arena DESIGN // 27-30 maja 2010

2010-03-09W dniach od 27 do 30 maja 2010 r. w Poznaniu odbędą się dni designu – Arena DESIGN. Wydarzenie dedykowane współczesnemu wzornictwu i architekturze będzie kładło szczególny nacisk na związki szeroko pojętego projektowania z biznesem. Jego ideą jest stworzenie platformy dialogu i współpracy dla przedsiębiorców, projektantów i architektów. W tym roku Arena DESIGN odbędzie się równolegle z premierową edycją Targów Designu moodFORM.
 
Jak informują organizatorzy – główną atrakcją Arena DESIGN będzie bogaty program wykładów i dyskusji panelowych. O pożądanym modelu współpracy pomiędzy biznesem i designem będą dyskutowali projektanci i przedsiębiorcy. Eksperci zajmujący się promocją wzornictwa i edukacją gospodarczą przedsiębiorstw opowiedzą, jak skutecznie tworzyć dobre wzorniczo produkty i wprowadzać je na rynek. Kadra profesorska uczelni wyższych o profilu artystycznym i technicznym opowie o dwóch stronach tego samego modelu nauczania. Uczestnicy spotkań dowiedzą się, czy przyszłym młodym projektantom wystarcza to, co daje im obecny system czy też oczekują innego modelu kształcenia.
 
Więcej informacji na stronach:
www.arenadesign.pl
www.moodform.pl
STOISKO TARGOWE DO WYGRANIA. TARGI ETNODIZAJNU W KRAKOWIE // 14-16 maja 2010

2010-03-25

Targi etnodizajnu to nowa formuła targów mająca charakter przeglądu wzorniczego rynku w zakresie produktów inspirowanych tradycją, naturą i kulturą; choć dziś równie dobrze moglibyśmy powiedzieć – korespondujących z etnografią, ekologią i ekonomią.

Podczas trzydniowej imprezy, która odbędzie się w ramach Festiwalu Etnodizajnu, swoje produkty zaprezentują wystawy-laureaci wyłonieni drogą konkursową przez jury w składzie: Ewa Gołębiowska (Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie) – przewodnicząca jury, Przemysław Dębowski (grafika, edytorstwo), Jakub Gołębiewski (ASP Kraków), Grażyna Mosio (MEK), Joanna Pyda (Communication and Interior Desing Menager IKEA Polska).

Jurorzy ocenią zgłoszone prace w trzech kategoriach: DOM, PRACA, MODA. Otwarty charakter konkursu dopuszcza jednak możliwość zgłoszenia prac także w kategorii INNNE. Zapraszamy do
udziału!
TARGI - TERMIN PRZESYŁANIA ZDJĘĆ PRZEDŁUŻONY!

2010-04-15

W związku z pojawiającymi się pytaniami o możliwość dosłania zdjęć projektów zgłaszanych do udziału w Targach Etnodizajnu po upływie terminu zgłoszeń (19 kwietnia 2010 r.), informujemy, że postanowiliśmy pójść na rękę tym osobom, które są jeszcze w fazie realizacji swoich projektów konkursowych.

Brakujące fotografie będziemy przyjmować drogą mailową do dnia 23 kwietnia 2010 r. do godz. 16.00. Zdjęcia proszę przesłać na adres: targi@etnodizajn.pl 
podając w tytule maila pełne imię i nazwisko projektanta.
UWAGA!!! Zdjęcia napływające po 19 kwietnia 2010 r. nie będą brane pod uwagę, jeśli do północy 19 kwietnia nie zostanie wypełniona karta zgłoszeniowa on-line. Przesyłając taki niepełny formularz należy umieścić w polu „opis obiektu” adnotację wyrażającą chęć skorzystania z opcji dosłania zdjęć w późniejszym terminie oraz załączyć szkic lub wizualizację projektu. Formularze bez rysunków/wizualizacji zostaną zdyskwalifikowane.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych udziałem w Targach Etnodizajnu do przesyłania zgłoszeń!
 
OTWARCIE FESTIWALU ETNODIZAJNU

2010-05-05


TACZKOŁYSKA - projekt Bartosza Muchy prezentowany w ramach wystawy "Wolnica, wolność, wyobraźnia", fot. Marcin Wąsik/MEK


Już jutro, 6 maja 2010 r., otwarty zostanie w Krakowie Festiwal Etnodizajnu. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy zaprosili polskich projektantów, przed którymi postawili odpowiedzialne zadanie – wsłuchać się w to, co poprzez przedmiot mówi dawny rzemieślnik, zdobyć się na cierpliwy ogląd etnograficznych zasobów i uruchomić wyobraźnię. Z przewodnikami – kustoszami MEK – po magazynach wędrowali kuratorzy, projektanci, organizatorzy festiwalu. Celem było poznanie funkcji i form zgromadzonych zbiorów, często już dziś nieoczywistych. Z tego uważnego obcowania z kolekcją MEK powstały dwie festiwalowe wystawy: „Wolnica, Wolność, Wyobraźnia”, pokazana na pl. Wolnica w Krakowie od 6 do 18 maja 2010 r. oraz "Rzecz małopolska - park doświadczeń kulturowych", umiejscowiona na Bulwarach Wiślanych (zakole Wisły) od 6 do 23 maja 2010 r.

Jako wydarzenia towarzyszące podczas festiwalu organizowane są Targi Etnodizajnu (14-16 maja 2010 r.), seria warsztatów (8-9 maja 2010 r.) oraz wykładów z projekcjami filmowymi (11-13 maja 2010 r.). Podczas targów, które niczym soczewka skupią w sobie to, co dzieje się dziś na polskim rynku projektowym w zakresie inspiracji naturą, tradycją i kulturą, będzie można zobaczyć projekty trzydziestu laureatów-wystawców wybranych w drodze konkursu. Seria warsztatów pozwoli uczestnikom na rozwój własnych umiejętności i wyobraźni. Natomiast dzięki wykładom będą oni mogli zapoznać się ze specyfiką pracy projektanta nawiązującego do etno, ze związkami pomiędzy etnografią i ergonomią czy dizajnem a regulacjami prawnymi.
 
„Rzecz małopolska – park doświadczeń kulturowych” – otwarcie: 6 maja, godz. 14.00 (zakole Wisły)
 
„Wolnica, Wolność, Wyobraźnia” – otwarcie: 6 maja, godz. 19.00 (pl. Wolnica)
 
ETNOtorbacze // WARSZTATY PODCZAS TARGÓW ETNODIZAJNU

2010-05-05

Uczestnicy Tragów Etnodizajnu (14-16 maja 2010 r.) będą mieli okazję wziąć udział w nieodpłatnych warsztatach organizowanych przez Mufinek Cafe. Warsztaty prowadzone przez Asię i Gosię Zając (Mufinek Cafe) oraz Franciszkę Kornecką i Jadzię Rataj (Makulatura) odbędą się w przestrzeni Targów w Krakowie, przy ul. Centralnej 41a.
 
Warsztaty pt. ETNOtorbacze są propozycją dla wszystkich, którzy chcieliby stworzyć własną unikatową, niepowtarzalną i etno-ekologiczną torbę zakupową, by następnie ruszyć z nią na łowy pośród stoisk targowych oraz na codzienne zakupy. W zajęciach będą mogły wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli.
 
Kim są organizatorki warsztatów?
 
Mufinka Cafe to pomysł, który właśnie staje się rzeczywistością. Pomysł na miejsce przyjazne małym i dużym, a dedykowane szczególnie rodzicom z dziećmi. Miejsce, gdzie można skosztować pyszne latte macchiato, przetestować czym się różni mufinka czekoladowa od mufinki marchewkowej i sprawdzić czy sos lawendowy rzeczywiście pasuje do deserów.
 
Podczas warsztatów, spotkań oraz wernisaży wystaw organizatorki spróbują wyjaśnić wiele zagadnień, na które odpowiedzi bezskutecznie poszukują filozofowie. Co to jest dizajn i kim jest dizajner? Czy szczoteczka do zębów może być dizajnerska? Czemu Indiana Jones został archeologiem a nie stomatologiem? Czy nad Wisłą żyły mamuty? Dlaczego młotek nie służy do układania puzzli i co oznacza „dziamdzia glań”?
 
Mufinka Cafe zaprasza już od czerwca, róg ul. Św. Wawrzyńca i ul. Dajwór, czyli krakowski Kazimierz.
 
Mufinka Cefe tworzą dwie siostry: Asia i Gosia Zając – pełne pasji i pomysłów, niestrudzone w wymyślaniu i prowadzeniu różnorakich warsztatów. Asia z wykształcenia jest archeologiem, co zapewne wpłynęło na poszukiwanie niezwykłych, związanych z historią hobby. Była już średniowieczną damą i szermierzem. Interesuje ją również kultura Bliskiego Wschodu, w związku z czym zgłębia tajniki tańca brzucha. Gosia jest absolwentką Wydziału Form Przemysłowych na ASP w Krakowie. Zbieraczka ciekawych graficznie i literacko książeczek dla dzieci oraz mistrz w pieczeniu mufinek. Taniec flamenco pozwolił jej polubić buty na obcasie oraz kolczyki. W powstawaniu Mufinka Cafe pomagają im przyjaciele. Podczas warsztatów organizowanych w ramach Targów Etnodizajnu towarzyszyć im będą Franciszka Kornecka i Jadzia Rataj – prywatnie wprawiające się w roli cioć, zawodowo młode dizajnerki, aktywnie działające w grupie Makulatura.
TARGI ETNODIZAJNU // 14-16 maja 2010

2010-05-13

Już jutro, 14 maja 2010 r., rozpoczną się w Krakowie Targi Etnodizajnu realizowane przez Muzeum Etnograficzne w ramach projektu „Rzecz małopolska. Etnodizajn Festiwal”.
 
Przedsięwzięcie, którego celem jest przegląd wzorniczy rynku w zakresie produktów inspirowanych tradycją, naturą i kulturą potrwa do 16 maja. Stoiska targowe można odwiedzać codziennie w godzinach od 11.00 do 18.00. Wstęp wolny!
 
Co zobaczymy podczas targów? Przede wszystkim przedmioty użytku codziennego do wykorzystania w biurze lub w domu – krzesła inspirowane zydlami podhalańskimi Jakuba Sobiepanka, lampy wykonane z wytłoczek po jajkach projektu Joanny Figurniak czy też starą skrzynię na zboże przerobioną przez projektantów z MOWO Studio na sofę. Będzie też sporo mody – od całych kolekcji ubrań Anety Larysy Knap, Ewy Ciepielewskiej czy Izabeli Ziółkowskiej, po akcesoria i drobne przedmioty, jak biżuteria filcowa projektu Małgorzaty Hupert-Ćwichoń, torby Patrycji Smirnow czy ludowadła (sznurowadła wykorzystujące motyw koszalińskiej wycinanki) wymyślone przez grupę Nobo Design.
 
Z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora podczas targów nie zaprezentują się: Andrzej Bero, Iwona Kosicka, Maja Ratyńska.
 
Gościnnie pojawi się jednak firma Skandynavian Living, która zaprezentuje skandynawskie wzornictwo oraz ubrania marki Odd Molly. Wydawnictwo Karakter ze swoją najnowszą publikacją pt. „PGR. Projektowanie GRaficzne w Polsce”, której autorzy – Jacek Mrowczyk i Michał Warda – opisują historię poszczególnych dziedzin projektowania w Polsce i analizują ich obecną kondycję. A ponadto Idea Fix Konceptsklep, który jest miejscem promującym młodych, polskich twórców, artystów i kolekcjonerów.


www.scandinavianliving.pl


www.karakter.pl
www.pgrdizajn.plwww.ideafix.plTargi Etnodizajnu
ul. Centralna 41a, siedziba Targów w Krakowie
14-16 maja 2010, 11.00-18.00
WSTĘP WOLNY
 
Jak dojechać?
- tramwaje: 1, 14, 22
- autobusy: 113, 121, 163, 174
- przystanek: CENTRALNA
ETNOTORBACZE. WARSZTATY PODCZAS TARGÓW ETNODIZAJNU // 15-16 maja 2010

2010-05-14
Uczestnicy Tragów Etnodizajnu (15-16 maja 2010 r.) będą mieli okazję wziąć udział w nieodpłatnych warsztatach organizowanych przez Mufinek Cafe. Warsztaty prowadzone przez Asię i Gosię Zając (Mufinek Cafe) oraz Franciszkę Kornecką i Jadzię Rataj (Makultura) odbędą się w przestrzeni Targów w Krakowie, przy ul. Centralnej 41a.

SOBOTA (15 maja 2010 r.) w godzinach od 12.00 do 14.30
NIEDZIELA (16 maja 2010 r.) w godzinach od 14.00 do 16.30

 
Warsztaty są propozycją dla wszystkich, którzy chcieliby stworzyć własną unikatową torbę zakupową, by następnie ruszyć z nią na łowy pośród stoisk targowych oraz na codzienne zakupy. W zajęciach będą mogły wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli.

Udział w warsztatch jest nieodpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.
Zapraszamy!
POZNAŃSKIE SPOTKANIA Z DIZAJNEM // 27-30 maja 2010

2010-05-28
Arena DESIGN to wydarzenie dedykowane współczesnemu wzornictwu i architekturze, kładące szczególny nacisk na związki szeroko pojętego projektowania z biznesem. Ideą wydarzenia jest stworzenie platformy dialogu i współpracy dla przedsiębiorców, projektantów i architektów. W tym roku arena DESIGN odbędzie się równolegle z premierową edycją Targów Designu moodFORM.
 
Główną atrakcją wydarzenia organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie będzie bogaty program wykładów i dyskusji panelowych. Każdego dnia będą poruszane interesujące tematy.
O pożądanym modelu współpracy pomiędzy biznesem i designem będą dyskutowali projektanci i przedsiębiorcy. Eksperci zajmujący się promocją wzornictwa i edukacją gospodarczą przedsiębiorstw opowiedzą, jak skutecznie tworzyć dobre wzorniczo produkty i wprowadzać je na rynek. Kadra profesorska uczelni wyższych o profilu artystycznym i technicznym w spotkaniu z absolwentami opowie o dwóch stronach tego samego modelu nauczania. Dowiemy się, czy przyszłym młodym projektantom wystarcza to, co daje im obecny system czy też oczekują innego modelu kształcenia.
 
Międzynarodowa gwiazda na arena DESIGN
Tegoroczne wydarzenie otworzy jeden z najbardziej kreatywnych i docenionych projektantów pokolenia. Karim Rashid, autor ponad 3000 projektów wdrożonych do masowej produkcji i laureat ponad 300 nagród, specjalnie na wydarzenie arena DESIGN przygotował prelekcję pt.: „Design zmienia świat”. Ten legendarny projektant odpowie na pytania słuchaczy bezpośrednio po wykładzie oraz podczas konferencji prasowej.
 
Wybitne wzornictwo w Strefie TOP DESIGN
W ramach arena DESIGN 2010 odbędzie się druga już edycja konkursu TOP DESIGN award. Oceny zgłoszonych produktów dokona niezależne jury, złożone z wybitnych międzynarodowych specjalistów w dziedzinie designu. Najlepsze zgłoszone do konkursu produkty zostaną zaprezentowane w specjalnie przygotowanej przestrzeni. Celem konkursu jest upowszechnianie najlepszych rozwiązań wzorniczych oraz promocja osiągnięć producentów i projektantów form przemysłowych.
 
Strefa KREATYWNI, EDUKACJA i WIEDZA
W ramach strefy KREATYWNI zaprezentowane zostaną przykłady profesjonalnego wzornictwa
w wykonaniu doświadczonych projektantów i architektów oraz nowe, kreatywne rozwiązania projektowe proponowane przez młode pokolenie adeptów zawodu. Uzupełnieniem tej strefy będą prezentacje instytucji i stowarzyszeń wspierających rozwój designu.
Przegląd licznych inicjatyw studenckich w strefie EDUKACJA będzie świetną okazją do zapoznania się z potencjałem i osiągnięciami europejskiego szkolnictwa wyższego w dziedzinie designu.
Natomiast w strefie WIEDZA będzie można zapoznać się z szeroką gamą czasopism oraz książek na temat wzornictwa przemysłowego i architektury. Ofertę uzupełnią prezentacje najnowszych programów, urządzeń, technologii oraz materiałów specjalistycznych dla projektantów i architektów.
 
Debiutują Targi Designu mood FORM
moodFORM to nowe wydarzenie wystawiennicze dla firm inwestujących w dobre wzornictwo. Specjalnie przystosowane strefy at home, be free, outside i at work umożliwią wszystkim branżom zaprezentowanie swoich produktów. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z nowymi rozwiązaniami wzorniczymi, pokazane zostaną różnorodne realizacje, od form przemysłowych przez komunikację wizualną po website design.
 
Organizator:
Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o.
ul. Głogowska 14, 60-734 Poznań 
KIERMASZ PAKAMERA.PL

2010-10-29Tradycyjnie już na początku grudnia odbędzie się kolejna edycja kiermaszy hand made Pakamera.pl. W poindustrialnych przestrzeniach warszawskiej Pragi swoje prace zaprezentuje ponad sześciuset projektantów z całej Polski. Wielbiciele produktów hand made z pewnością powinni wpisać tę imprezę do swojego kalendarza.
 
Czas: 4-5 grudnia – kiermasz mikołajkowy
17-18-19 grudnia – kiermasz świąteczny
Godziny: 10:00-20:00
Miejsce: ul. Odrowąża 9, Warszawa

www.pakamera.pl
ICELANDIC CONTEMPORARY DESIGN // 8 luty 2011

2011-02-08W Sztokholmie startuje dziś Icelandic Contemporary Design Week – tydzień, podczas którego będzie można zapoznać się z pracami dwudziestu dwóch islandzkich projektantów. Czym ich prace wyróżniają się na szwedzkiej scenie projektowej? Zdecydowanie realizacje te odpowiadają na wyzwania surowego klimatu, uwzględniają zmieniającą się pogodę oraz czerpią z dobrodziejstw natury.Z jednej więc strony będzie można zobaczyć najwyższej klasy rozwiązania techniczne w zakresie wykorzystania źródeł geotermalnych czy produkcji sprzętu pozwalającego radzić sobie z zagrożeniami przyrody (zamiecie śnieżne, podtopienia itp.). Z drugiej – kolorowe, lecz proste w formie meble i rozwiązania przestrzenne, które mają rozweselić otoczenie, kiedy wyspa zapada w sen nocy polarnej.
Prezentacja odbywa się w ramach Stockholm Furniture Fair.


Źródło i zdjęcia: http://blog.icelanddesign.is


ŚCIEGI RĘCZNE // 24 września 2011

2011-09-23„Ściegi ręczne” – to hasło, pod którym już jutro w Warszawie odbędzie się kolejna edycja targów mody i dizajnu. Impreza skierowana jest do osób, szukających przedmiotów i ubrań, które zamiast z taśmy produkcyjnej, częściej wychodzą z ludzkich rąk. Jak zapewniają organizatorzy, na uczestników imprezy czeka niebanalny miks ubrań, butów, biżuterii, dodatków do domu.
 
Kiedy: 24.09. 2011 r., godz. 11.00-19.00
Gdzie: SKWER- Filia Artystyczna Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60A, obok pomnika Adama Mickiewicza, Warszawa
 


 
DIZAJN. ODCZUWANIE SZTUKI

2011-09-26London Design Festival to jedno z najbardziej energicznych wydarzeń, łączących sztukę, architekturę i dizajn. W jego organizację włączają się światowej rangi galerie i muzea, ale i pomniejsze londyńskie kawiarnie, teatry czy puby, które organizują wydarzenia artystyczne nieraz w najmniej spodziewanych przestrzeniach.
 
Także w Victoria & Albert Museum – centrum sztuki, rękodzieła i wzornictwa, jak co roku odbywają liczne imprezy i wystawy. Jedną z bardziej interesujących atrakcji jest instalacja braci Ronana i Erwana Bouroullec stworzona wspólnie z firmą Kvadrat.
 
W sali, w której od lat wiszą prace Rafaela, powstała instalacja „Textile Field” – miękkie, materiałowe pole, które może kojarzyć się z dywanem, miękką sofą, kolorowym materacem, łąką czy też łanami zboża. Instalacja Bouroulleców zajęła całą powierzchnię sali, dzięki czemu kontemplowanie sztuki i dizajnu jeszcze nigdy nie przebiegało tak równolegle.

Źródło:
www.londondesignfestival.com
TERAPEUTYCZNA MOC ŚWIATŁA

2012-02-21

Choć lampa Bright White 1 firmy Artek nie każdego zachwyci swoim wyglądem, na pewno docenią ją ci, którym w zimowe dni brakuje słońca. Podczas tegorocznych targów designu Imm Cologne lampa została uznana za jeden z najbardziej innowacyjnych produktów roku 2011 (nagroda Interior Innovation Award).

Zaprojektowana przez Villa Kokkonena zapewnia pozytywny wpływ na nasze samopoczucie w czasie, gdy pracujemy w warunkach ograniczonego dostępu do światła dziennego. Stąd więc też jej przyjazny przydomek – „terapeutyczna”.

Źródło i zdjęcia: www.artek.fi