PAMIĄTKA Z POLSKI - konkurs

2009-11-02

9 listopada poznamy werdykt konkursu „Pamiątka z Polski” ogłoszonego z okazji jubileuszu 60-lecia Cepelii. Celem organizatorów konkursu jest pozyskanie nowych wzorów pamiątkarskich promujących Polskę. Mają one odwoływać się do estetyki sztuki ludowej, łącząc tradycyjne elementy i wzory polskiej kultury ze współczesną formą.

Szczegółowe informacje na www.cepelia.pl

DOTACJE NA INNOWACJE

2009-11-02

DOTACJE NA INNOWACJE – 04.11.2009
 
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie oraz Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie
zapraszają przedstawicieli sektora Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz osoby zainteresowane do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym, poświęconym dofinansowaniu projektów w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.

Spotkanie odbędzie się 4 listopada 2009 r., w godz. 13.00 - 14.30,  w Sali Konferencyjnej w Oranżerii przy ul. Zamkowej 3a w Cieszynie.

Celem przedsięwzięcia jest przekazanie szczegółowych informacji na temat następujących programów: 
1.2.3 Innowacje w Mikroprzedsiębiorstwach i MŚP
1.2.4 Udział Przedsiębiorców w targach i wystawach oraz misjach gospodarczych o charakterze międzynarodowym,
3.1.1 Infrastruktura zaplecza turystycznego/przedsiębiorstwa,
3.2.1 Infrastruktura okołoturystyczna/przedsiębiorstwa.  

Informacje zostaną uzupełnione o harmonogram konkursów na rok 2009 i 2010 oraz o zasady poruszania się po stronie
www.scp-slask.pl, która w znacznym stopniu ułatwia przedsiębiorcom poszukiwanie istotnych dla nich informacji. 

Kontakt: Dział Przedsiębiorczości Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości
Tel. (0-33) 851 08 21 wew. 22 / e-mail:biuroklub@zamekcieszyn.pl
RÓŻOWA OWCA DO WYGRANIA!

2009-11-17
Różowa owca autorstwa duńskiego projektanta Povla Kjera, która od progu wita zwiedzających wystawę główną „Co to jest etnodizajn?” w krakowskim Muzeum Etnograficznym, jest kolorową zapowiedzią tego, co czeka widzów dalej: czerwone krzesło o dziesięciu nogach, żółta torba wycięta z filcu, zielona lampka-choinka. Wszystkie współczesne eksponaty zostały wkomponowane w ekspozycję stałą muzeum, tworząc między rzeczami ciekawe, nieraz nieoczywiste, związki. Ich zagadkę można rozgryzać do 22 listopada. Różową owcą natomiast można cieszyć się o wiele dłużej. Wystarczy wymyślić dla niej imię i wypełnić kupon konkursowy (dostęnpny w MEK). Nagrodą jest właśnie ten urokliwy futrzak. Imię powinno być piękne i jedyne w swoim rodzaju oraz najwyżej dwuwyrazowe. Propozycje imion należy składać w budynku muzeum na Pl. Wolnica 1 (portiernia).

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu:

1.   Organizatorem konkursu jest Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Konkurs trwa od 11 do 22 listopada 2009 r. i jest adresowany do zwiedzających Muzeum. Konkurs odbywa się w ramach projektu „Rzecz małopolska. Etnodizajn Festiwal”.
2.   Celem konkursu jest znalezienie imienia dla różowej owcy bujanej, stanowiącej jeden z obiektów prezentowanych na wystawie „Co to jest etnodizajn?” w hallu budynku Muzeum, w Krakowie, przy placu Wolnica 1. W konkursie przewidziano jedną nagrodę. Imię dla różowej owcy bujanej powinno być piękne i jedyne w swoim rodzaju oraz najwyżej dwuwyrazowe.
3.   Konkurs ma charakter otwarty, a jego uczestnikiem może być pełnoletnia osoba fizyczna lub drużyna osób fizycznych, z których przynajmniej jedna jest pełnoletnia. W konkursie nie mogą brać udziału członkowie zespołu projektu „Rzecz małopolska. Etnodizajn Festiwal” oraz członkowie Wysokiej Komisji, oceniającej propozycje konkursowe.
4.   Propozycje konkursowe należy zgłaszać poprzez wrzucenie do urny znajdującej się w hallu budynku Muzeum, w Krakowie, przy placu Wolnica 1 w godzinach pracy Muzeum prawidłowo i czytelnie wypełnionego kuponu konkursowego. Każdy uczestnik indywidualny lub każda drużyna może zgłosić nieograniczoną liczbę propozycji imienia. Zgłoszenie propozycji jest równoznaczne z oświadczeniem uczestnika konkursu (drużyny), że propozycja ma charakter autorski i nie jest obciążona prawami osób trzecich.
5.   Propozycje konkursowe oceni Wysoka Komisja, która zbierze się na posiedzeniu konkursowym nie później niż 25 listopada 2009. Informacja o wynikach konkursu zostanie ogłoszona na stronie www.etnodizajn.pl.
6.   Zwycięzca konkursu otrzyma w charakterze nagrody różową owcę bujaną. Warunkiem odbioru nagrody jest wpłata na rachunek bankowy Muzeum zryczałtowanego podatku od nagrody w wys. 10%, co stanowi kwotę 109 zł brutto (zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, D. U. z 2000 nr 14 poz. 176). W imieniu drużyny nagrodę odbiera jej kapitan, wskazany na kuponie konkursowym.
7.   Muzeum zastrzega sobie prawo do opublikowania personaliów zwycięzcy (zwycięzców) oraz  wykorzystania zdjęć wykonanych podczas przekazywania nagrody.

RÓŻA TWAROŻEK!

2009-11-25Są już wyniki konkursu na imię dla różowej owcy bujanej – jednego z obiektów prezentowanych podczas zakończonego w niedzielę (22 listopada) Festiwalu Etnodizjanu. Do konkursu zgłoszono 252 propozycje imion. We wtorek 24 listopada zebrała się Wysoka Komisja, by wybrać spośród nich najpiękniejsze i jedyne w swoim rodzaju. Po burzliwych obradach Komisja postanowiła, że owca powędruje do pani Kornelii Trawkowskiej, która zaproponowała, by zwierzątko nazywało się „Róża Twarożek”. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!
PRZETWORY

2009-12-08

Tegoroczna edycja PRZETWORÓW przebiega pod hasłem twórczej interpretacji figury „4: CZTERY”. Cztery rogi, nogi, litery, pory roku pokoje... Celem organizatorów imprezy, podczas której projektanci i artyści zmierzą się ze zużytymi surowcami, niepotrzebnymi sprzętami, znoszonymi ubraniami i wszelkiej maści starociami, jest zaszczepienie myślenia o wielofunkcyjności rzeczy oraz recyklingu jako alternatywy dla masowej konsumpcji i formy sztuki.
W programie, m.in.:
- wykład Brigitte Cartier – 12.12.2009 (sobota), godz. 17.00
- koncert grupy Alters - 12.12.2009 (sobota), godz. 18.00
- warsztaty recyclingowe dla dzieci
- konkurs PRZETWÓR ROKU - zarówno dla doświadczonych designerów, jak i konstruktorów-amatorów

Wydarzeniu towarzyszy zbiórka materiałów recyclingowych, niezbędnych do przeprowadzenia całej akcji oraz konkurs PRZETWORY DOMOWE, w ramach którego organizatorzy czekają na zdjęcia autorskich projektów recyklingowych, będących dowodem na to, że ze zużytych przedmiotów można stworzyć nową jakość, ciekawy dizajn.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
12 grudnia 2009/godz. 15.00 - 20.00
13 grudnia 2009/godz. 12.00 - 19.00
"1500 Metrów Do Wynajęcia", ul. Solec 18/20, Warszawa


www.przetworydesign.com
 
YouRail DESIGNCONTEST // 4 stycznia 2010

2009-12-28Któż z nas nie odczuł na własnej skórze dyskomfortu dalekiej podróży… Niewygodne siedzenia, twarde zagłówki, zbyt ciasne przejścia między siedzeniami, za małe pojemniki na śmieci, szaro-bure obicia foteli – mają okazję zniknąć dzięki konkursowi na projekt wnętrza pociągu, ogłoszonemu przez firmę Bombardier.

Bombardier to międzynarodowa firma przewozowa specjalizująca się w transporcie kolejowym, która świadczy usługi w ponad 60 krajach na terenie pięciu kontynentów. Choć organizatorzy zachęcają, by wizje wnętrz były futurystyczne i nowoczesne, dlaczego by nie poszukać inspiracji w tradycyjnym wzornictwie krajów, pomiędzy którymi rozpostarte są trakcje kolejowe?  

Projekty wnętrz można składać do 4 stycznia 2010 r.
Rejestracja w konkursie za pośrednictwem strony YouRail.
The Worldwide Logo Design Annual 09 // 31 stycznia 2010

2010-01-06Już tylko do 31 stycznia 2010 r. można zgłaszać propozycje logotypów w prestiżowym konkursie WOLDA – the Worldwide Logo Design Annual.

Jury konkursy WOLDA’09 bierze w ocenie pod uwagę zarówno logotypy zaprojektowane na potrzeby druku, jak i komunikacji internetowej. Do konkursu można zgłaszać prace powstałe w okresie między 1 stycznia 2008 r. a 31 grudnia 2009 r.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy na stronie www.wolda.org
MŁODY PROJEKTANT ROKU 2010

2010-01-26
Laureatką tegorocznej edycji konkursu „Meble Plus – Produkt Roku”, skierowanego do projektantów w wieku od 18 do 30 lat, została Katarzyna Bazylczak (ur. 1985).

W formule konkursu znalazły się projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, głównie meble i elementy wyposażenia wnętrz. Uwagę jury zwróciły takie prace Bazylczak, jak np. bujak – bujane siedzisko pierwotnie przeznaczone do przestrzeni plenerowej warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Dłużewie, które może być używane także jako bujany leżak, oparcie czy też zwykłe siedzisko oraz „wianek” – wazon zaprojektowany dla Muzeum Etnograficznego w Warszawie. „Wianek” to wazon na pojedyncze kwiaty z uchwytem pozwalającym na zawieszenie, inspirowany zbieraniem polnych kwiatów i pleceniem wianków. Wazon nie jest pierwszym projektem, w którym Bazylczak odwołuje się do tego, co rodzime. Innym przykładem może być „Polishtable” – składany w harmonijkę obrus/podkładka na biurko z motywem wycinanki ludowej zaprojektowany z myślą o polskich emigrantach.

W gronie nagrodzonych znaleźli się także: Łukasz Wysoczyński, Sylwia Kowalczyk-Gajda i Dorota Terlecka(Biuro Kreacja) oraz Aleksandry Mireckiej.

Kolejna edycja konkursu przewidziana jest na wrzesień 2010.

Źródło i zdjęcia: www.dobrzemieszkaj.pl
RED DOT DLA POLSKICH PROJEKTANÓW

2010-01-28


wystawa „My, berlińczycy! Wir Berliner! Historia polsko-niemieckiego sąsiedztwa”

Dwie prace związane z Polską zdobyły nagrody w konkursie red dot 2009 – obie w kategorii Communication design.
Wśród nagrodzonych projektów znalazła się wystawa pt. „My, berlińczycy! Wir Berliner! Historia polsko-niemieckiego sąsiedztwa” przygotowana przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, we współpracy ze Stadtmuseum Berlin i Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ekspozycja, której oprawę przygotowała poznańska Grupa Projektowa Ptasia 30, została nagrodzona w dziedzinie Information design/public space. Jury doceniło konsekwentną ideę wykorzystania słów i liter w trójwymiarowej przestrzeni, jako zwartego elementu designu.

Drugim nagrodzonym projektem jest oprawa graficzna TVN Warszawa. Jury konkursy spodobała się dynamika i różnorodność grafiki, która oddaje ducha miasta: niejednolitą, rozproszoną tożsamość Warszawy, której mieszkańcy to często przyjezdni. Autorem oprawy jest monachijska firma Velvet Mediendesign GmbH.
Red dot jest obecnie największym konkursem designerskim na świecie, w którym bierze udział blisko dwanaście tysięcy firm i podmiotów z ponad sześćdzisięciu krajów. Nagroda red dot przyznawana jest w trzech kategoriach: produkt, komunikacja i koncept. Zwycięskie produkty i projekty wystawiane są co roku w muzeum red dot w Essen oraz publikowane w prestiżowym katalogu.


 
EDAWARDS 2010 // 15 luty 2010

2010-02-03

 
15-go lutego mija termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w tegorocznej edycji największego konkursu projektowania graficznego w Europie – EDAWARDS. Prace na konkurs można zgłaszać w 32 kategoriach, od mediów cyfrowych po systemy informacyjne w przestrzeni publicznej.

W ubiegłej edycji konkursu jury doceniło aż sześć zgłoszeń z Polski. Srebrne nagrody otrzymali Jan Krzysztofiak i Grzegorz Podsiadlik z Parastudio za projekt podręczników „Trener Prawniczy”, Aleksandra Toborowicz za stronę internetową wirtualnego muzeum sztuki erotycznej, oraz Robert Czajka i Łukasz Kaniewski – twórcy magazynu dla dzieci „Czarodziejska Kura”. Brązowe – Jakub Stępień (Hakobo) za identyfikację Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Studio Huncwot za projekt strony www Mediations Biennale oraz Marta Surowiec za projekt monografii powstańczych fotografii Eugeniusza Lokajskiego dla Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jury konkursu EDAWARDS 2010:
Peter Bankov (kAk), Michel Chanaud (Étapes), Thierry Hausermann (idpure), Ayse Kongur (Grafik Tasarim), Freek Kroesbergen (BNO), Linda Kudrnovská (TYPO), Martin Lengauer (designaustria), Marios Linakis (+design), Jacek Mrowczyk (2+3D), Lynda Relph‑Knight (Design Week), Beatriz San Roman (Visual), Bettina Schulz (Novum), Silvia Sfligiotti (Progetto grafico), Rudolf van Wezel (Graphic).

Patronat nad imprezą obejmuje Icograda, a jej przedstawiciel sprawuje audyt nad przebiegiem obrad jury.

Szczegółowe informacje na stronie: www.europeandesign.orgPEOPLE MEET IN ARCHITECTURE – KONKURS NA PROJEKT WYSTAWY

2010-02-09
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zapraszają do udziału w konkursie na projekt wystawy. Temat ogólny wystawy, która odbędzie się w Polskim Pawilonie, na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2010 roku, to „People meet in architecture”.

Projekt kuratorski powinien zawierać scenariusz ekspozycji dotyczącej architektury, dostosowany do przestrzeni i warunków Pawilonu Polonia w Wenecji, wraz z propozycją uczestniczących artystów oraz projekt kosztorysu.

Od kuratora projektu oczekuje się:
- wykształcenia wyższego o profilu humanistycznym (preferowani historycy sztuki) lub architektonicznym;
- dobrej znajomości zagadnień związanych z organizowaniem wystaw oraz doświadczenia kuratorskiego;
- dobrej znajomości języka angielskiego (dodatkowo języka włoskiego lub innego języka UE).

Projekty należy składać do 28 lutego 2010 roku na adres:
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Plac Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
(z dopiskiem „12 Biennale Architektury w Wenecji”)
 
Regulamin konkursu dostępny jest na stronach internetowych:

Dodatkowe informacje: Joanna Waśko
tel. (0-22) 556 96 82 / e-mail:
j.wasko@zacheta.art.pl
KONKURS NA ZABAWKĘ ARCHITEKTONICZNĄ

2010-02-15Zabawa w życiu dziecka jest nie tylko sposobem na miłe spędzanie czasu, ale ważnym elementem jego rozwoju. Podobnie zabawka - powinna pełnić funkcje edukacyjne, przybliżać dziecku otaczający go świat, tłumaczyć trudne pojęcia, rozwijać jego umiejętności manualne, wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, rozwijać zmysł estetyczny.

Pracownia k. oraz Stowarzyszenie Akademia Łucznica zapraszają do udziału w konkursie na projekt zabawki architektonicznej.

Czym jest zabawka architektoniczna? To nie tylko klocki i zestawy konstrukcyjne. To zabawka, która rozbudza w dziecku zainteresowanie przestrzenią, zwraca uwagę na różnorodność architektury tradycyjnej w różnych częściach Polski i świata, tłumaczy podstawowe zjawiska związane z konstrukcją budynku, pozwala poznać dziedzictwo kulturowe i historię regionu.

Udział w konkursie oraz warsztatach zabawkarskich, będących jedną z nagród w konkursie, może stanowić dla projektantów świetną okazję do zdobycia nowego doświadczenia, wypróbowania swoich pomysłów i spotkania z innymi, twórczymi osobami.

Regulamin konkursu dostępny na stronie organizatora: www.pracowniak.pl

Źródło i obrazki: www.pracowniak.pl
ZAINSPIROWANI JAPONIĄ - konkurs na grafikę komputerową

2010-02-16

Magazyn.PSD PHOTOSHOP oraz firma Eizo, japoński producent profesjonalnych monitorów dla grafików komputerowych, ogłosili konkurs na grafikę komputerową związaną tematycznie z Japonią.
Technika wykonania pracy jest dowolna – można przygotować fotomontaż, przetworzyć cyfrowo zdjęcie, narysować pracę w technice matte lub digital paintingu. Podobnie – tematyka pracy nie jest odgórnie narzucona. Grafika może nawiązywać do sadu wiśniowego, japońskiej technologii, mangi, przyrody, sztuki itp.
Najciekawsze prace nagrodzone zostaną:
• Profesjonalnym monitorem Eizo FlexScanS2433W (I miejsce)
• Programem Adobe Photoshop CS4 (II miejsce)
• Drukarką do zdjęć Epson Stylus Photo P50 (III miejsce)
• oraz kredytami na zdjęcia Royalty Free w serwisie Fotolia.pl
Aby wziąć udział w konkursie należy wgrać do galerii internetowej magazynu .PSD grafikę komputerową związaną z Japonią: psdmag.org/pl/gallery  

Kopię pracy w rozdzielczości 72 dpi należy dosłać na adres: competition_psd@softwere.com.pl
, załączając swoje dane kontaktowe.

Prace będą oceniane przez odwiedzających galerię magazynu .PSD (poprzez oddanie głosu i przyznanie oceny punktowej). Spośród 10. prac z najwyższą liczbą punktów przyznanych przez internautów, jury wybierze trzy prace, które zostaną nagrodzone kolejno za pierwsze, drugie i trzecie miejsce.
Prace można nadsyłać od 20 stycznia do 20 marca, a ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i prezentacja prac nastąpi na targach Film Video Foto w Łodzi 26 Marca 2010 r.

Pełen regulamin konkursu znajduje się na: psdmag.org 
DOBRY WZÓR 2010 // 10 czerwca 2010

2010-03-04Ruszyła 17. edycja konkursu Dobry Wzór 2010 na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku, który organizowany jest przez Instytut pod patronatem honorowym ministra gospodarki. To jedyny w kraju niezależny monitoring wzorniczy rynku. Do konkursu rekomendowane są produkty i usługi wskazywane przez ekspertów Instytutu, którzy w ciągu roku analizują nowe produkty i usługi wprowadzane na rynek. Co roku rekomendacje do konkursu otrzymuje kilkaset produktów. W tym roku kilkadziesiąt usług.

Formuła monitoringu, w odróżnieniu od innych tego typu przedsięwzięć, znajduje wspólny mianownik oceny dla produktów tak odległych jak bateria umywalkowa czy spalinowy zespół trakcyjny. Metodologia monitoringu uwzględnia kryteria ergonomiczne, stosunek ceny do jakości, innowację materiałową, nową technologię i walory estetyczne, które pozwalają budować przewagę rynkową produktów. Usługi z kolei oceniane są pod kątem uwzględnienia specyficznych wymogów użytkowników, zaspokajania potrzeb możliwie najszerszej społeczności, (niezależnie od wieku czy umiejętności) oraz skuteczności zastosowanych rozwiązań problemu, który przed nią postawiono.

Nagrody główne Dobry Wzór przyznawane są w trzech kategoriach produktowych: Sfera Domu, Sfera Pracy i Sfera Publiczna. W tym roku formuła Konkursu została poszerzona o Sferę Usług, która jest kolejną kategorią konkursową. To pierwsza taka kategoria konkursowa na polskim rynku.

Finaliści konkursu otrzymają tytuł „Finalista Konkursu Dobry Wzór 2010”, zaprezentują swoje produkty i usługi na wystawie pokonkursowej adresowanej także do masowej publiczności oraz prezentację w Katalogu Konkursu Dobry Wzór 2010. Laureaci zostaną nagrodzeni certyfikatem Dobry Wzór 2010 a produkty i usługi będą dodatkowo prezentowane na innych wystawach w kraju i za granicą.

Termin zgłoszenia do konkursu upływa dnia 10 czerwca 2010 r.


Źródło: Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Votum Aleksa w pierwszej piątce konkursu BRYŁA 2009

2010-03-08W trzeciej edycji plebiscytu BRYŁA I MAKABRYŁA ROKU wzięło udział ponad 5 tys. internautów. Według głosowania najlepszym budynkiem 2009 roku okazał się łódzki Hotel Andels
, który powstał w XIX-wiecznych murach Przędzalni Izraela Poznańskiego. Na drugim miejscu znalazła się nowa część Renomy we Wrocławiu autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. Trzecią nagrodę otrzymał nowoczesny pawilon stacji paliw, położony na drodze do Wieliczki, zrealizowany przez architektów z pracowni Group_A.

Na piątym miejscu uplasował się projekt grupy Beton – kościół Votum Aleksa w Tarnowie nad Wisłą. Bryła kościoła cechuje się dopasowaniem architektury do krajobrazu – wszechobecnej zieleni.
Drewnianą konstrukcję oparto na żelbetowej płycie, a całą formę pokryto gontem. Do wnętrza kościoła prowadzą dwuskrzydłowe drzwi. Niewielka przestrzeń świątyni oświetlona jest dzięki przeszkleniu tylnej ściany szczytowej. Ściana ta stanowi niecodzienne tło dla ołtarza. Zaproponowana przez
architektów realizacja ma pomagać w wyciszeniu i uspokojeniu myśli. Projekt Marty Rowińskiej i Lecha Rowińskiego został włączony przez Agnieszkę Jacobson Cielecką do wystawy „Naturalne zasoby polskiego designu” – prezentowaną w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli oraz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie podczas Festiwalu Etnodizajnu 2009.
 
Źródło i zdjęcia: www.bryla.gazetadom.pl
ŚLĄSKA RZECZ // 21 maja 2010

2010-03-18Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza do udziału w jedynym regionalnym konkursie dizajnu w Polsce – Śląska Rzecz. Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych wdrożeń wzornictwa przemysłowego oraz grafiki z terenu Śląska. W konkursie udział mogą wziąć: śląskie firmy, projektanci, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, które mają innowacyjne projekty i produkty, wdrożone w roku 2009.
 
Projekty laureatów zaprezentowane zostaną na wystawach w Cieszynie, Katowicach i Łodzi.

Do tej pory laureatami Śląskiej Rzeczy byli m.in.: Moho Design, Famed S.A., Skoff Sp. z o.o., GTL S.A., Pracownia Sprzętu Alpinistycznego Małachowski, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Galeria Kronika, Zakład Inżynierii Ruchu. 
Zgłoszenia przyjmowane są do 22 kwietnia 2010, w dwóch kategoriach: produkt oraz projekt graficzny.
Tegorocznych zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w Cieszynie w dniu 21 maja 2010.


Źródło:
www.zamekcieszyn.pl

STOISKO TARGOWE DO WYGRANIA. TARGI ETNODIZAJNU W KRAKOWIE // 14-16 maja 2010

2010-03-25

Targi etnodizajnu to nowa formuła targów mająca charakter przeglądu wzorniczego rynku w zakresie produktów inspirowanych tradycją, naturą i kulturą; choć dziś równie dobrze moglibyśmy powiedzieć – korespondujących z etnografią, ekologią i ekonomią.

Podczas trzydniowej imprezy, która odbędzie się w ramach Festiwalu Etnodizajnu, swoje produkty zaprezentują wystawy-laureaci wyłonieni drogą konkursową przez jury w składzie: Ewa Gołębiowska (Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie) – przewodnicząca jury, Przemysław Dębowski (grafika, edytorstwo), Jakub Gołębiewski (ASP Kraków), Grażyna Mosio (MEK), Joanna Pyda (Communication and Interior Desing Menager IKEA Polska).

Jurorzy ocenią zgłoszone prace w trzech kategoriach: DOM, PRACA, MODA. Otwarty charakter konkursu dopuszcza jednak możliwość zgłoszenia prac także w kategorii INNNE. Zapraszamy do
udziału!
MAKE ME! 2010

2010-04-12Już po raz trzeci Łódź Art Center zaprasza młodych projektantów do udziału w konkursie „make me!”. Konkurs skierowany jest zarówno do indywidualnych projektantów, jak i grup projektowych składających się z osób w wieku od 20 do 30 lat. Nie ma żadnych innych ograniczeń.
Celem konkursu jest wyłonienie i promocja projektów młodego wzornictwa, charakteryzujących się wysokim poziomem artystycznym, jak również ich profesjonalna prezentacja podczas wystawy pokonkursowej w ramach IV. Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi, 14-30 października 2010 r.
Główna nagroda: 20 tys. zł / 5 tys. euro
Termin nadsyłania projektów – 30 czerwca 2010 r.
 
Regulamin i szczegółowe informacje o konkursie na: www.lodzdesign.com

 
RECYCLING DESIGN PRIZE COMPETITION 2010

2010-04-14
Już po raz czwarty został ogłoszony międzynarodowy konkurs Recycling Design Prize Competition. Przedsięwzięcie jest okazją do zaprezentowania prac, które nadają nowe życie bezwartościowym odpadom. Konkurs promuje wzornictwo skoncentrowane na idei oszczędzania energii, ograniczania emisji dwutlenku węgla oraz przetwarzania wyrzuconych przedmiotów w produkty użyteczne.

W zeszłorocznej edycji konkursu sukces odniósł Grzegorz Cholewiak z Krakowa.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 sierpnia 2010 r.

Więcej informacji na: www.recyclingboerse.org


TARGI - TERMIN PRZESYŁANIA ZDJĘĆ PRZEDŁUŻONY!

2010-04-15

W związku z pojawiającymi się pytaniami o możliwość dosłania zdjęć projektów zgłaszanych do udziału w Targach Etnodizajnu po upływie terminu zgłoszeń (19 kwietnia 2010 r.), informujemy, że postanowiliśmy pójść na rękę tym osobom, które są jeszcze w fazie realizacji swoich projektów konkursowych.

Brakujące fotografie będziemy przyjmować drogą mailową do dnia 23 kwietnia 2010 r. do godz. 16.00. Zdjęcia proszę przesłać na adres: targi@etnodizajn.pl 
podając w tytule maila pełne imię i nazwisko projektanta.
UWAGA!!! Zdjęcia napływające po 19 kwietnia 2010 r. nie będą brane pod uwagę, jeśli do północy 19 kwietnia nie zostanie wypełniona karta zgłoszeniowa on-line. Przesyłając taki niepełny formularz należy umieścić w polu „opis obiektu” adnotację wyrażającą chęć skorzystania z opcji dosłania zdjęć w późniejszym terminie oraz załączyć szkic lub wizualizację projektu. Formularze bez rysunków/wizualizacji zostaną zdyskwalifikowane.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych udziałem w Targach Etnodizajnu do przesyłania zgłoszeń!
 
GADŻET PROMUJĄCY KULTURĘ POLSKĄ // 21 maja 2010

2010-04-21
Instytut Adama Mickiewicza zaprasza do udziału w konkursie na projekt gadżetu promującego kulturę Polską, a przeznaczonego dla najmłodszego odbiorcy. W konkursie mogą wziąć udział studenci, absolwenci wydziałów projektowania, architektury, lub kierunków artystycznych szkół wyższych z kraju i zagranicy.Autor/zespół autorów zwycięskiej propozycji, zostanie zaproszony do pracy nad realizacją projektu. Wyróżnione w konkursie prace trafią do produkcji.

Organizator konkursu - Instytut Adama Mickiewicza - jest instytucją powołaną do promocji kultury polskiej na świecie – projekt zgłoszony do konkursu powinien wspierać organizatora w tej misji.

Termin zgłaszania prac mija 21 maja 2010 r.

Prace zostaną ocenione przez Jury w składzie: Monika Brzywczy – redaktor prowadząca kwartalnika „GAGA magazyn o pięknym dzieciństwie”; Czesława Frejlich – redaktor naczelna kwartalnika „2+3 D”; Ewa Gołębiowska – dyrektor Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie; Magdalena Mich – rzecznik prasowy Instytutu Adama Mickiewicza; Grzegorz Niwiński – projektant wzornictwa przemysłowego, Towarzystwo Projektowe; Jerzy Porębski – dziekan Wydziału Wzornictwa Przemysłowego, ASP w Warszawie; Paweł Potoroczyn – dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza; Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Bęc Zmiana

Jury przyzna ufundowane przez Instytut Adama Mickiewicza nagrody:
I miejsce: 12 000 PLN
II miejsce: 8 000 PLN
III miejsce: 4 000 PLN

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 27 maja 2010 r.

Źródło i ilustracje: www.funbec.eu
 
FINALIŚCI ŚLĄSKIEJ RZECZY

2010-05-24W miniony piątek w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie rozstrzygnięto piątą edycję konkursu „Śląska Rzecz”. Do konkursu mogły być zgłaszane realizacje, które zostały wdrożone do produkcji w 2009 roku oraz odznaczają się innowacyjnością i ciekawym designem. Nagrody odebrały firma Mount ze Świętochłowic, bytomska CSW Kronika i Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna.
Kurtka Latok i spodnie GIV firmy Mount ze Świętochłowic zostały nagrodzone w kategorii PRODUKT. W swoim werdykcie jury konkursu podkreśliło, że zwycięskie produkty cechuje przede wszystkim niewielka waga i objętość. „Zwraca uwagę dbałość o detal, jakość użytych materiałów i wykończeń. Istotną wartością jest umiejętność przenoszenia profesjonalnych doświadczeń na produkcję dla masowego klienta” – uzasadniło swój wybór jury.  
Zwycięzcą w kategorii PROJEKT GRAFICZNY została książka „Indunature” projektu Dominika Cymera wydana przez CSW Kronika z Bytomia. „Projekt jest udaną formą alternatywnego spojrzenia na Górny Śląsk. Negatywne skojarzenia ze Śląskiem zostały w projekcie przedstawione jako atuty regionu. Dowcipnie zmieniono znaczenie stereotypowej symboliki charakterystycznych dla Śląska elementów. Materiały są spójne graficznie, a konwencja graficzna jest trafnie dostosowana do grupy odbiorców” .
Nagrodę specjalną przyznano w kategorii PRODUKT cieszyńskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” za choinkę-świecznik i świnkę-skarbonkę, które zostały zaprojektowane przez Agnieszkę Wiczuk i Marcina Eberta.
W piątej edycji konkursu 44. firmy zgłosiły 64. produkty i projekty (29 zgłoszeń w kategorii PRODUKT i 35 w kategorii PROJEKT GRAFICZNY).


Źródło i ilustracje: www.zamekcieszyn.pl 


MAKE ME! 2010 // do 30 czerwca 2010

2010-06-16
W tym roku już po raz trzeci organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi zachęcają młode talenty do zaprezentowania swoich projektów w konkursie „make me!”. Jedynym formalnym warunkiem przyjęcia zgłoszenia do konkursu, jest wiek uczestnika pomiędzy 20. a 30. rokiem życia.
Można zgłaszać prace mieszczące się w zakresie wzornictwa przemysłowego, architektury, grafiki, jak i tkaniny, mody, szkła i ceramiki. Celem konkursu jest otwarcie perspektyw przed młodymi twórcami, którzy nierzadko po raz pierwszy prezentują swoje pomysły przed ekspertami w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Dwie dotychczasowe edycje pokazały, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy.

Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30 czerwca 2010 r. Spośród nadesłanych projektów jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Sławek Kluziak, Grzegorz Piątek, Ewa Gołębiowska, Michał Stefanowski i Dorota Stępniak, wybierze te najbardziej ciekawe i innowacyjne.

Na zwycięzcę czeka nagroda główna w wysokości 20.000 PLN. Nowością w tym roku będzie nagroda specjalna w postaci publikacji w pismach branżowych. Ponadto organizatorzy przewidzieli dodatkowe gratyfikacje w postaci szkoleń i staży, które dadzą młodym projektantom szansę rozwoju artystycznego oraz nawiązania międzynarodowych kontaktów. Wszystkie wyróżnione projekty zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w trakcie IV Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi w dniach 14-30 października 2010 r.
Więcej informacji oraz regulamin konkursu na: www.lodzdesign.com/2010
Źródło i ilustracje: materiały prasowe organizatora
PRZEGLĄD PORTFOLIO // 15 października 2010

2010-07-02Przegląd portfolio to bardzo popularna i atrakcyjna forma przedstawienia własnej pracy specjalistom w wybranej dziedzinie. 4. Międzynarodowy Festiwalu Designu w Łodzi po raz pierwszy w Polsce oferuje taką możliwość w dziedzinie wzornictwa. Wydarzenie skierowane jest do studentów, absolwentów szkół artystycznych oraz projektantów, którzy debiut mają już za sobą.
 
Bezpośrednie spotkania z profesjonalistami w dziedzinie dizajnu, m.in. kuratorami, menedżerami produktów, projektantami oraz producentami dają możliwość zweryfikowania umiejętności, wiedzy i sposobu prezentacji projektów.
 
Poddanie portfolio merytorycznej ocenie recenzentów stwarza szansę weryfikacji zaprezentowanych pomysłów i może zaowocować m.in. wdrożeniem pomysłu do produkcji, propozycją wystawy bądź publikacją.

W gronie recenzentów znajdą się m.in.: Maria Cristina Didero, Tomek Rygalik, Małgorzata Szczepańska, Oskar Zięta.
 
Wybór uczestników zostanie dokonany na podstawie nadesłanych zgłoszeń.

Więcej informacji na:
www.lodzdesign.com
PAMIĄTKA REGIONU WARMII I MAZUR // 30 września 2010

2010-07-13

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłosił konkurs na "Pamiątkę regionu Warmii i Mazur". Celem konkursu jest stworzenie pamiątki, która stanie się wizytówką tego regionu. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września 2010 roku. Aplikować mogą twórcy i artyści prowadzący działalność gospodarczą, zarejestrowani w związkach i stowarzyszeniach twórczych, jak również podmioty gospodarcze, zajmujące się produkcją pamiątek. Organizatorzy przewidzieli nagrody pieniężne (I miejsce – 5 tys. zł, II miejsce – 3 tys. zł, III miejsce – 2 tys. zł).
 
Świat projektantów i kuratorów wystaw dizajnu nie prezentuje jednoznaczego stanowiska wobec tego typu konkursów. Przykładowo ekspozycja w toruńskim CSW, pt. "Nie zapomnij o mnie!" stanowi dla kuratorki, Marty Kołacz, przykład na to, że konkursy na pamiątkę z Polski czy regionu mogą przynieść rozwiązania w postaci nowych, często bardzo świeżych pomysłów na promocję polskiej kultury. Z drugiej jednak strony na łamach prasy branżowej nierzadko można spotkać się z zarzutem, że konkursy na pamiątkowy gadżet dają mierne efekty. Agnieszka Jacobson-Cielecka wysuwa pod ich kątem następującą krytykę: „Przede wszystkim w konkursach startują wciąż nie tylko te same osoby, ale i te same prace, a wymieniane są tylko tytuły. Co gorsza, poziom prac jest zazwyczaj słaby, a po otwarciu kopert okazuje się, że rzadko biorą w nich udział poważni projektanci. W większości to projektowa młodzież i amatorzy. Młodym taka aktywność bardzo się chwali, lecz wyraźny pożytek przynosi im akademicka kuratela, jak to miało miejsce w wypadku konkursu Muzeum Etnograficznego, prowadzonego jako projekt semestralny na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP”.
Zgłaszając prace na konkurs Województwa Warmińsko-Mazurskiego warto rozważyć powyższe dylematy.
Źródło:
www.wrota.warmia.mazury.plGROLSCH INDEPENDENCE AWARD // 17 sierpnia 2010

2010-07-19Grolsch Independence Award to konkurs skierowany do osób, które z pasją kroczą własną drogą i nie poddają się artystycznym kompromisom. Ideą konkursu jest poszukiwanie i promowanie talentu młodych, niezależnych duchem artystów, którym trudno zaistnieć na polskiej scenie artystycznej, a których prace nie odbiegają od światowych standardów.  Pomysł na konkurs i nagrodę Grolsch Independece Award powstał po ubiegłorocznym FreeFormFestival, kiedy to Grolsch po raz pierwszy podjął współpracę z festiwalem, będącym przeglądem nowoczesnej i niezależnej sztuki europejskiej w środowisku miejskim. Do udziału w konkursie Grolsch Independence Award organizator zaprasza zarówno profesjonalistów, jak i amatorów.

Zwycięzca konkursu, oprócz grantu w wysokości 10.000 zł, będzie miał możliwość zaprezentowania swojej twórczości podczas tegorocznego FreeFormFestival. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać aż do 17 sierpnia 2010 roku. Regulamin na stronie: www.grolsch.pl/konkurs  
W ciągu dziesieciu tygodni trwania Grolsch Independence Award główni członkowie jury – Bogna Świątkowska (dziennikarka i promotorka kultury, Prezes Fundacji Nowej Kultury „Bęc Zmiana”) oraz Bartek Chaciński (dziennikarz, publicysta i felietonista, specjalizujący się w tekstach o kulturze i muzyce nowoczesnej) wybiorą dwudziestu półfinalistów. Spośród nich, pod koniec sierpnia, wyłonionych zostanie dziesięciu finalistów oraz zwycięzca główny. Dorobek finałowej „jedenastki” będzie można zobaczyć na wernisażu w jednym z warszawskich klubów od 4 do 10 października br. Zwycięzca otrzyma dodatkowo grant w wysokości 10.000 zł na rozwijanie swojej wyjątkowej pasji artystycznej, statuetkę Grolsch Independence Award oraz możliwość zaprezentowania swoich prac na tegorocznym FreeFormFestival (15-16 października 2010 r.). Każdego roku w programie festiwalu znajdują się zarówno wydarzenia muzyczne – koncerty, sety didżejskie, jak i pokazy audiowizualne, filmy krótko- i pełnometrażowe, sztuka wideo, reportaże, dokumenty oraz ekspozycje młodego polskiego dizajnu.

Więcej szczegółów konkursu Grolsch Independence Award na: www.grolsch.pl/konkurs 
 
OD KREACJI DO PRODUKCJI // 20 sierpnia 2010

2010-07-20
Ruszył konkurs na innowacyjny gadżet „OD kreacji DO produkcji”, którego celem jest wzmocnienie marki Światowych Dni Innowacji. Przedsięwzięcie skierowane jest do środowiska studentów uczelni artystycznych i kierunków projektowych w Wielkopolsce.
 
Drogą konkursu wyłoniony zostanie projekt unikatowego materiału konferencyjnego, gadżet odznaczający się wysokim stopniem innowacyjności, który będzie następnie wykorzystywany podczas międzynarodowych konferencji ŚDI.
 
Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 20 sierpnia. Na zwycięzcę czeka nagroda główna. Ponadto wszystkie wyróżnione projekty zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.
 
Organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Konkurs jest realizowany w ramach projektu PO KL.
 
PARADYŻ & ŁÓDŹ DESIGN FESTIWAL - KONKURS

2010-09-22Hasło przewodnie tegorocznej odsłony Lódź Design Festiwal to „Amazing life – niezwykłe życie”. Główny mecenas festiwalu – Ceramika Paradyż, ogłosił konkurs „Piękna płytka poszukiwana”, do udziału w którym zaprasza społeczność skupioną wokół marki na portalu Facebook. Na autora najciekawszego projektu czeka nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. zł. Efekty konkursu zostaną zaprezentowane podczas festiwalu.

Więcej informacji:
www.facebook.com

ETNODIZAJN NA ŁÓDŹ DESIGN FESTIWAL // 14-30 października 2010

2010-10-02Z radością informujemy, że Etnodizajn Festiwal pojawi się na Łódź Design Festiwal jako Wystawa Towarzysząca. W dniach od 14 do 30 października w loftach „U Scheiblera”, przy ul. Tymienieckiego 25, zaprezentowane zostaną obiekty zaprojektowane przez Bartosza Muchę, Jana Feliksa Kallwejta, Katarzynę Herman-Janiec, Karolinę Pięch, Dominika Lisika oraz BETON i Lasek Concept, w ramach majowej edycji festiwalu (kuratorka wystawy: Anna Zabdyrska).
 
W tym roku tematem przewodnim Łódź Design Festiwal jest AMAZING LIFEniezwykłe życie. Do współpracy przy projekcie zostali zaproszeni Agnieszka Jacobson-Cielecka z wystawą Crumple Zone oraz Oskar Zięta prezentujący Underpressure. Obie wystawy prezentują różne procesy projektowania, inspiracje, nietypowe materiały oraz sposoby w jakich artyści poszukują i gromadzą pomysły.
 
Na festiwalu po raz pierwszy zaprezentowane zostaną Wystawy Specjalne, które w sposób szczególny interpretują hasło AMAZING LIFE. Wśród nich designerskie rowery zaprojektowane przez czołowych projektantów mody, takich jak na przykład Kenzo Takada czy Agatha Ruiz de la Prada. Nowym wydarzeniem w ramach festiwalu jest także Przegląd Portfolio – konfrontacja początkujących projektantów z dziennikarzami, kuratorami i doświadczonymi projektantami.
 
Ponadto dzięki wsparciu Mecenasa Festiwalu – Ceramiki Paradyż, cała Łódź zostanie naszpikowana designem. Ponadto w programie ponad 35. wystaw towarzyszących, Przegląd Szkół (7 polskich i 8 zagranicznych), finał konkursu make me!(o 20000 zł walczyło ponad 250 osób), warsztaty, wykłady oraz... wieczorne imprezy w łódzkich klubach.
 
Więcej informacji: www.lodzdesign.com

 
KONKURS GRAFICZNY CSW

2010-12-08


Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprasza grafików i projektantów do otwartego, dwuetapowego konkursu na opracowanie ID czteroletniego programu wystawienniczego Dobrili Denegri, nowej Dyrektorki Programowej Centrum.

W ramach współpracy organizatorzy konkursu zapewniają możliwość stworzenia identyfikacji wizualnej dla serii międzynarodowych wystaw (m.in. plakaty, druki promocyjne, broszury informacyjne, bannery internetowe, animacje, reklamy prasowe, etc.), a także oryginalnego cyklu wydawniczego obejmującego katalogi wystaw i publikacje dotyczące sztuki współczesnej.

Portfolio – zawierające minimum dwa projekty wydawnictw książkowych, dwa projekty identyfikacji wizualnej wystawy lub wydarzenia kulturalnego w formacie pdf lub w postaci linku do wersji online.
Ewentualne pytania należy przesłać na adres mailowy: pr@csw.torun.pl z tematem maila: KONKURS DLA GRAFIKÓW.

Termin nadsyłania zgłoszeń do pierwszego etapu: 20 grudnia 2010 r.
Ogłoszenie wyników: 3 stycznia 2011 r.

Źródło:
www.csw.torun.pl

 
KONKURS TWÓRCZEGO RECYKLINGU „I CAN”

2011-01-20Tematem ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Recyklingu „I CAN” jest wykorzystanie zużytych puszek po napojach produkowanych przez Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o. A wybierać jest z czego, bo pod tą marką kryją się takie produkty, jak Coca-Cola (light, zero, cherry coke), Fanta, Sprite, Nestea, Burn.

Konkurs dotyczy wszystkich obszarów projektowania: mebli, oświetlenia, przedmiotów codziennego użytku i akcesoriów, elementów małej architektury, gadżetów, zabawek, opakowań i komunikacji wizualnej.

Co roku na świecie produkuje się ok. 180 miliardów aluminiowych puszek na napoje, z których tylko połowa jest ponownie wykorzystywana. Proces recyklingu chroni zmniejszające się zasoby boksytu (rudy aluminium), ale też zmniejsza znacząco, bo aż o ponad 90%, zanieczyszczenie wody i powietrza oraz zużycie energii elektrycznej w procesie ponownego przetwarzania tego surowca.Projekt krzesła „111 Navy Chair”, do produkcji którego trzeba wykorzystać co najmniej 111 plastikowych butelek, jest przykładem na to, w jaką stronę może iść recykling. Krzesło zostało wykonane na wzór oryginalnego mebla Emeco Navy Chair, zaprojektowanego w 1944 roku dla amerykańskiej marynarki wojennej. Mebel zawiera kombinację 60 proc. odzyskanego z recyklingu politereftalanu etylenu oraz specjalnie dobranych materiałów, m.in. barwnika oraz włókna szklanego, dzięki którym jest wytrzymałe.

Plastik rPET służący do produkcji krzeseł pochodzi z największego na świecie zakładu recyklingu butelek, który rozpoczął działalność w 2009 roku w Spartanburgu w Karolinie Południowej, w Stanach Zjednoczonych.
Krzesła „111 Navy Chair” po raz pierwszy zaprezentowano na targach designu w Mediolanie.

Szczegółowe informacje na temat konkursu na: www.targikielce.pl

TWÓJ PROJEKT – TWÓJ MEBEL // KONKURS VOX

2011-02-04Ulubione zdjęcie, wycinanka, grafika, obraz? I to na meblach? Wszystko zależy od naszej wyobraźni! Firma Vox ogłosiła konkurs na oryginalny nadruk na meble pod hasłem „Twój projekt”.
 
Aby wziąć udział w konkursie, nie trzeba być profesjonalnym projektantem. To okazja do twórczej pracy także dla osób, które amatorsko interesują się aranżacją wnętrz. Wystarczy przygotować projekt nadruku lub zeskanować ulubiony rysunek, grafikę bądź zdjęcie, wejść na stronę www.meble.vox.pl/twojprojekt i za pomocą dostępnej aplikacji nanieść projekt na meble z kolekcji Ovo lub Magnolia. Wszystkie projekty zgłoszone do konkursu będą opublikowane w galerii, gdzie można będzie na nie głosować.
 
Pula nagród w konkursie wynosi 6 tys. zł, a najlepsze projekty mają szansę na realizację. Prace można przesyłać do 31 marca 2011 r.

Źródło:
www.meble.vox.pl

YOUNG DESIGN 2011

2011-03-01


Instytut Wzornictwa Przemysłowego ogłosił 4. edycję programu stypendialnego Young Design dla młodych, przedsiębiorczych projektantów wzornictwa przemysłowego.
 
Celem programu jest wyłonienie projektanta o największym potencjale twórczym, cechującego się gotowością podjęcia profesjonalnej współpracy z przedsiębiorcami.
 
 
Zgłoszenia należy przesyłać do 22 kwietnia 2011 r. Young Design to pierwszy w Polsce program stypendialny przeznaczony dla studentów i absolwentów uczelni kształcących w kierunku wzornictwa. Głównym celem programu jest wspieranie rozwoju i doskonalenie zawodowe młodych projektantów, pomoc w zrozumieniu aktualnych wymagań i realiów rynkowych, a także promocja najzdolniejszych, młodych, polskich projektantów.
Główną nagrodą w konkursie jest stypendium im. prof. Wandy Telakowskiejw wysokości 20 000 zł. Uczestników konkursu oceniać będzie Kapituła Stypendialna złożona z przedstawicieli biznesu polskich i zagranicznych producentów oraz dystrybutorów. Prezentowane przez finalistów projekty, poza walorami użytkowymi i estetycznymi, będą oceniane pod kątem innowacyjności, zastosowania rozwiązań ergonomicznych i atrakcyjności rynkowej. Ponadto uczestnicy konkursu będą musieli odpowiedzieć na pytania jurorów. Nagrodę otrzyma projektant, który poza dobrym projektem najlepiej zaprezentuje swoje umiejętności i kompetencje potrzebne do współpracy z przyszłymi klientami.
 
Laureat konkursu będzie miał ponadto możliwość odbycia stażu w prestiżowym studiu projektowym oraz skorzystania z indywidualnych konsultacji biznesowych.
 
Nowością w tegorocznym konkursie są nagrody rzeczowe. Laureat oraz dwóch finalistów otrzymają komercyjną licencję programu Rhino – profesjonalnego programu do modelowania 3d. Ponadto wszyscy finaliści odbędą szkolenia przygotowujące do finałowej prezentacji przed Kapitułą Biznesową.
 
Regulamin ona formularz zgłoszeniowy na stronie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

 
RAVE EAST VILLAGE ARTIST RESIDENCY

2011-04-12Rave Workshop jest częścią pierwszej edycji RAVE East Village Artist Residency - programu stażowego dla artystów, który odbędzie się w starym, wiejskim domku na północy Włoch w Trivignano Udinese.
 
Warsztat trwać będzie trzy dni (10-12.06.2011) i jest otwarty dla wszystkich młodych artystów z Europy. W tym roku poprowadzi go Adrian Paci, z którego twórczością mogliśmy się zapoznać m.in. podczas wystawy w Bunkrze Sztuki w 2007 r.
 
Celem wydarzenia jest stworzenie młodym ludziom możliwości współpracy ze znanymi międzynarodowymi artystami, a także szansa poznania i wymiany idei z rówieśnikami z innych środowisk artystycznych. Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wybiorą dwunastu uczestników, dla których udział w warsztatach będzie bezpłatny. Koszty noclegu i wyżywienia pokrywa organizator. Jedynie koszt dojazdu nie zostanie zwrócony.
 
Prace powstałe podczas warsztatów zaprezentowane zostaną na wystawie „Immaginare il tempo”, która odbędzie się w miasteczku Clauiano w dniach 24-25 września 2011 r.
 
Zgłoszenia należy przesyłać do 30.04.2011 r.

Źródło i zdjęcia: www.raveresidency.com

GŁOSUJ NA ETNODIZAJN FESTIWAL!

2011-04-21Z przyjemnością informujemy, że „Rzecz małopolska. Etnodizajn Festiwal” otrzymał nominację w tegorocznej edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”.
 
Celem konkursu organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jest wyłonienie najlepszych przedsięwzięć, które w istotny sposób przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności turystycznej i kulturalnej naszego kraju.
 
Głosy na Etnodizajn Festiwal można oddawać do 28 kwietnia 2011 r. za pośrednictwem strony: www.polskapieknieje.gov.pl

 
INNOSILESIA – RE PRODUKT

2011-05-05Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zapraszają do udziału w konkursie na kreatywne wykorzystanie odpadów produkcyjnych. Celem konkursu jest wyłonienie produktów, które dając drugą szansę niepotrzebnym materiałom i będą promowały ideę ekologii.
 
Konkurs adresowany jest do mieszkańców województwa śląskiego, którzy nie ukończyli 35 roku życia.
Nagroda główna to 5000 zł.
Termin nadsyłania projektów: 31 maja 2011 r.
Finał konkursu: czerwiec 2011 r.
 
Regulamin konkursu oraz dodatkowe informacje na: www.asp.katowice.pl oraz na www.ris.slaskie.pl
MEBEL Z WALIZKI // 14 maja 2011

2011-05-11Konkurs i warsztaty – „Mebel z walizki” – są elementem akcji artystycznej „Cały świat w walizce” organizowanej przez Muzeum Powstania wspólnie z firmami Paged i Ochnik. Przedmiotem akcji jest wykonanie mebla z retrowalizki oraz elementów i odpadów meblarskich z firmy Paged. Konkurs ma zasięg ogólno warszawski, jest skierowany do studentów i absolwentów wyższych uczelni artystycznych. Przewidywana ilość uczestników – ok. 30 osób.

Nagrodą za zwycięstwo w konkursie jest:
I miejsce – możliwość wykonania prototypu krzesła własnego projektu w firmie Paged;
II miejsce – możliwość wykonania własnego projektu w fabryce  Ochnik (po wizycie na linii produkcyjnej).

Termin przyjmowania prac – sobota, 14 maja 2011 r. (ogłoszenie wyników jeszcze tego samego dnia).

PROGRAM
10–18.00 warsztaty
18–19.00 obrady jury
19.15–20.30 ogłoszenie wyników, wręczenie nagród
20.30–21.30 ustawienie wykonanych mebli na Hali B w wyznaczonym miejscu ekspozycji

ROWEREM DO KULTURY!

2011-05-18

Znamy już wyniki konkursu „Rowerem do Kultury”. Nagrodę zdobył projekt stojaka rowerowego Tomasza Rosiaka oraz Justyny Osieckiej z Łodzi. Praca wybrana została spośród dziewięćdziesięciu osób i zespołów projektowych z Polski i zagranicy, które zgłosiły ponad sto projektów.

Celem konkursu było zaprojektowanie nowoczesnego stojaka dla rowerów, który będzie montowany w pobliżu gdańskich instytucji kultury, takich jak Teatr Wybrzeże, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia,, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, czy Instytut Sztuki Wyspa.
 
Prace konkursowe oceniało Jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka (absolwentka ASP w Gdańsku, dziennikarka i specjalistka w dziedzinie designu, Dyrektor Artystyczna festiwalu Łódź Design 2008 i 2009), Aneta Szyłak (kuratorka, Dyrektor Instytutu Sztuki Wyspa), Joanna Grandzicka (Wiceprezes Zarządu, Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości), Barbara Kacprzak (inicjatorka i koordynatorka targów ABOUT DESIGN), Małgorzata Ratkowska (koordynatorka projektu „Civitas Mimosa” w Gdańsku), Jan Buczkowski (Prodziekan ds. Twórczości Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej), Remigiusz Kitliński (gdański Oficer Rowerowy), Paweł Kaftański (koordynator konkursu ze strony Gdańsk 2016).
 
Gdańsk 2016, zapraszając do współpracy branżę kreatywną, chce odczarować typową formę mebla miejskiego, jakim jest stojak rowerowy, a jednocześnie promować pozytywne praktyki wykorzystania dizajnu do demokratyzacji przestrzeni publicznej poprzez sztukę.
 
„Rowerem do Kultury” to także wyjście naprzeciw zwiększającej się liczbie osób jeżdżących rowerami. Gdańsk jest liderem wśród polskich miast pod względem dostępności infrastruktury rowerowej. Jazda na rowerze to nie tylko sezonowa alternatywa dla standardowych środków komunikacji miejskiej, to także sposób myślenia o mobilności w mieście i ekologiczny styl życia coraz większej liczby mieszkańców Trójmiasta.
KONKURS NA GRAFIKĘ NA NARTY // 31 lipca 2011

2011-06-17Włoska marka Carpani ogłasiła konkurs na projekt grafiki nart, zdobiącej model nart Carpani F1 na sezon 2011/2012.
 
Konkurs ma charakter otwarty: mogą w nim wziąć udział zarówno profesjonalni graficy, jak i absolwenci oraz studenci wyższych szkół artystycznych, a także osoby niezwiązane na co dzień z projektowaniem.
 
Firma Carpani wzięła nazwę od nazwiska swojego założyciela Lorenzo Carpani, który w 1971 roku, tuż po otrzymaniu tytułu rzemieślniczego z zakresu konstrukcji nart, zdecydował się założyć małą firmę produkującą zimowy sprzęt sportowy. I tak mała włoska miejscowość Vidiciatico położona w samym sercu Apenin, stała się z czasem centrum narciarskiego przemysłu. Swoją pasję do zawodu Carpani przekazał synowi, czyniąc tym samym własny biznes firmą rodzinną. Dziś firma współpracuje z wieloma konstruktorami i grafikami.
 
Opracowany przez nią modelnart Carpani F1 to sprawne racecarvery o solidnej i sprawdzonej konstrukcji sandwich. Ich pełny, drewniany rdzeń zapewnia dobrą dynamikę i szybkość przejścia z krawędzi na krawędź. Warstwy tytanalu pomagają w doskonałym trzymaniu nart na twardym, sztucznym śniegu i lodzie. Najciekawsza jest jednak geometria modelu Carpani F1. Deski te mają bardzo solidne taliowanie oraz piętki nieco szersze niż dzioby. Dzięki temu idealnie wycinają czyste łuki na krawędziach, a wykończenie (tzw. dokręcenie) wiraży jest na nich bardzo łatwe. W nadchodzącym sezonie model Carpani F1 zostanie dodatkowo wyposażony w tzw. rockery, czyli minimalne podgięcia desek w okolicach dziobów i piętek. Dzięki temu Carpani F1 nic nie stracą ze swojego sportowego charakteru, a staną się bardziej przyjazne dla nieco słabszych lub lżejszych użytkowników.
 
KRYTERIA OCENY
 
Apeniny oraz wilki zamieszkujące te tereny są nieustającą inspiracją dla twórców nart Carpani. Ewentualne wpływy etniczne będą mile widziane choć niekonieczne. Jury będzie zwracać uwagę przede wszystkim na innowacyjność pomysłów.
W projekcie należy uwzględnić logotyp marki Carpani (do pobrania na stronie) oraz nazwę modelu (F1). Logotyp może zostać przeprojektowany. Grafika musi także zawierać wymiary nart (same liczby): 175cm długości i 117-73-120 (minimalna wysokość liczb: 10mm:).
 
NAGRODY
 
Pierwsza nagroda – realizacja projektu. Grafika ozdobi wyprodukowany seryjnie model nart Carpani F1 na sezon 2011/2012. Ponadto zwycięzca otrzyma narty Carpani F1.
Nagroda internautów – autor pracy wybranej przez internautów otrzyma narty Carpani F1.
 
JURY
 
Marta Macke – business development director DDB Warszawa
Zofia Sobolewska – dyrektor artystyczny Publicis Warszawa, dyrektor artystyczny Magazynu NTN Snow&More
Tomasz Kurdziel – dziennikarz sportowy, redaktor naczelny opiniotwórczego Magazynu NTN Snow&More, komentator narciarstwa w stacji Eurosport.
Tomasz Woyton – Carpani Polska
 
TERMINY
 
Prace można zgłaszać do 31 lipca 2011.
Przez kolejny tydzień (tj. do 7 sierpnia 2011) internauci będą mogli głosować na projekty umieszczone w galerii konkursowej.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone we wrześniu 2011.
 
Projekty wykonane dowolną techniką należy przesłać drogą elektroniczną na adres: konkurs@createcarpani.pl

RE produkt Innosilesia

2011-06-21


Mamy laureatów konkursu Innosilesia. Jury przyznało dwie równorzędne nagrody – Marcie Szafraniec za projekt „KARMNIK MIEJSKI” oraz Agnieszce Kosek za projekt „PIXEL”.

„Zgodnie z założeniami konkursu, swoją uwagę jury skierowało głównie na projekty, które w istotny sposób rozwiązują problem producentów z zalegającymi magazyny odpadami materiałowymi. Istotną cechą wyróżnionych projektów jest zaproponowana estetyka – wielkomiejski karmnik dobrze wpisujący się w architekturę i stylistykę miasta oraz seria toreb z wersją dla panów często pomijanych przy tego typu realizacjach. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu materiałów przedmioty nie sprawiają wrażenia wykonanych z odpadów, są funkcjonalne i użyteczne. Niewielkie nakłady środków i energii w wytworzeniu nowego atrakcyjnego dla klienta produktu, świadczą o projektowaniu odpowiedzialnym i proekologicznym, pamiętając o producencie i korzyściach jakie powinien osiągnąć”.

 

Wystawa pokonkursowa:

Galeria +, Rondo Sztuki w Katowicach

21 czerwca-6 lipca 2011 r.

Rondo im. Jerzego Ziętka 1, Katowice

wt.-pt.: 11:00-19:00 / sob.-niedz.: 10:00-18:00

Wernisaż wystawy: 21 czerwca, godz. 18.00
MAKE ME! // 30 czerwca 2011

2011-06-22

Już po raz czwarty Łódź Art Center zaprasza młodych projektantów do udziału w konkursie Make me! organizowanym w ramach Łódź Design Festival. Konkurs skierowany jest do młodych projektantów (zarówno indywidualnych, jak i grup projektowych) w wieku od 20 do 30 lat. Celem konkursu jest odkrywanie młodych talentów.
Termin nadsyłania projektów: 30 czerwca 2011 r.
Nagroda główna: 20 000 zł
 
Wszelkie pytania należy kierować na adres: makeme@lodzdesign.com
Regulamin i formularz zgłoszeniowy: www.lodzdesign.com
ETNO-PROJEKT TOUR 2011

2011-07-25Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna rozpoczęło rekrutację uczestników do nowego projektu pt. „Etno-projekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych.”

W projekcie udział mogą wziąć studenci i absolwenci grafiki,wzornictwa, projektowania ubioru oraz architektury z Polski i Białorusi, którzy ukończyli drugi rok studiów i nie mają więcej niż 30 lat.
 
Celem projektu jest praca nad etnodizajnem w teorii i praktyce, wymiana doświadczeń w grupie młodych artystów oraz wzajemna inspiracja. W ramach działań odbędą się warsztaty, wykłady, wycieczki, wizyty studyjne, praca projektowa indywidualna i zespołowa w Polsce i na Białorusi. Efektem dwutygodniowego wyjazdu (Warszawa, Łowicz, Kraków, Mińsk) będzie wystawa prac uczestników, składająca się z projektów graficznych inspirowanych tradycyjnym wzornictwem, rzemiosłem i sztuką ludową Polski i Białorusi pokazywana w Mińsku, Warszawie i Krakowie.
 
Kiedy i jak?
Zgłoszenia można wysyłać do 7 sierpnia 2011 r.
Wyjazd odbędzie się w dniach 12-26 września 2011 r.
W ramach rekrutacji przyjętych zostanie 8 osób z Polski i 8 z Białorusi, które zostaną wybrane na podstawie nadesłanej ankiety oraz portfolio.
Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej organizatora 14 sierpnia 2011 r.
 
Za ile?
Udział w projekcie jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na stronie www.etnoprojekt.pl 
 
Partnerzy projektu:
Związek Projektantów Białoruskich (Mińsk, Białoruś)
Kompleks muzealny starożytnego krajowego rzemiosła i technologii (Dudutki, Białoruś)
Muzeum Starożytnej Kultury Akademii Nauk (Mińsk, Białoruś)
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli (Kraków, Polska)
Państwowe Muzeum Etnograficzne (Warszawa, Polska)
Fundacja NADwyraz (Kraków, Polska)
Instytut Polski w Mińsku (Mińsk, Białoruś)
Adliga design studio (Mińsk, Białoruś)
 
Kontakt:
www.etnoprojekt.pl / etnoprojekt2011@gmail.com
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, ul. Koszykowa 24/12, Warszawa
GRZYBOBRANIE // 24 sierpnia 2011

2011-08-17Fundacja Form i Kształtów zaprasza projektantów do udziału w konkursie na Obiekt Leśny organizowanym w ramach projektu Grzybobranie. Tematem z jakim będą mieli za zadanie zmierzyć się projektanci jest jesienne grzybobranie. Forma i materiały, z których zostaną wykonane prace, są dowolne. Autorzy zwycięskich projektów otrzymają nagrodą pieniężną w wysokości 1000 PLN, umożliwiającą ich realizację.
 
Następnie gotowe już instalacje zaprezentowane zostaną 25 września w Parku Kultury w Powsinie podczas Grzybobrania. Będzie je można również zobaczyć w przygotowanym specjalnie na tę okazję Małym Atlasie Grzybów. Prace konkursowe oceniać będzie jury w składzie: Małgorzata Żmijska (Łódź Design), Lidia Pańków (Wysokie Obcasy), Tomasz Rygalik (Studio Rygalik), Łukasz Drgas (Magazyn Praga) i Iza Rutkowska (Fundacja Form i Kształtów).
 
Termin nadsyłania prac: 24 sierpnia 2011 r. 
Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.formyiksztalty.pl 
Projekty można przesyłać mailem na adres:
fundacja@formyiksztalty.pl
 
Skąd pomysł, by w gąszczu traw wyrosły tekturowe grzyby, a drzewa obtoczyła wełniana jemioła? By między gałęziami zamigotały świetliki, a na niebie zawisła pluszowa chmura? To Fundacja Form i Kształtów postanowiła zaprezentować sztukę użytkową w nieoczywistym dla niej kontekście i zamienić na jeden dzień Park Kultury w Powsinie w las pełen bajkowych instalacji.
 
Przy wejściu do lasu rozdane zostaną mapy, atlasy grzybów oraz koszyki. Zbierając tekturowe grzyby niespodziewanie będzie można natknąć się na leśne instalacje. Inaczej niż w tradycyjnych przestrzeniach wystawienniczych trzeba będzie zachować czujność, aby niczego nie przeoczyć. Nikt przecież nie wie, gdzie poszczególni projektanci zapragną ulokować przygotowane na Grzybobranie instalacje, i czy w trakcie trwania „wystawy” niespodziewanie nie zmienią one swojego położenia.
Wśród prac inspirowanych polską jesienią będzie można odnaleźć instalacje m.in. Niny Braun, Marty Niemywskiej, Mysikrólika, Magdaleny Frankowskiej i La Polki. Obok uznanych już projektantów las wypełnią projekty wyłonione w drodze konkursu na Obiekt Leśny.
 
Grzybobranie – 25 września – godz. 12:00 -18:00 – Park Kultury w Powsinie

Szczegółowe informacje:
www.formyiksztalty.pl
MŁODZI NA START

2011-09-12

„Młodzi na start” to konkurs dla młodych projektantów zainicjowany przez firmę VOX, którego celem jest wyłonienie ciekawych projektów pozwalających na mądre – edukujące, uwrażliwiające – kształtowanie przestrzeni dziecięcej.
 
Czas od narodzin do trzeciego roku życia dziecka to kluczowy okres w rozwoju dziecka. Dziecko nabywa wtedy niezbędne umiejętności, kształtuje się jego osobowość, kreatywność, wrażliwość. „Trzeba pozwolić dziecku doświadczać jego świata wszystkimi zmysłami” – mówi dr Dawid Wiener, współpracujący z firmą VOX w ramach projektowania mebli dziecięcych. Badania dowodzą, że im większa liczba zmysłów jest stymulowana, tym bogatsze są poznawcze przeżycia dziecka. Dlatego właśnie przedmioty w otoczeniu dziecka powinny być tak skonstruowane, by umożliwić mu testowanie własnej spostrzegawczości, udoskonalanie sprawności ruchowej i rozwój zdolności poznawczych. Muszą być multisensoryczne, interaktywne, skłaniać dziecko do poznawania, poszukiwania, zabawy, nauki.
 
W ramach pierwszej edycji konkursu „Młodzi na start” wybrano dwanaście projektów, które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Nie zabrakło wśród nich rzeczy inspirowanych dziedzictwem kulturowym. Przykładem może być seria drewnianych zabawek NOBO DESIGN, w której strój każdej laleczki powstaje na pograniczu kopiowania autentycznego ubioru regionalnego i własną pomysłowością.


Nobo Design / "Baba z Zalipia" z serii "Krakowskie baby".


Do innych ciekawych projektów można zaliczyć kartonowe klocki zaprojektowane przez Karolinę Navus Wysocką i Tomasza Jana Kisiela, wiszące talerze do rysowania Alicji Patanowskiej czy też multisensoryczną kołyskę, stymulującą rozwój dziecka projektu Agnieszki Wiczuk.Carton – kartonowe klocki, Karolina Navus Wysocka, Tomasz Jan Kisiel


Ścieranki – rysowanki – zbiór wiszących talerzy, Alicja Patanowska


Multisensoryczna Kołyska – stymulująca rozwój dziecka, Agnieszka Wiczuk


Jury w składzie Ewa Gołębiowska, Dorota Koziara, Leszek Mądzik, Tomasz Rygalik, Monika Tokarska, Małgorzata Bernady, Janusz Kaniewski, Kaja Pawełek, Małgorzata Szczepańska ogłosi wyniki konkursu 15 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej.
 
NAGRODY MAKE ME! ROZDANE

2011-10-24

Już po raz czwarty Łódź Art Center zaprosiło młodych projektantów do udziału w konkursie „make me!” Tym razem organizatorzy otrzymali aż 280 zgłoszeń. Poza polskimi projektantami, udział w konkursie wzięli projektanci z: Francji, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Portugalii, Hiszpanii, Ukrainy, Rosji, Litwy, Finlandii, Wielkiej Brytanii, USA, Korei, Malezji, Tajwanu, Grecji, Kanady, Egiptu, Izraela, Mołdawii, Holandii, Serbii, Szwecji, Szwajcarii, Filipin, Japonii.
 
Nagrodę Główną w wysokości 20.000 zł ufundowaną przez Mecenasa Głównego, firmę Ceramika Paradyż, otrzymał Thibaut Godard (Francja) za zestaw porcelanowych butelek do wina „Porcelain”.Jury doceniło pomysłowe oznaczenie oraz doskonałą komunikację z klientem poprzez pięknie wykonany i przemyślany produkt. 
Wyróżnienie od firmy Rosenthal za innowacyjność projektu otrzymał Tomasz Pydo (Polska) za projekt lampy „Owija”.Nagrodą jest wyjazd studyjny do najważniejszych ośrodków porcelanowego wzornictwa, który zaczyna się od najstarszej, europejskiej manufaktury porcelany – Miśni. Następnym przystankiem będzie Dessau, siedziba szkoły Bauhaus. Zwieńczeniem podróży jest Selb – najważniejszy ośrodek produkcji porcelany – z możliwością zwiedzenia fabryki Rosenthal i Europejskie Muzeum Przemysłu Porcelany. 

 
 
Wyróżnienie od Firmy DuPont Poland otrzymał Jacek Ryń (Polska) za projekt „Doodle / Gryzmoł”.Nagrodą jest wyjazd do Living Tomorrow w Belgii – wyjątkowego obiektu, w którym zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania architektoniczne oszczędzające energię, cechujące się trwałością i bezpieczeństwem w codziennym użytkowaniu, a także poprawiające komfort życia, pełniąc rolę dekoracyjną i funkcjonalną.

 
Wyróżnienie Elle Decoration za pomysłowe wykorzystanie materiałów (minimum formy, maksimum treści) oraz dowcipną interpretację dobrze znanego motywu szpulki na nici otrzymał Tomasz Pydo (Polska) za projekt lampy Owijka.
Plebiscyt zorganizowany przez Domosferę wygrało studio FAWORY: Małgorzata Piotrowska, Monika Niezabitowska, Zofia Hejduk (Polska) za projekt krzeseł „Transformacja”.

 
 
KONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ // 7 listopada 2011

2011-11-02Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłasza konkurs na KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ z motywami odwołującymi się do polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz na KARTKĘ NOWOROCZNĄ o charakterze okolicznościowym z motywami uniwersalnymi/współczesnymi.
 
Wybrane projekty będą przeznaczone do celów reprezentacyjnych, korespondencyjnych i niekomercyjnych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
 
Konkurs skierowany jest do osób fizycznych i podmiotów prawnych zajmujących się projektowaniem graficznym. Prace mogą być realizowane oraz zgłaszane do konkursu indywidualnie lub zespołowo.
 
Jury konkursu:
- Agnieszka Jacobson-Cielecka – dziennikarka, dyrektor artystyczny Łódź Design Festiwal od 2008 roku
- Prof. Czesława Frejlich – redaktor naczelna czasopisma 2+3D, wykładowca ASP w Krakowie
- Agata Endo Nowicka – ilustratorka, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)
- Prof. Maciej Buszewicz – projektant, wykładowca ASP w Warszawie
- Jerzy Skakun – projektant, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)
- Aleksandra Piątkowska – Dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, MSZ
- Magdalena Wojdasiewicz – II Sekretarz, Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, MSZ
- Bogumiła Więcław – Radca-minister, Protokół Dyplomatyczny, MSZ
Nagrody:
 
W każdej kategorii, przyznane zostaną nagrody:
I miejsce – 2500 zł (w tym 500 zł za przekazanie praw autorskich)
II miejsce – 1500 zł (w tym 500 zł za przekazanie praw autorskich)
III miejsce – 1000 zł (w tym 500 zł za przekazanie praw autorskich)
Terminy:
 
Termin dostarczenia upływa 7 listopada 2011 (decyduje data wpłynięcia pracy)
Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 10 listopada 2011.
 
Regulamin konkursu dostępny na stronie: www.stgu.pl

KARTKI OKOLICZNOŚCIOWE MSZ

2011-11-18

Prezentujemy wyniki konkursu na kartkę świąteczną i noworoczną dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zrealizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej. Zwycięskie projekty wybrano z blisko trzystu nadesłanych propozycji. Kartki trafią teraz do skrzynek pocztowych przedstawicieli korpusów dyplomatycznych na całym świecie.

Jury, w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, prof. Czesława Frejlich, prof. Maciej Buszewicz, Jerzy Skakun, Aleksandra Piątkowska (Dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ), Magdalena Wojdasiewicz (Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ), Bogumiła Więcław (Radca-minister, Protokół Dyplomatyczny MSZ), nagrodziło następujące projekty.

KATEGORIA: KARTKA ŚWIĄTECZNA z motywami odwołującymi się do polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia

 
I miejsce – Michał Pawlicki (3000 zł)
 

(kartka składana)
 

KATEGORIA: KARTKA NOWOROCZNA o charakterze okolicznościowym z motywami uniwersalnymi/współczesnymi

I miejsceNikodem Pręgowski (3000 zł)


(kartka składana)

Źródło i ilustracje:
www.stgu.pl

RETRO FUTURE // projekt z udziałem publiczności

2012-01-10Wrocławska galeria Design – BWA zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Retro Future”, w ramach którego zbierane są odkrycia i znaleziska typograficzne i liternicze – retro lub futurystyczne, sci-fi, niesamowite. Może być to kartka z książki, okładka płyty, bilet, banknot, znaczek pocztowy, wizytówka, afisz, fotografia napisu, itp.

Jak wziąć udział w projekcie?

Wystarczy wysłać reprodukcję wybranego liternictwa, layoutu, projektu w postaci kartki ksero lub skanu w formacie nie większym niż A4.
Organizatorzy proszą, by w opisie podać swoje imię, nazwisko i źródło reprodukcji.

Termin nadsyłania propozycji upływa 13 stycznia 2012 roku.

e-mail: design@bwa.wroc.pl
(z dopiskiem w tytule: RETRO FUTURE)
adres pocztowy: galeria Design – BWA
ul. Świdnicka 2-4, 50-067 Wrocław
KONKURS WellDone

2012-02-06
WellDone – pierwsza polska marka łącząca wzornictwo przemysłowe z ekonomią społeczną, która powstała jako efekt partnerstwa zawiązanego pomiędzy Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, polskiego oddziału Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Zamku Cieszyn oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – zaprasza do udziału w konkursie na wizualizację projektu produktu marki WellDone przy użyciu materiałów dostępnych w produkcji (drewno, stal, sklejka, tkaniny, filc). Produkt ma być dopasowany stylistycznie do istniejącej linii produktów WellDone, prosty w konstrukcji i wykonaniu, pomysłowy, dowcipny, opowiadający jakąś interesującą historię.

Oprócz nagrody pieniężnej oferowana jest możliwość nawiązania współpracy z marką i wdrożenie konkursowego projektu do produkcji.
 
 
Konkurs startuje 15 lutego, a zakończy się 30 kwietnia 2012 roku.
 
Szczegółowe informacje: www.welldone.co

DESIGN BY! // KONKURS

2012-02-09


Samorząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił międzynarodowy konkurs „design by…” na produkt inspirowany tożsamością regionalną.

Konkurs adresowany jest do studentów i absolwentów uczelni projektowych z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy.

Jak piszą organizatorzy – „Wiele regionów będących dzisiaj najważniejszymi ośrodkami designu w Europie oparło swoje strategie rozwoju na tożsamości regionalnej wyrażonej poprzez przemysł, myśl techniczną, kulturę i tradycję. Znakomitymi przykładami skutecznego wykorzystania lokalnych zasobów oraz wzorami godnymi naśladowania są Brabancja i Lombardia. Wielkopolska również podąża w tym kierunku budując swoją pozycję w oparciu o regionalne silne strony, do których należy m.in. przemysł meblarski ściśle związany z designem, prężnie działające uczelnie humanistyczne i artystyczne, projektanci, animatorzy kultury oraz instytucje samorządowe”.

Celem konkursu jest wykreowanie tych regionów Europy, które dbając o swoją tożsamość regionalną są jednocześnie otwarte na wyzwania zmieniającego się świata.

Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje:
www.iw.org.pl

YOUNG DESIGN 2012

2012-03-14Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprasza do udziału w 5. edycji konkursu Young Design dla młodych, przedsiębiorczych projektantów wzornictwa przemysłowego. Young Design to pierwszy w Polsce program stypendialny, którego celem  jest wyłonienie projektanta o największym potencjale rynkowym, gotowego podjąć profesjonalną współpracę z przedsiębiorcami.

Główną nagrodą w konkursie jest stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 PLN, jak również inne cenne nagrody, m.in. staż w prestiżowym studiu projektowym.

Portfolio należy przesłać do  30 kwietnia 2012 r.

IWP pomaga w ten sposób młodym projektantom w rozpoczęciu kariery zawodowej.

Uczestników konkursu oceniać będzie Kapituła Stypendialna złożona z przedstawicieli biznesu – polskich i zagranicznych producentów oraz dystrybutorów. Prezentowane przez finalistów projekty, poza walorami użytkowymi i estetycznymi, będą rozpatrywane pod kątem innowacyjności, zastosowania rozwiązań ergonomicznych i atrakcyjności rynkowej. Ponadto uczestnicy konkursu będą musieli odpowiedzieć na pytania jurorów. Nagrodę otrzyma projektant, który poza dobrym projektem najlepiej zaprezentuje swoje umiejętności i kompetencje potrzebne do współpracy z przyszłymi klientami.

 
DOBRY PRODUKT DLA ŚLĄSKA

2012-03-23Jeszcze do 28 marca można zgłaszać projekty do konkursu „Dobry Produkt dla Śląska”. Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie produktu we współpracy z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej “Być razem” w Cieszynie, która prowadzi przedsiębiorstwo społeczne oraz działania mające na celu aktywizację osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.


Projekt powinien być oryginalny, intrygujący, wywoływać pozytywne skojarzenia ze Śląskiem. Z dziesięciu najlepszych projektów powstaną prototypy. Spośród nich Jury wybierze dwa, które trafią do produkcji w spółdzielniach prowadzonych przez fundację.

 

W konkursie są przewidziane nagrody pieniężne w wysokości 3 000 zł.

Uczestnicy zostaną wyłonieni na podstawie nadesłanego portfolio i zaproszeni do odwiedzenia Fundacji, gdzie będą mogli porozmawiać z ekspertami i zapoznać się z zapleczem technologicznym.

 

Fundacja prowadzi sieć warsztatów, stolarnie i ślusarnie oraz trzy spółdzielnie socjalne: „Nowy Horyzont” (usługi porządkowe), „Super Smak” (gastronomia) i „Lilai Design” (krawiectwo).

 

Regulamin i szczegóły: www.design-silesia.pl

ŚLĄSKA RZECZ // 16 kwietnia 2012

2012-04-02


Cieszyński Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości już po raz siódmy organizuje konkurs „Śląska Rzecz”, który służy promocji regionu. Nagrody i wyróżnienia są przyznawane w kategoriach: produkt oraz grafika użytkowa, w tym komunikacja wizualna i multimedia. W tej edycji wprowadzono jeszcze jedną kategorię: usługa.

 

Konkurs skierowany jest do projektantów i projektantek, przedstawicieli i przedstawicielek przedsiębiorstw, samorządów, instytucji kultury z terenu Śląska, których produkty, projekty graficzne i usługi zostały wdrożone w 2011 roku, aby promowali je poprzez zgłoszenie do „Śląskiej Rzeczy”. Do konkursu zaproszeni są wszyscy, którzy dzięki podjęciu współpracy z projektantami i projektantkami kreują nową jakość śląskich wyrobów.

 

Tegorocznych zwycięzców i zwyciężczynie poznamy 15 czerwca 2012 roku podczas uroczystej gali w Zamku, połączonej z otwarciem wystawy nagrodzonych produktów.

 

Zgłoszenia przyjmowane są do 16 kwietnia 2012 roku.

 

Więcej: www.slaskarzecz.pl

ETNO-PROJEKT

2012-07-02


Już po raz drugi stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna zaprasza do udziału w wyjazdowych warsztatach w ramach projektu „Etno-projekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych”.

Projekt skierowany jest do projektantów wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej, projektowania ubioru oraz architektury i architektury wnętrz. Organizatorzy zapraszają zarówno studentów, jak i absolwentów – osoby, które ukończyły co najmniej drugi rok studiów, ale nie przekroczyły jeszcze trzydziestego roku życia. W warsztatach, które odbędą się w terminie od 1 do 16 września 2012 roku, weźmie udział osiem osób z Polski i osiem z Białorusi. Projektanci najpierw będą wspólnie pracowali w Polsce, a następnie odwiedzą Białoruś.

Podczas wymiany odbędą się warsztaty, spotkania, dyskusje, wizyty studyjne – wszystko wokół inspiracji sztuką i rzemiosłem ludowym polskim i białoruskim. Uczestnicy zapoznają się z tradycyjnym wzornictwem, dowiedzą się, jaki był kontekst jego powstawania, będą pracować pod okiem zarówno twórców ludowych, jak i współczesnych projektantów. Odwiedzą muzea, skanseny, izby regionalne. Na koniec stworzą własne projekty w formie graficznej, które zostaną zaprezentowane na wystawach w przestrzeni miejskiej Warszawy i Mińska.

Kiedy i jak:
•    Szczegóły dotyczące rekrutacji:
www.etnoprojekt.pl
•    nabór zgłoszeń: 21 czerwca – 16 lipca 2012 r.
•    zgłoszenia przyjmowane są pod adresem:
etnoprojekt2012@gmail.com
•    udział w projekcie jest bezpłatny

MAMY FINALISTÓW „MAKE ME!”

2012-08-07Spośród stu trzydziestu projektów przesłanych na tegoroczny konkurs „make me!” jurorzy wybrali sześć realizacji, stanowiących w ich opinii przykład dobrego oraz przemyślanego wzornictwa. Projekty zostaną zaprezentowane podczas Łódź Design Festival (18–28 października 2012 roku), kiedy też dowiemy się, komu jury przyzna nagrodę główną w wysokości 20 000 zł.

 

 

Dziś prezentujemy jeden spośród finałowych projektów, którym jest „Ul wielkopolski” wymyślony przez Katarzynę Koprowską. Ul doceniony został przez jury w składzie – Agnieszka Jacobson-Cielecka, Gian Luca Amadei, Konrad Jerin, Małgorzata Żmijska, Agata Kulik-Pomorska oraz Paweł Pomorski – za zwrot w stronę  natury i mikro ogrodnictwa.

 

Ma doczepione zewnętrzne maty izolujące wykonane ze słomy i jednospadowy daszek typu „Zieleniak”. „Dzierżoń”, drugi z zaproponowanych daszków, to daszek dwuspadowy, pokryty klepką drewnianą. Zastosowanie mat zewnętrznych pozwala na regulację temperatury w ulu, bez niepotrzebnego niepokojenia pszczół.

 

Piąta już edycja konkursu skierowana była do młodych twórców między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. To szansa na pokazanie swoich pomysłów szerokiej publiczności, nawiązanie kontaktów z firmami i zaistnienie na rynku polskiego, a nawet międzynarodowego wzornictwa.

Źródło:
lodzdesign.com
 

EKOOSIEDLA // KONKURS

2012-08-09Redakcja „Zieleni Miejskiej” wystartowała z drugą edycją konkursu „Inspiracje w przestrzeni” – EKOOSIEDLA. Celem konkursu jest wybór projektów urbanistycznych kształtujących wysoką jakość przestrzeni publicznej oraz podnoszenie świadomości społecznej w kształtowaniu przestrzeni publicznej.

W tym roku oceniane są projekty ekologicznych i oryginalnych przestrzeni zieleni na osiedlach mieszkaniowych.
 
Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach – zrealizowane projekty i projekty koncepcyjne. W ramach każdej kategorii przyznane zostaną dwie narody: dla debiutanta oraz dla profesjonalisty.

W konkursie udział mogą wziąć zarówno studenci, jak i absolwenci kierunków związanych z architekturą krajobrazu, architekci, urbaniści, szkoły, instytucje realizujące zadania publiczne, jednostki samorządu terytorialnego, a także pracownie realizujące tego typu projekty.
 
Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać formularz zgłoszeniowy i charakterystykę projektu. W kategorii zrealizowany projekt – zdjęcia aktualnej realizacji oraz dokumentację sprzed realizacji, a w przypadku kategorii praca koncepcyjna – projekt w formie rysunkowej zawierający rzuty oraz wizualizację (szczegóły dot. formalności w regulaminie).

Zgłoszenia i terminy:
- zgłoszenia: do 1 grudnia 2012 r.
- ocena formalna zgłoszeń: do 15 stycznia 2013 r.
- ocena merytoryczna nadesłanych projektów: do 15 lutego 2013 r.
- rozstrzygniecie konkursu i nagrodzenie laureatów: luty 2013 r. (w trakcie seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa podczas Targów GARDENIA w Poznaniu).
 
Regulamin i szczegółowe informacje:
www.abrys.pl

FESTIWAL PRZEMINAY // 1–9 września 2012

2012-08-21

 
Spacer "6x6=6" i przegląd filmów filmów animowanych poświęconych tożsamości.


Konkurs na siedzisko inspirowane origami.

Już 1 września startuje tegoroczna edycja Festiwalu Przemiany, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. Jak podkreślają organizatorzy, festiwal dotyczy nas wszystkich, np koncentruje się na człowieku funkcjonującym w dynamicznie rozwijającym się mieście. Człowieku, który jest zarówno obserwatorem, jak i inicjatorem ciągłych zmian zachodzących w kulturze. Zmiana i przemiana to stałe elementy codzienności – artystyczny cudzysłów festiwalu ma ułatwić oswojenie się z nimi.


Co będzie się działo? Główne hasła festiwalu to: miasto, lokalność, sąsiedztwo, komunikacja między ludźmi i ich wzajemne zmieniające się relacje. Działania to: teatr, sztuka, instalacje artystyczne, muzyka, film. Także w dziedzinie projektowania Przemiany mają sporo do zaoferowania.  Przykładowo w ramach spaceru „6x6=6”, będzie można poznać sześciu rzemieślników, sześciu projektantów i zapoznać się z sześcioma obiektami, a wszystko to śladami  tradycyjnych zakładów rzemieślniczych, zamienionych na czas trwania festiwalu w minigalerie.

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Ania Piwowar/La Polska, Marta i Lech Rowińscy/Beton, Gosia Rygalik, Jacek Kołodziejski, Iza Rutkowska i Robert Czajka. Projektanci będą pracować w zakładzie szewskim, stolarskim, u tokarza, szklarza, krawcowej i w maglu.

W ramach Fold Warsaw – Zrób Mebel na Przemiany studio Super Super wsparte technologią Bridge oferuje osobom odwiedzającym stronę Festiwalu (
www.przemianyfestiwal.pl) możliwość ingerencji w projekt scenografii. Można zaprojektować siedzisko inspirowane sztuką origami i stworzyć własną formę. Sześćdziesiąt siedzisk wyłonionych w ramach konkursu zostanie skierowanych do produkcji.

 

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp bezpłatny. Na niektóre wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Szczegółowy program:
www.przemianyfestiwal.pl
 

Projekt mezuzy dla Muzeum Historii Żydów Polskich

2012-12-17Pomysł utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich narodził się w 1996 roku. Od tego czasu w kwadracie ulic Zamenhofa, Anielewicza, Lewartowskiego i Karmelickiej na warszawskim Muranowie, trwają prace, by serce dawnej dzielnicy żydowskiej, której część stała się w 1940 roku obszarem getta, znowu zabiło. Oddanie budynku według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, nastąpić ma w 2013 roku. Aktualnie trwają prace wykończeniowe oraz aranżowanie wystawy stałej.

Uruchomiono także konkurs na projekt mezuzy na drzwi nowego gmachu muzeum.

Mezuza to mający wartość symboliczną, historyczną i religijną pojemnik, zawierający zwinięty pergamin z naniesionymi nań dwoma błogosławieństwami – fragmentami Tory – umieszczony przy wejściu do domy. Konkurs ma charakter międzynarodowy.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu. Ma on bowiem szansę pokazać, w jaki sposób to, co tradycyjne, znajduje swój kształt w skomercjalizowanym świecie.

 

Parterem konkursu jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, patronem Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych.DOMEK DLA KSIĄŻKI // do 14 maja 2013 r.

2013-04-23Zaczytani to nazwa inicjatywy wymyślonej przez grupę entuzjastów książek zaniepokojonych statystykami, wskazującymi, iż ponad 56 % Polaków nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki. Celem Zaczytanych jest sprowokowanie społecznego poruszenia dzięki, któremu powstaną biblioteki dla dzieci i młodzieży, znajdujące się w szpitalach, świetlicach oraz rodzinnych domach dziecka i hospicjach. Książki mogą być przekazane przez wydawnictwa, księgarnie oraz osoby prywatne (p
lacówki biorące udział w projekcie nie są obciążone żadnymi kosztami; książki są przekazywane bezpłatnie).

 

Bardzo ważnym elementem akcji jest fakt, że dzieci mogą zabrać wybraną książeczkę do domu, co – jak twierdzą pomysłodawcy – powinno zaszczepić w nich pasję do czytania. Zmagające się z problemami zdrowotnymi dzieci będą mogły choć na chwilę przenieść się w świat bajek i marzeń.


Do 14 maja 2013 roku projektanci mogą wziąć udział w konkursie na „Domek dla książki”. Domek zostanie oceniony wedle następujących kryteriów:

-   pojemność: co najmniej 50 książek

-   wysokość: maksymalnie 150 cm

-   koszt produkcji: maksymalnie 1.500 zł/szt.

-   estetyka i atrakcyjność rozwiązań architektonicznych

-   funkcjonalność domku

-   ocena wykonania projektu

-   spójność wizerunkowa z kampanią Zaczytani

-   zawarte w projekcie elementy edukacyjne nawiązujące do książek (np. postacie bajkowe), ekologii lub zdrowego trybu życia

Projekty należy nadsyłać przez formularz dostępny pod adresem: http://zaczytani.org/wyslij-projekt/.
Jury konkursowe w terminie do 28 maja 2013 r. wyłoni laureata, na którego czeka iPad.
 
 
Do udziału w jury zaproszeni zostali miłośnicy piękna, autorzy blogów o designie, pasjonaci sztuki, m.in. Babeczkaa, Katarzyna Frenczak-Sito, Jagoda Kutkowska, Aleksandra Cupek, Małgorzata Graś-Godzwon.
 
Więcej informacji na: www.zaczytani.org


KONKURS YOUNG DESIGN // do 4 czerwca 2013 r.

2013-05-08Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprasza młodych i przedsiębiorczych projektantów do udziału w szóstej edycji konkursu Young Design, w którym nagrodą główną jest stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. zł.


Portfolia należy przesyłać do 4 czerwca 2013 roku.

Głównym celem konkursu Young Design jest wspieranie rozwoju i doskonalenie zawodowe młodych projektantów, pomoc w zrozumieniu aktualnych wymagań i realiów rynkowych, a także promocja twórców najzdolniejszych, młodych, polskich.

Uczestników konkursu oceniać będzie Kapituła Stypendialna złożona z przedstawicieli biznesu – polskich i zagranicznych producentów oraz dystrybutorów. Prezentowane przez finalistów projekty, poza walorami użytkowymi i estetycznymi, będą oceniane pod kątem innowacyjności, zastosowania rozwiązań ergonomicznych i atrakcyjności rynkowej. Ponadto uczestnicy konkursu będą musieli odpowiedzieć na pytania jurorów. Nagrodę otrzyma projektant, który poza dobrym projektem najlepiej zaprezentuje swoje umiejętności i kompetencje potrzebne do współpracy z przyszłymi klientami.

Szczegóły na stronie: www.iwp.com.pl/young_design

 
PLENER W RAMACH GDYNIA DESIGN DAYS // zgłoszenia do dziś

2013-06-20
Miasto Gdynia oraz Centrum Designu Gdynia zapraszają profesjonalnych projektantów wzornictwa do udziału w II Gdyńskim Plenerze Projektowym, organizowanym w ramach Gdynia Design Days.

 

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest – „na styku”. Zadaniem uczestników pleneru będzie więc realizacja projektu na styku lądu i wody. Przedmiotem opracowania mają być obiekty pływające przeznaczone do rekreacji na przybrzeżnej wodzie, jednocześnie sprawdzające się podczas relaksu na plażowym piasku. Projektanci, będą mogli przetestować wykonane przez siebie modele na gdyńskiej plaży. Ważne jest to, by obiekty pływające były zbudowane z tanich, lekkich, powszechnie dostępnych materiałów. Szczegółowe informacje otrzymają wszyscy zakwalifikowani. Podczas pleneru organizatorzy zapewniają noclegi, zaplecze warsztatowe oraz materiały do wykonania modeli. Uczestnicy będą zakwaterowani w centrum Gdyni, w niewielkiej odległości od morza.

 

Zgłoszenia wraz z portfolio (w formacie JPEG, PDF lub link do strony www) należy przesyłać na adres kuratora pleneru Piotra Mikołajczaka: piotrmikolajczak@tlen.pl do 20 czerwca 2013 roku.


Osoby wytypowane do udziału w plenerze zostaną powiadomione o tym do 24 czerwca, drogą mailową. Plener odbywa się od 7 do 14 lipca 2013 roku.

 
 


Wielkanoc jest w Małopolsce!

2014-03-03


Pisanka z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wieś Lecka, 1969 r.


Wielkanoc jest w Małopolsce! To hasło konkursu zorganizowanego przez Województwo Małopolskie, w ramach którego wyłoniona zostanie pamiątka wielkanocna z Małopolski, inspirowana kulturą ludową, służąca promocji regionu w okresie Wielkanocy. Prace, w kategoriach: tradycyjna – „Alleluja po małopolsku” oraz na wesoło – „Odbiła mi palma”, można zgłaszać od 26 lutego do 26 marca 2014 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Konkurs skierowany jest do twórców i artystów, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub są zrzeszeni w stowarzyszeniach twórców i artystów, jak również do innych  podmiotów i osób fizycznych, prowadzących działalność w zakresie produkcji pamiątek.

Zwycięzcy otrzymają do 1500 zł tytułem zakupu praw autorskich do projektu pamiątki.

Nagrodą główną jest zlecenie produkcji i dostawy ok. 60 szt. zwycięskiej pamiątki.

Także Internauci będą mogli wybrać swojego faworyta w głosowaniu na: www.facebook.com/lubiemalopolske.

Finał konkursu odbędzie się we wsi Wielkanoc w gminie Gołcza (powiat miechowski) jedynej o takiej nazwie miejscowości w Polsce i jednej z trzech na świecie.

Regulamin oraz szczegóły konkursu dostępne są na stronie: www.malopolska.pl lub pod numerem telefonu: (12) 379 60 50.