ZAPROJEKTUJ SWOJE ŚWIĘTA

2009-12-01

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza do udziału w warsztatach pt. „Zaprojektuj Święta", które odbędą się w niedzielę 13 grudnia od godz. 13.00 do 18.00. Tym razem wystawy i warsztaty będą związane z ekologią – świadomym dizajnem, który jest nastawiony nie tylko na tworzenie ciekawych, nowoczesnych i ergonomicznych przedmiotów, ale przede wszystkim odpowiedzialny za nasze środowisko.

Uczestnicy warsztatów spróbują wykonać świąteczną wersję lampy „Wiechy” wraz z Agnieszką Lasotą oraz ekologiczne ozdoby choinkowe pod okiem Kafti Design, Marty Niemywskiej, Dawida Grynasza, 60bag, Agnieszki Augustynowicz, Biura Kreacja, Szymona Hanczara i Magdy Muchy. Dowiedzą się także, co można zrobić z choinką po świętach.

Zgłoszenia na wszystkie zajęcia przyjmowane są pod numerem tel. (0-33) 851 08 21 (wew. 24) lub sztuka@zamekcieszyn.pl  
TAILORED TYPEFACE DESIGN // 8-12 luty 2010

2009-12-15

"Tailored typeface design" to międzynarodowe warsztaty typografii prowadzone przez parę projektantów - Veronikę Burian i José Scaglione, absolwentów University of Reading, którzy w 2006 roku założyli międzynarodowe studio projektowe Type Together TT.

Zajęcia  odbędą się w formie warsztatów skoncentrowanych na projektowaniu krojów pism, dedykowanych na potrzeby identyfikacji konkretnych firm, przedsięwzięć i wydarzeń.

Zajęcia odbywać się będą w języku angielskim w międzynarodowej grupie uczestników. Warsztaty przeznaczone są dla projektantów i studentów wyższych lat studiów, skupionych na tworzeniu krojów pism, systemów identyfikacyjnych i znaków. Szczególnie dedykowane są osobom zainteresowanym projektami pism korporacyjnych.

Warsztaty są pełnopłatne. Koszt udziału w całym kursie wynosi 1.500 PLN. Uczestnicy poprzednich warsztatów typograficznych, organizowanych przez Zamek otrzymają 10% zniżki. Słuchacze AKT i członkowie Czeskiego Związku Projektantów oraz osoby wnoszące pełną opłatę za warsztaty do 30.12.2009 otrzymują 5% zniżki.

Koszt podróży i pobytu uczestnicy pokrywają samodzielnie. Konieczne jest posiadanie własnych laptopów i oprogramowania niezbędnego do pracy: CS2 i wyżej, Fontlab.

Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji na stronie
Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.
WARSZTATY TRADYCYJNYCH OZDÓB CHOINKOWYCH // 9 grudnia 2009

2009-12-14

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza dzieci w wieku szkolnym wraz z rodzicami na warsztaty, podczas których będzie można poznać zwyczaje bożonarodzeniowe, a następnie pod kierunkiem twórczyń ludowych wykonać tradycyjne ozdoby choinkowe ze słomy, opłatka, papieru i bibuły.  
Warsztaty odbędą się 19 grudnia (sobota) o godz. 10.00 i 13.00

Bilety w cenie 10 zł (od dziecka) do nabycia w kasie PME od wtorku 15 grudnia. Ilość miejsc ograniczona. Informacji udziela Dział Naukowo-Oświatowy PME, tel. (22) 696 53 80.
Szkolenie IWP // 18 stycznia 2010

2010-01-05Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprasza do udziału w szkoleniu:
„Zarządzanie rozwojem nowego produktu z zastosowaniem wzornictwa przemysłowego w przedsiębiorstwie”, które odbędzie się w siedzibie IWP, dnia 18 stycznia 2010 r.
 
Celem szkolenia jest m.in. przekazanie praktycznej wiedzy na temat metod wyboru strategii zarządzania wzornictwem w przedsiębiorstwie, informacji na temat sposobów finansowania projektów (w tym zasad pisania wniosków), czy też przedstawienie możliwości podnoszenia kwalifikacji pracowników odpowiedzialnych w przedsiębiorstwie za rozwój nowego produktu.
Uczestnicy szkolenia będą mieli możliwość dyskusji z ekspertami o wieloletniej praktyce w koordynowaniu procesu rozwoju nowego produktu.
Udział w szkoleniu jest płatny.
 
Program szkolenia, formularz zgłoszenia oraz szczegółowe informacje na www.iwp.com.pl
WARSZTATY FILCOWANIA // 12-14 luty 2010

2010-01-29
Waterrose Handcrafted Obsessions, USA
źródło:
waterrosez.blogspot.com


Renata Holková, Czechy
źródło:
flickr.com/photos/31628665@N06


Filc – jeden z najstarszych wyrobów włókienniczych otrzymywanych przez spilśnianie włókien lub spilśnianie powierzchni tkanin (filc tkany), coraz częściej znajduje zastosowanie we współczesnym wzornictwie i działaniach hobbystycznych. Podczas gdy tradycyjnie filc służył wyrabianiu nakryć głowy, butów, skarpet, okryć, dywanów czy koców, głównie w chłodnym klimacie, to współcześnie przenika do obszaru mody pod postacią kolorowych akcesoriów: kolczyków, bransolet, naszyjników, brożek, toreb.
W dniach od 12 do 14 lutego w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie odbędą się artystyczne warsztaty filcowania prowadzone przez szwajcarską artystkę, Annemarie Frascoli, która od dawna zajmuje się tworzeniem form artystycznych korzystając z techniki filcowania.
Program warsztatów będzie obejmował zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną:
TEORIA:
- kulisy etnologiczne i historyczne filcu
-wiedza o materiale, proces produkcji filcu, narzędzia
- współczesne zastosowanie filcu
PARKTYKA:
- tworzenie form dwuwymiarowych z filcu
- łączenie powierzchni filcowych
- nadawanie struktury
- ornamentowanie powierzchni filcowych
- farbowanie filcu
- samodzielne wykonanie przedmiotów z filcu (biżuteria, formy użytkowe, zabawki)
Warsztaty skierowane są głównie do osób początkujących, ale zapraszamy również chętnych którzy juz zetknęli się z tą techniką.
Zajęcia odbędą się w pracowniach Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie w dniach 12-14 lutego 2010 r. (piątek 16.00-20.00 / sobota 9.00-16.00 / niedziela 9.00-14.00)
Koszt udziału w warsztatach obejmujący wszystkie materiały oraz instruktaż wynosi:
230 zł - koszt pełny lub 200 zł (uczniowei, studenci, emeryci, bezrobotni).
Na warsztaty obowiązują zgłoszenia za pomocą karty zgłoszeniowej dostępnęj na stronie organizatora.
Kontakt i więcej informacji: Tomasz Majorek – tel. 033 8510821, kom. 504565335
 
MYŚL EKO, ŻYJ EKO // 8-28 kwietnia 2010

2010-04-09
W ramach odbywającego się we Wrocławiu festiwalu „Myśl eko, żyj eko” przewidziany jest szereg wystaw, spotkań i dyskusji mających na celu rozwijanie świadomości ekologicznej mieszkańców Wrocławia oraz lokalnych przedsiębiorców.

W ramach festiwalu będzie można zapoznać się m.in. z ekologicznymi rozwiązaniami uświadamiającymi, jak bardzo przemyślane urządzenie własnego domu oraz zmiana codziennych nawyków może wpłynąć pozytywnie na środowisko. Na wystawie „Proekodizajn” we wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar będzie można zobaczyć propozycje polskich projektantów i producentów wyposażenia wnętrza związane z ideologią eko. Zobaczymy na niej, m.in. prace studentów z grupy PG 13 z warszawskiej ASP, Doroty Kulawik, Dawida Grynasza, Magdy Major, Jeremiego Nagrabeckiego, Emandes, Oodesign, firm Agnella, Profap, Noti. Podczas wernisażu Ewa Gołębiowska, dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie opowie o tym, jak „Recycling zaczyna się w głowie, a kończy na ulicy”.

Przez trzy kolejne kwietniowe weekendy w Galerii Wnętrz Domar odbędzie się szereg spotkań, warsztatów i prezentacji: m.in. będzie można zobaczyć jak powstają stołki Plopp Oskara Zięty, wziąć udział w warsztatach filcowania i slow-foodu. Dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, na czym polega segregacja odpadów i stworzyć własne etno-projekty. Natomiast osoby budujące domy i remontujące mieszkania dowiedzą się, jak wybrać przyjazne środowisku materiały i instalacje.

Ciekawym punktem festiwalu jest także przewidziana na 14 kwietnia 2010 r. konferencja dla przedsiębiorców organizowana przez Wrocławski Park Przemysłowy pod hasłem „Dlaczego warto być EKO? Rola ekodesignu w przedsiębiorstwie”. Na konferencji zostaną przedstawione ekonomiczne aspekty innowacji przyjaznych środowisku oraz dotyczące ich ustawodawstwo unijne. Uczestnicy będą mogli poznać także przykłady dobrych ekologicznych praktyk biznesowych z Niemiec i Polski.

Zamknięciu festiwalu, dnia 28 kwietnia 2010 r., towarzyszył będzie panel dyskusyjny zorganizowany w galerii BWA Design we Wrocławiu pt. „Nowe tworzywa i materiały – szansa dla Ziemi czy zagrożenie?” Na ten temat dyskutować będą zaproszeni przez BWA Wrocław oraz magazyn Weranda Country naukowcy, projektanci, eksperci i producenci.

Szczegółowy plan wydarzeń festiwalu oraz program warsztatów można znaleźć na stronie www.domar.pl

Źródło i ilustracje: www.domar.pl
WARSZTATY TYPOGRAFICZNE // Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości

2010-04-18
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza na kolejną edycję Międzynarodowych Warsztatów Typograficznych, która będzie poświęcona projektowaniu grafiki dynamicznej i typografii kinetycznej, kojarzonych przede wszystkim z edycją ekranową i mediami elektronicznymi.
Dwutygodniowe zajęcia w języku angielskim poprowadzą Dan Boyarski z Carnegie Mellon University, Pittsburgh i Jan Kubasiewicz – MASS ART w Bostonie (USA).

Warsztatom towarzyszyć będą otwarte wykłady oraz wystawa prac studentów MASS ART i Carnegie Mellon wykonanych pod kierunkiem profesorów Jana Kubasiewicza i Dana Boyarskiego.

Terminy:
14.06–18.06 – Dynamic graphic design – warsztaty z Janem Kubasiewiczem
21–25.07 – Kinetic typography – warsztaty z Danem Boyarskim
19.06 – otwarte wykłady Jana Kubasiewicza i Dana Boyarskiego
19.06–04.07 – wystawa prac studentów Jana Kubasiewicza i Dana Boyarskiego w przestrzeni publicznej Cieszyna i galerii Ślaskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości

Zajęcia będą skupiały się wokół zagadnień projektowania tekstu ruchomego w aplikacjach dynamicznych. Grafika dynamiczna związana ze współczesnymi formami edycji ekranowej, telewizyjnej, filmowej i interaktywnej niesie wiele interesujących możliwości użycia kinetycznej typografii w kontekście ruchomego obrazu i dźwięku. Tego typu projekty mają zastosowanie w czołówkach programów telewizyjnych, filmowych oraz w panelach informacyjnych do użytku interaktywnego. Stosowane są w dynamicznych diagramach i publikacjach informacji naukowej, w edycji ekranowej danych statystycznych oraz danych geograficznych.

Część warsztatów prowadzona przez Jana Kubasiewicza poświęcona będzie wielorakim zagadnieniom grafiki dynamicznej.

Część prowadzona przez Dana Boyarskiego będzie skoncentrowana na zagadnieniach „obrazowania” tekstu i odnosić się będzie zarówno do interpretacji dźwięku jak i wizualizacji znaków typograficznych.

Warsztaty przeznaczone są dla osób umiejętnie posługujących się programem Adobe After Effects.

Zgłoszenia i szczegółowe informacje: Anna Górska, tel. 033 851 08 21 w. 24 lub agorska@zamekcieszyn.pl

Koszt udziału w warsztatach: 2 tygodnie: 2200 zł / 1 tydzień: 1500 zł

Źródło i ilustracje: www.zamekcieszyn.pl
WIELKIE PROJEKTOWANIE – WARSZTATY DLA DZIECI

2010-04-23
Poznańska Fundacja SPOT. oraz Księgaręka zapraszają dzieci w wieku od 5 do 13 lat do udziału w warsztatach „Wielkie Projektowanie”.

Dzięki zajęciom dzieci nie tylko zostaną wprowadzone poprzez wspólną pracę twórczą z projektantami w świat dizajnu, ale także okazja do poszerzenia zdobytej już wiedzy w ramach pierwszej edycji warsztatów, pt. „Szkoła Młodego Designu”.

Podczas warsztatów, uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki projektowania architektury, architektury wnętrz oraz sztuki użytkowej. Zaproszeni goście opowiedzą dzieciom o zasadach oddziaływania kolorów i form na nasze samopoczucie, zdrowie i wydajność pracy. Młodzi uczestnicy warsztatów dowiedzą się o znaczeniu ergonomii i o tym jak przestrzeganie jej zasad wpływa na wygląd przedmiotów codziennego użytku.

Czy wesoło to znaczy kolorowo? Dlaczego ściany niebieskie lepiej wpływają na koncentrację, a czerwień dodaje nam energii? Dlaczego, otwierając drzwi, klamkę wciskamy do dołu? Czy różowy jest zawsze dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców? Na te i na wiele innych pytań, za pomocą twórczych działań, będą próbowali odpowiedzieć prowadzący, nakłaniając jednocześnie młodych twórców do szukania nowatorskich rozwiązań.

Z kim będą mieli okazję spotkać się mali uczestnicy warsztatów?
9 maja 2010 – Biżuteria / Anna Orska / „ABC Młodego Jubilera”
16 maja 2010 – Tkanina / Małgorzata Bernady / „Snucie tkaniny i o tkaninie”
23 maja 2010 – Architektura Wnętrz / Roma Kulczyk / „Krzyżówka –rozwiązywanie przestrzeni i funkcji we wnętrzach”
30 maja 2010 – Architektura / Bartosz Konieczny / „Wszystko może być wszystkim”
6 czerwca 2010 – Sztuka użytkowa / Anna Stępkowska / „Folkowo mi”
13 czerwca 2010 – Mebel / Tomasz Augustyniak / „Skąd taki pomysł? – technologia i funkcja”

Koszt uczestnictwa: 26 zł (1 warsztat/1 dziecko)
Zapisy: ksiegareka@ksiegareka.com / 661 801 505 / 508 395 672
OTWARCIE FESTIWALU ETNODIZAJNU

2010-05-05


TACZKOŁYSKA - projekt Bartosza Muchy prezentowany w ramach wystawy "Wolnica, wolność, wyobraźnia", fot. Marcin Wąsik/MEK


Już jutro, 6 maja 2010 r., otwarty zostanie w Krakowie Festiwal Etnodizajnu. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy zaprosili polskich projektantów, przed którymi postawili odpowiedzialne zadanie – wsłuchać się w to, co poprzez przedmiot mówi dawny rzemieślnik, zdobyć się na cierpliwy ogląd etnograficznych zasobów i uruchomić wyobraźnię. Z przewodnikami – kustoszami MEK – po magazynach wędrowali kuratorzy, projektanci, organizatorzy festiwalu. Celem było poznanie funkcji i form zgromadzonych zbiorów, często już dziś nieoczywistych. Z tego uważnego obcowania z kolekcją MEK powstały dwie festiwalowe wystawy: „Wolnica, Wolność, Wyobraźnia”, pokazana na pl. Wolnica w Krakowie od 6 do 18 maja 2010 r. oraz "Rzecz małopolska - park doświadczeń kulturowych", umiejscowiona na Bulwarach Wiślanych (zakole Wisły) od 6 do 23 maja 2010 r.

Jako wydarzenia towarzyszące podczas festiwalu organizowane są Targi Etnodizajnu (14-16 maja 2010 r.), seria warsztatów (8-9 maja 2010 r.) oraz wykładów z projekcjami filmowymi (11-13 maja 2010 r.). Podczas targów, które niczym soczewka skupią w sobie to, co dzieje się dziś na polskim rynku projektowym w zakresie inspiracji naturą, tradycją i kulturą, będzie można zobaczyć projekty trzydziestu laureatów-wystawców wybranych w drodze konkursu. Seria warsztatów pozwoli uczestnikom na rozwój własnych umiejętności i wyobraźni. Natomiast dzięki wykładom będą oni mogli zapoznać się ze specyfiką pracy projektanta nawiązującego do etno, ze związkami pomiędzy etnografią i ergonomią czy dizajnem a regulacjami prawnymi.
 
„Rzecz małopolska – park doświadczeń kulturowych” – otwarcie: 6 maja, godz. 14.00 (zakole Wisły)
 
„Wolnica, Wolność, Wyobraźnia” – otwarcie: 6 maja, godz. 19.00 (pl. Wolnica)
 
ETNOtorbacze // WARSZTATY PODCZAS TARGÓW ETNODIZAJNU

2010-05-05

Uczestnicy Tragów Etnodizajnu (14-16 maja 2010 r.) będą mieli okazję wziąć udział w nieodpłatnych warsztatach organizowanych przez Mufinek Cafe. Warsztaty prowadzone przez Asię i Gosię Zając (Mufinek Cafe) oraz Franciszkę Kornecką i Jadzię Rataj (Makulatura) odbędą się w przestrzeni Targów w Krakowie, przy ul. Centralnej 41a.
 
Warsztaty pt. ETNOtorbacze są propozycją dla wszystkich, którzy chcieliby stworzyć własną unikatową, niepowtarzalną i etno-ekologiczną torbę zakupową, by następnie ruszyć z nią na łowy pośród stoisk targowych oraz na codzienne zakupy. W zajęciach będą mogły wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli.
 
Kim są organizatorki warsztatów?
 
Mufinka Cafe to pomysł, który właśnie staje się rzeczywistością. Pomysł na miejsce przyjazne małym i dużym, a dedykowane szczególnie rodzicom z dziećmi. Miejsce, gdzie można skosztować pyszne latte macchiato, przetestować czym się różni mufinka czekoladowa od mufinki marchewkowej i sprawdzić czy sos lawendowy rzeczywiście pasuje do deserów.
 
Podczas warsztatów, spotkań oraz wernisaży wystaw organizatorki spróbują wyjaśnić wiele zagadnień, na które odpowiedzi bezskutecznie poszukują filozofowie. Co to jest dizajn i kim jest dizajner? Czy szczoteczka do zębów może być dizajnerska? Czemu Indiana Jones został archeologiem a nie stomatologiem? Czy nad Wisłą żyły mamuty? Dlaczego młotek nie służy do układania puzzli i co oznacza „dziamdzia glań”?
 
Mufinka Cafe zaprasza już od czerwca, róg ul. Św. Wawrzyńca i ul. Dajwór, czyli krakowski Kazimierz.
 
Mufinka Cefe tworzą dwie siostry: Asia i Gosia Zając – pełne pasji i pomysłów, niestrudzone w wymyślaniu i prowadzeniu różnorakich warsztatów. Asia z wykształcenia jest archeologiem, co zapewne wpłynęło na poszukiwanie niezwykłych, związanych z historią hobby. Była już średniowieczną damą i szermierzem. Interesuje ją również kultura Bliskiego Wschodu, w związku z czym zgłębia tajniki tańca brzucha. Gosia jest absolwentką Wydziału Form Przemysłowych na ASP w Krakowie. Zbieraczka ciekawych graficznie i literacko książeczek dla dzieci oraz mistrz w pieczeniu mufinek. Taniec flamenco pozwolił jej polubić buty na obcasie oraz kolczyki. W powstawaniu Mufinka Cafe pomagają im przyjaciele. Podczas warsztatów organizowanych w ramach Targów Etnodizajnu towarzyszyć im będą Franciszka Kornecka i Jadzia Rataj – prywatnie wprawiające się w roli cioć, zawodowo młode dizajnerki, aktywnie działające w grupie Makulatura.
ETNOTORBACZE. WARSZTATY PODCZAS TARGÓW ETNODIZAJNU // 15-16 maja 2010

2010-05-14
Uczestnicy Tragów Etnodizajnu (15-16 maja 2010 r.) będą mieli okazję wziąć udział w nieodpłatnych warsztatach organizowanych przez Mufinek Cafe. Warsztaty prowadzone przez Asię i Gosię Zając (Mufinek Cafe) oraz Franciszkę Kornecką i Jadzię Rataj (Makultura) odbędą się w przestrzeni Targów w Krakowie, przy ul. Centralnej 41a.

SOBOTA (15 maja 2010 r.) w godzinach od 12.00 do 14.30
NIEDZIELA (16 maja 2010 r.) w godzinach od 14.00 do 16.30

 
Warsztaty są propozycją dla wszystkich, którzy chcieliby stworzyć własną unikatową torbę zakupową, by następnie ruszyć z nią na łowy pośród stoisk targowych oraz na codzienne zakupy. W zajęciach będą mogły wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli.

Udział w warsztatch jest nieodpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.
Zapraszamy!
GDYNIA DESIGN DAYS // 12-20 czerwca 2010

2010-05-31
„Otwarte na dobry design” – pod takim hasłem w dniach 12-20 czerwca 2010 roku odbędzie się trzecia już edycja Gdynia Design Days, dni Designu Krajów Nadbałtyckich. Wspólnie z Miastem Gdynia organizuje je Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną nowe idee, koncepcje i produkty z zakresu estetycznego wzornictwa. W tegorocznej edycji szczególnie istotne będą najnowsze trendy w projektowaniu, związane z wyzwaniami, jakie stawia w naszym codziennym życiu globalna gospodarka i kultura. Prezentowane produkty oraz poruszane tematy odwoływać się będą do definicji zrównoważonego rozwoju (sustaintable) czylizrównoważonego życia osobistego, społeczeństw, gospodarki, miast i przestrzeni publicznej, w której żyjemy. Zrównoważony rozwój zapewnia m.in. takie projektowanie produktów i usług, by ułatwiły i uprościły nasze życie, zachowując jednocześnie równowagę w środowisku, w którym żyjemy.

Źródło i ilustracje:
www.gdyniadesigndays.eu
 
WARSAW DESIGN WEEK // 4-13 czerwca 2010

2010-06-07Ruszyła pierwsza edycja festiwalu Warsaw Design Week, która potrwa do 13 czerwca 2010 roku. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zobaczyć wystawy mebli, plakatów, fotografii oraz grafiki użytkowej, a ponadto wziąć udział w wykładach, warsztatach i pokazach filmowych.

Szczególnie ciekawie zapowiada się wykład Krzysztofa Hermana na temat ogrodów tymczasowych – często drobnych skrawków zieleni, które w istotny sposób poprawiają przestrzeń miejską, jak również spotkania omawiające papier jako nośnik dizajnu czy konkretne przykłady projektów kreatywnych (case study).

Szczegółowa mapa wydarzeń na:
www.warsawdesignweek.pl
ŁÓDŹ YOU LIKE TO BE CREATIVE // 17-18 czerwca 2010

2010-06-10

 

Już po raz drugi Łódź Art Center zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej przemysłom kreatywnym. Tematem tegorocznych spotkań jest współpraca międzysektorowa, komunikacja i edukacja. Celem organizatorów jest omówienie przemysłu kreatywnego nie tylko w zakresie globalnej ekonomii, ale także jako złożonego systemu, w którym cele, zadania i role powinny zostać precyzyjnie ustalone i zrealizowane.

Spotkanie z ekspertami zaangażowanymi w tworzenie sektora kreatywnego na każdym z możliwych poziomów jest ciekawą okazją do przeanalizowania możliwości, zagrożeń i problemów przemysłów kreatywnych – zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Nie zabraknie warsztatów oraz przykładów praktycznych pokazujących, jak powinny wyglądać i jak wyglądają instytucje przygotowujące twórców do pracy w sektorze kreatywnym. Uczestnicy dowiedzą się, co można zrobić, aby młodym przedsiębiorcom ułatwić start, m.in. poprzez odpowiednie szkolenia i programy edukacyjne.

Szczegółowy program konferencji oraz informacje o prelegentach na: www.creativeindustries.pl
MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY TYPOGRAFICZNE // 14-25 czerwca 2010

2010-06-13Od kilku lat Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza wybitnych zagranicznych pedagogów i projektantów, którzy przedstawiają polskiej publiczności różne oblicza współczesnej typografii. Podczas dwutygodniowych warsztatów (14-25 czerwca 2010 r.) profesor Jan Kubasiewicz z Massachusetts College of Art and Design w Bostonie oraz profesor Dan Boyarski z Carnegie Mellon University w Pittsburghu przybliżą tajniki typografii dynamicznej. Prowadzonym przez nich zajęciom towarzyszyć będą bezpłatne wykłady, projekcje plenerowe oraz wystawa prac ich studentów.
Grafika dynamiczna związana ze współczesnymi formami edycji ekranowej, telewizyjnej, filmowej i interaktywnej niesie wiele interesujących możliwości użycia kinetycznej typografii w kontekście ruchomego obrazu i dźwięku. Tego typu projekty mają zastosowanie w czołówkach programów telewizyjnych, filmowych oraz w panelach informacyjnych do użytku interaktywnego. Stosowane są w dynamicznych diagramach i publikacjach informacji naukowej, w edycji ekranowej danych statystycznych oraz danych geograficznych. Ponadto znajdują zastosowanie w wystawiennictwie, w panelach informacyjnych i dynamicznych systemach oznaczeń komunikacyjnych. Szerokie zastosowanie projektowania grafiki dynamicznej lokuje ją wśród najczęściej używanych środków komunikacji wizualnej XXI wieku.
Szczegółowy program: www.zamekcieszyn.pl

Źródło i ilustracje: materiały prasowe organizatora

CYFROWE WCZASY // 12-16 sierpnia 2010

2010-06-21Jeszcze tylko dziś można zgłosić swój udział w nieodpłatnych warsztatach związanych z ideą kultury 2.0. W ramach pięciodniowego obozu odbędą się zajęcia tematyczne, prezentujące możliwości kreatywnych działań z wykorzystaniem nowych technologii cyfrowych: tworzenie muzycznych instalacji interaktywnych z wykorzystaniem programu PureData, projektowanie urządzeń elektronicznych gadżetów z wykorzystaniem otwartej platformy elektronicznej Arduino, digitalizacja lokalnego dziedzictwa – historii mówionej, zdjęć i grafik oraz warsztaty audiowizualne z Melindą Sipos i Gáborem Pappem, pracownikami medialabu Kitchen Budapest. Po wprowadzeniu teoretycznym uczestnicy zajęć stworzą własne projekty z wykorzystaniem powyższych  technologii.

Organizatorzy traktują warsztaty i cały obóz jako okazję do zaprezentowania i przetestowania idei medialabu - przestrzeni, w której dzieją się twórcze procesy oparte na wykorzystaniu mediów cyfrowych. - Mamy nadzieję, że grono uczestników obozu będzie w przyszłości kontynuować tego rodzaju działania. Obóz jest więc też okazją do zapoznania się wzajemnie osób zainteresowanych proponowana przez nas tematyką - dodają.
 
Obóz odbędzie się w dniach 12-16 sierpnia 2010 roku we wsi Chrzelice pod Opolem. Udział w obozie jest bezpłatny, trzeba tylko samemu pokryć koszty dojazdu. Zgłoszenia należy przesyłać do 21 czerwca.
 
Organizatorzy: Alek Tarkowski, Mirek Filiciak (SWPS) i Fundacja Ortus. 

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie:
www.obozkultury20.artklaster.pl
 
REVISITING HISTORY // KURSY LETNIE DESIGNBOOM

2010-06-25Coraz więcej usług znajduje swoje odzwierciedlenie w Internecie. Wystarczy wspomnieć o e-bookach, audio-bookach czy wideokonferencjach, aby zdać sobie sprawę, jak wiele rzeczy możemy dziś załatwić nie ruszając się sprzed komputera.
„Design aerobics” to sześć tematycznych kursów on-line z zakresu projektowania skierowanych do wszystkich osób zainteresowanych dizajnem. Dwumiesięczne kursy są odpłatne. Część z nich dostępna jest bezpośrednio w sieci, część otrzymuje się przesyłką w pakiecie. Kursy odbywają się w języku angielskim, dzięki czemu gwarantują włączenie w międzynarodową społeczność projektantów oraz kontakt z wielokulturowym światem nauki i biznesu.
Pośród kursów poświęconych takim zagadnieniom, jak sport, jedzenie („food”), czy technologia („tech-gadgeds”), znajdują się zajęcia pt. „revisiting history”. Uczestnik takiego kursu ma okazję przyjrzeć się pochodzeniu powszechnych, pozornie tylko zwykłych przedmiotów, które funkcjonują w jego codziennym otoczeniu i zadać sobie pytanie, co one nam mówią dziś, i w jaki sposób może zreinterpretować ich znaczenie.

Więcej informacji o kursach na:
www.designboom.com
PROJEKT ARTING // 2-3 lipca 2010

2010-07-01


Projekt ARTING to realizowana od kilku lata przez Bielską Galerię BWA inicjatywa, której celem jest integracja środowiska twórczego i inżynierskiego na rzecz rozwoju regionu. ARTING to odbywający się cyklicznie konkurs, wystawy, wykłady, spotkania i warsztaty.

W najbliższych dniach, 2 i 3 lipca, odbędzie się w Galerii Bielskiej BWA cykl wykładów i zajęć praktycznych na temat projektowania przemysłowego. Do udziału w nich organizatorzy zapraszają pracowników firm produkcyjnych, instytucji oraz projektantów.

Pierwszego dnia (2 lipca) odbędą się otwarte wykłady, w których udział mogą wziąć wszystkie osoby zainteresowane tematyką lokalnych inspiracji w projektowaniu oraz źródeł finansowania własnych pomysłów:
15.00 - Piotr Kenig: „Tradycje rzemieślnicze i przemysłowe Bielska-Białej i regionu”.
16.15 - Zbigniew Micherdziński: „Rzemiosło ludowe wyróżniające region beskidzki”.
17.30 - Bogdan Pukowiec: „ Jak znaleźć fundusze na wdrażanie dizajnu, kto może aplikować”.

Drugiego dnia (3 lipca) odbędą się kilkugodzinne ćwiczenia praktyczne pt. „Modelowa współpraca w zespole projektowym”. Zajęcia przewidziane są dla trzydziestu uczestników (decyduje kolejność zgłoszeń). Poprowadzi je Paweł Balcerzak (projektant, wykładowca ASP w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Projektantów Przemysłowych). Uczestnicy dowiedzą się, co obie strony procesu produkcyjnego muszą o sobie wiedzieć, jakie są kolejne etapy pracy, kto jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji itp.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy: www.arting.com.pl
HELSINKI DESIGN WEEK // 26 sierpnia-5 września 2010

2010-07-21


Tegoroczna edycja Helsinki Design Week krążyć będzie wokół opowiadań, jakie stoją za każdym procesem projektowania i kreowania. Opowieść o tym, dlaczego dizajn jest ważny w codziennym życiu i dlaczego jest istotnym narzędziem w biznesie, snuć będą zarówno profesjonalni projektanci, jak i eksperci ze świata dizajnu. W ramach spotkań i warsztatów o głos poproszeni zostaną jednak także zwykli widzowie (uczestnicy festiwalu), bo przecież dizajn przynależy do świata każdego z nas. W programie festiwalu są seminaria, warsztaty, wystawy, pokazy oraz dni otwarte w domach prywatnych, studiach dizajnu i budynkach publicznych.

Więcej informacji na:
www.helsinkidesignweek.com

 
LETNIA SZKOŁA DESIGNU // 6-9 września 2010

2010-07-22

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza projektantów oraz studentów wydziałów grafiki i wzornictwa do udziału w piątej już edycji Letniej Szkoły Designu. Tematem tegorocznych zajęć będzie opracowanie projektów systemu komunikacji przestrzeni publicznej, a konkretnie założeń dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Zajęcia poprowadzą eksperci w dziedzinie tworzenia systemów informacji, identyfikacji wizualnej oraz typografii: Michał Stefanowski (ASP Warszawa), Justyna Kucharczyk (ASP Katowice) i Jacek Mrowczyk (ASP Katowice)
 
Letnia Szkoła Design 2010 odbywa się w ramach projektu "Design Silesia", w związku z czym osoby zamieszkałe bądź pracujące na terenie Województwa Śląskiego mogą wziąć udział w warsztatach nieodpłatnie.  

Zgłoszenia należy przesłać do 31 sierpnia 2010 r. faxem: (0-33) 851 08 21 w. 16 lub e-mailem: info@zamekcieszyn.pl
 
Więcej informacji:
Agnieszka Woszczyńska
podinspektor ds. realizacji projektu Design Silesia
awoszczynska@zamekcieszyn.pl

 
OTWARTE ZAGRODY // 19-20 września 2010

2010-09-02Otwieramy wioski, zagrody, ogrody.
Prezentujemy dziedzictwo polskiej wsi.
Odkrywamy na nowo źródła naszej tradycji.
Promujemy zrównoważony styl życia na XXI wiek.
 
To myśli przewodnie Fundacji Dziedzictwo dla Przyszłości, organizatora Festiwalu Otwartych Zagród (19-20 września 2010 r.). Otwarte Zagrody to program na rzecz rewitalizacji, promocji i zrównoważonego rozwoju społeczności wiejskich w Polsce. Jego realizatorzy kierują się założeniem, że aby przetrwać, tradycja musi się zmieniać i być podstawą zrównoważonego rozwoju. Starają się zachęcić społeczności lokalne do spojrzenia na własną historię oraz życie wiejskie jak na potencjał dla przyszłości.
 
Festiwal Otwartych Zagród odbędzie się we wsi Rodaki w województwie Małopolskim. W ciągu dwóch dni odbędzie się szereg wydarzeń skupionych wokół tematyki dawnych zwyczajów związanych z domem, zagrodą i wiejskim ogrodem. A ponadto warsztaty, spektakle i koncerty. Nie zabraknie także smakowania tradycyjnej kuchni. Zaproszenie do udziału w festiwalu kierowane jest do każdego, szczególnie zaś do osób najstarszych – ostatnich nosicieli pradawnej wiedzy i tradycji, jak również tych najmłodszych, którzy mają szansę tę wiedzę poprzez dialog ze starszymi ocalić. Istotnym punktem festiwalowego programu będą warsztaty konserwatorskie prowadzone przez Darrena McLean z Timber and Lime Conservation Centre.
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
 
 
Szczegółowy program festiwalu na: www.otwartezagrody.org

 
FOOD DESIGN // 13-14 września 2010

2010-09-10Czy żywność można zaprojektować? Jak zmieniają się nasze przyzwyczajenia i rytuały konsumpcyjne? Czy zastawa stołowa może być jadalna? Na te i inne pytania zamierzają odpowiedzieć organizatorzy „Food Design – innowacje dla branży spożywczej” – pierwszej w Polsce konferencji poświęconej projektowaniu żywności, usług, produkcji i doświadczenia związanego z jedzeniem. Konferencja połączona z warsztatami odbędzie się w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu w dniach od 13 do 15 września 2010 roku. Zajęcia poprowadzą europejscy specjaliści w dziedzinie innowacji i Food Design. Organizatorem warsztatów jest Pro Design na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Udział w konferencji i warsztatach jest bezpłatny.
 
Czym jest „food design”? To innowacyjne projektowanie żywności, diety, doświadczenia związanego z przygotowywaniem jedzenia i konsumpcją. To również projektowanie produkcji i usług dla branży spożywczej. Konferencja i warsztaty odpowiadają na pytania: Jak wprowadzić innowację w firmie z zakresu Food Design? Jak wykorzystać europejski know how z branży spożywczej? Jak tworzyć produkty i marki o korzeniach lokalnych odnoszące sukces na rynkach globalnych?
 
„Food Design – innowacje dla branży spożywczej” to wydarzenie o charakterze edukacyjnym, z dziedziny designu dobrze rozwiniętej już w Europie, a w Polsce ciągle bardzo mało znanej (żadna z uczelni kształcącej projektantów nie prowadzi jeszcze kierunku studiów ani specjalizacji food design) rozpisane na trzy dni: 13 września – konferencja, 14 września – warsztaty otwarte, 15 września – warsztaty zamknięte dla firm z branży spożywczej.
 
Food Design wpisuje się w długofalowe światowe trendy dotyczące stylu życia i gospodarki takie jak:
- well being – świadomy wybór diety, produktów z farm ekologicznych w połączeniu z proaktywnym trybem życia, regularnym uprawianiem sportów, nowymi nawykami żywieniowymi jako profilaktyką w chorobach cywilizacyjnych,
slow food – oznacza ochronę prawa do smaku, dbanie o tradycyjną kuchnię regionalną i powrót do przyjemności wynikającej z jedzenia zatraconej w wyniku coraz szybszego tempa życia,
- glocalization – tworzenie produktów i marek regionalnych, unikatowych, które następnie są dystrybuowane globalnie; wiąże się to ze wspieraniem ekologicznych upraw i rozwojem lokalnych producentów żywności,
- sustainability – rozwój zrównoważony, świadome gospodarowanie zasobami i surowcami naturalnymi z troską o przyszłe pokolenia; obecnie ekologia staje się obowiązkiem.
 
Warsztaty i konferencja skierowane są do: projektantów, studiów projektowych, studentów kierunków związanych z designem oraz firm działających w branży spożywczej, producentów i przetwórców żywności, dystrybutorów i sprzedawców, restauratorów i firm cateringowych, producentów i projektantów opakowań, zastawy stołowej, sprzętu AGD, mebli kuchennych, menedżerów (zwłaszcza z obszarów: badań, produkcji, rozwoju produktów, marketingu), technologów żywności, dietetyków, przedstawicieli świata nauki.
 
Aby wziąć udział w konferencji i warsztatach, wystarczy wypełnić formularz online: www.pro-design.com.pl/formularz
 
Więcej informacji: info@pro-design.com.pl lub pod numerem telefonu 0 601 534 688.
 
Miejsce warsztatów: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, ul. gen. T. Kutrzeby 10, sala 004.
DESIGN MANAGEMENT – STUDIA PODYPLOMOWE

2010-09-17

IWP oraz SGH zapraszają do udziału w III edycji studiów podyplomowych „Projektowanie wzornicze w zarządzaniu rozwojem nowego produktu”.

Program studiów został przygotowany przez specjalistów w zakresie ekonomii i zarządzania (SGH) oraz ekspertów w zakresie wzornictwa przemysłowego (IWP). Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych menedżerów w dziedzinie zarządzania wzornictwem oraz projektantów wzornictwa wdrażających produkty na polskim rynku. Studenci nabędą wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania procesem rozwoju nowego projektu wzorniczego oraz kreowania innowacji poprzez wzornictwo. Dodatkowym atutem studiów są warsztaty odbywające się w interdyscyplinarnych zespołach na rzeczywistym projekcie w procesie rozwoju nowego projektu wzorniczego oraz dostęp do największej w Polsce biblioteki wzornictwa.
 
Rekrutacja kandydatów na studia jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń (wniesienie opłaty za studia oraz złożenie w sekretariacie kompletu wymaganych dokumentów jest równoznaczne z przyjęciem na studia).
UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
 
Dokumenty należy składać w sekretariacie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (Warszawa, ul. Świętojerska 5/7, pok. 200, II p).
 
Więcej informacji na temat rekrutacji oraz dokumenty aplikacyjne na stronie:
www.iwp.com.pl
3D CZYLI DIZAJN DLA DZIECI

2010-09-20Ruszają zapisy na jesienne warsztaty dla dzieci „3D czyli Dizajn Dla Dzieci” organizowane przez wrocławską Galerię BWA Design. Zajęcia skierowane są głównie do dzieci w wieku 6-10 lat, jednak tym razem we wspólnej zabawie mogą wziąć udział także rodzice, opiekunowie, starsze lub młodsze rodzeństwo.

PLAN ZAJĘĆ:
→ WRZESIEŃ: “Uwaga! Szkło i ceramika”
18.09. (warsztat dla dzieci) + 26.09. (warsztat rodzinny)

→ PAŹDZIERNIK: “Typograficzne typy”
16.10. (warsztat dla dzieci) + 23.10. (warsztat rodzinny)

→ LISTOPAD: “Potęga projektowania graficznego”
20.11. (warsztat dla dzieci) + 27.11. (warsztat rodzinny)

Warsztaty poprowadzą Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan.

Zajęcia będą poświęcone różnym dziedzinom dizajnu i będą nawiązywały do aktualnych wystaw w galerii. Tak jak wcześniej organizatorzy stawiają na kreatywność, edukację poprzez zabawę, pracę grupową oraz ekologię.

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. Ze względu na ograniczoną liczbę decyduje kolejność zgłoszeń pod numerem telefonu: 71 7901193 lub na adres e-mail: design@bwa.wroc.pl  
Galeria Design – BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4,
50-067 Wrocław
ETNODIZAJN NA ŁÓDŹ DESIGN FESTIWAL // 14-30 października 2010

2010-10-02Z radością informujemy, że Etnodizajn Festiwal pojawi się na Łódź Design Festiwal jako Wystawa Towarzysząca. W dniach od 14 do 30 października w loftach „U Scheiblera”, przy ul. Tymienieckiego 25, zaprezentowane zostaną obiekty zaprojektowane przez Bartosza Muchę, Jana Feliksa Kallwejta, Katarzynę Herman-Janiec, Karolinę Pięch, Dominika Lisika oraz BETON i Lasek Concept, w ramach majowej edycji festiwalu (kuratorka wystawy: Anna Zabdyrska).
 
W tym roku tematem przewodnim Łódź Design Festiwal jest AMAZING LIFEniezwykłe życie. Do współpracy przy projekcie zostali zaproszeni Agnieszka Jacobson-Cielecka z wystawą Crumple Zone oraz Oskar Zięta prezentujący Underpressure. Obie wystawy prezentują różne procesy projektowania, inspiracje, nietypowe materiały oraz sposoby w jakich artyści poszukują i gromadzą pomysły.
 
Na festiwalu po raz pierwszy zaprezentowane zostaną Wystawy Specjalne, które w sposób szczególny interpretują hasło AMAZING LIFE. Wśród nich designerskie rowery zaprojektowane przez czołowych projektantów mody, takich jak na przykład Kenzo Takada czy Agatha Ruiz de la Prada. Nowym wydarzeniem w ramach festiwalu jest także Przegląd Portfolio – konfrontacja początkujących projektantów z dziennikarzami, kuratorami i doświadczonymi projektantami.
 
Ponadto dzięki wsparciu Mecenasa Festiwalu – Ceramiki Paradyż, cała Łódź zostanie naszpikowana designem. Ponadto w programie ponad 35. wystaw towarzyszących, Przegląd Szkół (7 polskich i 8 zagranicznych), finał konkursu make me!(o 20000 zł walczyło ponad 250 osób), warsztaty, wykłady oraz... wieczorne imprezy w łódzkich klubach.
 
Więcej informacji: www.lodzdesign.com

 
SERVICE DESIGN – konferencja i warsztaty

2010-10-19Pro Design zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach i konferencji pt. Service Design, które odbędą się 22 października w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Service Design to obszar projektowania usług odpowiadających na potrzeby i problemy współczesnego konsumenta. Wykładowca, Frans Joziass – jeden z najlepszych europejskich ekspertów w dziedzinie zarządzania designer, pomoże uczestnikom zrozumieć istotę innowacyjnego projektowania usług oraz nauczyć się wykorzystania tej wiedzy w praktyce biznesowej. Wraz z zespołem spróbuje odpowiedzieć na pytania, czym jest projektowanie usług i jaki jest jego kontekst? Jakim wyzwaniom muszą sprostać nowoczesne usługi? Jak zarządzać projektowaniem usług?
 
Uczestnicy poznają praktyczne narzędzia w projektowaniu usług (analiza luk, pomiar jakości usług, model innowacji w sferze usług). W grupach będą pracować nad koncepcjami innowacyjnych usług. Poznają także studia przypadków liderów w tym zakresie oraz jaka jest przewidywana przyszłość tego sektora.
Warsztaty Service Design skierowane do menedżerów firm produkcyjnych i usługowych, pracowników administracji, agencji reklamowych, projektantów i wszystkich zainteresowanych designem.
 
Projektowanie usług jest dziś wyzwaniem, a zarazem intensywnie rozwijającą się dziedziną designu. Poznanie doświadczeń użytkowników i jego oczekiwań jest kluczowe, niezależnie czy chodzi o usługi w sektorze publicznym czy produkcji. Współczesny konsument nie poszukuje już samego produktu, lecz całego zestawu związanych z nim usług, dzięki którym rośnie jego poziom satysfakcji z użytkowania przedmiotu. Dlatego firmy, których zasadniczym obszarem działalności biznesowej jest produkcja, rozwijają obszar powiązanych z nią usług.
 
Zajęcia poprowadzone zostaną przez Fransa Joziassego – współtwórcę jedynej w Europie firmy consultingowej PARK, zajmującej się wdrażaniem zaawansowanych strategii zarządzania designem i procesem innowacji do firm. Jego kilkunastoletnie doświadczenie z zakresu design innovation, w prowadzeniu treningów i szkoleń dla biznesu oparte jest na współpracy z markami, takimi jak: Airbus, Audi, BMW, Grundfos, Grupa Kapitałowa Vox, Holland Casino, Hunai&KIA Motors, Mars, Mexx, Miele, Reckitt Benckiser, Rocca, Siemens, Siematic, Sony, Vaillant.

Konferencja i warsztaty są bezpłatne, finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Aby wziąć udział w wykładzie i warsztatach, wystarczy wypełnić formularz on-line:
www.pro-design.com.pl/formularz

Więcej informacji:
info@pro-design.com.pl lub pod numerem telefonu 601 534 688.
Miejsce warsztatów: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, ul. gen. T. Kutrzeby 10
 
NOWY FOLK DESIGN // rekrutacja

2010-10-26Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji warsztatów Nowy Folk Design organizowanych przez Pro Design. Podczas tegorocznych warsztatów, trwających od 15 do 19 listopada 2010 roku, projektanci będą pracowali nad produktami wpisującymi się w trzy obszary: odzież, jubilerstwo oraz wyposażenie wnętrz. Każdy z nich reprezentowany jest przez osobną firmę: Solar, W.Kruk, Meble Vox. Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić formularz na stronie projektu www.nowyfolk.pl
 i dołączyć portfolio.

Termin zgłoszeń upływa 2 listopada 2010 roku.
 
Założeniemwarsztatów Nowy Folk Design jest wymiana doświadczeń projektowych trzech różnych branż – odzieżowej, jubilerskiej i wnętrzarskiej i wykorzystanie ich w nowych projektach. Połączenie wiedzy wywiedzionej z rzemiosła ze współczesnym designem i technologią, to próba stworzenia nowej wartości w projektowaniu.W warsztatach mogą wziąć udział studenci ASP z wydziałów wzornictwa, projektanci i studia projektowe, a w charakterze obserwatorów wszystkie osoby zainteresowane designem, pracownicy naukowi, media.
 
Na warsztaty specjalnie zaproszeni zostali projektanci – eksperci Maarten Baptist (wyposażenie wnętrz), Monika Jakubiak (odzież), Anna Orska (biżuteria) oraz artyści i rzemieślnicy ludowi. Będą oni współpracować z projektantami oraz menedżerami rozwoju produktu z firm reprezentujących trzy branże, aby wymieniać doświadczenia i w ten sposób tworzyć innowacyjne produkty.
 
Najlepsze produkty będą miały szansę na wdrożenie w firmach: Meble Vox (wyposażenie wnętrz), biżuteria (W.Kruk), odzież (Solar).
 
Harmonogram warsztatów Nowy Folk Design:

 • 22 października-2 listopada – rekrutacja uczestników (nadsyłanie portfolio)
 • 5 listopada – ogłoszenie wyników
 • 15 listopada-19 listopada – warsztaty Nowy Folk Design
 
PRZETWORY 2010

2010-11-02Tegoroczna, piąta już edycja PRZETWORÓW rozpocznie się 10 grudnia. Jednak już dziś organizatorzy zachęcają do zbiórki materiałów recyklingowych – starych mebli, sprzętów AGD, tkanin, włóczek, resztek poprodukcyjnych, pleksi, drewna, plastiku ect., które będzie można ponownie przetworzyć podczas akcji.

PRZETWORY to przedsięwzięcie skierowane zarówno do mieszkańców Warszawy, którzy będą mogli pozbyć się z mieszkań wszystkiego, co niepotrzebne, jak i do firm oraz przedsiębiorstw,które chciałyby włączyć się w akcję przekazując wadliwe lub uszkodzone przedmioty, odpady produkcyjne, zbędne opakowania itp.
 
Osoby i firmy zainteresowane przekazaniem rzeczy proszone są o kontakt:
tel. 0 603 748 852
e-mail: przetwory05@gmail.com
 
Więcej na: www.przetworydesign.com
DESIGN ATTACK

2010-11-08Wraz z zakończeniem w październiku festiwalu dizajnu w Łodzi, w Krakowie rusza kolejny festiwal poświęcony wzornictwu. Przez cały listopad można oglądać wystawy będące przeglądem najnowszych nurtów światowego projektowania, ze szczególnym uwzględnieniem sceny austriackiej.

Ekspozycje zorganizowane w ramach festiwalu Design Attack obejmują projektowanie przemysłowe, modę, architekturę wnętrz, druki użytkowe (w tym outdoor), typografię oraz identyfikację graficzną. Koncepcja festiwalu opiera się na zestawieniu dizajnu autorskiego/unikatowego z produkcją masową. Ważnym elementem weryfikacji projektantów jest wpływ tradycji dizajnu austriackiego na współczesne wzornictwo. Festiwal podzielony jest na dwie, główne części tematyczne: „Young Austrian Design” oraz „Materiały przyszłości”. Festiwalowi towarzyszą konferencje, spotkania i warsztaty.
 
Organizatorem festiwalu jest: Fundacja Forum
 
Szczegółowy program na: www.designattack.pl

ZAPROJEKTUJ ŚWIĘTA // 12 grudnia 2010

2010-12-02
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza do udziału w Dniu otwartym Zamku pod hasłem „Zaprojektuj święta”, które odbędzie się w niedzielę, 12 grudnia, od godziny 11.00 do 18.00.
 
W tym samym czasie otwarta zostanie wystawa „Dizajn na zimę. Light my fire”, która pokaże, że grzejniki, kominki i piece nie muszą być w mieszkaniu złem koniecznym, ale mogą stanowić ciekawy element wyposażenia wnętrza. Wystawie towarzyszyć będzie również ekspozycja zwycięskich produktów konkursu „Terma dizajn” (wernisaż o godz. 11.00).
 
Oprócz wystawy w programie m.in.:
„Choinka z dzieciństwa” – prezentacja bombek choinkowych oraz innych ozdób świątecznych jednej z najstarszych polskich firm produkujących bombki – „Komozja” z Częstochowy oraz bombek i ozdób świątecznych znanych Cieszyniaków (miejsce: Basteja Zamku
Sztuki).
 
„Słodkie warsztaty” – pieczenie cieszyńskich ciasteczek i tradycyjnych świątecznych szulek oraz lukrowanie pierników miodowych (miejsce: sala wystawowa Zamku Sztuki).
 
„Zrób sobie kopytka na zimę” – warsztaty robienia ciepłych wełnianych skarpet (miejsce: sala wystawowa Zamku Sztuki).
 
„Decoupage” – okazja do zrobienia prezentu dla bliskiej osoby (miejsce: pracownie Zamku Sztuki).
 
Źródło i ilustracje: www.zamekcieszyn.pl

 
 
UL WORK/SHOP // 11-13 luty 2011

2011-01-12Design Silesia – to seria działań wystawienniczych i warsztatowych, celem której jest wyzwolenie kreatywności i pozytywnej energii kryjącej się na Śląsku. Jak mówią organizatorzy projektu – „przestrzeń publiczna nie musi być szara i nudna”. W tym celu w dniach 11-13 luty odbędą się warsztaty UL WORK/SHOP z młodymi projektantami, zadaniem których będzie ożywienie przestrzeni miejskiej Katowic.  

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale należy przesłać portfolio (format PDF) z trzema zdjęciami prac projektowych na adres e-mail: ulworkshop@gmail.com (max. 5 MB)

 

Termin zgłoszeń upływa: 25.01.2011 r.

 

Limit miejsc: 50

Osoby pochodzące z województwa śląskiego lub zatrudnione na terenie województwa na zasadzie umowy o pracę mają pierwszeństwo udziału.

 

Więcej informacji o rekrutacji oraz samych warsztatach:

Katarzyna Pełka: kpelka@zamekcieszyn.pl 

Marta Więckowska: aspmarta@gmail.com 

PROJEKTOWANIE KSIĄŻEK //14-18 marca 2011

2011-02-28Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza na pięciodniowe warsztaty „Doskonalenia technik składania i projektowania książek”, które poprowadzi Robert Oleś – projektant, wydawca (d2d.pl), wykładowca w zakresie doskonalenia umiejętności świadomego i racjonalnego projektowania oraz składania książek funkcjonalnych i estetycznych (m.in. Akademicki Kurs Typografii, Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Podyplomowe Studia Edytorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim).
 
Każdy uczestnik kursu musi dysponować laptopem z ulubionym programem edytorskim i własnymi fontami. Pierwszego dnia każdy uczestnik powinien przynieść książki, które jego zdaniem są zaprojektowane i wykonane bezbłędnie (trzy dowolne książki przygotowane techniką składu ręcznego lub maszynowego oraz trzy przygotowane techniką fotoskładu lub składu komputerowego). W wypadku trudności ze zdobyciem książek składanych techniką maszynową lub ręczną, można ograniczyć się do składu komputerowego.
 
Zajęcia będą podzielone na część teoretyczną i praktyczną.
Od uczestników wymagana jest obecność na zajęciach oraz gotowość do wykonania pracy domowej. Szczegóły przedsięwzięcia będą uzgadniane na początku każdego dnia.
 
Koszt udziału w warsztatach w dniach:
- studenci/uczniowie: 500 zł
- pozostali uczestnicy: 600 zł
 
Warsztaty odbywają się w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie w dniach:14-18 marca 2011r.
 
Formularz zgłoszeniowy należy wysłać do 8 marca 2011r.
mailem na adres: tmajorek@zamekcieszyn.pl lub faxem: 33 851 08 21 w.16

Więcej na:
www.zamekcieszyn.pl

 
FESTIWAL PLAKATU PLASTER // 25-28 maja 2011

2011-04-26Już w maju w toruńskim CSW rusza II edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER. Celem wydarzenia jest ukazanie typografii i plakatu jako dziedzin sztuki bardzo aktywnie podążających za nowoczesną technologią, przełamujących stereotypy i obowiązujące konwencje, a jednocześnie odwołujących się do wartości związanych z tradycją.

 

Festiwal ma ukazać znaczenie, jakie projektowanie graficzne wywiera na kształt współczesnej kultury wizualnej i naszego otoczenia.

 

Skąd nazwa? Plaster to kombinacja słów „plakat” i „poster” (ang. plakat, przyp.). Słowo „plaster” w języku polskim oznacza coś tymczasowego, pasek materiału, który nalepiamy i po jakimś czasie zrywamy – element, który działa doraźnie, podobnie jak plakat. Podczas festiwalu obok wystaw, pokazów filmów i prelekcji związanych z plakatem, odbędą się warsztaty typograficzne, których zadaniem przede wszystkim będzie rozszerzenie zakresu postrzegania klasycznej typografii.

 

Kurator/koordynator: Krzysztof Białowicz / Anna Jankojć

Artyści/teoretycy: Władysław Pluta (PL), Ed Fella (USA), David Crowley (UK) Jacek Mrowczyk (PL) Martin Majoor (NL), AntonKoovit (EST), Barbara Wais (A), Marcel Bencik (SK) i inni.

 
Źródło: www.csw.torun.pl
 
DESIGN MANAGEMENT – STUDIA PODYPLOMOWE IWP

2011-06-09Rozpoczęła się rekrutacja na IV edycję studiów podyplomowych Design Management – projektowanie wzornicze w zarządzaniu rozwojem nowego produktu, których organizatorami są Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
 
Co to jest Design Management?
Zarządzanie wzornictwem to zarządzania procesami projektowymi i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań oraz nowych produktów na rynek. Design managment zajmuje się również tworzeniem strategii biznesowych w oparciu o wzornictwo.
 
Studia skierowane są do:
- kadry menedżerskiej wyższego i średniego szczebla
- specjalistów z działów rozwoju, badań i analiz, produkcji, marketingu
- władz i menedżerów samorządów terytorialnych
- inżynierów, projektantów, grafików
 
Celem studiów jest rozwinięcie kompetencji zarządzania procesami innowacji w kreowaniu nowych produktów oraz procesami wdrażania ich na rynek.
Program zajęć obejmuje sześć głównych obszarów tematycznych:
- strategie konkurowania – nowy produkt jako narzędzie konkurencji
- zarządzanie procesem rozwoju nowego produktu
- wzornictwo przemysłowe
- ergonomię
- badania marketingowe
- organizacyjne, finansowe i prawne aspekty rozwoju nowego produktu
 
120 godzin wykładów i 60 godzin warsztatów prowadzonych jest przez specjalistów i ekspertów w zakresie zarządzania i ekonomii (SGH) oraz wzornictwa przemysłowego (IWP), jak również przez menagerów i projektantów znających dobrze realia polskiego rynku.
 
 
Rekrutacja kandydatów na studia jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń.
Liczba miejsc ograniczona!
 
Więcej informacji: www.iwp.com.pl/studia_podyplomowe
 
Kontakt:
Jolanta Lepianko
tel. (22) 860 00 62 / e-mail: jolanta_lepianko@iwp.com.pl 
 
Izabela Dziemaszkiewicz
tel. (22) 860 01 81 /
e-mail: izabela_dziemaszkiewicz@iwp.com.pl
ETNO-PROJEKT TOUR 2011

2011-07-25Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna rozpoczęło rekrutację uczestników do nowego projektu pt. „Etno-projekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych.”

W projekcie udział mogą wziąć studenci i absolwenci grafiki,wzornictwa, projektowania ubioru oraz architektury z Polski i Białorusi, którzy ukończyli drugi rok studiów i nie mają więcej niż 30 lat.
 
Celem projektu jest praca nad etnodizajnem w teorii i praktyce, wymiana doświadczeń w grupie młodych artystów oraz wzajemna inspiracja. W ramach działań odbędą się warsztaty, wykłady, wycieczki, wizyty studyjne, praca projektowa indywidualna i zespołowa w Polsce i na Białorusi. Efektem dwutygodniowego wyjazdu (Warszawa, Łowicz, Kraków, Mińsk) będzie wystawa prac uczestników, składająca się z projektów graficznych inspirowanych tradycyjnym wzornictwem, rzemiosłem i sztuką ludową Polski i Białorusi pokazywana w Mińsku, Warszawie i Krakowie.
 
Kiedy i jak?
Zgłoszenia można wysyłać do 7 sierpnia 2011 r.
Wyjazd odbędzie się w dniach 12-26 września 2011 r.
W ramach rekrutacji przyjętych zostanie 8 osób z Polski i 8 z Białorusi, które zostaną wybrane na podstawie nadesłanej ankiety oraz portfolio.
Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej organizatora 14 sierpnia 2011 r.
 
Za ile?
Udział w projekcie jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na stronie www.etnoprojekt.pl 
 
Partnerzy projektu:
Związek Projektantów Białoruskich (Mińsk, Białoruś)
Kompleks muzealny starożytnego krajowego rzemiosła i technologii (Dudutki, Białoruś)
Muzeum Starożytnej Kultury Akademii Nauk (Mińsk, Białoruś)
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli (Kraków, Polska)
Państwowe Muzeum Etnograficzne (Warszawa, Polska)
Fundacja NADwyraz (Kraków, Polska)
Instytut Polski w Mińsku (Mińsk, Białoruś)
Adliga design studio (Mińsk, Białoruś)
 
Kontakt:
www.etnoprojekt.pl / etnoprojekt2011@gmail.com
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, ul. Koszykowa 24/12, Warszawa
DESIGN W TERENIE // WARSZTATY

2011-09-13
Już tej jesieni odbędzie się pierwsza edycja warsztatów „Design w terenie!”. To zajęcia projektowe, których uczestnicy pod okiem uznanych projektantów będą rozwiązywać problemy związane z przestrzenią publiczną wybranej śląskiej gminy.
 
Dobrze zaprojektowany system informacji miejskiej pozwala nie tylko na lepszą orientację w terenie, ale jest też wyrazem szacunku dla mieszkańców, czy turystów. Ponadto może stanowić element budujący wizerunek miasta. Dobra organizacja transportu miejskiego, wysoka jakość, atrakcyjność oraz przede wszystkimi funkcjonalność elementów wyposażenia przestrzeni miejskiej, przestrzeni do rekreacji i wypoczynku, placów zabaw, czy budynków użyteczności publicznej podnoszą jakość życia mieszkańców, poprawiają samopoczucie i wpływają na ich zachowania. To z kolei może zwiększyć aktywność społeczną i zawodową mieszkańców, co przekłada się na gospodarczy i kulturalny rozwój regionu.
 
Tegoroczne warsztaty „Design w terenie!” odbędą się w gminie Mstów, bezpośrednio sąsiadującej z Częstochową. Czym charakteryzuje się to miejsce? – Jurajskim krajobrazem, bogatą historią, ciekawymi obiektami architektonicznymi, malowniczymi terenami wokół rzeki Warty i problemami, jakich przysparza rozwój gminy: organizacja przestrzeni publicznej i napływ nowych mieszkańców.
 
Podczas siedmiodniowych warsztatów zespół projektantów i studentów wraz z przedstawicielami gminy będzie analizować i definiować problemy występujące na terenie gminy w wyznaczonych obszarach, a następnie dążyć do opracowania koncepcji ich rozwiązania.
 
Rekrutacja projektantów i studentów kierunków projektowych trwa do 23 września.
Organizatorzy gwarantują wyżywienie, transport oraz noclegi.
 
Więcej szczegółów: www.design-silesia.pl

 
WARSZAWA W BUDOWIE

2011-09-29Już 1 października startuje festiwal „Warszawa w budowie” – miesięczny ciąg spotkań, warsztatów, wystaw i akcji miejskich, których celem jest krytyczne spojrzenie na rozwijającą się Warszawę; spojrzenie ekspertów, urzędników, mieszkańców stolicy.
 
Ten swoisty festiwal projektowania miasta organizowany jest od 2009 roku przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Konfrontuje pochodzącą z różnych dziedzin wiedzę na temat miasta, poszukuje ognisk zapalnych na jego mapie, powraca do cennych doświadczeń z historii architektury i urbanistyki, a jednocześnie stara się przewidzieć tendencje w rozwoju Warszawy. Przy zaangażowaniu publiczności, festiwal próbuje wpływać na kształt miasta.

Podczas tegorocznej edycji festiwal koncentruje się na trzech zagadnieniach:
·         polityka mieszkaniowa w warunkach wolnego rynku: Jak mieszkać?
·         planowanie przestrzenne: Nowy ład. Jakie planowanie miasta po 1989?
·         kwestie partycypacji: Nieuczestnictwo. Co jest nie tak z partycypacją społeczną?
 
Osobnym tematem festiwalu będą korzenie polskiej architektury postmodernistycznej, triumfującej po 1989 roku, sięgające postkolonialnego doświadczenia polskich architektów i budowniczych, pracujących na kontraktach w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w schyłkowym okresie PRL.
 
Szczegółowe informacje: http://2011.warszawawbudowie.pl
ODPOWIEDZIALNA MODA // SZKOLENIE

2011-11-09Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Polska Zielona Sieć zapraszają do udziału w szkoleniu na temat odpowiedzialnej mody – odpowiedzialnej wobec ludzi i środowiska.
 
Kiedy: 28.11.2011, godz. 16.00
Gdzie: Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, ul. Zamoyskiego 52, Kraków
 
Odpowiedzialna moda (ethical fashion) nabiera w Polsce na znaczeniu. Widać to nie tylko w mediach, w których z roku na rok pojawia się coraz więcej artykułów dotyczących tego tematu. Świadczy o tym też fakt, że coraz więcej polskich marek i projektantów wciela zasady ekologii i zrównoważonego rozwoju w swoje kolekcje. Także konsumenci coraz większą wagę przykładają do świadomych i ekologicznych zakupów. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecanie Polskiej Zielonej Sieci, aż połowa polskich konsumentów byłaby w stanie zapłacić za odzież, obuwie i dodatki do 25% więcej mając pewność, że zostały one wyprodukowane w sposób przyjazny dla środowiska i nie krzywdzący dla ludzi.
  
Program szkolenia obejmie m.in. takie zagadnienia jak:
• Odpowiedzialna moda na wybiegach – krótkotrwały trend, czy kierunek w modzie?
• Dlaczego moda musi się zmienić? – problemy występujące w przemyśle tekstylno-odzieżowym
• Które materiały są naprawdę przyjazne środowisku?
• Certyfikaty – czy są wiarygodne?
• Jak uważać na greenwashing? Czyli jak promować odpowiedzialną markę odzieżową.
 
W szkoleniu udział wezmą:
• Agnieszka Orzechowska – przedstawicielka Biura Projektowego UNDP w Polsce, która przybliży tematykę ekonomii społecznej w kontekście branży odzieżowej
• Magdalena Olearczyk – przedstawicielka marki Trashki, od której uczestnicy dowiedzą się, że odpowiedzialną modę można w Polsce tworzyć bez kompromisów i z sukcesem
 
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
 
SCHOOL OF FORM W POZNANIU // 31 stycznia 2012

2012-01-17Poznańska Szkoła Wyższej Psychologii Społecznej startuje z rekrutacją na kierunek wzornictwo – „School of Form” ze specjalizacją „Communication design”. Dokumenty wraz z portfolio należy przesłać do 31 stycznia 2012 roku (liczba miejsc: 25 osób).
 
Co oferuje uczelnia? Między innymi: 1000 zł miesięcznego stypendium dla połowy najlepszych studentów, kilkumiesięczne płatne (2400 zł) staże w studiach projektowych, agencjach reklamowych czy firmach odzieżowych, specjalistyczne pracownie multimedialne (tzw. smart room, gdzie studenci będą angażowani w warsztaty związane m.in. z nauką poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, możliwości i ograniczeń płynących z wdrażania oryginalnych pomysłów – Ideas School, badaniem ludzkich potrzeb i zachowań i tworzenie innowacyjnych produktów – Research School, oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii – Technology School), zajęcia ze światowej sławy profesorami, specjalistyczny kurs języka angielskiego. Ponadto studenci SoF będą mogli wziąć udział w bezpłatnych dodatkowych zajęciach z technik plastycznych, wyrównujących poziom umiejętności rysunkowych.
 
Według raportu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego z września 2009 roku, każdego roku w Polsce edukację w zakresie projektowania przemysłowego kończy około trzystu absolwentów z tytułem licencjata oraz około stu czterdziestu na poziomie magisterskim. Raport wskazuje na nikłą współpracę pomiędzy projektantami i przedsiębiorstwami oraz niewystarczający poziom nauczania na istniejących wydziałach wzornictwa, a co za tym idzie niski odsetek studentów tego kierunku, którzy podejmują pracę w swoim zawodzie. Zgodnie z założeniem twórców SoF program szkoły ma być odpowiedzią na braki obserwowane na polskim rynku usług edukacyjnych w zakresie wzornictwa przemysłowego.
 
Więcej: www.sof.edu.pl

 
DIZAJN DLA WSZYSTKICH!

2012-02-15Wrocławska galeria BWA „Dizajn dla wszystkich!” zaprasza do udziału w miesięcznym programie edukacyjnym dla dzieci i dorosłych. Zajęcia i spotkania z dizajnem zostały pomyślane tak, by uczyć się przez grę, zabawę i rekreację. Popołudniami odbywać się będą warsztaty dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat, natomiast w soboty warsztaty rodzinne.

Tematyka zajęć jest bardzo różna – od „Historia dizajnu dla wszystkich”, przez „Posprzątaj kupę po swoim psie”, po „Koszulkowców” i „Hodowców zabawek”.

W trakcie projektu odbędzie się promocja książki „Zeszyty do dizajnu”, będącej efektem warsztatów „3D czyli Dizajn Dla Dzieci” prowadzonych przez Magdalenę Kreis i Natalię Romaszkan w Galerii Design od kwietnia 2010 roku. Ponadto będzie można obejrzeć wystawę „Zmieńmy wszystko”.

Liczba miejsc na sobotnie warsztaty jest ograniczona. Zapisy: 3d@bwa.wroc.pl 

Wszystkie wydarzenia potrwają do 3 marca.

Szczegółowy program: www.bwa.wroc.pl

 
 
DZIECI KOCHAJĄ DESIGN // 9–18 marca 2012

2012-02-20Kids Love Design to pierwszy festiwal designu w Szczecinie i jednocześnie pierwszy festiwal w Polsce przybliżający tematykę projektowania dzieciom. Podczas festiwalu, który odbędzie się także w Berlinie, dzieci będą miały okazję zapoznać się z eksponatami współczesnej sztuki użytkowej, plakatami i ilustracjami twórców pochodzących z Polski i zagranicy (m.in. Gastona Caby, Daniela i Aleksandry Mizielińskich, Katarzyny Boguckiej, Agaty Dudek, Marty Ignerskiej, Aleksandry Woldańskiej, czy Marianny Oklejak). Wystawom będą towarzyszyły spotkania autorskie oraz dyskusje, podzielone na dwie części: pierwsza – kierowana do dzieci, druga – do dorosłych.

Co ważniejsze, organizatorzy zaprosili do udziału w warsztatach najbardziej znanych w Polsce specjalistów w dziedzinie designu dla dzieci. Odpowiadając na potrzeby najmłodszych uczestników powierzchnia wystawiennicza zostanie przygotowana w taki sposób, aby dzieci mogły obserwować ekspozycję ze swojego poziomu. Wychodząc z założenia, że człowiek uczy się przez zabawę, organizatorzy zapraszają na projekcje dwóch filmów: „Czarnoksiężnik z krainy OZ” (Victor Fleming, 1939) oraz „Pepperminta” (Pipilotti Rist, 2009; jest to jedyny punkt programu, kierowany tylko do dorosłych). Jak mówią organizatorzy – „Te dwa filmy odwołują się do naszego wewnętrznego Dziecka i przekazują uniwersalne wartości, o których często jako dorośli zdążyliśmy już zapomnieć”.

POP UP 203 we Wrocławiu

2012-08-24Już dziś we Wrocławiu otwarcie „pop up 203”! Miejsca nawiązującego w idei do „pop up galleries” i „pop up shops” – tymczasowych galerii i sklepów (butików) prezentujących limitowane kolekcje designu i mody, funkcjonujących w konkretnej przestrzeni. 

Wrocławski „pop up 203” to platforma spotkania dla sztuki, wzornictwa, idei DIY (zrób to sam), współpracy twórczej oraz edukacji, która przez kilka miesięcy gości w surowej betonowej, przeszklonej przestrzeni w Centrum Biznesu i Hali Kupców Grafit.

Co będzie się działo? Prezentacja artystów i interakcja ze społecznością, rozmowy, edukacja, warsztaty (biżuteria, fashion, Re‐design, foto/video, szkło), pokazy mody, tematyczne imprezy kulturalne na wysokim poziomie i w przystępnej formie. Część dochodu ze sprzedaży prac w „pop up 203” przeznaczona zostanie na rozwój talentów artystycznych dzieci z okolic Ołbina, Śródmieścia i Nadodrza.

 
Pod koniec września odbędzie się aukcja 203 prac, z której sfinansowane zostaną warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez artystów.

Początek zapowiada się interesująco:
24 sierpnia, start godz. 19.03
// przecięcie wstęgi! wernisaż
// instalacja muzyczna Anti Elevator Music Riot, Gerard Lebik
// plenerowy pokaz Kina Wakacyjnego, Stowarzyszenie BDS

25 sierpnia, start godz. 11.19
warsztaty:
// RE-dizajnu z Gabukow: „zrób se re-LAMPĘ”
// recyklingowe kolaże-plakaty AAF 3d
// modowe: „rekonstrukcje U+”
// maraton szycia koszulek festiwalowych AAF, partner Łucznik
// aparaty otworkowe z wtórnego odzysku by Cezary B. i Gabukow
// plenerowy pokaz Kina Wakacyjnego, Stowarzyszenie BDS

Zapisy na warsztaty – kto pierwszy ten lepszy! – e-mail: popup203@gmail.com

ETNO-PROJEKT // WARSZTATY W MEK

2012-09-03Już od jutra, przez kilka dni, grupa młodych projektantów, grafików i architektów z Polski i Białorusi gościć będzie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. A wszystko to w ramach drugiej edycji programu międzynarodowej wymiany pod tytułem „Etno-projekt. Polsko-białoruskie inspiracje w designie młodych”, organizowanej przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.
 
Spotkanie z wzorami tradycyjnej kultury ludowej i współczesnymi realizacjami związanymi ze zjawiskiem etnodizajnu ma być drogą twórczych poszukiwań zrozumienia tradycji i własnej tożsamości. Trwający dwa tygodnie obfituje w wydarzenia w Polsce i na Białorusi.
 
Podsumowaniem warsztatów będzie plenerowa wystawa projektów (w fazie projektów) uczestników, jakie powstaną w wyniku "Etno-projektu". Wystawę będzie można zobaczyć jesienią w Mińsku i w Warszawie.

Projekt jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie 2012” oraz Program Przemiany w Regionie RITA (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności).

Szczegóły: www.etnoprojekt.etnograficzna.pl


8. URDZINY ZAMKU

2013-01-25To już ósmy rok, kiedy Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie promuje design jako sposób na poprawę jakości życia i pobudzania wzrostu gospodarczego państw, miast i regionów. Jubileuszowa ósemka obchodzona jest pod hasłem: „Mądre urodziny”. To puszczenie oka w stronę zębów mądrości oraz zębów, które Zamek od kilku lat zjada na upowszechnianiu dobrych wzorów. To także pytanie o to, jak projektować mądrze, tworzyć i wdrażać strategie rozwoju oparte na wzornictwie i innowacji.

 

W dniach od 1 do 3 lutego odbędzie się konferencja poświęcona tym zagadnieniom. Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach i obejrzeć nowo otwarte wystawy. Na warsztaty

 

1 lutego 2013 (piątek)

 

Sala konferencyjna Zamku Sztuki

11.00 Powitanie gości, Ewa Gołębiowska, Dyrektorka Zamku Cieszyn

11.10 Niech żyje młodość!, Jacek Mrowczyk, zastępca redaktor naczelnej kwartalnika projektowego „2+3D”

11.30 Co możemy zrobić dla dizajnu graficznego?”, Angelika Gromotka, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

11.50 iF Design Talents, Ralph Wiegmann, International Forum Design Hannover

12.10 Dobry design jest ponadczasowy – fotel RM58 Romana Modzelewskiego, Krystyna Łuczak- Surówka, ASP w Warszawie

12.30 Co-design jest jak podróżowanie, Ingrid van der Wacht, project manager Proud

12.50 przerwa lunchowa

13.20 Sekrety czekoladowych półek, Heidi Uppa, Aalto University, School of Art, Design and Architecture

13.40 Projektując dla Ligne Roset i DesignMarketo, Maria Jeglińska, Office for Design & Research

13.55 Projektant w zespole konstrukcyjnym. Dowcip kadr czy udany eksperyment?, Agnieszka Fujak, absolwentka ASP Kraków, projektantka WISS

14.10 Jak zużyty olej po frytkach może pomóc wyczyścić dom? Ying-Ju Lin, Aalto University, School of Art, Design and Architecture

 

„Oranżeria” Zamku Cieszyn

15.00 Wernisaż wystawy „Graduation Projects 2011/2012″

16.00 Design Manifest (w ramach SEE Platform)

 

Sala konferencyjna Zamku Sztuki

17.00 URODZINY, podsumowanie 8. roku działalności, wręczenie odznak Przyjaciela Zamku oraz nagród w konkursie na Najpiękniejszą Świąteczną Witrynę Sklepową

18.00 Wernisaże wystaw: „Zawodowcy. Historie ginących zawodów”, „Dobry Tydzień Projektanta

19.00 Design Regionów – wernisaż wystaw: „Pespective_S From Poznań” i „Stół za stówę” (ASP Wrocław)

 

Świetlica „Na Granicy” (Cieszyn ul. Zamkowa 1)

20.00 Imprezę rozkręcają Mik Musik Sound Sistema oraz Studio Rygalik – Design Aperitivo

Warto zobaczyć: Pracownię Ceramiczną Bogdana Kosaka, instalację Szymona Motyla „Neoplasma”, księgarnię i czytelnię Krytyki Politycznej „Na Granicy”

 

Muzeum Drukarstwa (Cieszyn, ul. Głęboka 50)

Warsztaty: Jak zrobić notes własnoręcznie w godzinę i pamiętać to całe życie?, prowadzą: Fajne Chłopaki, godz. 12.00 – 13.00; 13.00 – 14.00; 17.00 – 18.00

Cena: 20 zł; zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

2 lutego 2013 (sobota)

 

Muzeum Drukarstwa (Cieszyn, ul. Głęboka 50)

Warsztaty: Jak zrobić notes własnoręcznie w godzinę i pamiętać to całe życie?, prowadzą: Fajne Chłopaki, godz. 11.00 – 12.00;

Cena: 20 zł; zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

Pracownia ceramiczna, Zamek Cieszyn

Warsztaty: Mydło dobre na kryzys i wszelkie choróbstwo, prowadzi: Ying-Ju Lin

godz. 11.00 – 12.00, 17.00 – 18.00 Cena: 20 zł; zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

Na Śląski Dzień zaprasza „Design Silesia”

PKO BP (Cieszyn, ul. Kolejowa 25)

12.00 Wernisaż wystawy „Ikony śląskiego dizajnu”

12.30 „Ikony dizajnu w województwie śląskim” – promocja książki Irmy Koziny oraz spotkanie z nestorami śląskiego projektowania

 

„Oranżeria” Zamku Cieszyn

14.00 Śląski łobiod ino trocha inkszy…

15.00 Otwarcie wystaw: „Meble gięte. Tradycja i nowoczesność” oraz „Wzorowe Śląskie”

15.30 „Wzorowe Śląskie” – dyskusja z udziałem: Agaty Danielak-Kujdy (ASP Wrocław), Renaty Kalarus, Justyny Kucharczyk (ASP Katowice) oraz uczestników zadania

18.00 Czeski wieczór (Hotel Piast, Czeski Cieszyn, Nádražní 18)

 

3 lutego 2013 (niedziela)

 

12.00 i 13.00 Zwiedzanie Willi Tugendhatów Ludwiga Miesa van der Rohe w Brnie

Wstęp: 350 Kč (lub 210 Kč dla studentów, seniorów i osób niepełnosprawnych) + koszt dojazdu (polecamy czeskie koleje)

Zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

Dzień Otwarty Zamku Cieszyn

12.00-16.00

Zapraszamy do zwiedzania urodzinowych wystaw, po których oprowadzają kuratorzy i autorzy prac

„Mali architekci/mali projektanci” – warsztaty projektowania wnętrz dla dzieci, prowadzą: Zosia Sobczyńska, Natalia Rzeźniczek-Riess, Magda Paluch-Pasz

„Porcelanowy re-design” – warsztaty dekorowania porcelany, prowadzi: Bogdan Kosak

Wstęp wolny. Zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

 

 

Haft, perebory, wiatrownica – nowe źródła inspiracji! // zgłoszenia do 5 lipca 2013 r.

2013-06-17


Ruszył nabór do kolejnej edycji „Dialogów z sąsiadami” – dziesięciodniowych warsztatów projektowania, rękodzieła i architektury z pogranicza Polski i Białorusi, organizowanych przez Stowarzyszenie Drumla.

Zainteresowane osoby z Polski i Białorusi będą uczestniczyć w artystycznym plenerze w Michałowie na Podlasiu, odwiedzą lokalnych twórców ludowych, wezmą udział w warsztatach ciesielstwa, tworzenia nadruków na tkaninach i haftu oraz poznają tradycje zdobnictwa domów i tkanin w tych regionach. Motywem przewodnim planowanych działań będzie ludowe wzornictwo w postaci drewnianego zdobnictwa domów oraz charakterystycznych wzorów haftu i tkactwa.

Do wzięcia udziału w projekcie Drumla zaprasza młodych architektów, adeptów sztuk artystycznych z Polski i Białorusi, zainteresowanych m.in rzemiosłem, grafiką, projektowaniem przedmiotów użytkowych oraz wnętrz. Mile widziani są również etnografowie, kulturoznawcy i osoby uzdolnione artystycznie. Warsztaty odbędą się w dniach od 15 do 25 sierpnia 2013 roku na Podlasiu i na Białorusi.  

W celu wysłania zgłoszenia należy wypełnić krótki formularz i przesłać go razem z CV na adres dialogi@drumla.org.pl do dnia 5 lipca 2013 roku.

Organizatorzy pokrywają wszystkie koszty związane z udziałem w projekcie. Opłata rejestracyjna wynosi 85 PLN (wpłata po zaakceptowaniu kandydatury).

Więcej informacji, w tym formularz rekrutacyjny, na www.drumla.org.pl oraz na Facebook/ Stowarzyszenie Drumla, a także pod adresem: drumla_s@wp.pl.

Projekt „Dialogi z sąsiadami 3: Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim” organizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wśród organizacji i instytucji, które zadeklarowały włączenie się w działania projektowe są: Pracownia Filmu Dźwięku i Fotografii „Niezbudka”, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, Białostockie Muzeum Wsi, Galeria im Sleńdzińskich w Białymstoku, Fundacja Podlaskie Hospicjum Onkologiczne z Nowej Woli oraz organizacja partnerska z Białorusi.

PLENER W RAMACH GDYNIA DESIGN DAYS // zgłoszenia do dziś

2013-06-20
Miasto Gdynia oraz Centrum Designu Gdynia zapraszają profesjonalnych projektantów wzornictwa do udziału w II Gdyńskim Plenerze Projektowym, organizowanym w ramach Gdynia Design Days.

 

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest – „na styku”. Zadaniem uczestników pleneru będzie więc realizacja projektu na styku lądu i wody. Przedmiotem opracowania mają być obiekty pływające przeznaczone do rekreacji na przybrzeżnej wodzie, jednocześnie sprawdzające się podczas relaksu na plażowym piasku. Projektanci, będą mogli przetestować wykonane przez siebie modele na gdyńskiej plaży. Ważne jest to, by obiekty pływające były zbudowane z tanich, lekkich, powszechnie dostępnych materiałów. Szczegółowe informacje otrzymają wszyscy zakwalifikowani. Podczas pleneru organizatorzy zapewniają noclegi, zaplecze warsztatowe oraz materiały do wykonania modeli. Uczestnicy będą zakwaterowani w centrum Gdyni, w niewielkiej odległości od morza.

 

Zgłoszenia wraz z portfolio (w formacie JPEG, PDF lub link do strony www) należy przesyłać na adres kuratora pleneru Piotra Mikołajczaka: piotrmikolajczak@tlen.pl do 20 czerwca 2013 roku.


Osoby wytypowane do udziału w plenerze zostaną powiadomione o tym do 24 czerwca, drogą mailową. Plener odbywa się od 7 do 14 lipca 2013 roku.

 
 


ETNOmania // 21 lipca 2013 r.

2013-07-09Fundacja NADwyraz oraz skansen w Wygiełzowie zapraszają do udziału w trzeciej edycji Festiwalu ETNOmania – jednego z ciekawszych wydarzeń odbywających się na Szlaku Rzemiosła Małopolski – w niedzielę, 21 lipca, w godzinach od 11.00 do 19.00.

Jakie atrakcje czekają na uczestników?

Na stoiskach rękodzieła ludowego będzie można własnoręcznie ulepić garnek, wystrugać z drewna i pomalować ptaszka czy sprawdzić lecznicze właściwości ziół. Odwiedzając strefę FOLKdizajnu będzie można zobaczyć, jak dziś projektanci i rękodzielnicy czerpią inspiracje z dziedzictwa kulturowego. Na stoiskach znajdą się torby, recyclingowa biżuteria, ubrania czy dekoracje wnętrzarskie. Będzie też można wykazać się kreatywnością przy budowaniu wiklinowo-kwiatowego ogrodu pod czujnym okiem ŻyWej Pracowni. Na dzieci czekają rozwijające wyobraźnię oraz zdolności manualne gry i zabawy.

Jak co roku, organizatorzy przygotowali także szereg inicjatyw muzycznych – m.in. warsztaty prowadzone przez Kapelę Maliszów, która zagra na skrzypcach, fidlach ludowych, lutni, cytarze, lirze czy też koncert Kapeli z Orliczka, która tworzy nowe interpretacje pieśni ludowych.

Szczegółowy program festiwalu: www.etnomania.pl

OTWARTE PRACOWNIE MAŁOPOLSKI

2013-08-01W każdy weekend sierpnia i września Fundacja NADwyraz zaprasza na Szlak Rzemiosła Małopolski, gdzie w ramach programu Otwartych Pracowni będzie można spróbować swoich sił w rękodziele – tkactwie, łyżkarstwie, koronkarstwie, rzeźbie, plecionkarstwie itp. Warsztaty są nieodpłatne, trwają od godziny 11.00 do 17.00. Udział w nich mogą wziąć zarówno dorośli, jak i dzieci.

Pracownie otwierają się już w najbliższą sobotę, 3 sierpnia, kiedy to  będzie można poznać tajniki garncarstwa (prowadzenie: Edward Gacek, miejsce: Rabka Zdrój) oraz metaloplastyki i rzeźby (prowadzenie: Waldemar Kuniczuk, miejsce: Rabka Zdrój). Warsztaty garncarstwa odbędą się w zabytkowej dziewiętnastowiecznej garncarni. Podczas zajęć będzie można zobaczyć wyposażenie pracowni, w tym stupięćdziesięcioletnie koło garncarskie i zabytkowy piec do wypalania. Można będzie własnoręcznie wykonać gliniane naczynie.

Kolejne terminy oferują możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w takich rzemiosłach, jak:
 • koronkarstwo, plecionkarstwo (Krystyna i Andrzej Żwawa) –  07.08.2013, Zator
 • rzeźba (Stanisław Socha) – 10.08.2013, Faściszowa
 • pieczywo tradycyjne, tkactwo (Stanisława Krupa) – 17.08.2013, Sromowce Wyżne
 • garncarstwo (Stanisław Matysik) – 24.08.2013, Rybna
 • plecionkarstwo (Jan Gaździk) – 24.08.2013, Olszyny
 • tkactwo (Teresa i Jan Rusnak) – 31.08.2013, Sieniawa
 • malarstwo na szkle, rzeźba (Renata i Stanisław Starzec) – 01.09.2013, Jordanów
 • pszczelarstwo (Janina i Marian Totoś0 – 01.09.2013, Sidzina
 • łyżkarstwo, malowanie łyżek, wyroby z drewna (Piotr, Małgorzata i Dymitr Michniak) – 07.09.2013,  Nowica
 • koronkarstwo, tkactwo (Małgorzata Polańska-Kubiak) – 15.09.2013, Łomnica Zdrój


Obowiązują zapisy: e-mail:
fundacja@nadwyraz.pl lub tel.: 12 686 06 06

Kalendarz można śledzić na stronie:
www.SzlakRzemiosla.pl
WŁASNORĘCZNA ROBOTA

2013-08-07Krakowski „Zbiornik kultury” zaprasza do udziału w czterodniowych warsztatach meblarskich, w ramach których będzie można przyglądać się pracy Romka – swoistej jednoosobowej manufaktury meblarskiej, oraz skonstruować własny mebel.

Od 12 do 16 sierpnia 2013 r., codziennie od godz. 12.00 do 18.00, w ogrodzie Małopolskiego Instytutu Kultury.


Romek własnoręcznie tworzy meble, nierzadko wykorzystując przedmioty znalezione, takie jak gałęzie czy stare szuflady. Porusza się na granicy wzornictwa, rzemiosła oraz DIY (Do It Yourself). W jego twórczości ważny jest bezpośredni kontakt z materiałem, odczuwalna przyjemność tworzenia rzeczy praktycznych i intrygujących. Ważna jest czynność konstruowania obiektów sama w sobie. W związku z tym, przez cały czas trwania wystawy, twórca będzie pracował w ogrodzie, który stanie się jego tymczasowym warsztatem.

Podsumowaniem zajęć i zakończeniem wystawy będzie rozmowa z artystą poprowadzona przez Piotra Sikorę, która odbędzie się w ogrodzie w piątek 16 sierpnia 2013 r., o godzinie 17.00. Organizatorzy zalecają, by na spotkanie przynieść koce, żeby móc przyjemnie przysiąść na trawie i w atmosferze pikniku wspólnie obejrzeć meble, zastanowić się nad designem, kulturą DIY oraz współczesnym rzemiosłem. 

 
Źródło i zdjęcia: www.zbiornikkultury.blogspot.com