucji oraz projektantów.

Pierwszego dnia (2 lipca) odbędą się otwarte wykłady, w których udział mogą wziąć wszystkie osoby zainteresowane tematyką lokalnych inspiracji w projektowaniu oraz źródeł finansowania własnych pomysłów:
15.00 - Piotr Kenig: „Tradycje rzemieślnicze i przemysłowe Bielska-Białej i regionu”.
16.15 - Zbigniew Micherdziński: „Rzemiosło ludowe wyróżniające region beskidzki”.
17.30 - Bogdan Pukowiec: „ Jak znaleźć fundusze na wdrażanie dizajnu, kto może aplikować”.

Drugiego dnia (3 lipca) odbędą się kilkugodzinne ćwiczenia praktyczne pt. „Modelowa współpraca w zespole projektowym”. Zajęcia przewidziane są dla trzydziestu uczestników (decyduje kolejność zgłoszeń). Poprowadzi je Paweł Balcerzak (projektant, wykładowca ASP w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Projektantów Przemysłowych). Uczestnicy dowiedzą się, co obie strony procesu produkcyjnego muszą o sobie wiedzieć, jakie są kolejne etapy pracy, kto jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji itp.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy: www.arting.com.pl
HELSINKI DESIGN WEEK // 26 sierpnia-5 września 2010

2010-07-21


Tegoroczna edycja Helsinki Design Week krążyć będzie wokół opowiadań, jakie stoją za każdym procesem projektowania i kreowania. Opowieść o tym, dlaczego dizajn jest ważny w codziennym życiu i dlaczego jest istotnym narzędziem w biznesie, snuć będą zarówno profesjonalni projektanci, jak i eksperci ze świata dizajnu. W ramach spotkań i warsztatów o głos poproszeni zostaną jednak także zwykli widzowie (uczestnicy festiwalu), bo przecież dizajn przynależy do świata każdego z nas. W programie festiwalu są seminaria, warsztaty, wystawy, pokazy oraz dni otwarte w domach prywatnych, studiach dizajnu i budynkach publicznych.

Więcej informacji na:
www.helsinkidesignweek.com

 
FOOD DESIGN // 13-14 września 2010

2010-09-10Czy żywność można zaprojektować? Jak zmieniają się nasze przyzwyczajenia i rytuały konsumpcyjne? Czy zastawa stołowa może być jadalna? Na te i inne pytania zamierzają odpowiedzieć organizatorzy „Food Design – innowacje dla branży spożywczej” – pierwszej w Polsce konferencji poświęconej projektowaniu żywności, usług, produkcji i doświadczenia związanego z jedzeniem. Konferencja połączona z warsztatami odbędzie się w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu w dniach od 13 do 15 września 2010 roku. Zajęcia poprowadzą europejscy specjaliści w dziedzinie innowacji i Food Design. Organizatorem warsztatów jest Pro Design na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Udział w konferencji i warsztatach jest bezpłatny.
 
Czym jest „food design”? To innowacyjne projektowanie żywności, diety, doświadczenia związanego z przygotowywaniem jedzenia i konsumpcją. To również projektowanie produkcji i usług dla branży spożywczej. Konferencja i warsztaty odpowiadają na pytania: Jak wprowadzić innowację w firmie z zakresu Food Design? Jak wykorzystać europejski know how z branży spożywczej? Jak tworzyć produkty i marki o korzeniach lokalnych odnoszące sukces na rynkach globalnych?
 
„Food Design – innowacje dla branży spożywczej” to wydarzenie o charakterze edukacyjnym, z dziedziny designu dobrze rozwiniętej już w Europie, a w Polsce ciągle bardzo mało znanej (żadna z uczelni kształcącej projektantów nie prowadzi jeszcze kierunku studiów ani specjalizacji food design) rozpisane na trzy dni: 13 września – konferencja, 14 września – warsztaty otwarte, 15 września – warsztaty zamknięte dla firm z branży spożywczej.
 
Food Design wpisuje się w długofalowe światowe trendy dotyczące stylu życia i gospodarki takie jak:
- well being – świadomy wybór diety, produktów z farm ekologicznych w połączeniu z proaktywnym trybem życia, regularnym uprawianiem sportów, nowymi nawykami żywieniowymi jako profilaktyką w chorobach cywilizacyjnych,
slow food – oznacza ochronę prawa do smaku, dbanie o tradycyjną kuchnię regionalną i powrót do przyjemności wynikającej z jedzenia zatraconej w wyniku coraz szybszego tempa życia,
- glocalization – tworzenie produktów i marek regionalnych, unikatowych, które następnie są dystrybuowane globalnie; wiąże się to ze wspieraniem ekologicznych upraw i rozwojem lokalnych producentów żywności,
- sustainability – rozwój zrównoważony, świadome gospodarowanie zasobami i surowcami naturalnymi z troską o przyszłe pokolenia; obecnie ekologia staje się obowiązkiem.
 
Warsztaty i konferencja skierowane są do: projektantów, studiów projektowych, studentów kierunków związanych z designem oraz firm działających w branży spożywczej, producentów i przetwórców żywności, dystrybutorów i sprzedawców, restauratorów i firm cateringowych, producentów i projektantów opakowań, zastawy stołowej, sprzętu AGD, mebli kuchennych, menedżerów (zwłaszcza z obszarów: badań, produkcji, rozwoju produktów, marketingu), technologów żywności, dietetyków, przedstawicieli świata nauki.
 
Aby wziąć udział w konferencji i warsztatach, wystarczy wypełnić formularz online: www.pro-design.com.pl/formularz
 
Więcej informacji: info@pro-design.com.pl lub pod numerem telefonu 0 601 534 688.
 
Miejsce warsztatów: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, ul. gen. T. Kutrzeby 10, sala 004.
SERVICE DESIGN – konferencja i warsztaty

2010-10-19Pro Design zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach i konferencji pt. Service Design, które odbędą się 22 października w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Service Design to obszar projektowania usług odpowiadających na potrzeby i problemy współczesnego konsumenta. Wykładowca, Frans Joziass – jeden z najlepszych europejskich ekspertów w dziedzinie zarządzania designer, pomoże uczestnikom zrozumieć istotę innowacyjnego projektowania usług oraz nauczyć się wykorzystania tej wiedzy w praktyce biznesowej. Wraz z zespołem spróbuje odpowiedzieć na pytania, czym jest projektowanie usług i jaki jest jego kontekst? Jakim wyzwaniom muszą sprostać nowoczesne usługi? Jak zarządzać projektowaniem usług?
 
Uczestnicy poznają praktyczne narzędzia w projektowaniu usług (analiza luk, pomiar jakości usług, model innowacji w sferze usług). W grupach będą pracować nad koncepcjami innowacyjnych usług. Poznają także studia przypadków liderów w tym zakresie oraz jaka jest przewidywana przyszłość tego sektora.
Warsztaty Service Design skierowane do menedżerów firm produkcyjnych i usługowych, pracowników administracji, agencji reklamowych, projektantów i wszystkich zainteresowanych designem.
 
Projektowanie usług jest dziś wyzwaniem, a zarazem intensywnie rozwijającą się dziedziną designu. Poznanie doświadczeń użytkowników i jego oczekiwań jest kluczowe, niezależnie czy chodzi o usługi w sektorze publicznym czy produkcji. Współczesny konsument nie poszukuje już samego produktu, lecz całego zestawu związanych z nim usług, dzięki którym rośnie jego poziom satysfakcji z użytkowania przedmiotu. Dlatego firmy, których zasadniczym obszarem działalności biznesowej jest produkcja, rozwijają obszar powiązanych z nią usług.
 
Zajęcia poprowadzone zostaną przez Fransa Joziassego – współtwórcę jedynej w Europie firmy consultingowej PARK, zajmującej się wdrażaniem zaawansowanych strategii zarządzania designem i procesem innowacji do firm. Jego kilkunastoletnie doświadczenie z zakresu design innovation, w prowadzeniu treningów i szkoleń dla biznesu oparte jest na współpracy z markami, takimi jak: Airbus, Audi, BMW, Grundfos, Grupa Kapitałowa Vox, Holland Casino, Hunai&KIA Motors, Mars, Mexx, Miele, Reckitt Benckiser, Rocca, Siemens, Siematic, Sony, Vaillant.

Konferencja i warsztaty są bezpłatne, finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Aby wziąć udział w wykładzie i warsztatach, wystarczy wypełnić formularz on-line:
www.pro-design.com.pl/formularz

Więcej informacji:
info@pro-design.com.pl lub pod numerem telefonu 601 534 688.
Miejsce warsztatów: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, ul. gen. T. Kutrzeby 10
 
ERGONOMIA – INWESTYCJA W SUKCES // 18 listopada 2010

2010-10-25Czym jest design ergonomiczny? Jakie są nowe trendy w myśleniu o nowoczesnym stanowisku pracy? Jak skutecznie inwestować w ergonomię, aby przynosiła ona korzyści biznesowe w przedsiębiorstwie? Na te i inne pytania odpowiedzią będzie VI Międzynarodowa Konferencja Ergonomiczna, która odbędzie się 18 listopada 2010 r. w Warszawie.
 
Prelegenci oraz organizatorzy postawią sobie za cel próbę odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ergonomia jako inwestycja z punktu widzenia wybranych branż i rodzajów produktów i usług. Konferencja będzie płaszczyzną, na której spotkanie pracownika naukowego, projektanta, doradcy z przedsiębiorcą będzie inspiracją do zastosowania innowacyjnych rozwiązań przynoszących realne korzyści finansowe oraz stanowiących o silnej pozycji konkurencyjnej firmy.

W konferencji udział wezmą:
 
- Prof. nadzw. dr hab. inż. Waldemar Karwowski (Profesor i Dziekan Wydziału Inżynierii Przemysłowej i Systemów Zarządzania Uniwersytetu Central Florida w Orlando, Florida, USA)
- Dan Formosa, Ph. D. (Doktor w dziedzinie biomechaniki, projektant, współzałożyciel studia projektowego Smart Design Worldwide, USA)
- Thomas Albin (Dyrektor Zarządzający  Office Ergonomics Research Committee, USA)
- Christina Bodin Danielsson , Ph.D. (Architekt, pracownik naukowy Wydziału Architektury i Budownictwa The Royal Institute of Technology, SZWECJA)
 
 
Więcej informacji i zgłoszenie udziału: www.iwp.com.pl/konferencje
 
Organizator: Instytut Wzornictwa Przemysłowego
ARCHITEKTURA I BRANDING

2010-10-27Łódzka klubokawiarnia Owoce i Warzywa zaprasza do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu Architektura brandingu/Branding architektury poświęconemu związkom pomiędzy projektowaniem i brandingiem.

Gościem wykładu, który odbędzie się 28 października o godzinie 18.00, jest Igor Gałązkiewicz – historyk sztuki, zajmujący się problemami badawczymi z pogranicza architektury, wzornictwa i marketingu.

Tematem wykładu będzie zmieniająca się funkcja oraz rola muzeów. Przedstawione zostaną narzędzia w postaci architektury, działań brandingowych czy kampanii reklamowych, dzięki którym tworzy się tożsamość instytucji.
Wykład będzie okazją do prześledzenia procesu budowania strategii brandingowej muzeów. Analizie poddane zostanie między innymi New Museum w Nowym Jorku autorstwa tegorocznego laureata Nagrody Pritzkera – biura SANAA.

Więcej na: www.facebook.com/owoceiwarzywa
DESIGN ATTACK

2010-11-08Wraz z zakończeniem w październiku festiwalu dizajnu w Łodzi, w Krakowie rusza kolejny festiwal poświęcony wzornictwu. Przez cały listopad można oglądać wystawy będące przeglądem najnowszych nurtów światowego projektowania, ze szczególnym uwzględnieniem sceny austriackiej.

Ekspozycje zorganizowane w ramach festiwalu Design Attack obejmują projektowanie przemysłowe, modę, architekturę wnętrz, druki użytkowe (w tym outdoor), typografię oraz identyfikację graficzną. Koncepcja festiwalu opiera się na zestawieniu dizajnu autorskiego/unikatowego z produkcją masową. Ważnym elementem weryfikacji projektantów jest wpływ tradycji dizajnu austriackiego na współczesne wzornictwo. Festiwal podzielony jest na dwie, główne części tematyczne: „Young Austrian Design” oraz „Materiały przyszłości”. Festiwalowi towarzyszą konferencje, spotkania i warsztaty.
 
Organizatorem festiwalu jest: Fundacja Forum
 
Szczegółowy program na: www.designattack.pl

PROJEKT / PROCES / PRODUKT // 19 listopada 2010

2010-11-15Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Pracownia Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem zapraszają do udziału w konferencji „Projekt/Proces/Produkt”, która odbędzie się 19 listopada 2010 r. w Galerii Aula Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (Aleje Marcinkowskiego 29).
 
Podczas konferencji omówione zostaną możliwości współpracy uczelni z producentami, w tym doświadczenia z Programem Edukacyjno-Projektowym (PE-P), oraz znaczenie dizajnu i kształcenia projektowego w Strategii Innowacji dla regionu.
 
Prelegenci poruszą problem promocji i zarządzania dizajnem, roli projektanta w procesie tworzenia nowego produktu oraz badań powiązanych z procesem projektowym. Zaprezentowana zostanie także strategia rozwoju UEP w obszarze B+R. Tematyka konferencji adresowana jest do przedsiębiorców, menedżerów, kierowników produkcji, technologów, projektantów, naukowców, studentów, parków technologicznych, instytucji promujących design, instytucji otoczenia biznesu i urzędów. Konferencja ma charakter otwarty.
 
Więcej informacji na stronach: www.asp.poznan.pl oraz www.pep.asp.poznan.pl
 
KONFERENCJA ERGONOMICZNA – OSTATNIE WOLNE MIEJSCA

2010-11-17IWP zaprasza do udziału w konferencji „Ergonomia – inwestycja w sukces”, która odbędzie się już jutro w siedzibie Instytutu. W konferencji wezmą udział przedstawiciele polskich i światowych przedsiębiorstw, którzy przedstawią biznesowy model wykorzystania ergonomicznych rozwiązań, jako wyznacznik sukcesu rynkowego, który stał się ich udziałem.
 
Projektant Dan Formosa, pracujący dla czołowych amerykańskich koncernów, zaprezentuje światowe trendy w projektowaniu produktów i usług skoncentrowanym na użytkowniku i jego potrzebach. Jego zdaniem: „W roku 2010 widzimy, że ludzie nie są już tak nasyceni technologią i raczej szukają wymiaru osobistego w produktach i usługach, których pożądają. Ten fakt istotnie wpływa na wzornictwo, projektanci muszą bowiem skoncentrować się na ludziach. Wspaniałe projekty, produkty i usługi, które pozytywnie wpływają na nasze życie, można realizować najlepiej dzięki zrozumieniu ergonomii fizycznej, fizjologii, psychologii — oraz emocji ludzi, dla których projektujemy.”
 
Więcej informacji i zgłoszenie udziału: www.iwp.com.pl/konferencje
Kontakt i potwierdzenie udziału do dnia 17 listopada 2010:
Mikołaj Chałas
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
tel. (22) 860-01-71
mail:
mikolaj_chalas@iwp.com.pl

ĆWICZENIA Z ETNODIZAJNU // 7 grudnia 2010, godz. 18.00

2010-12-01Co wspólnego ma krzesło Józefa Mehoffera z krzesłem zaprojektowanym przez Dominika Lisika? – Oba meble łączy inspiracja „etno”, a dzieli 100 lat. To wokół tych dwóch krzeseł – a nie na wprost katedry, odbędzie się rozmowa zorganizowana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie z udziałem publiczności oraz zaproszonych gości. Celem "Ćwiczeń z etnodizajnu", jest rozmowa na temat tego, po co nam etnodizajn?

Jakie były przyczyny rozwoju tego zjawiska kiedyś a jakie są dziś? Na ile etnodizajn stanowi kontynuację rodzimej tradycji wzorniczej? A na ile jest komentarzem do współczesności – ciągle zmieniających się mód i stylów życia? Czy etnodizajn jest tylko chwilowym trendem rynkowym? Wyrazem ludzkich potrzeb? Sposobem na siebie? Jak w ogóle wyglądają dziś relacje między przedmiotami a ich twórcami i użytkownikami?
Ćwiczenia z etnodizajnu to okazja, by ruszyć głową.
 
W spotkaniu udział wezmą m.in. Bartłomiej Dobroczyński, Barbara Kęsek-Bardel, Agata Nowotny, Piotr Sarzyński i Lech Rowiński – osoby, które jako twórcy, krytycy, badacze i obserwatorzy zjawisk społecznych zastanowią się nad rolą etnodizajnu w naszym życiu. Spotkanie będzie także okazją do rozmowy z Eweliną Lasotą i Katarzyną Piszczkiewicz – koordynatorkami projektu pt. „Rzecz małopolska. Etnodizajn Festiwal”, które przez blisko dwa lata miały okazję towarzyszyć projektantom i kuratorom w odkrywaniu etnograficznych zbiorów MEK.
 
Goście zaproszeni do udziału w dyskusji:
 
dr hab.Barłomiej Dobroczyński (psycholog, wykładowca akademicki UJ, eseista)
Barbara Kęsek-Bardel (historyk sztuki, założycielka Fundacji Znaczy się)
Ewelina Lasota (koordynatorka Festiwalu Etnodizajnu)
Agata Nowotny (doktorantka w Instytucie Socjologii UW)
Katarzyna Piszczkiewicz (koordynatorka Festiwalu Etnodizajnu)
Lech Rowiński (projektant, architekt)
Piotr Sarzyński (krytyk sztuki, redaktor tygodnika „Polityka”)
oraz publiczność
 
Rozmowę poprowadzi Antoni Bartosz, dyrektor Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie


wtorek, 7 grudnia 2010, godz. 18.00
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
plac Wolnica 1 (sala odczytowa)

WSTĘP WOLNY


Więcej informacji:
Ewelina Lasota, e-mail: lasota@etnomuzeum.euĆWICZENIA Z ETNODIZAJNU // start: 7 grudnia 2010

2010-12-06Już jutro, 7 grudnia, w krakowskim Muzeum Etnograficznym odbędzie się spotkanie pt. "Ćwiczenia z etnodizajnu". O czym będziemy rozmawiać? 

Co wspólnego ma krzesło Józefa Mehoffera z krzesłem zaprojektowanym przez Dominika Lisika? – Oba meble łączy inspiracja „etno”, a dzieli 100 lat. To wokół tych dwóch krzeseł – a nie na wprost katedry, odbędzie się rozmowa zorganizowana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie z udziałem publiczności oraz zaproszonych gości. Celem "Ćwiczeń z etnodizajnu", jest rozmowa na temat tego, po co nam etnodizajn?

Jakie były przyczyny rozwoju tego zjawiska kiedyś a jakie są dziś? Na ile etnodizajn stanowi kontynuację rodzimej tradycji wzorniczej? A na ile jest komentarzem do współczesności – ciągle zmieniających się mód i stylów życia? Czy etnodizajn jest tylko chwilowym trendem rynkowym? Wyrazem ludzkich potrzeb? Sposobem na siebie? Jak w ogóle wyglądają dziś relacje między przedmiotami a ich twórcami i użytkownikami?
Ćwiczenia z etnodizajnu to okazja, by ruszyć głową.
 
W spotkaniu udział wezmą m.in. Bartłomiej Dobroczyński, Barbara Kęsek-Bardel, Agata Nowotny, Piotr Sarzyński i Lech Rowiński – osoby, które jako twórcy, krytycy, badacze i obserwatorzy zjawisk społecznych zastanowią się nad rolą etnodizajnu w naszym życiu. Spotkanie będzie także okazją do rozmowy z Eweliną Lasotą i Katarzyną Piszczkiewicz – koordynatorkami projektu pt. „Rzecz małopolska. Etnodizajn Festiwal”, które przez blisko dwa lata miały okazję towarzyszyć projektantom i kuratorom w odkrywaniu etnograficznych zbiorów MEK.
 
Goście zaproszeni do udziału w dyskusji:
 
dr hab.Barłomiej Dobroczyński (psycholog, wykładowca akademicki UJ, eseista)
Barbara Kęsek-Bardel (historyk sztuki, założycielka Fundacji Znaczy się)
Ewelina Lasota (koordynatorka Festiwalu Etnodizajnu)
Agata Nowotny (doktorantka w Instytucie Socjologii UW)
Katarzyna Piszczkiewicz (koordynatorka Festiwalu Etnodizajnu)
Lech Rowiński (projektant, architekt)
Piotr Sarzyński (krytyk sztuki, redaktor tygodnika „Polityka”)
oraz publiczność
 
Rozmowę poprowadzi Antoni Bartosz, dyrektor Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie


wtorek, 7 grudnia 2010, godz. 18.00
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
plac Wolnica 1 (sala odczytowa)

WSTĘP WOLNY

Więcej informacji:
Ewelina Lasota, e-mail:
lasota@etnomuzeum.eu
ODPOWIEDNIĄ DAĆ RZECZY LITERĘ // 20 stycznia 2011

2011-01-18„Odpowiednią dać rzeczy literę. Typografia w kontekście dzieła sztuki” – to kolejne spotkanie z cyklu organizowanego przez Małopolski Instytut Kultury, pt. "O projektowaniu". Tym razem będziemy mieli okazję spotkać się z Tomaszem Bierkowskim – wykładowcą ASP w Katowicach, projektantem, autorem książki„O typografii”, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy projektowanie albumu prezentującego dzieła sztuki oznacza nieograniczone możliwości autokreacji? Na ile reguły typografii determinują proces projektowy? 
 
Spotkanie poprowadzi Przemek Dębowski – grafik, projektant, współzałożyciel Wydawnictwa Karakter, nakładem którego w ubiegłym roku ukazała się książka „PGR. Projektowanie graficzne w Polsce”.
 
 
Małopolski Instytut Kultury, ul. Karmelicka 27, Kraków
20 stycznia 2011 r., godz. 18.30 

wstęp wolny
 
WICHRZYCIELE I DROŻDŻE // 25 stycznia 2011

2011-01-21Pracownia 109 Projektowania Grafiki Wydawniczej i Typografii, jedna z czterech głównych pracowni projektowych na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, zaprasza na wykład Roberta Olesia pt. „Wichrzyciele i drożdże”. Kim są tytułowi wichrzyciele? To ludzie, którzy próbują zburzyć zastany porządek i stworzyć nowy ład. Ich nowe idee z czasem ewoluują, stają się normą, by w końcu ulec kolejnej anarchii. Każda rewolucja potrzebuje odrobiny fermentu. W typografii tą pożywką dla nowych rozwiązań jest sztuka awangardowa.
 
Wykład będzie poświęcony najważniejszym postaciom modernistycznej typografii na tle XX wieku. Próbą pokazania, w jaki sposób z działań awangardowych zrodził się fenomen szwajcarskiej typografii. Typografii, która z czasem stała się metodycznym stylem międzynarodowym, by w końcu ulec kolejnej anarchii: temu co obecnie nazywamy szwajcarskim punkiem, nową falą projektowania postmodernistycznego.
 
Podczas spotkania zostanie też przedstawiona subiektywna analiza pism drukarskich, które zdominowały stylistykę tamtych lat.
 
ASP Łódź,ul. Wojska polskiego 121
pawilon B, piętro 1, sala 109
wtorek, 25.01.2011, godz. 14.00
 
Źródło: www.109.asp.lodz.pl

 
INAUGURACJA REGIODIZAJN

2011-02-07
Wiele europejskich regionów, uważanych dziś za prężne ośrodki design, oparło swoje strategie rozwoju o przemysł lokalny, myśl techniczną, kulturę i tradycję. Wystarczy wymienić Brabancję (Holandia), Lombardię (Włochy) czy Saint-Etienne (Francja) – jako znakomite przykłady skutecznego wykorzystania lokalnych zasobów. Od lutego 2011 r. także Wielkopolska zacznie budować swoją pozycję w oparciu o przemysł meblarski, uczelnie humanistyczne i artystyczne, animatorów kultury oraz instytucje samorządowe.
 
Projekt „Regiodizajn – design jako element tożsamości regionalnej” będzie miał na celu prezentację i promocję wielkopolskiego designu, ukazanie rodzimych dokonań w kontekście innych, bardziej rozwiniętych europejskich regionów, porównanie osiągnięć projektantów, współpracę i dialog. Spróbuje też odpowiedzieć na pytania: Czy obecnie istnieje regionalny design? Co wyróżnia wielkopolski design? Czy we współczesnym świecie regionalizm jest siłą czy słabością?
 
Projekt powstał z inicjatywy Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, która kształci przyszłe kadry menedżerskie w zakresie zarządzania designem, innowacją oraz designem przestrzeni publicznej, a ponadto jest aktywnym promotorem działań związanych ze wzornictwem, kulturą i sztuką w Wielkopolsce.
 
Dodatkowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy na prelekcje, które odbędą się w dniach 24-26 lutego 2011 można znaleźć na stronie: www.regiodizajn.pl 
 
Podczas trzydniowych odczytów poruszone zostaną następujące tematy: Cité du Design i Międzynarodowe Biennale Designu w Saint-Etienne (prowadząca Josyane Franc), rola designu w rozwoju Północnej Brabancji (Holandia) – jako klastra kreatywnego przemysłu w odniesieniu do Wielkopolski (prowadząca Zuzanna Skalska) oraz regionalne aspekty designu (prowadzący Paweł Grobelny).
SPOTKANIE Z MACIEJEM RYDZIŃSKIM // 16 luty 2011, godz. 18.00

2011-02-14Łódzka klubokawiarni „Owoce i Warzywa” zaprasza na spotkanie z Maciejem Rydzyńskim, ekspertem w zakresie aranżacji wnętrz, obmyślania koncepcji architektonicznych dla sklepów odzieżowych, biur i restauracji.
 
Armani, Versace, Kappahl, Monnari czy Hana Sushi to tylko niektóre marki, które powierzyły zaprojektowanie swoich salonów architektom z Rydzyński Studio. Atmosfera i charakter sklepów z segmentu B2C (business to customer) to jeden z najważniejszych elementów budowy wizerunku każdej marki. Projekty Rydzyński Studio to ciekawy przykład wysokiej świadomości estetycznej i marketingowej. Zastosowana kolorystyka, wykorzystane materiały, światło czy meble to nie przypadkowe elementy, a przemyślany sposób wyrażenia tożsamości marki.

 
Koncepcja rewitalizacji stodoły w Rawie Mazowieckiej (proj. Rydzyński Studio)
 
„Strategia i biznesowe pojecie niszy, czyli gdzie schowano klucz do sukcesu”
Spotkanie z Maciejem Rydzyńskim (Rydzyński Studio)
16.02.2011 | środa | godz. 18:00
Owoce i Warzywa klubokawiarnia | Traugutta 9 | Łódź

Źródło: www.facebook.com/owoceiwarzywa

  
KOMUNIKACJA WIZUALNA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ // 24 luty 2011

2011-02-23Małopolski Instytut Kultury oraz krakowskie wydawnictwo Karakter zapraszają na spotkanie z Justyną Kucharczyk – projektantką, wykładowczynią ASP w Katowicach, współautorką systemu informacji Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.
Spotkanie pod hasłem – „Po pierwsze nie szkodzić. Komunikacja wizualna w przestrzeni publicznej” ma na celu przyjrzenie się system komunikacji w ogólnie przestrzeni zewnętrznej. Uczestnicy spotkania zapoznają się z tymi dobrymi i złymi rozwiązaniami oraz zastanowią się, jaki wpływ ma projektowanie na komfort użytkowania przestrzeni publicznej.

Spotkanie poprowadzi Przemek Dębowski – grafik, projektant, współzałożyciel wydawnictwa Karakter.

Źródło: www.mik.krakow.pl oraz www.dizajnzkarakterem.pl

PURE FINLAND CELEBRATION // 27 maja 2011

2011-05-16Poznańska Fundacja SPOT zaprasza do udziału w PURE FINLAND CELEBRATION – wydarzeniu łączącym muzykę elektroniczną, sztuki wizualne i wzornictwo prosto z Finlandii.
 
 
W akcji udział weźmie Janine Rewell – fińska graficzka i ilustratorka, absolwentka University of Art and Design w Helsinkach oraz Rhode Island School of Design (USA), wielokrotnie nagradzana za barwne projekty reklam, okładek płyt, plakatów, opakowań oraz animacji.

Oprawę muzyczną zagwarantują Villa Nah live i Jori Hulkkonen dj set – gwiazdy współczesnej sceny muzyki elektronicznej, których utwory tworzą bogate, przestrzenne, syntezatorowe pejzaże.
 
Ponadto podczas Pure Finland Celebration zaprezentowane zostanie wydawnictwo Pure Magazine – luksusowy, ukazujący się dwa razy w roku tytuł związany z marką Finlandia®Vodka. Misją magazynu omawiającego i prezentującego przykłady dobrego designu, architektury, fotografii i ilustracji, jest promocja świadomej konsumpcji i szacunku dla natury.
 
Źródło: www.spot.poznan.pl
ETNO/EKO/DIZAJN // 17 maja 2011, godz. 19.00

2011-05-1717 maja 2011 roku w Ethno Cafe przy Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu ETNO/EKO/DIZAJN.
 
Spotkania odbywać się będą z młodymi projektantami, tworzącymi w myśl etno i eko dizajnu na temat otaczającego nas świata, wzornictwa, inspiracji i pasji tworzenia, kreowania rzeczywistości…
 
Organizatorem cyklu jest Weranda, Weranda Country i Etnhno Cafe.
ArchFilmFest // 6-8 czerwca 2011

2011-05-20Już 6 czerwca 2011 roku w warszawskim Kinie LAB w Centrum Sztuki Współczesnej rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Filmów o Architekturze. Tegoroczna odsłona ArchFilmFestu odbywa się pod hasłem „Miasto i ludzie”.
 
Organizator festiwalu, wortal Sztuka-Architektury, zaprezentuje zestaw dobranych tematycznie filmów poświęconych rożnym aspektom współistnienia miasta i jego mieszkańców. Festiwal jest nie tylko okazją do obejrzenia dobrych filmów dokumentalnych, ale także pretekstem do dyskusji na temat najważniejszych problemów architektury współczesnej.
 
Szczegółowy program: www.kinolab.art.pl
BIAŁORUSKI DESIGN // 14 czerwca 2011

2011-06-13
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na wykład „Białoruski design – walka ze stereotypami”, który odbędzie się 14 czerwca 2011 r. o godz. 18.00. przy okazji wystawy „Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj”.
 
Design na Białorusi to bardzo ciekawe zjawisko. Aby scharakteryzować tę sytuację, najlepiej zacząć od starego dowcipu: „Jest taka dawna historia o pracowniku podejrzewanym o kradzież. Każdego wieczora, gdy opuszczał fabrykę, bardzo dokładnie przeszukiwano taczkę, którą pchał przed sobą. Strażnicy niczego nie znajdowali. Taczka była zawsze pusta. W końcu okazało się, że to, co pracownik kradł, to właśnie były taczki. (Slavoj Żiżek, Przemoc. Sześć spojrzeń z ukosa, Muza, Warszawa 2010, s. 1)
 
Ta anegdota przypomina sposób, w jaki przedmioty prezentowane są na takich wystawach jak „Design-Format” czy „Design-Exchange”, gdzie wytwory rękodzielnicze lub bardziej ekskluzywne przedmioty z trudem są uznawane za design. Jednocześnie osoby, które kształtują przestrzeń wizualną Białorusi, zajmują się projektowaniem na masową skalę, nie biorą udziału w wystawach, festiwalach i konkursach. Jak na przykład autorzy głośnego projektu „Dla Białorusi”, którzy dla szerszej publiczności pozostają anonimowi, a sam projekt nie jest uwzględniany w programach konkursowych dotyczących designu. W trakcie wykładu zostanie przeprowadzona próba analizy niechęci białoruskiego środowiska designerów do wytworów masowej produkcji przy użyciu koncepcji Michela de Certeau.
 
Wykład w języku rosyjskim (tłumaczony).
Wstęp wolny.
ŚLĄSKI KLASTER DESIGNU // 8 września 2011

2011-08-23Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie rozpoczyna dwuletni projekt nastawiony na stworzenie klastra dizajnu – wspólnego środowiska dla innowacyjnych firm, naukowców i projektantów.
 
Spotkanie inaugurujące odbędzie się 8 września.
 
Będzie to okazja do pierwszej, wspólnej dyskusji o projekcie „Śląski Klaster Dizajnu – nowa regionalna koncentracja branż kreatywnych”, jak i możliwość przyłączenia się do tego przedsięwzięcia.
 
Do udziału w spotkaniu organizatorzy zapraszają nie tylko uczestników Śląskiego Klastra Dizajnu, ale i firmy zainteresowane przystąpieniem do projektu, przedstawicieli władz samorządowych, pracowników jednostek badawczych i wszystkie osoby związane z przemysłami kreatywnymi.
 
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie.
Wypełnione zgłoszenia należy przesłać do 5 września 2011r. faksem (tel. 33 851 08 21 w. 16), e-mailem: wbeczek@zamekcieszyn.pllub na adres pocztowy: Zamek Cieszyn, Zamkowa 3abc, Cieszyn 43-400.
 
Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy program spotkania dostępne są na stronie: www.zamekcieszyn.pl

 
KONSULTUJĄC CODZIENNOŚĆ // 3 listopada 2011

2011-10-17
Poznańska fundacja SPOT.  zaprasza do udziału w drugim już seminarium z cyklu międzynarodowych i interdyscyplinarnych spotkań, odbywających się w ramach projektu „Kolaboratorium. Popularyzacja współdziałania w kulturze”. Uczestnicy aktualnego seminarium – realizowanego pod hasłem „Konsultując codzienność” – będą mieli okazję porozmawiać z Maciejem Frąckowiakiem (Instytut Socjologii UAM), Martą Żakowską (Instytut Kultury Polskiej UW) oraz Martą Olejnik (Instytut Socjologii UW). Spotkanie odbędzie się 3 listopada (czwartek) o godz. 17.00.

W programie:

Maciej Frąckowiak – wprowadzenie

Marta Żakowska – Obiekty relacyjne w przestrzeniach publicznych.Wystąpienie poświęcone będzie prezentacji projektów Remiks (2010-2011) w kontekście roli, jaką pełnią różne elementy małej architektury w życiu społecznym miast oraz w badaniu potrzeb i problemów konkretnych okolic i społeczności lokalnych.

Marta Olejnik – Konsultacje społeczne – tylko proszę kulturalnie! Wystąpienie nakreśli charakter konsultacji społecznych. Odpowie na pytanie, czy konsultacje to informowanie, badanie opinii, rozmawianie a może współdecydowanie? Do czego przydają się nam w działalności organizacji i instytucji z obszaru kultury?
Po wystąpieniach przewidziana jest dyskusja.

Źródło:
www.spot.poznan.pl
 
MARIOS // BWA WROCŁAW 13 stycznia 2012

2012-01-12


Wzór na tkaninie został oparty na fotografiach Kuby Dąbrowskiego z Afganistanu.


Wrocławska Galeria Design zaprasza na spotkanie z projektantami ubrań – Mayo Loizou i Leszkiem Chmielewskim, którzy od 2001 roku działają pod wspólną marką „Marios”. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Szafa polska 90_10”, prezentującego dokonania projektantów tworzących obraz „polskiego” ubioru na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku.Autorzy cyklu zamierzają stworzyć przestrzeń dyskusji dla projektantów i publiczności, inną niż pokaz mody.
 
Loizou i Chmielewski swoje pierwsze kroki postawili w Japonii, gdzie w 2005 roku otworzyli butik w Tokio. Aktualnie rezydują w Mediolanie. Swoją pracę określają jako poszukiwanie równowagi między estetyką a funkcjonalnością. Skupiają się na ubraniach codziennego użytku, które łączą unisex, możliwość modyfikacji i aktualność. Regularnie współpracują z innymi twórcami nad projektami wykraczającymi poza dziedzinę mody (m.in. wydawali magazyn MARIOS MAGAZINE). W 2009 roku razem z Karolem Radziszewskim stworzyli linię ubrań 'MARIOS DIK' prezentowaną w CSW Zamek Ujazdowski, obecnie współpracują z Kubą Dąbrowskim tworząc z jego fotografii nadruki na własne ubrania i dodatki.

Więcej:
www.marios.eu
 
 
13 stycznia 2012, godz. 18.00
BWA Galeria Design, ul. Świdnicka 2-4, Wrocław
DZIECI KOCHAJĄ DESIGN // 9–18 marca 2012

2012-02-20Kids Love Design to pierwszy festiwal designu w Szczecinie i jednocześnie pierwszy festiwal w Polsce przybliżający tematykę projektowania dzieciom. Podczas festiwalu, który odbędzie się także w Berlinie, dzieci będą miały okazję zapoznać się z eksponatami współczesnej sztuki użytkowej, plakatami i ilustracjami twórców pochodzących z Polski i zagranicy (m.in. Gastona Caby, Daniela i Aleksandry Mizielińskich, Katarzyny Boguckiej, Agaty Dudek, Marty Ignerskiej, Aleksandry Woldańskiej, czy Marianny Oklejak). Wystawom będą towarzyszyły spotkania autorskie oraz dyskusje, podzielone na dwie części: pierwsza – kierowana do dzieci, druga – do dorosłych.

Co ważniejsze, organizatorzy zaprosili do udziału w warsztatach najbardziej znanych w Polsce specjalistów w dziedzinie designu dla dzieci. Odpowiadając na potrzeby najmłodszych uczestników powierzchnia wystawiennicza zostanie przygotowana w taki sposób, aby dzieci mogły obserwować ekspozycję ze swojego poziomu. Wychodząc z założenia, że człowiek uczy się przez zabawę, organizatorzy zapraszają na projekcje dwóch filmów: „Czarnoksiężnik z krainy OZ” (Victor Fleming, 1939) oraz „Pepperminta” (Pipilotti Rist, 2009; jest to jedyny punkt programu, kierowany tylko do dorosłych). Jak mówią organizatorzy – „Te dwa filmy odwołują się do naszego wewnętrznego Dziecka i przekazują uniwersalne wartości, o których często jako dorośli zdążyliśmy już zapomnieć”.

RZUT POZIOMY // PIASECKI

2012-02-22Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi oraz klubokawiarnia Owoce i Warzywa zapraszają na spotkanie z Michałem Piaseckim, który od kilku lat prowadzi działalność konsultingową w dziedzinie komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania.

Spotkanie inauguruje cykl wykładów RZUT Poziomy, którego ideą jest omówienie i analiza konkretnych zagadnień z dziedziny wzornictwa, architektury i brandingu przez pryzmat doświadczenia zaproszonego gościa. Formuła cyklicznych, otwartych spotkań pozwoli publiczności na częstszy kontakt z dziedzinami projektowymi. Ze względu na profil działalności CAiW nie zabraknie także kwestii poświęconych zastosowaniu dziedzin projektowych w procesie wzmacniania i budowania tożsamości marki.

RZUT Poziomy/01 – Michał Piasecki – Forma a technologia
22.02.2012, godz. 18.30,
Klubokawiarnia Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9, Łódź

Źródło:
www.owoceiwarzywa.com

PRZYSZŁOŚĆ KSIĄŻKI / spotkanie z Danem Boyarskim

2012-06-18
Zamek Cieszyn i Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ zapraszają na warsztaty poświęcone projektowaniu kompleksowych systemów informacji wizualnej prowadzone przez Dana Boyarskiego, profesora School of Design Carnegie Mellon University w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych. Warsztaty, w trakcie których uczestnicy będą rozwiązywać problemy wizualizacji danych zarówno w statycznych technikach klasycznych jak i dynamicznych projektach przeznaczonych na ekrany, otwarte są dla studentów, profesjonalistów oraz nauczycieli komunikacji wizualnej.

Dzień przed rozpoczęciem warsztatów w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, Dan Boyarski wygłosi w Krakowie wykład na temat przyszłości książek “The future of books”:

25 czerwca 2012 roku, godzina 17.30
siedziba Fundacji Sztuki Nowej Znaczy Się, ul. Kościuszki 37, Kraków
wykład w języku angielskim
wstęp wolny

Więcej o warsztatach na stronie: www.znaczysie.pl

 
FESTIWAL PRZEMINAY // 1–9 września 2012

2012-08-21

 
Spacer "6x6=6" i przegląd filmów filmów animowanych poświęconych tożsamości.


Konkurs na siedzisko inspirowane origami.

Już 1 września startuje tegoroczna edycja Festiwalu Przemiany, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. Jak podkreślają organizatorzy, festiwal dotyczy nas wszystkich, np koncentruje się na człowieku funkcjonującym w dynamicznie rozwijającym się mieście. Człowieku, który jest zarówno obserwatorem, jak i inicjatorem ciągłych zmian zachodzących w kulturze. Zmiana i przemiana to stałe elementy codzienności – artystyczny cudzysłów festiwalu ma ułatwić oswojenie się z nimi.


Co będzie się działo? Główne hasła festiwalu to: miasto, lokalność, sąsiedztwo, komunikacja między ludźmi i ich wzajemne zmieniające się relacje. Działania to: teatr, sztuka, instalacje artystyczne, muzyka, film. Także w dziedzinie projektowania Przemiany mają sporo do zaoferowania.  Przykładowo w ramach spaceru „6x6=6”, będzie można poznać sześciu rzemieślników, sześciu projektantów i zapoznać się z sześcioma obiektami, a wszystko to śladami  tradycyjnych zakładów rzemieślniczych, zamienionych na czas trwania festiwalu w minigalerie.

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Ania Piwowar/La Polska, Marta i Lech Rowińscy/Beton, Gosia Rygalik, Jacek Kołodziejski, Iza Rutkowska i Robert Czajka. Projektanci będą pracować w zakładzie szewskim, stolarskim, u tokarza, szklarza, krawcowej i w maglu.

W ramach Fold Warsaw – Zrób Mebel na Przemiany studio Super Super wsparte technologią Bridge oferuje osobom odwiedzającym stronę Festiwalu (
www.przemianyfestiwal.pl) możliwość ingerencji w projekt scenografii. Można zaprojektować siedzisko inspirowane sztuką origami i stworzyć własną formę. Sześćdziesiąt siedzisk wyłonionych w ramach konkursu zostanie skierowanych do produkcji.

 

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp bezpłatny. Na niektóre wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Szczegółowy program:
www.przemianyfestiwal.pl
 

POP UP 203 we Wrocławiu

2012-08-24Już dziś we Wrocławiu otwarcie „pop up 203”! Miejsca nawiązującego w idei do „pop up galleries” i „pop up shops” – tymczasowych galerii i sklepów (butików) prezentujących limitowane kolekcje designu i mody, funkcjonujących w konkretnej przestrzeni. 

Wrocławski „pop up 203” to platforma spotkania dla sztuki, wzornictwa, idei DIY (zrób to sam), współpracy twórczej oraz edukacji, która przez kilka miesięcy gości w surowej betonowej, przeszklonej przestrzeni w Centrum Biznesu i Hali Kupców Grafit.

Co będzie się działo? Prezentacja artystów i interakcja ze społecznością, rozmowy, edukacja, warsztaty (biżuteria, fashion, Re‐design, foto/video, szkło), pokazy mody, tematyczne imprezy kulturalne na wysokim poziomie i w przystępnej formie. Część dochodu ze sprzedaży prac w „pop up 203” przeznaczona zostanie na rozwój talentów artystycznych dzieci z okolic Ołbina, Śródmieścia i Nadodrza.

 
Pod koniec września odbędzie się aukcja 203 prac, z której sfinansowane zostaną warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez artystów.

Początek zapowiada się interesująco:
24 sierpnia, start godz. 19.03
// przecięcie wstęgi! wernisaż
// instalacja muzyczna Anti Elevator Music Riot, Gerard Lebik
// plenerowy pokaz Kina Wakacyjnego, Stowarzyszenie BDS

25 sierpnia, start godz. 11.19
warsztaty:
// RE-dizajnu z Gabukow: „zrób se re-LAMPĘ”
// recyklingowe kolaże-plakaty AAF 3d
// modowe: „rekonstrukcje U+”
// maraton szycia koszulek festiwalowych AAF, partner Łucznik
// aparaty otworkowe z wtórnego odzysku by Cezary B. i Gabukow
// plenerowy pokaz Kina Wakacyjnego, Stowarzyszenie BDS

Zapisy na warsztaty – kto pierwszy ten lepszy! – e-mail: popup203@gmail.com

DAJ SIĘ ZŁAPAĆ NA HACZYK

2012-09-10Po sukcesie „Grzybobrania”, które odbyło się jesienią ubiegłego roku w Parku Kultury w Powsinie, Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów postanowiła zarazić warszawiaków pasją wędkowania i wszystkiego tego, co z wodą może się łączyć.

 

Start 23 września w Parku Moczydło w Warszawie. Na uczestników akcji czekają ryby dmuchane, latające i nieskończone, a także wieloryby, dżdżownice, na których można usiąść, „Sieciska”, czyli meble inspirowane sieciami wędkarskimi oraz pomnik Przynęty.

 

„Wędkowanie” to okazja na niecodzienne spotkanie z projektowaniem w przestrzeni miejskiej. Pokazane i udostępnione zostaną realizacje takich projektantów, jak: La Polka, Fajne Chłopaki, Dominik Cymer & Kasia Lorenz, Robert Czajka, Natalia Mleczak, Matylda Sałajewska, Ola Mirecka i Jamie Shaw, Michał Jońca, Marta Niemywska & Dawid Grynasz, Marta Wajda, Iza Gkagkanis, Tomek Saciłowski oraz obejrzeć instalacje tych, którzy zwyciężyli w konkursie „Zgłoś swój pomysł na Obiekt Wodny”.

 

 

Wędkowanie, 23 września 2012, godz. 12:00-18:00

 

Park Moczydło, Warszawa

 

Więcej: www.formyiksztalty.pl
 

Niewidzialny dizajn / 17–18 stycznia 2013

2012-12-04School of Form w Poznaniu i Zakład Badań nad Kulturą Wizualną i Materialną w Instytucie Socjologii UAM zapraszają na konferencję poświęconą interdyscyplinarności w projektowaniu.

Tytuł konferencji odnosi się do tego, co we wzornictwie niewidzialne
sposobów myślenia i działania, przejawiających się w nowym podejściu do rozwiązywania złożonych problemów współczesnego świata. Projektanci coraz częściej odpowiedzialni są nie tylko za estetyzację kultury materialnej, ale pełnią także rolę „kulturowych pośredników między produkcją a konsumpcją” (Bourdieu, du Gay) lub zyskują reputację „profesjonalnych innowatorów” (Waisberg). Nie projektują rozwiązań w próżni – współpracują ze specjalistami różnych dziedzin.

To powód, dla którego organizatorzy konferencji postanowili przyjrzeć się modelowym rozwiązaniom projektowym, które angażują badaczy, naukowców, projektantów i innych specjalistów. I zadać sobie pytanie: ile takich faktycznie wdrażanych jest w Polsce? Jaka jest ich korzyść? Jakie wyzwania?

Organizatorzy zapraszają do zgłaszania propozycji:
1). wystąpień teoretycznych
„Liczymy na refleksje i komentarze teoretyczne, które uzupełnią prezentacje praktyków. Zapraszamy do zgłaszania abstraktów wystąpień teoretycznych”.

2). prezentacji studiów przypadków (także własnych realizacji) i projektów
„Szczególnie zależy nam na prezentacjach konkretnych przykładów współpracy specjalistów różnych dziedzin. Zapraszamy do zgłaszania studiów przypadków interdyscyplinarnych projektów”.

3). realizacji warsztatów
„Wszystkich, którzy chcą przetestować lub zaprezentować w działaniu narzędzia swojej pracy, zachęcamy do zgłaszania pomysłów na warsztaty towarzyszące konferencji. W aktywny sposób urozmaicą one program i umożliwią przećwiczenie w praktyce interdyscyplinarnych narzędzi i metod pracy projektowej”.

Konferencja otwarta jest dla przedstawicieli różnych środowisk:
projektantów i architektów
badaczy społecznych i marketingowych
strategów i brand managerów
socjologów, psychologów, antropologów i filozofów
przedsiębiorców i biznesmenów
teoretyków i krytyków dizajnu
wszystkich, dla których interdyscyplinarność jest nadrzędną zasadą stosowaną w pracy nad tworzeniem produktów, usług, interakcji i przestrzeni

Zgłoszenia należy wysyłać do dnia 10 grudnia 2012 na: dwadnizdizajnem@gmail.com.

W zgłoszeniu należy podać dane autora referatu (tytuł naukowy, adres, nr telefonu), tytuł referatu oraz załączyć abstrakt w formacie rtf (800–1000 znaków). Informacje o programie dostępne będą 17 grudnia. Opłata konferencyjna wynosi 150 PLN (przewidywane są zniżki dla studentów i doktorantów, opłata obejmuje posiłki i napoje podczas konferencji oraz imprezę towarzyszącą).
Planowana recenzowana publikacja pokonferencyjna.

Pomysł i organizacja:
Agata Nowotny / School of Form
Monika Rosińska / Zakład Badań nad Kulturą Wizualną i Materialną, Instytut Socjologii UAM

Opieka merytoryczna:
dr Maja Brzozowska-Brywczyńska (UAM), Wojciech Dziedzic (SoF, Gerrit Rietveld Academie), Agnieszka Jacobson-Cielecka (SoF), dr Ewa Klekot (SoF, UW), prof. Marek Krajewski (UAM), dr Norbert Leśniewski (SoF, UAM), Bartosz Mucha (SoF), Agata Nowotny (SoF), Monika Rosińska (UAM, SoF), dr Marta Skowrońska (UAM), dr Agnieszka Szóstek (SoF), dr Dawid Wiener (SoF), dr Oskar Zięta (SoF).

ZA-miesz(K)anie

2013-01-21Jeszcze do 10 lutego w krakowskim Muzeum Narodowym można oglądać wystawę „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń", zorganizowaną we współpracy z Fundacją Instytut Architektury. Wystawa problematyzuje na przykładzie Krakowa przemiany społeczno-przestrzenne ostatnich stu lat, charakterystyczne dla większości polskich miast.

Tymczasem dnia 24 stycznia w łódzkiej klubokawiarni Owoce i Warzywa współautorzy wystawy Michał Wiśniewski i Dorota Jędruch zaproszą do rozmowy na temat skutków wolnorynkowego, często pozbawionego szerszej wizji podejścia projektantów, rozmywającej się odpowiedzialności za indywidualne wybory czy samowładztwa w stosunku do własnego „M” nie uwzględniającego dbałości o otoczenie.

Spotkanie: RZUT Poziomy/08 – Fundacja Instytut Architektury/ „ZA-miesz(K)anie w miejskiej rzeczywistości”

24 stycznia 2013 r., godz. 18.00
Klubokawiarnia Owoce i Warzywa, Łódź, Traugutta 9


Wystawa: „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń”, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, Al. 3 Maja 1, wystawa przedłużona do 10 lutego 2013.

Organizatorzy: Fundacja Instytut Architektury, Muzeum Narodowe w Krakowie.


8. URDZINY ZAMKU

2013-01-25To już ósmy rok, kiedy Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie promuje design jako sposób na poprawę jakości życia i pobudzania wzrostu gospodarczego państw, miast i regionów. Jubileuszowa ósemka obchodzona jest pod hasłem: „Mądre urodziny”. To puszczenie oka w stronę zębów mądrości oraz zębów, które Zamek od kilku lat zjada na upowszechnianiu dobrych wzorów. To także pytanie o to, jak projektować mądrze, tworzyć i wdrażać strategie rozwoju oparte na wzornictwie i innowacji.

 

W dniach od 1 do 3 lutego odbędzie się konferencja poświęcona tym zagadnieniom. Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach i obejrzeć nowo otwarte wystawy. Na warsztaty

 

1 lutego 2013 (piątek)

 

Sala konferencyjna Zamku Sztuki

11.00 Powitanie gości, Ewa Gołębiowska, Dyrektorka Zamku Cieszyn

11.10 Niech żyje młodość!, Jacek Mrowczyk, zastępca redaktor naczelnej kwartalnika projektowego „2+3D”

11.30 Co możemy zrobić dla dizajnu graficznego?”, Angelika Gromotka, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

11.50 iF Design Talents, Ralph Wiegmann, International Forum Design Hannover

12.10 Dobry design jest ponadczasowy – fotel RM58 Romana Modzelewskiego, Krystyna Łuczak- Surówka, ASP w Warszawie

12.30 Co-design jest jak podróżowanie, Ingrid van der Wacht, project manager Proud

12.50 przerwa lunchowa

13.20 Sekrety czekoladowych półek, Heidi Uppa, Aalto University, School of Art, Design and Architecture

13.40 Projektując dla Ligne Roset i DesignMarketo, Maria Jeglińska, Office for Design & Research

13.55 Projektant w zespole konstrukcyjnym. Dowcip kadr czy udany eksperyment?, Agnieszka Fujak, absolwentka ASP Kraków, projektantka WISS

14.10 Jak zużyty olej po frytkach może pomóc wyczyścić dom? Ying-Ju Lin, Aalto University, School of Art, Design and Architecture

 

„Oranżeria” Zamku Cieszyn

15.00 Wernisaż wystawy „Graduation Projects 2011/2012″

16.00 Design Manifest (w ramach SEE Platform)

 

Sala konferencyjna Zamku Sztuki

17.00 URODZINY, podsumowanie 8. roku działalności, wręczenie odznak Przyjaciela Zamku oraz nagród w konkursie na Najpiękniejszą Świąteczną Witrynę Sklepową

18.00 Wernisaże wystaw: „Zawodowcy. Historie ginących zawodów”, „Dobry Tydzień Projektanta

19.00 Design Regionów – wernisaż wystaw: „Pespective_S From Poznań” i „Stół za stówę” (ASP Wrocław)

 

Świetlica „Na Granicy” (Cieszyn ul. Zamkowa 1)

20.00 Imprezę rozkręcają Mik Musik Sound Sistema oraz Studio Rygalik – Design Aperitivo

Warto zobaczyć: Pracownię Ceramiczną Bogdana Kosaka, instalację Szymona Motyla „Neoplasma”, księgarnię i czytelnię Krytyki Politycznej „Na Granicy”

 

Muzeum Drukarstwa (Cieszyn, ul. Głęboka 50)

Warsztaty: Jak zrobić notes własnoręcznie w godzinę i pamiętać to całe życie?, prowadzą: Fajne Chłopaki, godz. 12.00 – 13.00; 13.00 – 14.00; 17.00 – 18.00

Cena: 20 zł; zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

2 lutego 2013 (sobota)

 

Muzeum Drukarstwa (Cieszyn, ul. Głęboka 50)

Warsztaty: Jak zrobić notes własnoręcznie w godzinę i pamiętać to całe życie?, prowadzą: Fajne Chłopaki, godz. 11.00 – 12.00;

Cena: 20 zł; zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

Pracownia ceramiczna, Zamek Cieszyn

Warsztaty: Mydło dobre na kryzys i wszelkie choróbstwo, prowadzi: Ying-Ju Lin

godz. 11.00 – 12.00, 17.00 – 18.00 Cena: 20 zł; zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

Na Śląski Dzień zaprasza „Design Silesia”

PKO BP (Cieszyn, ul. Kolejowa 25)

12.00 Wernisaż wystawy „Ikony śląskiego dizajnu”

12.30 „Ikony dizajnu w województwie śląskim” – promocja książki Irmy Koziny oraz spotkanie z nestorami śląskiego projektowania

 

„Oranżeria” Zamku Cieszyn

14.00 Śląski łobiod ino trocha inkszy…

15.00 Otwarcie wystaw: „Meble gięte. Tradycja i nowoczesność” oraz „Wzorowe Śląskie”

15.30 „Wzorowe Śląskie” – dyskusja z udziałem: Agaty Danielak-Kujdy (ASP Wrocław), Renaty Kalarus, Justyny Kucharczyk (ASP Katowice) oraz uczestników zadania

18.00 Czeski wieczór (Hotel Piast, Czeski Cieszyn, Nádražní 18)

 

3 lutego 2013 (niedziela)

 

12.00 i 13.00 Zwiedzanie Willi Tugendhatów Ludwiga Miesa van der Rohe w Brnie

Wstęp: 350 Kč (lub 210 Kč dla studentów, seniorów i osób niepełnosprawnych) + koszt dojazdu (polecamy czeskie koleje)

Zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

Dzień Otwarty Zamku Cieszyn

12.00-16.00

Zapraszamy do zwiedzania urodzinowych wystaw, po których oprowadzają kuratorzy i autorzy prac

„Mali architekci/mali projektanci” – warsztaty projektowania wnętrz dla dzieci, prowadzą: Zosia Sobczyńska, Natalia Rzeźniczek-Riess, Magda Paluch-Pasz

„Porcelanowy re-design” – warsztaty dekorowania porcelany, prowadzi: Bogdan Kosak

Wstęp wolny. Zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

 

 

TYPOgraficznePRZESTRZENIE TEKSTU // 23–24 maja 2013 r.

2013-05-20TYPOgraficznePRZESTRZENIE TEKSTU to ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka organizowana przez
Sekcję Edytorską Naukowego Koła Polonistów Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Udział w niej wezmą kulturoznawcy, literaturoznawcy, historycy sztucy, antropolodzy, graficy i typografowie.  

Podczas dwudniowego spotkania podjęty zostanie temat typograficznego wymiaru tekstów. Jak mówią organizatorzy, „rozważaniom patronować ma z ducha etymologiczny porządek. Skoro pierwsze słowo w proponowanym temacie pochodzi od greckich typos – ‘odbicie’, ‘odciśnięcie’ i grafo – ‘piszę’, ‘rysuję’, niech zajmują nas przede wszystkim zależności między pozostawionym w materiale śladem działania a sferą semantyczną. Przy czym porządek i poziomowość tych kategorii niech się dowolnie przemieszczają”.

Zagadnienia, które zostaną poruszone podczas konferencji to:
– typografia / grafia / grafika a treść (ilustracja a tekst, dobór kroju a funkcja tekstu – książka, strona www, ale też kołdra lub zasłona prysznicowa)
– (typo)graficzne interpretacje / adaptacje literatury (typomurale, typografia kinetyczna)
– typografia w komunikacji / jako sztuka komunikacji (w tym – antropologia pisma)
– typografia w przestrzeni publicznej (systemy informacji miejskiej, plakaty)
– typograficzne gadżety
– edytorskie wyzwania przede wszystkim XX i XXI wieku (poezja konkretna, literatura futurystyczna, komiks, interaktywność nowych nośników literatury)

Konferencja organizowana jest przez Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN (Kraków, ul. Podchorążych 2).

Więcej na: www.typograficzneprzestrzenie.wordpress.com

Kobieca rzecz, czyli design w rękach kobiet

2013-06-13Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na spotkanie towarzyszące wystawie „Praca kobiety nigdy się nie kończy” – 21 czerwca o godzinie 18.00. Dyskusję poprowadzi dr Krystyna Łuczak-Surówka, historyk i krytyk designu. Udział w niej wezmą Czesława Frejlich, Małgorzata Frankowska, Renata Kalarus i Ewa Gołębiowska.

Uczestnicy debaty „Kobieca rzecz, czyli dizajn w rękach kobiet” porozmawiają o projektach, które powstają dla kobiet – które z nich są tylko marketingowym chwytem, a które wynikają z dogłębnej analizy potrzeb i preferencji kobiet?

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

 

„Kobieca rzecz, czyli design w rękach kobiet”, 21 czerwca 2013, godz. 18.00

 

WARMIA: REBELIA KULTURY

2013-07-02Wprawdzie do października jest jeszcze trochę czasu, jednak już teraz warto zapowiedzieć kolejną edycję projektu „Warmia: Rebelia Kultury”. Choćby po to, by hucznie pożegnać lato i w dobrym tonie rozpocząć nowy sezon. „Warmia: Rebelia Kultury” to bowiem przede wszystkim imprezy muzyczne – koncerty i projekty taneczne. Pośród nich nie zabraknie jednak także inicjatyw związanych z kinem, teatrem, czy wzornictwem – „designem regionalnym”, jak zapowiadają organizatorzy. W ramach tej ostatniej kategorii, w dniach od 5 do 13 października odbędą się wydarzenia pod wspólnym szyldem – „Rebelia designu”. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej organizatora (
www.rebeliakultury.pl), gdzie z czasem pojawi się szczegółowy program wydarzeń. A jeśli wziąć za przykład słowa, którym  kończy się manifest pomysłodawców projektu, opublikowany na stronie, można przypuszczać, że program ten będzie interesujący – „Warmia to nowy, choć czerpiący ze swej  tradycji, biegun pewnej postawy wobec świata:  niepokornej i ambitnej a jednocześnie swobodnej i nowoczesnej w formie i inspirującej w treści”.