ŁODŹ DESIGN 2009

2009-11-02

Motywem głównym tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu designu Łódź Design (15-31.10.2009) była DROGA – podróż przez przeszłość, dzień obecny, ku przyszłości. Kuratorzy wystaw postawili przed odbiorcami pytania o źródła inspiracji i ścieżki kreacji? O to, gdzie przebiega granica między dizajnem a sztuką? Czy w ogóle przebiega? Może dizajn jest sztuką? Czy dizajn może szokować? Czego może nauczyć? 
Część odpowiedzi można było znaleźć na wystawie Upstream//Design Tales zorganizowanej przez Agnieszkę Jacobson-Cielecką. Kuratorka zaprezentowała wybór przedmiotów, które wymykają się tradycyjnym definicjom wzornictwa przemysłowego. Przedmioty osobliwe, produkowane najczęściej w bardzo krótkich seriach. Według jakiego klucza Jacobson-Cielecka dobrała projektantów? To osoby, których DROGA prowadzi pod prąd masowej unifikacji. Często odwołują się do skojarzeń i kalek kulturowych. Zmuszają do postawienia pytań o granicę między przedmiotem dekoracyjnym a użytkowym, seryjnym a unikatowym. Ich projekty wciągają w dialog, w swoją własną opowieść.

Wśród projektantów zaproszonych do udziału w Upstream//Design Tales nie zabrakło także dizajnerów, którzy odwołują się do tradycyjnego rękodzieła i naturalnych zasobów. Przykładem może być estońska projektantka Monika Järg, która zaprezentowała dywan z drewna: Dywany są popularnym elementem wystroju wnętrz w chłodnym estońskim klimacie. Najczęściej spotyka się te wełniane, pętelkowe czy filcowe, prawie zawsze zdobione. Lubię łamać zasady, pokazywać rzeczy proste w dziwnych sytuacjach, lub robić rzeczy oczywiste w całkowicie inny sposób. Co złego jest w dywanie  z drewna? Drewno to tradycyjny budulec w Estonii, stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Podłogi są w większości drewniane. Zapragnęłam zatem połączyć obydwa materiały. Ale co ze zdobieniami? Kilka lat temu podziwiałam szydełkowe arcydzieło wykonane w południowej części Estonii. Stamtąd zaczerpnęłam wzór zdobienia (dla PODŁOGI), bardzo go powiększyłam i zmieniłam technikę oraz kolory.


Fot. www.tekstiilruumis.ee

Innym projektem, który w zabawny sposób nawiązuje do tradycyjnego rękodzieła, były lampki grupy Pudelskern. Austriackie trio wykorzystało technikę robienia na drutach, tworząc nietypowe, wełniane abażury. Światło żarówki przebija się przez wiele warstw wełnianej nici. Struktura splotu sprawia, że prześwitujące światło jest miękkie i spokojnie rozlewa się po wnętrzu. Choć pomysł wydaje się być banalnie prosty, uzyskany kształt jest bardzo złożony.Fot. www.pudelskern.at  

INAUGURACJA FESTIWALU

2009-11-10

„W ostatnich latach przebojem do polskich domów zaczęły wdzierać się przedmioty codziennego użytku wykorzystujące motywy etniczne. Ale mało kto pamięta, że w Polsce związek pomiędzy etnografią a dizajnem istnieje już od przeszło wieku. Jego efektem były m.in. wypracowany pod koniec XIX w. przez Witkiewicza styl zakopiański. (...) Ukazanie tradycji romansu etnografii z dizajnem oraz ich współczesne relacje to cel najnowszego projektu Muzeum Etnograficznego w Krakowie” – pisze Dawid Hajok na łamach Gazety Wyborczej.

Trzy wystawy zorganizowane w cyklu pt. "Co to jest etnodizajn?" potrwają do 22 listopada 2009 r. Zapraszamy!


WYSTAWA GŁÓWNA "Co to jest etnodizajn?" w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Fot. Andrzej Majewski


WYSTAWA GŁÓWNA "Co to jest etnodizajn?" w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Fot. Andrzej Majewski


WYSTAWA GŁÓWNA "Co to jest etnodizajn?" w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Fot. Andrzej Majewski
ETNICZNE INSPIRACJE W MUZEUM PLAKATU W WILANOWIE

2009-11-12

Elementy folkloru i ludowości od lat przenikają do kultury masowej, stając się źródłem inspiracji między innymi dla sztuki wizualnej. Zapożyczenia te przez jednych doceniane są za fakt popularyzowania elementów kultury ludowej wśród szerokiej publiczności, podczas gdy inni widzą w nich przejaw komercjalizacji i uproszczenia dziedzictwa kulturowego. Okazją do szerszej dyskusji na ten temat jest rozpoczynająca się 7 grudnia br., w Muzeum Plakatu w Wilanowie wystawa „Etnoplakat. Inspiracje folklorem w plakacie polskim”, prezentująca wątki etniczne w plakacie polskim.
 
„Etnoplakat. Inspiracje folklorem w plakacie polskim” – to ekspozycja pełna optymizmu i kolorów. Na przykładach plakatów autorstwa wybitnych polskich twórców wystawa pokazuje efekty nawiązywania do kultury ludowej w polskiej grafice użytkowej. Łącząc prostotę z artystyczną finezją, prezentowane plakaty pokazują współczesne zagadnienia ujęte przez pryzmat motywów ludowych wpisujących się w formułę sztuki masowej.

07.12.2009-31.01.2009
 

 
COCO COUNTRY

2009-11-16

Podczas tegorocznego Paris Fashion Week projektant mody Karl Lagerfeld zaskoczył fanów "małej czarnej" rustykalną wizją marki Chanel. Pokaz kolekcji "Coco Country" Wiosna-Lato 2010 odbył się w paryskim Grand Palais przekształconym na... gigantyczną stodołę. Tradycyjny wybieg zastąpiło klepisko z olbrzymim snopem siana po środku. Lagerfeld ubrał modelki w krótkie, pełne kwiecistych wzorów sukienki, odwołujące się do stylu życia angielskiej wsi. Szpilki zastąpił chodakami, zaś kultową już torebkę ukwieconym koszykiem. Całą kolekcję można zobaczyć na stronie Chanel.


Fot. www.chanel.com Coco Chanel Wiosna-Lato 2010
PAMIĄTKA Z POLSKI. WYSTAWA POKONKURSOWA

2009-11-19

Konkurs na Pamiątkę z Polski, zorganizowany z okazji jubileuszu 60-lecia Fundacji CEPELIA, został rozstrzygnięty. Jury przyznało w sumie 20 nagród w kategoriach TRADYCJA i INSPIRACJA. Nagrodzone prace można oglądać od 18 listopada do 10 grudnia na wystawie pokonkursowej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Celem konkursu, do którego zgłoszono blisko 900 prac, było pozyskanie wzorów pamiątkarskich promujących Polskę. Wśród zgłoszonych projektów znalazły się zarówno przedmioty ozdobne jak i użytkowe, w tym związane z nowoczesnymi technologiami. Jury oceniało je pod kątem oryginalności, walorów estetycznych, a także marketingowych dla promocji Polski i kultury polskiej. Komisja konkursowa nie przyznała pierwszej nagrody.


II nagroda - Kategoria Inspiracja
Bogusław Śliwiński - haftowane podkładki


II nagroda - Kategoria Tradycja

Beata Legierska – etui na telefon z koronki koniakowskiej


III nagroda - Kategoria Inspiracja
Agnieszka Zaborska-Jagiełło (Grupa projektowa Zurribanda) – „Folk girl” – Układanka ze strojów ludowych


III nagroda - Kategoria Inspiracja
Joanna Sulich, Maria Odolczyk, Karolina Tarasiewicz, Jessica Czetwertyńska-Guibourgé, Katarzyna Jagiełło, Karolina Czapska – torba na laptopa


III nagroda - Kategoria Inspiracja
Magdalena Jurek – Ptaszki – pendrive’y


III nagroda - Kategoria Inspiracja
Agata Wojtkiewicz, Aleksandra Szaflik/grupa projektowa Kokoshka – „Polish set”/„Zestaw polski”


III nagroda - Kategoria Inspiracja
Marta Krzyszkowska-Gierych – T-shirty
Piotr Wiśniewski, Aleksandra Pięta – „Ludowadła” – sznurowadła z ludowym wzorem


III nagroda - Kategoria Tradycja
Anna i Rajmund Kicman – figurki ceramiczneIII nagroda - Kategoria Tradycja
Czesława Lewandowska – Koronkowe fartuchy


III nagroda - Kategoria Tradycja
Jan Kirsz – szopka


 

Marimekko: Fabrics, Fashion, Arhitecture

2009-12-03

Marimekko: Fabrics, Fashion, Arhitecture to wystawa prezentująca ponad pięćdziesięcioletnią historię oraz dorobek fińskiej firmy Marimekko, którą oglądać można do 3 stycznia 2010 r. w Słoweńskim Muzeum Etnograficznym (wystawa przedłużona).
Znakiem charakterystycznym Marimekko są kolorowe tekstylia o dużych, często przerysowanych – geometrycznych bądź roślinnych – wzorach. Chyba najbardziej kultowym produktem tej marki jest tkanina „Unniko” o wzorze rozwiniętego maku, zaprojektowana przez Maiję Isolę. Charakterystyczne wzory Marimekko od lat 50-tych wyznaczają trendy w dizajnie (zasłony, pościel, ręczniki, ceramika etc.) oraz oddziałują na modę  – wystarczy wspomnieć o Jacqueline Kennedy, która tylko podczas kampanii prezydenckiej swojego męża pojawiła się na okładkach ponad czterystu gazet w sukienkach zakupionych w Marimmeko.
Wystawa pokazuje, w jaki sposób dizajn przeplata się z tym, co lokalne: produktom Marimekko najczęściej nadawano unikalne fińskie nazwy, tworząc wzory nawiązywano do historycznych motywów dekoracyjnych, natomiast projektując ubrania do tradycyjnych fińskich strojów.


Marimekko, kolekcja Wiosna 2008


  Marimekko, tkanina "Unniko"
WA: HARMONIA. JAPOŃSKI DESIGN DZIŚ // 14 stycznia 2010

2009-12-17

Od 14 stycznia do 28 marca 2010 roku Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprezentuje wystawę „WA: Harmonia. Japoński design dziś”. Jak rozumieć WA?

W ogłoszonej w 604 roku konstytucji japońskiej pierwsze zdanie brzmiało: „ WA, wartość znakomicie godna szacunku, opiera się na zasadzie, iż trzeba unikać wszelkiej niezgody”. Od tego momentu pojęcie WA – wartość w najwyższym stopniu japońska, zaczyna odnosić się do wszystkich dziedzin życia. Oznacza ono stan harmonii. Dla Japończyków przez wieki było synonimem idealnej zgody, która musi królować między wszystkimi istnieniami, w tym ożywionymi i nieożywionymi. Z czasem termin ten zaczął również oznaczać „rzeczy japońskie”.

Kuratorzy ekspozycji (Hiroshi Kashiwagi, Masafumi Fukagawa, Shu Hagiwara, Noriko Kawakami) spostrzegli, że aby dobrze ukazać charakter współczesnego wzornictwa japońskiego, należy rozpatrywać je właśnie poprzez cechy odnoszące się do WA.

Wystawa przygotowana przez Japan Foundation prezentowana już była w Paryżu, Budapeszcie i Essen. W jej skład wchodzi 161 przedmiotów codziennego użytku. Podzielona jest na sekcje według 12 kategorii odpowiadających różnym typom użytkowania (np. AGD, pojazdy, meble,oświetlenie itp.) oraz 6 słów kluczowych wyrażających koncepcje, uczucia i gusta (np. kawaii – dźwięk, kurafuto – rzemiosło, minimaru – piękno czystych form itp.) tak, aby przybliżyć i wyjaśnić zwiedzającym zjawisko japońskiego designu.


Lampa AKARI 1AT, proj. Isamu Noguchi, 1952, producent: OZEKI & CO . Ltd.


Kapcie z jednego kawałka materiału, proj. Naoko Hirota (HIROTA DESIGN STUDIO), 2004, producent: naoca


Lampa WAPPA KAZAGURUMA, proj. Toshiyuki Tani, 2003, producent: Toshiyuki Tani
DESIGNBLOK 2010

2009-12-23

Już teraz warto odnotować, że do 31 maja 2010 roku trwa nabór projektów w ramach festiwalu Designblok w Pradze. Wybrane w drodze konkursu prace zaprezentowane zostaną w galeriach, butikach, przestrzeniach wystawowych na terenie całej stolicy Czech, w okresie od 5 do 10 października 2010 roku.

Nadmienić też warto, że tegoroczna edycja Designblok odbyła się z udziałem polskich projektantów inspirujących się dawnymi metodami pracy rzemieślników oraz wartościami związanymi z ich pracą, jak dbałość wykonania, prostota konstrukcji i wynikające z niej piękno. Studio Kompott w składzie – Paweł Jasiewicz, Maja Ganszyniec, Krystian Kowalski i Marcin Krygier – zaprezentowało regały zbudowane ze skrzynek, przeznaczonych tradycyjnie do przechowywania warzyw i owoców. Działania na styku starego z nowym doprowadziły ich do reinterpretacji najbardziej podstawowego przedmiotu do przechowywania, jakim jest właśnie skrzynia. Wykorzystując jej budowę – m.in. szczeliny między deskami – stworzyli prosty system skrzyń do przechowywania, oparty na tradycyjnym sposobie łączenia drewna.
PRZEGLĄD NAJLEPSZYCH PROJEKTÓW DYPLOMOWYCH // 29 stycznia 2010

2010-01-08NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE – wystawa pokonkursowa prezentująca prace młodych polskich pro­jektantów, głównie studentów i absolwentów, zostanie otwarta w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie już 29 stycznia 2010 r.
Przegląd dyplomów organizowany jest już po raz ósmy przez Ogólnopolski Kwartalnik Projektowy 2+3D – grafika plus produkt. Od pięciu lat jego kontynuacją jest wystawa przygo­towywana wspólnie ze Śląskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, prezentująca nowatorskie rozwiązania, prototypy nowych produktów, szkice futurystycznych koncepcji obok przedmiotów, które właśnie wdrażane są do produkcji. Obydwa wydarzenia stanowią ważny element promują­cy dobre wzornictwo, zdolnych, młodych projektantów, a także odpowiedzialnych producentów.

Więcej informacji na stronie
www.projektydyplomowe.pl

Od idei do obiektu, od obiektu do produktu // 29 I 2010 - 19 II 2010

2010-01-18Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza na wystawę będącą wynikiem warsztatów polsko-izraelskich, zorganizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w partnerstwie z Instytutem im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Politechniką w Holon.

Celem warsztatów było zaprojektowanie rozwiązań w duchu dizajnu społecznie odpowiedzialnego, w którym projektant może wpływać na rozwiązywanie problemów społecznych. W założeniu powstać miały przedmioty, które wprowadzone do produkcji przez Fundację „Być Razem” z Cieszyna, wspomogą osoby wykluczone społecznie i zagrożone marginalizacją podnosząc ich poczucie własnej wartości poprzez pracę, edukację i zwiększanie przedsiębiorczości w założonym przez fundację zakładzie produkcyjnym.

Działania warsztatowe zostały określone trzema hasłami – projekt: MIĘDZYNARODOWY, SPOŁECZNY, RYNKOWY. Jego celem było zaprojektowanie obiektów intrygujących, wykonanych przy pomocy łatwo dostępnych środków i z prostych, dostępnych materiałów (w tym przypadku głównie drewna i metalu). Chodziło tu o mądre użycie materiałów, dostępnych komponentów i technologii, w efekcie mające doprowadzić do małoseryjnej produkcji specjalnych, atrakcyjnych przedmiotów.
Efekty tego przedsięwzięcia można oglądać na wystawie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie od 29 stycznia do 19 lutego 2010 roku.

Źródło i zdjęcia: www.zamekcieszyn.pl
DOSKONAŁOŚĆ FORMY – meble Jana Kurzątkowskiego // 29 stycznia-20 lutego 2010

2010-01-25


Krzesło o siedzisku z płata sklejki w kolorze naturalnym, 1952

Pokaz kolekcji sześciu unikalnych mebli autorstwa Jana Kurzątkowskiego
(1899-1975) pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, można oglądać na wystawie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Są to meble istniejące w pojedynczych egzemplarzach – prototypy nigdy nie powielone w seryjnej produkcji.

Jan Kurzątkowski był jednym z najwybitniejszych polskich projektantów XX ‎‏‫ wieku. Był także jednym z założycieli słynnej Spółdzielni Artystów „Ład” (1926-1996). Zajmował się przede wszystkim meblarstwem i architekturą wnętrz, ale także szkłem użytkowym oraz papieroplastyką. Był również niezwykle cenionym pedagogiem związanym z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, wykształcił wielu znakomitych artystów.

Twórczość Jana Kurzątkowskiego cechowała niezwykła inwencja plastyczna, zamiłowanie do eksperymentów konstrukcyjnych i formalnych. Wczesne meble Kurzątkowskiego, np. krzesła „Piórka” z lat 30., są doskonałym przykładem tzw. „stylu Ładu”. W wielorakich odmianach tego stylu poszukiwano piękna w prostocie, czystości konstrukcji, w zamiłowaniu do rodzimych gatunków drewna, takich jak jesion, sosna, brzoza, świerk. Artyści odkrywali doskonałość form ukrytą w usłojeniu drewna czy w wiązaniach stolarskich. Zamiast chować łączenia elementów pod warstwą forniru czy tkaniną, wykorzystywano ich walor dekoracyjny – na przykład prostego wiązania na wczepy – uzyskując atrakcyjny, kubistyczne ornamenty.

Źródło i zdjęcia:
www.zamekcieczyn.pl
www.mnw.art.pl
SZTUKA SPOD KROSNA I IGŁY // do 21 lutego 2010

2010-02-19Jeszcze tylko przez kilka dnia można zobaczyć w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu wystawę prezentującą około stu ludowych tkanin, przywiezionych na Dolny Śląsk po 1945 r. przez osadników z różnych terenów Polski przedwojennej.
Tkactwo należy do jednych z najstarszych rzemiosł, a tkanina związana jest z wczesnym okresem cywilizacji człowieka. Pełni wiele różnych funkcji – użytkową, dekoracyjną, obrzędową. Często, dzięki zastosowaniu zdobnictwa, spełnia kilka funkcji jednocześnie. Ozdabianie wyrobów tkackich jest jednym z ważniejszych elementów kultury i sztuki ludowej. Tkaniny dekoracyjne znalazły szerokie zastosowanie w stroju ludowym a także we wnętrzu mieszkalnym, gdzie używane są do przykrywania posłań, ław, do zawieszania na ścianach, zdobienia obrazów; występują też jako bielizna pościelowa i stołowa, a niektóre służyły do przykrywania siedzenia na wozie lub były narzucane na konia. Ekspozycja przedstawia także cały proces tkacki (film). Uzupełnieniem wystawy są także pewne elementy z zakresu kultury technicznej, wykorzystane do aranżacji poszczególnych funkcji tkanin, oraz fotografie.
Źródło i zdjęcia: www.muzeumetnograficzne.pl
DOM MIŁOŚNIKA SZTUKI // 2 lutego-25 kwietnia 2010

2010-02-23

 
Uzdrowisko Luhačovice projektu Dušana Samo Jurkoviča.

Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu zapraszają na prezentację dzieł architektury, malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego twórców związanych z mecenatem znanych koneserów sztuki na terenie Czech i Moraw przełomu XIX i XX wieku.
Motywem przewodnim wystawy jest idea słynnego konkursu architektonicznego „Dom dla miłośnika sztuki” ogłoszonego przez wydawcę Alexandra Kocha w roku 1900 na łamach niemieckiego magazynu poświęconego sztuce wystroju wnętrz. Konkurs, który skupił uwagę najwybitniejszych wówczas architektów stał się symbolem epoki – nowego pojmowania piękna, syntezy sztuk, odrodzenia rzemiosła pod wpływem ruchu Arts and Crafts.
Na wystawie można zobaczyć obrazy, grafiki, rysunki m.in. Alfonsa Muchy, Františka Kupki, Ludka Marolda, Vojtěcha Preissiga i rzeźby Jozefa Mařatki. Nie zabrakło także najwybitniejszych artystów czeskiej secesji: Antonína Hudečka, Stanislava Sucharda, Ota Bubeníčka.i Josefa Váchala.
Ciekawa jest osobna prezentacja poświęcona architektonicznej twórczości Dušana Samo Jurkoviča – z pochodzenia Słowaka, który w 1902 roku poproszony został o projekt przebudowy w „starosłowiańskim duchu” morawskiego uzdrowiska Luhačovice. Były to tendencje bliskie Witkiewiczowi, który przeciwstawiał w architekturze i wystroju wnętrz obce wzory prawdziwie narodowej sztuce (na wystawie można zobaczyć rysunek Domu Pod Jedlami).

Ponad trzysta eksponatów – obrazy, rzeźby, grafiki, użytkowe drobiazgi, meble, modele architektoniczne. Bardzo ciekawa, przekrojowa prezentacja.

Dom miłośnika sztuki.
Kultura artystyczna Czech i Morawc 1870-1930
Galeria Międzynarodwego Centrum Kultury w Krakowie

Źródło i zdjęcia:
www.mck.krakow.pl
www.luhacovice.cz

Design 4CityLife // 20-22 maja 2010

2010-02-25W dniach 20-22 maja 2010 r. w Warszawie odbędą się pierwsze w Polsce Dni Designu Miejskiego Design 4CityLife. Przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Miast i Regionów PROREGIONA oraz Miasto Stołeczne Warszawa jest pierwszą międzynarodową imprezą skierowaną ściśle do klientów zainteresowanych tematyką designu miejskiego. Podczas Dni Designu Miejskiego odbędzie się uliczna ekspozycja artystycznych mebli miejskich, a także targi dla wystawców, seminaria dotyczące designu miejskiego oraz kulturalno-rozrywkowe imprezy towarzyszące.
 
Jak piszą organizatorzy – „Idea Design 4CityLife zrodziła się z potrzeby zainteresowania władz samorządowych, architektów, przedstawicieli polskich i zagranicznych firm zajmujących się designem miejskim, developerów, mediów i mieszkańców problematyką kształtowania nowego, lepszego wizerunku polskich miast. Dni Designu Miejskiego to doskonały pretekst do dyskusji nad potrzebą lepszego planowania urbanistycznych rozwiązań, stylizowania przestrzeni wspólnej i znalezienia kompromisu pomiędzy tym, co artystyczne, a tym, co użyteczne".


Źródło i obrazki:
http://4citylife.com


THE PROMISED CITY // luty-listopad 2010

2010-03-01W miniony weekend zainaugurowany został w Berlinie kilkumiesięczny projekt Goethe Institut oraz Polskiego Instytutu Kultury w Berlinie THE PROMISED CITY – o obietnicach szczęścia w metropoliach: w Warszawie, Berlinie, Mumbaju.
W ramach tego interdyscyplinarnego przedsięwzięcia artyści, kuratorzy i naukowcy z Niemiec, Polski oraz Indii zrealizują wiele nowych produkcji artystycznych – wystawy, przeglądy filmów, spotkania autorskie, debaty społeczne itp. Ich uwaga koncentrować się będzie na marzeniach, tęsknotach i koncepcjach życia mieszkańców współczesnych metropolii, jak również na obietnicach, które nieodłącznie towarzyszą architekturze i planowaniu miasta.

THE PROMISED CITY pojmuje miasto jako laboratorium, pole eksperymentalne oraz miejsce kolektywnych obietnic szczęścia. Punktem wyjścia projektu są Warszawa i Berlin. Mimo, że te sąsiadujące ze sobą stolice dzieli jedynie kilkaset kilometrów, wzajemne zainteresowanie jest nierówne. Wielu Polaków mieszka w Berlinie, a dla polskich artystów i intelektualistów miasto to stanowi ważny punkt odniesienia. Warszawa widziana z kolei z perspektywy Berlina wydaje się wciąż „wschodnia” i odległa. Projekt THE PROMISED CITY otwiera dialog między sąsiadami na temat poszukiwania szczęścia, o historiach, które przyniosły rozczarowanie i tych, które zakończyły się szczęśliwie, o porażkach i sukcesach.

Metropolie są w tym projekcie miejscami przyspieszenia, szybkich pieniędzy, ograniczenia i wykluczenia, twardych zasad, samotności i lęków, wykorzenienia i utraty kontaktu z naturą. W kontekście tych globalnych trendów projekt nie ogranicza się jedynie do Warszawy i Berlina, ale kieruje uwagę w stronę azjatyckiej metropolii – Mumbaj. Z perspektywy tej azjatyckiej metropolii radykalnie zmienia się percepcja europejskich miast.
Wystawa „Early Years” przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która otwarła 27 lutego projekt w KW Institute for Contemporary Art w Berlinie, jest wydarzeniem, którego celem jest odnalezienie pojęć nadających się do  opisu zjawiska, jakim jest wyłanianie się muzeum sztuki w konkretnym, aktualnym dyskursie artystycznym, politycznym i społecznym. Tytułowe „wczesne lata” w opisie drogi artystycznej oznaczają czas nauki na własnych błędach, naiwności, ale i największego autentyzmu, niezależności i heroizmu. Wystawa zbudowana jest na pomyśle, by wybiec nieco w przyszłość i z tejże futurystycznej perspektywy popatrzeć na czas wielkiego początku, poszukać historii, z której dałoby się utkać mit założycielski.

Artyści zaproszeni do udziału w wystawie: Wojciech Bąkowski, Yael Bartana, Tania Bruguera, Oskar Dawicki, Sharon Hayes, Sanja Iveković, Daniel Knorr, KwieKulik, Zbigniew Libera, Anna Molska, Paulina Ołowska, Agnieszka Polska, Joanna Rajkowska, Ahlam Shibli, Jan Smaga, Anna Zaradny, Artur Żmijewski
Kuratorzy: Sebastian Cichocki, Ana Janevski i Joanna Mytkowska

Źródło i obrazki: www.promised-city.org
PRZEMYSŁ CIĘŻKI, DESIGN LEKKI // 19 marca-19 maja 2010

2010-03-12Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony region Polski. Jednocześnie jest to miejsce o bardzo charakterystycznej tradycji i silnej kulturze, żyjące własną dynamiką. Celem wystawy „Przemysł ciężki, design lekki” jest pokazanie, jak śląska tradycja oraz inspiracje industrialne wpływają na sztukę użytkową. Intencją kuratorek wystawy – Moniki Brauntsch oraz Soni Słaboń jest zaprezentowanie obiektów nawiązujących do śląskiej scenerii i tradycji, które wyszły spod ręki projektantów związanych z tym regionem. Do ekspozycji wybrały realizacje: Magdaleny Trzcionki, MOHO DESIGN, KAFTI DESIGN oraz Kolektywu HAJA.

Wystawa zostanie otwarta w galerii „Zmiękczalnia” powstałej na terenie Skansenu Górniczego „Królowa Luiza” w Zabrzu. Galeria została założona w budynku o wyjątkowej historii. To tutaj, przez lata zmiękczano wodę do produkcji pary dla pobliskiej maszyny wyciągowej, która działa do dziś i jest chlubą zabrzańskiego skansenu. Instalacja zmiękczająca wodę funkcjonowała do lat 70. XX wieku. Trzy dekady później obiekt został wyremontowany, dzięki czemu przywrócono mu wygląd z lat jego świetności, nadając mu jednocześnie nową funkcję artystyczną. W „Zmiękczalni” prezentowane są wystawy fotografii oraz sztuki użytkowej.

Wernisaż: 19 marca 2010, godz. 18.00
Miejsce:
Galeria „Zmiękczalnia” – Skansen Górniczy „Królowa Luiza”, ul. Wolności, Zabrze Wstęp wolny
Organizator: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Galeria „Zmiękczalnia”, Skansen Górniczy „Królowa Luiza”

Źródło i obrazki:
www.muzeumgornictwa.pl
ZNAKI/SZTUKI // 17 marca -11 kwietnia 2010

2010-03-16


Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie oraz Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej zapraszają na wystawę prac Andrzeja Budka i Jacka Eberta, absolwentów Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa prezentuje projekty logo i identyfikacji wizualnej wykonane dla instytucji, firm i organizacji w założonej przez nich pracowni Kotbury. Przedstawione zostaną m. in. znaki: Expo Hanower 2001, Expo Aichi 2005, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji Ernst & Young,TVP1 i wiele innych.

ZNAKI/SZTUKI to wystawa prezentująca grafikę użytkową, jako pełnowymiarową dziedzinę sztuki, udowadniająca, że warsztat grafika to warsztat artysty. Na wystawie prezentowanych będzie około siedemdziesiąt logotypów oraz opinie klientów o wykonanym projekcie, reportażowe zdjęcia „z życia logo”, przedmioty, gadżety, sposoby wykorzystania logo przez firmę, przykłady zaprojektowanych stron www, projektów graficznych publikacji, drogę projektową od briefu
do gotowego projektu, systemy identyfikacji wizualnej.
Wernisaż: 17 marca 2010 r., godz. 17.00, Galeria Oranżerii

Źródło: www.zamekcieszyn.pl


 
Friends & Friends – 100% Finnish // do 3 kwietnia 2010

2010-03-22


Autor: Elina Helenius


Autorzy: Katri Haahti & Markku SaloAutor: Eeva Lithovius


Jeszcze do 3 kwietnia 2010 w Helsinkach można zobaczyć wystawę Friends & Friend – 100% Finnish zorganizowaną z okazji 130-lecia istnienia The Friends of Finnish Handicraft, organizacji zajmującej się produkcją i sprzedażą wysokiej jakości tekstyliów i przedmiotów zaprojektowanych przez fińskich artystów. The Friends of Finnish Handicraft powstała w celu popularyzowania fińskiego rzemiosła i dziedzictwa kulturowego. Wystawa prezentująca współczesne wzornictwo stawia pytania o przestrzeń spotkania fińskich projektantów, producentów i tradycyjnych rzemieślników. Pokazuje, jak we współczesnej formie zapisana może być tradycja. Podczas ekspozycji prezentowane są prace: Elina Aalto, Klaus Aalto, Katri Haahti, Elina Helenius, Inka Kivalo, Eeva Lithovius, Outi Martikainen, Saara Renvall, Markku
Salo i Annele Valkama.

Źródło i zdjęcia: www.designforum.fiHOMEWROK: MODERN POLISH POSTER DESIGN // 5 marca-17 kwietnia 2010

2010-03-29


   

   

W londyńskiej galerii Kemistry trwa wystawa plakatów zaprojektowanych przez Joannę Górską i Jrzerzego Skakuna z warszawskiego studia Homework. Tworząc plakaty dla polskich teatrów, festiwali muzycznych czy niewielkich kin studyjnych autorzy wypracowali styl, który jest rozpoznawalny daleko poza granicami ich rodzimego kraju. Wystawa w londyńskiej Kemistry Gallery, na której można zobaczyć ponad pięćdziesiąt plakatów, jest pierwszą odsłoną prac studia Homework w Anglii. Wcześniej plakaciści prezentowali swój dorobek m.in. w Paryżu i Berlinie.

Źródło i ilustracje: www.kemistrygallery.co.uk

TYPOGRAFIA BEZ NAMACZANIA // 8 kwietnia-7 maja 2010

2010-04-07Fundacja ZNACZY SIĘ zaprasza na prezentację T-Shirtów i animowanych bannerów popularyzujących postaci wybitnych twórców typografii. Autorami prac są studenci wyższych szkół artystycznych, którzy wzięli na warsztat ikony projektowania. Spośród powstałych stu pięćdziesięciu projektów na wystawie będzie można zobaczyć najbardziej ciekawe.
 
Miejsce: Galeria ZNACZY SIĘ, ul. Kościuszki 37, Kraków
Wernisaż: 8 kwietnia 2010 r., godz. 18.00

Źródło:
www.znaczysie.pl
ŚWIETNOGRAFICZNE. POLSKA GRAFIKA REKLAMOWA 1918-1989 // 12 kwietnia-15 maja 2010

2010-04-08Od 12 kwietnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można oglądać wystawę polskiej sztuki reklamowej okresu 20-lecia międzywojennego i czasów PRL.
 
"Może wydawać się to dziwne, ale polska grafika reklamowa tego czasu nie została dotychczas należycie zbadana. O wielu twórcach oraz wybranych zagadnieniach, w tym szczególnie tzw. 'polskiej szkole plakatu', napisano już prawie wszystko. Jednakże przez ponad osiemdziesiąt lat powstało znacznie więcej prac graficznych o wysokich walorach estetycznych, godnych przypomnienia i zaprezentowania. Mam na myśli niezliczoną ilość ulotek, insertów, katalogów i broszur, opakowań i wydawnictw periodycznych. Ich 'użytkowość' i 'ulotność' spowodowała, że do naszych czasów przetrwało niewiele" - mówi Tomasz Lachowski, kurator wystawy.
 
Ekspozycja pokazuje, że reklama nie zaczęła się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych wraz z nowymi mediami, agencjami reklamowymi i działami marketingowymi firm, ale trwa od dziesięcioleci i ma niezwykle bogatą historię.

Wystawa jest częścią Polskiego Festiwalu Reklamy.  

Wernisaż: 12 kwietnia 2010, godz. 18:00, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie


Źródło i ilustracje:
www.pme.waw.pl

MYŚL EKO, ŻYJ EKO // 8-28 kwietnia 2010

2010-04-09
W ramach odbywającego się we Wrocławiu festiwalu „Myśl eko, żyj eko” przewidziany jest szereg wystaw, spotkań i dyskusji mających na celu rozwijanie świadomości ekologicznej mieszkańców Wrocławia oraz lokalnych przedsiębiorców.

W ramach festiwalu będzie można zapoznać się m.in. z ekologicznymi rozwiązaniami uświadamiającymi, jak bardzo przemyślane urządzenie własnego domu oraz zmiana codziennych nawyków może wpłynąć pozytywnie na środowisko. Na wystawie „Proekodizajn” we wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar będzie można zobaczyć propozycje polskich projektantów i producentów wyposażenia wnętrza związane z ideologią eko. Zobaczymy na niej, m.in. prace studentów z grupy PG 13 z warszawskiej ASP, Doroty Kulawik, Dawida Grynasza, Magdy Major, Jeremiego Nagrabeckiego, Emandes, Oodesign, firm Agnella, Profap, Noti. Podczas wernisażu Ewa Gołębiowska, dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie opowie o tym, jak „Recycling zaczyna się w głowie, a kończy na ulicy”.

Przez trzy kolejne kwietniowe weekendy w Galerii Wnętrz Domar odbędzie się szereg spotkań, warsztatów i prezentacji: m.in. będzie można zobaczyć jak powstają stołki Plopp Oskara Zięty, wziąć udział w warsztatach filcowania i slow-foodu. Dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, na czym polega segregacja odpadów i stworzyć własne etno-projekty. Natomiast osoby budujące domy i remontujące mieszkania dowiedzą się, jak wybrać przyjazne środowisku materiały i instalacje.

Ciekawym punktem festiwalu jest także przewidziana na 14 kwietnia 2010 r. konferencja dla przedsiębiorców organizowana przez Wrocławski Park Przemysłowy pod hasłem „Dlaczego warto być EKO? Rola ekodesignu w przedsiębiorstwie”. Na konferencji zostaną przedstawione ekonomiczne aspekty innowacji przyjaznych środowisku oraz dotyczące ich ustawodawstwo unijne. Uczestnicy będą mogli poznać także przykłady dobrych ekologicznych praktyk biznesowych z Niemiec i Polski.

Zamknięciu festiwalu, dnia 28 kwietnia 2010 r., towarzyszył będzie panel dyskusyjny zorganizowany w galerii BWA Design we Wrocławiu pt. „Nowe tworzywa i materiały – szansa dla Ziemi czy zagrożenie?” Na ten temat dyskutować będą zaproszeni przez BWA Wrocław oraz magazyn Weranda Country naukowcy, projektanci, eksperci i producenci.

Szczegółowy plan wydarzeń festiwalu oraz program warsztatów można znaleźć na stronie www.domar.pl

Źródło i ilustracje: www.domar.pl
OTWARCIE FESTIWALU ETNODIZAJNU

2010-05-05


TACZKOŁYSKA - projekt Bartosza Muchy prezentowany w ramach wystawy "Wolnica, wolność, wyobraźnia", fot. Marcin Wąsik/MEK


Już jutro, 6 maja 2010 r., otwarty zostanie w Krakowie Festiwal Etnodizajnu. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy zaprosili polskich projektantów, przed którymi postawili odpowiedzialne zadanie – wsłuchać się w to, co poprzez przedmiot mówi dawny rzemieślnik, zdobyć się na cierpliwy ogląd etnograficznych zasobów i uruchomić wyobraźnię. Z przewodnikami – kustoszami MEK – po magazynach wędrowali kuratorzy, projektanci, organizatorzy festiwalu. Celem było poznanie funkcji i form zgromadzonych zbiorów, często już dziś nieoczywistych. Z tego uważnego obcowania z kolekcją MEK powstały dwie festiwalowe wystawy: „Wolnica, Wolność, Wyobraźnia”, pokazana na pl. Wolnica w Krakowie od 6 do 18 maja 2010 r. oraz "Rzecz małopolska - park doświadczeń kulturowych", umiejscowiona na Bulwarach Wiślanych (zakole Wisły) od 6 do 23 maja 2010 r.

Jako wydarzenia towarzyszące podczas festiwalu organizowane są Targi Etnodizajnu (14-16 maja 2010 r.), seria warsztatów (8-9 maja 2010 r.) oraz wykładów z projekcjami filmowymi (11-13 maja 2010 r.). Podczas targów, które niczym soczewka skupią w sobie to, co dzieje się dziś na polskim rynku projektowym w zakresie inspiracji naturą, tradycją i kulturą, będzie można zobaczyć projekty trzydziestu laureatów-wystawców wybranych w drodze konkursu. Seria warsztatów pozwoli uczestnikom na rozwój własnych umiejętności i wyobraźni. Natomiast dzięki wykładom będą oni mogli zapoznać się ze specyfiką pracy projektanta nawiązującego do etno, ze związkami pomiędzy etnografią i ergonomią czy dizajnem a regulacjami prawnymi.
 
„Rzecz małopolska – park doświadczeń kulturowych” – otwarcie: 6 maja, godz. 14.00 (zakole Wisły)
 
„Wolnica, Wolność, Wyobraźnia” – otwarcie: 6 maja, godz. 19.00 (pl. Wolnica)
 
ZAMYKAMY WYSTAWĘ -WOLNICA, WOLNOŚĆ, WYOBRAŹNIA-

2010-05-17

Niestety, ze względu na pogodę, organizatorzy Festiwalu Etnodziajnu zmuszeni zostali skrócić czas trwania wystawy "Wolnica, Wolność, Wyobraźnia". Chwilowo zostały także zdemontowane instalacje na Bulwarach Wiślanych. Mamy jednak nadzieję, że w ciągu kilku dni pogoda ulegnie poprawie i wystawa powróci na swoje miejsce.

Za niedogodności przepraszamy!
POZNAŃSKIE SPOTKANIA Z DIZAJNEM // 27-30 maja 2010

2010-05-28
Arena DESIGN to wydarzenie dedykowane współczesnemu wzornictwu i architekturze, kładące szczególny nacisk na związki szeroko pojętego projektowania z biznesem. Ideą wydarzenia jest stworzenie platformy dialogu i współpracy dla przedsiębiorców, projektantów i architektów. W tym roku arena DESIGN odbędzie się równolegle z premierową edycją Targów Designu moodFORM.
 
Główną atrakcją wydarzenia organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie będzie bogaty program wykładów i dyskusji panelowych. Każdego dnia będą poruszane interesujące tematy.
O pożądanym modelu współpracy pomiędzy biznesem i designem będą dyskutowali projektanci i przedsiębiorcy. Eksperci zajmujący się promocją wzornictwa i edukacją gospodarczą przedsiębiorstw opowiedzą, jak skutecznie tworzyć dobre wzorniczo produkty i wprowadzać je na rynek. Kadra profesorska uczelni wyższych o profilu artystycznym i technicznym w spotkaniu z absolwentami opowie o dwóch stronach tego samego modelu nauczania. Dowiemy się, czy przyszłym młodym projektantom wystarcza to, co daje im obecny system czy też oczekują innego modelu kształcenia.
 
Międzynarodowa gwiazda na arena DESIGN
Tegoroczne wydarzenie otworzy jeden z najbardziej kreatywnych i docenionych projektantów pokolenia. Karim Rashid, autor ponad 3000 projektów wdrożonych do masowej produkcji i laureat ponad 300 nagród, specjalnie na wydarzenie arena DESIGN przygotował prelekcję pt.: „Design zmienia świat”. Ten legendarny projektant odpowie na pytania słuchaczy bezpośrednio po wykładzie oraz podczas konferencji prasowej.
 
Wybitne wzornictwo w Strefie TOP DESIGN
W ramach arena DESIGN 2010 odbędzie się druga już edycja konkursu TOP DESIGN award. Oceny zgłoszonych produktów dokona niezależne jury, złożone z wybitnych międzynarodowych specjalistów w dziedzinie designu. Najlepsze zgłoszone do konkursu produkty zostaną zaprezentowane w specjalnie przygotowanej przestrzeni. Celem konkursu jest upowszechnianie najlepszych rozwiązań wzorniczych oraz promocja osiągnięć producentów i projektantów form przemysłowych.
 
Strefa KREATYWNI, EDUKACJA i WIEDZA
W ramach strefy KREATYWNI zaprezentowane zostaną przykłady profesjonalnego wzornictwa
w wykonaniu doświadczonych projektantów i architektów oraz nowe, kreatywne rozwiązania projektowe proponowane przez młode pokolenie adeptów zawodu. Uzupełnieniem tej strefy będą prezentacje instytucji i stowarzyszeń wspierających rozwój designu.
Przegląd licznych inicjatyw studenckich w strefie EDUKACJA będzie świetną okazją do zapoznania się z potencjałem i osiągnięciami europejskiego szkolnictwa wyższego w dziedzinie designu.
Natomiast w strefie WIEDZA będzie można zapoznać się z szeroką gamą czasopism oraz książek na temat wzornictwa przemysłowego i architektury. Ofertę uzupełnią prezentacje najnowszych programów, urządzeń, technologii oraz materiałów specjalistycznych dla projektantów i architektów.
 
Debiutują Targi Designu mood FORM
moodFORM to nowe wydarzenie wystawiennicze dla firm inwestujących w dobre wzornictwo. Specjalnie przystosowane strefy at home, be free, outside i at work umożliwią wszystkim branżom zaprezentowanie swoich produktów. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z nowymi rozwiązaniami wzorniczymi, pokazane zostaną różnorodne realizacje, od form przemysłowych przez komunikację wizualną po website design.
 
Organizator:
Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o.
ul. Głogowska 14, 60-734 Poznań 
GDYNIA DESIGN DAYS // 12-20 czerwca 2010

2010-05-31
„Otwarte na dobry design” – pod takim hasłem w dniach 12-20 czerwca 2010 roku odbędzie się trzecia już edycja Gdynia Design Days, dni Designu Krajów Nadbałtyckich. Wspólnie z Miastem Gdynia organizuje je Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną nowe idee, koncepcje i produkty z zakresu estetycznego wzornictwa. W tegorocznej edycji szczególnie istotne będą najnowsze trendy w projektowaniu, związane z wyzwaniami, jakie stawia w naszym codziennym życiu globalna gospodarka i kultura. Prezentowane produkty oraz poruszane tematy odwoływać się będą do definicji zrównoważonego rozwoju (sustaintable) czylizrównoważonego życia osobistego, społeczeństw, gospodarki, miast i przestrzeni publicznej, w której żyjemy. Zrównoważony rozwój zapewnia m.in. takie projektowanie produktów i usług, by ułatwiły i uprościły nasze życie, zachowując jednocześnie równowagę w środowisku, w którym żyjemy.

Źródło i ilustracje:
www.gdyniadesigndays.eu
 
POLSKI NEON // 5 maja-13 czerwca 2010

2010-06-02Jeszcze tylko do 13 czerwca można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury wystawę Ilony Karwińskiej – „Polski neon”. Artystka, która na co dzień mieszka i pracuje w Londynie, zwróciła uwagę na polskie neony dzięki swoim zagranicznym znajomym, którzy w 2005 r. odwiedzili ją w Polsce. W połowie 2006 r. zaczęła dokumentować warszawskie neony, a w kolejnych latach rozszerzyła pole zainteresowań na cały kraj. W ramach ekspozycji prezentowane są neony z lat 60-tych i 70-tych.

Fotografie Ilony Karwińskiej to ciekawa dokumentacja znikającego świata dawnej reklamy oraz grafiki, która podobnie jak architektura z lat 1945-89 zyskuje dziś uznanie godne dzieł sztuki. Wystawa w Muzeum Architektury wprawdzie jest kolejną odsłoną tego projektu, ale pierwszą, na której, oprócz neonów warszawskich, prezentowane są także najciekawsze przykłady z innych polskich miast, m.in. z Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia.

Na wystawie, obok zdjęć prezentowanych w formie wielkoformatowych odbitek oraz podświetlanych kasetonów, można zobaczyć także prawdziwe neony. Są to między innymi uratowane przez artystkę „Kino Praha” (pochodzące ze zburzonego w 2004 r. budynku kina), szlaczek z „Tkanin Dekoracyjnych” (do niedawna zdobiący sklep z dywanami oraz tkaninami na ul. Nowowiejskiej) i odnowiony „Berlin” (wiszący nad sklepem ze sprzętem elektrycznym, a wcześniej z upominkami przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie). Zostanie też zaprezentowany neon „Ambasador” pochodzący z restauracji o tej nazwie, mieszczącej się niegdyś przy Al. Ujazdowskich.

 
„Polski neon” // 5 maja-13 czerwca 2010 r.
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, Wrocław, Wrocław
 
Źródło: www.ma.wroc.pl

WARSAW DESIGN WEEK // 4-13 czerwca 2010

2010-06-07Ruszyła pierwsza edycja festiwalu Warsaw Design Week, która potrwa do 13 czerwca 2010 roku. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zobaczyć wystawy mebli, plakatów, fotografii oraz grafiki użytkowej, a ponadto wziąć udział w wykładach, warsztatach i pokazach filmowych.

Szczególnie ciekawie zapowiada się wykład Krzysztofa Hermana na temat ogrodów tymczasowych – często drobnych skrawków zieleni, które w istotny sposób poprawiają przestrzeń miejską, jak również spotkania omawiające papier jako nośnik dizajnu czy konkretne przykłady projektów kreatywnych (case study).

Szczegółowa mapa wydarzeń na:
www.warsawdesignweek.pl
Dni Designu Miejskiego // 16-17 czerwca 2010

2010-06-08W dniach 16-17 czerwca 2010 w Warszawie, w ramach Dni Designu Miejskiego, na terenie dawnej Wytwórni Wódek "Koneser", będzie można zobaczyć meble miejskie renomowanych firm europejskich przeznaczone do przestrzeni publicznej. Widzowie będą mogli zapoznać się m.in. z takimi markami, jak Escofet (Hiszpania), Santa & Cole (Hiszpania), MMcite (Czechy), Ziegler (Niemcy), Puczyński (Polska) czy Malafor (Polska).

Celem przedsięwzięcia jest propagowanie nowoczesnych trendów w planowaniu przestrzennym na rynku polskim, jak również stworzenie platformy dyskusji pomiędzy środowiskiem projektowym, producenckim i samorządowym.
 
Formułę imprezy urozmaici spotkanie z ekspertami/praktykami designu miejskiego: Jose Serą (Barcelona), Weroniką Rochacką (Londyn/Design Council) oraz dr. Krzysztofem Domaradzkim.
 
Miejsce: Dawna Wytwórnia Wódek „Koneser”, ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa
Wystawa: 16-17.06.2010, godz. 10.00-20.00
Spotkanie: 16.06.2010, godz. 19.00

Źródło i ilustracje: materiały prasowe organizatora
AFRYKA SZTUKA/ETNOGRAFIA // 8-24 czerwca 2010

2010-06-11Krakowskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę "Afryka etnografia/sztuka", prezentującą prace studentów krakowskiej ASP.

Czy etnografia może być ważna dla artysty?
Czy poprzez etnografię można lepiej zrozumieć kształt, formę i kolor, w jakich wyraża się piękno przedmiotu?
Czy na początku XXI wieku można powiedzieć coś nowego o inspiracji płynącej z Afryki?
I wreszcie, czym współcześnie jest estetyka afrykańska?
Te, i wiele innych pytań, organizatorzy postawili przed studentami krakowskiej ASP w ramach cyklu warsztatów i spotkań poświęconych Afryce. Nie chodziło jednak o proste i bezpośrednie poszukiwanie źródeł inspiracji w obiektach zgromadzonych w muzealnej kolekcji.
 
 
Afryka, jak każdy obszar odmienny od naszego kręgu kulturowego, inspiruje i przyciąga uwagę, lecz już nie tylko jako rezerwuar tradycyjnych i egzotycznych kultur plemiennych. Sztuka Afryki staje się świadomym wyrazem poszukiwań poszczególnych artystów, zyskuje pełnoprawny i równorzędny głos w sporze o formy i idee. Dziś, podobnie jak sztuka w Europie czy Ameryce, podejmuje krytyczny dialog z własną przeszłością, z tradycją i uwikłaniem w historię. Od funkcji służebnej wobec obrzędu, kultu i tradycyjnej religii sztuka Afryki przeszła w obszar stawiania trudnych pytań, a nawet artystycznej prowokacji. Jedną z podstawowych kwestii, jaką porusza, jest pytanie o własną tożsamość a szerzej, o kulturową tożsamość Afryki.
 
Otwarcie się na inną kulturę wymaga przełamania barier i utartych wyobrażeń. Afrykę, traktowaną jako płaszczyznę inspiracji, można odbierać i odczytywać na różne sposoby. Kolor, kształt, wzór lub indywidualna historia przedmiotu mogą powiedzieć więcej niż pozornie się wydaje. Mamy nadzieję, że prezentowane prace są tego dobrym przykładem. Ile w nich Afryki? Być może tyle, ile wyobraźni i wrażliwości konkretnego artysty. Czy etnografia, odgrywająca rolę gospodarza tej prezentacji, może tu w czymś pomóc? Nasza odpowiedź brzmi: tak, jeśli etnografię potraktujemy nie tyle jako „instrukcję obsługi” poszczególnych obiektów i kultur, lecz nieustanny proces ich odczytywania.

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, ul. Krakowska 46
Wystawa czynna w dniach 8-24 czerwca 2010

Źródło: www.etnomuzeum.eu
MADE IN WROCŁAW 1945-1989 // 25 czerwca-17 lipca 2010

2010-06-14
Wrocławska Galeria Design BWA Wrocław zaprasza na wystawę przedmiotów codziennego użytku produkowanych we Wrocławiu między 1945 a 1989 rokiem. Kuratorzy wybrali dorobek kilku znaczących przedsiębiorstw, m.in.: Elwro, Polar czy Wrozamet. Pokazane zostaną m.in. komputery, kalkulatory, konsola do gier telewizyjnych (przełom lat 70. i 80.) czy motorower Ryś.

Skąd pomysł?

Mimo totalitarnego ustroju i ekonomicznej słabości PRL-u, powstałe w latach 1945-1989 przedmioty nabierają dziś nowego znaczenia. Dla jednych zachowują wartość sentymentalną, dla innych stają się estetycznym obiektem zainteresowania.
Unikając nostalgii, wykorzystując nowoczesne multimedia i techniki przejęte z popartowych kierunków w sztuce, kuratorzy wystawy pokazują, jak niezbyt w końcu odległą przeszłość widzi i interpretuje nowa generacja – kosmopolityczna, mobilna i pozbawiona uprzedzeń.
 
Galeria Design BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4, Wrocław

Źródło: www.madeinwro.plNOWY PLAKAT EUROPY CENTRALNEJ // do 27 czerwca 2010

2010-06-15Jeszcze tylko do 27 czerwca w toruńskim CSW można oglądać wystawę plakatów Lexa Drewińskiego, pt. „Poster demonstration”. Lex Drewiński (ur. 1951 r.) to wybitny projektant i plakacista pochodzenia polskiego, mieszkający od 1985 roku w Berlinie. W roku 1992 wygrał konkurs na stanowisko profesora Wydziału Grafik-Design w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie.  

Tytuł wystawy Lexa Drewińskiego należy rozumieć dwuznacznie. Od strony czysto formalnej – jako kreację plakatu tematycznie zaangażowanego społecznie, którego treść i przesłanie mogą wywołać zażartą dyskusję i w efekcie doprowadzić do manifestacji. Z drugiej strony –  termin „demonstracja” odczytywać można po prostu jako przejaw tówrczości i prezentację prac plastycznych.
Obecne na wystawie plakaty dotykają tematyki polityczno-społecznej i stanowią przegląd zarówno wcześniejszej, jak i najnowszej twórczości artysty.
Ekspozycja została zorganizowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER.

Źródło i ilustracje:
www.csw.torun.pl
Trzy razy R // 12 czerwca-31 lipca 2010

2010-06-17Co kryje się pod trzema R tytułującymi wystawę zorganizowaną w Muzeum Miasta Gdyni podczas Gdynia Design Days? Reduce, czyli ogranicz. Reuse – używaj wielokrotnie. Recycle – odzyskaj. Trzy razy R, czyli reprodukty.

Ekspozycja pokazuje trzy drogi prowadzące do powstania produktu zrównoważonego, czyli przyjaznego środowisku. W dziale Reduce
ogranicz, znajdują się produkty, przy których powstaniu istotne było zminimalizowanie zużycia surowców i energii oraz zmniejszenie ilości odpadów. Reuseużywaj wielokrotnie gromadzi produkty powstałe w wyniku powtórnego użycia przedmiotów, które straciły swoją funkcję. Recycle odzyskajprzedstawia produkty wykorzystujące powtórnie przetworzone materiały. Dodatkowy dział Strategie prezentuje firmy, których polityka i kultura organizacyjna sprzyjają pojawianiu się kreatywnych, proekologicznych rozwiązań?

Wystawę zorganizowało studio projektowe Knockoutdesign we współpracy z IWP i Fundacją SPOT.

Źródło: www.gdyniadesigndays.eu


JESTEM, WIĘC MYŚLĘ! // 25 czerwca-9 lipca 2010

2010-06-18W ramach interdyscyplinarnej wystawy "5+1 – jestem, więc myślę!" zaprezentowane zostaną projekty: Katarzyny Bukowskiej-Wcisło, Katarzyny Hofman, Anny Szczęsnej, Anny Wołowskiej, Aleksandry Wcisło, Krzysztofa Posmyka. Ich prace to pięć odmiennych spojrzeń na proces projektowania, które łączy pragnienie odkrywania i tworzenia rzeczywistości. 

Na wystawie będzie można znaleźć zarówno design zrównoważony, jak i eksperymentalny, ekologię i multimedialność, tak rzeczywistość, jak i złudzenie. Celem autorów jest nakłonienie odbiorcy do nawiązania indywidualnego kontaktu z przedmiotem i jednocześnie do namysłu nad otaczającą nas rzeczywistością.

W trakcie trwania wystawy przewidziane są panele dyskusyjne, wykłady, prelekcje, pokazy filmów oraz warsztaty z technik plecionkarskich dla dzieci i dorosłych.

Gdzie: Poznań, ul. Podgórna 9/7
YES! we can // do 24 czerwca 2010

2010-06-22Jeszcze tylko do 24 czerwca, w siedzibie Simfoni Varsovia (były Instytut Weterynarii w Warszawie), można oglądać prace polskich projektantów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Grafiki Użytkowej. Większość prac spośród prezentowanych w ramach ekspozycji „YES! we can”, została zrealizowana na zlecenie organizatorów.

Ideą działań STGU jest głównie obrona niezależności twórczej projektantów oraz prawideł i reguł rzetelnego dizajnu. Stowarzyszenie zostało założone w odpowiedzi na negatywne procesy i zjawiska, dotyczące grafiki użytkowej: niski poziom kultury plastycznej i wizualnej społeczeństwa, ignorancję i niewiedzę dotycząca podstawowych zasad kształtowania i stosowania profesjonalnej grafiki użytkowej.

Wystawa towarzyszy 22 Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Wilanowie.
 
Miejsce: Grochowska 272, Nowa siedziba Sinfonii Varsovia
Godziny otwarcia: 15.00-20.00
 
 
 
Źródło i ilustracje:
www.stgu.pl
WORLD INDUSTRIAL DESIGN DAY 2010 // 29 czerwca 2010

2010-06-23Data 29 czerwca oznacza w branży projektowej międzynarodowe święto dizajnu – World Industrial Design Day. Tego dnia International Council of Societies of Industrial Design (ICSID) zaprasza projektantów i instytucje z całego świata do inicjowania różnych wydarzeń – wystaw, spotkań, wykładów, pokazów filmowych, których celem jest promowanie wzornictwa przemysłowego zaangażowanego społecznie.

Hasłem, pod którym odbywają się tegoroczne wydarzenia, jest: "Industrial Design: Humane solutions for a resilient world". Temat ten ma zintegrować środowisko projektantów i producentów w zakresie osiągania celów prowadzących do rozwiązywania konkretnych problemów współczesnego świata. Pomysł wywodzi się z wcześniejszej akcji, "Uniting Designers in Disaster", stanowiącej odpowiedź projektantów na skutki trzęsienia ziemi na Haiti. Ówczesna integracja środowisk związanych z przemysłem i dizajnem uzmysłowiała istotną rolę, jaką wzornictwo przemysłowe może odegrać w kwestiach globalnych.
 
Źródło i ilustracje: www.icsid.org

 
Complete with Bulb // 4 czerwca-30 sierpnia 2010

2010-06-24Do końca sierpnia w Bauhaus Archive/Museum of Design można oglądać wystawę lamp Ingo Maurera – jednego z najbardziej wpływowych projektantów XX wieku. Przez cztery ostatnie dekady prace Ingo Maurera zaskakiwały oryginalnością i nowatorstwem, będąc wyznacznikiem nowych trendów w projektowaniu oświetlenia. Otwierały także nowe pola interpretacji – lampy Maurera to nie tylko domowe akcesoria, ale koncepty świetlne, wrażenia świetlne, instalacje, obiekty. Te prace trudno jednoznacznie zaklasyfikować. W swoich pracach Maurer wykorzystywał najnowsze technologie, zawsze jednak odnosił się z szacunkiem do rękodzieła.
 
Skąd fascynacja światłem? To żarówka początkowo zachwyciła Maurera. Mawiał, że w niej "poezja i przemysł spotykają się, tworząc formę doskonałą". Tak powstał pierwszy projekt – lampa "Bulb" (ang. żarówka), która wyglądała po prostu jak żarówka. Sukces był natychmiastowy, a lampa niebawem została włączona do stałej kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
 
Wystawa zorganizowana w Bauhaus Archive/Museum of Design pt. "Complete with Bulb – Lights by Ingo Maurer" to kompleksowa prezentacja prac Ingo Maurera. Wiąże się także z przyznaną mu nagrodą Design Award of the Federal Republic of Germany.
 
Źródło i fotografie: www.bauhaus.de
ROMAN CIEŚLEWICZ // 16 lipca-7 sierpnia 2010

2010-06-28Już od połowy lipca w brytyjskim Royal College of Art będzie można zobaczyć wystawę prac jednego z najbardziej wpływowych grafików XX wieku – Romana Cieślewicza (ur. 1930 r.). Większość z nich pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Wystawa w RCA jest spotkaniem z artystą i grafikiem użytkowym w jednej osobie. Prezentowane będą plakaty, grafika wydawnicza oraz fotomontaże autorskie wystawiane rzadko ze względów konserwatorskich. „Grafika użytkowa żyje sekundę” tak przekonywał w rozmowie z 1974 roku Cieślewicz. Mówił też, że „funkcja grafiki użytkowej jest czasowa, natychmiastowa – jest ona używana, spożywana, zjedzona lub odrzucona, wyrzucona do śmietnika – tam się zaczyna i kończy.” Z jednej strony można zgodzić się z autorem, z drugiej jednak, należy zauważyć, że „tymczasowość” wpisana w jego obrazy przetrwała próbę czasu, wpisując się tym samym w kanon współczesnej grafiki użytkowej.

Znalezione na: www.2plus3d.pl
2 RAZY INACZEJ// 29 czerwca-31 lipca 2010

2010-06-29


Już dziś w krakowskiej galerii „Znaczy się” otwarta zostanie wystawa prac czeskich projektantów z Pracowni Grafiki Projektowej oraz Pracowni Książki i Opakowań Uniwersytetu Ostrawskiego (Czechy).
Fundacja Sztuki Nowej „Znaczy się” została powołana przez entuzjastów książek. Osoby, które zajmują się książką od strony literackiej oraz graficznej, które szukają nowych sensów, nowej wymowy i nowych sposobów wyrazu. A wszystko to poprzez publikacje, które już coś znaczą, dopiero zaczynają mieć znaczenie lub warte są zaznaczenia.

Wernisaż: 29 czerwca 2010 r., godz. 18.00
Źródło i ilustracje: www.znaczysie.pl
NIE ZAPOMNIJ O MNIE! // 16 lipca-29 sierpnia 2010

2010-07-12Już 16 lipca w toruńskim CSW rozpocznie się wystawa pt. „Nie zapomnij o mnie!” prezentująca pamiątki z Polski, zaprojektowane przez młodych polskich projektantów: Katarzynę Molicką, Michała Sowę, FONTARTE, Roberta Pludrę, Matyldę Sałajewską, Jana Jaworskiego, Magdę Kryńską, Grzegorza Sławińskiego, Joannę Sowulę, Pawła Dadoka, Joannę Madej, Magdalenę Łapińską, Klarę Jankiewicz, Helenę Czernek, Michała Jońce, Sebastiana Bałuta, Olę Mirecką oraz duet AZE design.
 
Skąd pomysł na zorganizowanie tego typu przeglądu?

Punktem wyjścia dla kuratorki wystawy, Marty Kołacz, była refleksja o potrzebie gromadzenia przedmiotów, które w naszej pamięci przywołują wspomnienie konkretnego miejsca. Potrzeba ta jest wspólna dla wszystkich współczesnych podróżników. Pamiątka to smak kultury regionalnej w miniaturze. Pamiątka to nośnik znaczeń o etnicznych i geograficznych konotacjach, element budowania naszej własnej, glokalnej tożsamości.

Regionalne inspiracje w dizajnie podkreślają różnorodność i wyjątkowość lokalnych produktów, stanowią o ich unikatowości w skali globalnej. Choć tradycyjne, ludowe pamiątki nadal mają się dobrze, coraz częściej również młodzi projektanci sięgają po tematykę związaną z segmentem turystycznych souvenirów, tworząc obiekty o zupełnie nowej jakości wizualnej i sentymentalnej.

Przez wiele lat rolę sztandarowej pamiątki made in Poland pełniło ludowe rękodzieło, sprzedawane w Cepelii. Później, po transformacji ustrojowej, alternatywą stały się importowane w dużych ilościach pluszaki, ceramiczne figurki, a także akcesoria rycerskie. Współcześni projektanci temat regionalnej tożsamości podejmuję nieco inaczej.

Zorganizowane w ostatnim czasie konkursy na gadżety i pamiątki z Polski, przyniosły rozwiązania w postaci nowych, często bardzo świeżych pomysłów na promocję polskiej kultury. Te szczególne przedmioty, projektowane przez młodych ludzi, często studentów, wprowadzają ferment w tradycyjny rynek pamiątkarski.

Źródło i zdjęcia: www.csw.torun.pl
 

FLORA // 27 marca-29 września 2010

2010-07-14Muzeum Szkła w Ebeltoft (Dania), zainspirowane niekończącymi się debatami na temat wpływu człowieka na przyrodę, zorganizowało wystawę pt. „FLORA – The Botanical Experience” prezentującą prace jedenastu artystów czerpiących swoje inspiracje z natury. Wszystkie projekty wykonane są ze szkła. Można je oglądać zarówno we wnętrzu muzeum, jak i w ogrodzie, gdzie szklane rośliny nieoczekiwanie wyrastają pośród żywych kwiatów i krzewów.

W międzynarodowym gronie twórców znalazła się także polska artystka, Monika Rubaniak. Pozostali artyści to: Ulla Forsell (Szwecja), Kimiake Higuchi (Japonia), Angela Jarman (USA), Finn Lynggaard (Dania), Marcoville (Francja), Debora Moore (USA), Stacey Neff (USA), Colin Rennie (UK), Amy Rueffert (UK), Karli Sears (Kanada).

Prace każdego z nich to autorski komentarz wobec zmian klimatycznych, biotechnologii, klonowania, respektu człowieka dla przyrody oraz jego wpływu na środowisko naturalne.

Źródło i fotografie: www.glasmuseet.dk
TRIENNALE TKANINY ŁÓDŹ // 10 maja-31 października 2010

2010-07-15Podczas 13. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi można zobaczyć prace 130 artystów z 51 krajów. Triennale, organizowane przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, to przegląd najnowszych trendów w światowej sztuce włókiennictwa, jak i przypomnienie tradycyjnych technik oraz wzorów.
 
Wydarzeniu towarzyszy wiele wystaw o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim, regionalnym i indywidualnym.  Do ważniejszych można zaliczyć m.in. 8. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej, 6. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”, 3. Międzynarodowy Festiwal Tkaniny Artystycznej w Krakowie czy też Ogólnopolską 11. Wystawę Tkaniny Unikatowej.

Dokładne kalendarium wystaw można znaleźć na stronie: www.muzeumwlokiennictwa.pl
HELSINKI DESIGN WEEK // 26 sierpnia-5 września 2010

2010-07-21


Tegoroczna edycja Helsinki Design Week krążyć będzie wokół opowiadań, jakie stoją za każdym procesem projektowania i kreowania. Opowieść o tym, dlaczego dizajn jest ważny w codziennym życiu i dlaczego jest istotnym narzędziem w biznesie, snuć będą zarówno profesjonalni projektanci, jak i eksperci ze świata dizajnu. W ramach spotkań i warsztatów o głos poproszeni zostaną jednak także zwykli widzowie (uczestnicy festiwalu), bo przecież dizajn przynależy do świata każdego z nas. W programie festiwalu są seminaria, warsztaty, wystawy, pokazy oraz dni otwarte w domach prywatnych, studiach dizajnu i budynkach publicznych.

Więcej informacji na:
www.helsinkidesignweek.com

 
THE BEST OF AUSTRIAN DESIGN

2010-07-28„The Best of Austrian design” to prezentacja dorobku austriackiego wzornictwa na tle tego, co dzieje się aktualnie w projektowaniu światowym. Wystawa odbędzie się w krakowskim Bunkrze Sztuki w ramach pierwszej edycji festiwalu Design Attack w Krakowie (6-30 listopada 2010 r.).
 
Prezentowane na niej obiekty, niezrealizowane projekty, szkice koncepcyjne, prototypy, czy dokumentacje podzielone zostaną na trzy grupy:
- prezentację dorobku wybranych projektantów i grup dizajnerskich;
- prezentację najbardziej rozpoznawalnych produktów, takich jak Swarovski czy Porsche Design;
- prezentację wpływu bogatej tradycji rzemiosła i architektury wielokulturowej dawnej Austrii na współczesny kształt dizajnu tego kraju.
 
Wystawa powstaje przy ścisłej współpracy z Austriackim Forum Kultury oraz wiedeńskim Muzeum MAK (Österreichisches Museum für angewandte Kunst).
 
Kurator: Sebastian Hackenschmidt (MAK, Wiedeń)
 
Więcej o festiwalu Design Attack na: www.designattack.pl
MÓGŁBYM ŻYĆ W AFRYCE // 24 lipca-19 września 2010

2010-08-04Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wystawę pt. „Mógłbym żyć w Afryce”. To propozycja odbycia wyprawy w egzotyczne, z dzisiejszej perspektywy, lata 80. Tytuł wystawy –  jak wyjaśniają organizatorzy – wziął się z filmu o postpunkowej, reggae‘owej grupie Izrael, nakręconego przez Jacquesa de Koninga. Ten holenderski twórca przyjechał pod koniec trwania stanu wojennego do Polski i rozmawiając z członkami zespołu próbował zrozumieć, co tu się dzieje. Wystawa skupia się na różnych formach reakcji na rzeczywistość lat 80., które wyrażały się w anarchicznym sprzeciwie wobec zakleszczonego systemu, na szukaniu alternatywnej ekonomii działania i spontanicznych, prymitywnych sposobach komunikacji opartych na samoorganizacji, DIY, kopiowaniu, wymianie. Na bezkompromisowym zaangażowaniu i jednoczesnym szukaniu dystansu. Jest o dzikich czasach, kiedy poprzez muzykę i używki odlatywano z Babilonu do ciepłych krajów.
 
Artyści: Mirosław Bałka, Krzysztof Bednarski, Mirosław Filonik, Wiktor Gutt i Waldemar Raniszewski, Ryszard Grzyb, Koło Klipsa (Leszek Knaflewski), Jacques de Koning, Zbigniew Libera, grupa Luxus, Jarosław Modzelewski, Neue Bieriemiennost, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Darek Skubiel i Zdzislaw Zinczuk, Marek Sobczyk, Jerzy Truszkowski, Ryszard Woźniak.
 
Kurator: Michał Woliński

Współpraca: Magdalena Lipska

Źródło i ilustracje:
www.artmuseum.pl

PRANIE I PRASOWANIE // 5 lipca-26 września 2010

2010-08-06Do czego służyły szklane żelazka, co prasowano nagrzewanymi nożyczkami, jak wyglądała „kosmiczna” pralka firmy „Elektrolux” – to niektóre z pytań, które stawia Muzeum Narodowe we Wrocławiu podczas wystawy „Dawne żelazka i sprzęty do prania”.

Najstarszymi obiektami prezentowanymi na wystawie są dwa XVII-wieczne żelazka wykonane na Śląsku (żelazek z tego okresu zachowało się w Europie zaledwie kilkanaście). Początkowo żelazko stosowane było tylko w krawiectwie, dlatego na wystawie można zajrzeć do dawnej pracowni krawieckiej z typowym wyposażeniem, m.in. ważącymi 7 kg żelazkami, sprzętem do prasowania plisowanych spódnic czy koronek. W zaaranżowanej pracowni wystawione są również dawne stroje, maszyny do szycia i przyborniki. Zwiedzający mogą także przekonać się, jaki wpływ na żelazko miał postęp techniczny (żelazka na duszę, gaz, spirytus, benzynę, prąd).

Część dotyczącą sprzętów do prania rozpoczynają kijanki o średniowiecznym rodowodzie, a kończą współczesne pralki automatyczne. Na drodze zwiedzania można znaleźć m.in. tary do prania (szklaną, marmurową, porcelanową itp.), luksusową prasę do serwet, wczesne pralki mechaniczne poruszane ręcznie, „kosmiczną” pralkę „Elektrolux” z XX-lecia międzywojennego ogrzewaną gazem i napędzanej prądem, czy też słynną „Franię” z lat 70. XX w. Celom edukacyjnym służy rekonstrukcja XIX-wiecznej kuchni – miejsca, gdzie kiedyś prano i prasowano.
 
Kurator: Tadeusz Fercowicz
 
Źródło i zdjęcia: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
LA DOLCE (re)VITA // 13 sierpnia-10 października 2010

2010-08-09


Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza na wystawę „La Dolce (re)Vita” prezentującą, jak ważne jest myślenie o rewitalizacji przestrzeni publicznej w kontekście potrzeb jej mieszkańców. Dobre praktyki z Mediolanu (Ventura Lambrate i Zona Tortona) czy Madrytu — targ Mercado de San Miguel pozwolą lepiej zrozumieć procesy rewitalizacji. Pokażą, jak można zamienić przestrzeń publiczną w idealne miejsce do pracy oraz odpoczynku.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu Revita-Silesia, współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
Źródło i ilustracje: www.zamekcieszyn.pl

 


DZIECINADA // 4 września-17 października 2010

2010-08-11Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na wystawę „Dziecinada – polski dizajn dla dzieci”, której kuratorką jest Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace polskich projektantów powstałe z myślą o potrzebach najmłodszych: przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, a także meble, dywany, lampy – rzeczy przeznaczone do codziennego użytku w domu lub przedszkolu, czy po prostu służące do dobrej zabawy. Wiele z nich powstało, ponieważ rodzice-projektanci nie znaleźli w sklepach odpowiednich przedmiotów dla swoich dzieci. Inne są wynikiem fascynacji dziecięcą wyobraźnią.
 
„Projektanci dochodzą do swoich prac różnymi drogami. Niektórzy opierają się na intuicji. Szukają dziecka w sobie i pozwalają mu dojść do głosu. W ten sposób powstają zindywidualizowane, niepowtarzalne pluszaki Kalimby, Izabelli Gkagkanis, Boska’s, Alelale. Każdy inny, nie do pary, dziwny. Są bardzo osobiste, jakby wyszły z dziecięcego bloku rysunkowegowyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka. Inni, jak Trzy Myszy, Kwasieborski, duet Rusin i Czop, Ziemowit Kalin czy Maja Ratyńska, myślą edukacyjnie i wychowawczo. Tworzą zabawki, które rozwijają umiejętności dzieci, uczą myślenia przestrzennego, dokładności, planowania, cierpliwości. Ale dają też wolność wyboru i rozwijają wyobraźnię. I, co ważne, bawią w równym stopniu dorosłych, co dzieci”.
 
W przedsięwzięciu udział biorą: Dominika Laskowska (Akuku), Emocja, Beza Projekt, Izabella Gkagkanis, Justyna Jacyszyn, Kalimba, Ziemowit Kalin, Knockoutdesign, Kompott, Michał Kwasieborski, Basia Lewandowska, Mamama, Ola Mirecka, Mysiadziurka, Miuki, 3 Myszy, Puff-Buff Design, Maja Ratyńska, Joanna Rusin i Agnieszka Czop, Simple, Timoore, Magdalena Jakubowska-Miąsek, Oskar Zięta, Anna Żelazowska (Alelale), wydawnictwa: Dwie Siostry, Wytwórnia, Czarodziejska Kura, Znak.
 
GÓRY OWOCOWE //15 maja-31 października 2010

2010-08-13Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na wystawę będącą niecodziennym spojrzeniem na góry; spojrzeniem przez pryzmat 160 etykiet z motywami górskimi na skrzynki z owocami z lat 1900–1960. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Centrum Dokumentacji Narodowego Muzeum Górskiego w Turynie.

Jakie były początki tego fenomenu?

Same etykiety są zjawiskiem typowo amerykańskim. Pojawiły się gdy na Zachodzie ustała gorączka złota, a pionierzy, którzy osiedlali się w Górach Skalistych zaczęli uprawiać warzywa i owoce. Wśród 160 prezentowanych egzemplarzy znajdują się przykłady z Kanady, Hiszpanii, Włoch.
Rozwój kolei pozwolił producentom na szybki transport towarów do wielkich metropolii. Ponieważ każdy owoc był oddzielnie owijany w papier, zaszła potrzeba opisywania zawartości poszczególnych skrzynek. Dane takie zaczęły się pojawiać na dużych etykietach przyklejanych na krótszym boku drewnianej skrzynki transportowej.

Nieco później, w połowie lat 50-tych, popularne stały się pudełka wykonane z tektury falistej. Etykiety nie były już potrzebne, ponieważ informacje dotyczące zawartości, jakości i reklamy można było nanosić bezpośrednio na pudełko. Większość etykiet amerykańskich, niektóre kanadyjskie i hiszpańskie zostały wykonane techniką podobną do litografii, natomiast włoskie etykiety wydrukowano z kilku kolorowych matryc. Wszystkie nawiązują do motywu gór .
 
"GÓRY OWOCOWE. ETYKIETY SKRZYNEK NA OWOCE 1900-1960"
Galeria Władysława Hasiora
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
 
Źródło i ilustracje: www.muzeumtatrzanskie.com.pl

OTWARTE ZAGRODY // 19-20 września 2010

2010-09-02Otwieramy wioski, zagrody, ogrody.
Prezentujemy dziedzictwo polskiej wsi.
Odkrywamy na nowo źródła naszej tradycji.
Promujemy zrównoważony styl życia na XXI wiek.
 
To myśli przewodnie Fundacji Dziedzictwo dla Przyszłości, organizatora Festiwalu Otwartych Zagród (19-20 września 2010 r.). Otwarte Zagrody to program na rzecz rewitalizacji, promocji i zrównoważonego rozwoju społeczności wiejskich w Polsce. Jego realizatorzy kierują się założeniem, że aby przetrwać, tradycja musi się zmieniać i być podstawą zrównoważonego rozwoju. Starają się zachęcić społeczności lokalne do spojrzenia na własną historię oraz życie wiejskie jak na potencjał dla przyszłości.
 
Festiwal Otwartych Zagród odbędzie się we wsi Rodaki w województwie Małopolskim. W ciągu dwóch dni odbędzie się szereg wydarzeń skupionych wokół tematyki dawnych zwyczajów związanych z domem, zagrodą i wiejskim ogrodem. A ponadto warsztaty, spektakle i koncerty. Nie zabraknie także smakowania tradycyjnej kuchni. Zaproszenie do udziału w festiwalu kierowane jest do każdego, szczególnie zaś do osób najstarszych – ostatnich nosicieli pradawnej wiedzy i tradycji, jak również tych najmłodszych, którzy mają szansę tę wiedzę poprzez dialog ze starszymi ocalić. Istotnym punktem festiwalowego programu będą warsztaty konserwatorskie prowadzone przez Darrena McLean z Timber and Lime Conservation Centre.
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
 
 
Szczegółowy program festiwalu na: www.otwartezagrody.org

 
TWARZE POLSKIEGO DESIGNU // 14 września 2010

2010-09-05


Fotel Comfee, prod. NOTI


Już po raz dwunasty w dniach 5-10 października w stolicy Czech odbędzie się festiwal dizajnu  DESIGNBLOK. W ramach tegorocznej edycji festiwalu będzie można zobaczyć także wystawę polskiego wzornictwa. Ekspozycja rozpocznie się już 14 września i potrwa do końca listopada. W jej ramach zaprezentowane zostaną przykłady polskiego wzornictwa użytkowego wraz z sylwetkami twórców. Będzie można obejrzeć prace doświadczonych polskich projektantów, jak również ocenić pomysły studentów ASP z całego kraju (m.in. akademii w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi czy Gdańsku). Swoje produkty będą mieli także okazję zaprezentować znani polscy producenci, np. Zelmer, Kross, Balma czy Profap. Projekty autorskie przedstawią m.in. Tomasz Augustyniak, Tomek Rygalik, Marek Listkiewicz, Katarzyna Laskowska, Andrzej T. Rudkiewicz, Andrzej Śmiałek.

Organizatorami wystawy są: fundacja PRO-DESIGN.PL, Instytut Polski w Pradze, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
 
14 września – 30 listopada 2010
Galeria Narodowa Czech w Pradze
Dukelských hrdinů 530/47, Praha-Holešovice

Źródło: www.profundo.pl

„RZECZ MAŁOPOLSKA” W BRUKSELI // 6-16 września 2010

2010-09-06
Fot. Archiwum MIK

Sześciometrowe wiatraki, malowane konie, huśtawki-koguciki, karuzela oraz skrzynie-ławki zaprojektowane w ramach wystawy „Rzecz małopolska – park doświadczeń kulturowych” (kurator: Olaf Cirut) zagościły na dziesięć dni w brukselskim Parku Cinquantenaire w pobliżu unijnych instytucji. Tak rozpoczęła się czwarta edycja Dni Małopolski w Brukseli.
 
„To nietypowa, świetna forma promocji Krakowa” – powiedział PAP spotkany w parku w niedzielne popołudnie jeden z rzeczników Komisji Europejskiej. Jego dwie córki właśnie bujały się na huśtawkach udekorowanych ludowymi motywami.

Ta plenerowa wystawa i plac zabaw w jednym
przypadł do gustu mieszkańcom Brukseli. "Mamy tłumy od 10-tej rano. Nie tylko Belgowie, są rodziny z dziećmi z innych państw Europy. Słychać angielski, francuski, włoski..." opowiada Małgorzata Ratajska z przedstawicielstwa Małopolski w Brukseli. Największe zainteresowanie budzi karuzela z drewnianymi malowanymi zwierzętami. Figury są inspirowane zabawkami z Warsztatów Krakowskich (stowarzyszenia działającego w Krakowie w latach 1913-1926), zachowanych w zasobach MEK.
 
Jednym z organizatorów Dni Małopolski w Brukseli jest Małopolski Instytut Kultury.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć w programie Festiwalu Etnodizajnu 2010.

ROOTED DESIGN FOR ROUTED LIVING // 1-31 października 2010

2010-09-27


Osiek, proj. Tomek Rygalik / Delikatne wizualnie i mocne w konstrukcji krzesełko. Połączenie drewna z metalem nadaje formie szczególny wyraz i stabilność.


CSW w Warszawie zaprasza na wystawę obiektów zaprojektowanych przez dziesięciu młodych projektantów z Polski i Norwegii w ramach projektu „Rooted Design for Routed Living. Alternatywne strategie projektowania”.
 
Prezentowane przedmioty powstawały w ramach dwuletniego procesu i stworzone zostały specjalnie dla dwóch ośrodków rezydencyjnych: a-i-r laboratory w Warszawie i NKD w Dale. NKD położone jest na wsi na zachodnim wybrzeżu Norwegii, natomiast a-i-r laboratory funkcjonuje w europejskiej metropolii. W obu pracują i mieszkają artyści i z myślą o nich grupa projektowa stworzyła obiekty, które w oparciu o analizę kultury materialnej obu krajów miałyby w uniwersalny, lecz zakorzeniony w tradycji, sposób odpowiadać na potrzeby artystów rezydentów.

Współcześni artyści wiele podróżują między wystawami, projektami i zamówieniami. Życie przenoszących się z miejsca na miejsce artystów, projektantów charakteryzuje tymczasowość i odczuwalny brak zakorzenienia. Coraz częściej rodzą się pytania: czy w obecnym świecie możliwa jest produkcja przedmiotów trwałych, zakorzenionych w konkretnych realiach i tradycji? Czy współczesne modele życia i gospodarki pozwalają na świadome tworzenie wzornictwa długowiecznego? Czy otaczające nas przedmioty mogą, tak jak my, starzeć się spełniając swoje funkcje? Jak obronić można obecność na rynku produktów długowiecznych, trwałych? Czy globalny design kłóci się z tym bardziej zakorzenionym w konkretnych realiach kultury? Czy w projektowaniu i produkcji możliwa jest alternatywa?

Wystawa prezentuje obiekty powstałe jako próba odpowiedzi na te pytania. Zaraz po jej zakończeniu projekty znajdą miejsce w przestrzeniach rezydencyjnych i będą służyły rezydentom obu programów.

Uczestnicy: Øystein Austad (StokkeAustad), Maja Ganszyniec (Kompott), Amy Hunting, Paweł Jasiewicz (Kompott), Ola Mirecka, Oscar Narud (Okay Studio), Trond Nicholas Perry, Tomek Rygalik, Jonas Ravlo Stokke (StokkeAustad), Jakub Szczęsny (Centrala)
 
Kuratorki: Marianna Dobkowska, Ula Siemion, Ika Sienkiewicz-Nowacka
 
Otwarcie wystawy: 01.10.2010, godz.19.00, CSW Galeria Laboratorium
 
Więcej o projekcie: www.design-in-residence.org

 
 
ETNODIZAJN W WARSZAWIE // 1-2 października 2010

2010-10-01

A gdyby wyhodować kwiat – ten sam, który przed stu laty namalowano na wiannej skrzyni? Albo pognać na grzbiecie drewnianego konika? Lub też wyjść na zakupy z papierowym koszem?
Dzięki kilkumiesięcznej pracy projektantów i rzemieślników rzeczy nieprawdopodobne stały się możliwe. Teraz możecie doświadczyć ich na własnej skórze.
ETNODIZAJN ZAGOŚCIŁ W WARSZAWIE!
W dniach 1-2 października możecie nas znaleźć na placu Defilad w ramach III Forum Funduszy Europejskich. Przygotowaliśmy dla Was, m.in. karuzelę – menażerię, inspirowaną zabawkami ludowymi z Małopolski oraz figurkami z Warsztatów Krakowskich, huśtawki o wdzięcznych nazwach “Turbodoładowanie” i “Rękawkowy odlot” wzorowane na miniaturkach huśtawek odpustowych, kwiatowe skrzynie-ławki i wiele innych atrakcji.
Kto spragniony ruchu i zabawy – nie się spieszy. Wystawa „Rzecz małopolska. Park doświadczeń kulturowych” gości w Warszawie tylko przez dwa dni.


Ale to jeszcze nie wszystko.
Szukajcie nas także w Złotych Tarasach oraz pod Teatrem Dramatycznym. Etnodizajn ma się dobrze w przestrzeni publicznej!
Zachęcamy do tropienia i główkowania…
Znajdźcie nas w Empiku i odpowiedzcie na pytanie – CZYM WYPEŁNIĆ FORMĘ? Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone. Wystarczy wrzucić swoją propozycję do jednego z „Pleciaków” zaprojektowanych przez Katarzynę Herman-Janiec.
Czemu by nie przejrzeć gazety na miękkim, wyplecionym z papieru gazetowego „Pleciaku”? Kolorowe siedziska czekają na Was w Empiku. Wpadajcie!
 
Zaproponujcie własne lokalizacje dla krzesła zaprojektowanego przez Dominika Lisika. Gdzie Waszym zdaniem takie siedzisko sprawdziłoby się najlepiej? W ogrodzie, parku, nad brzegiem Wisły, a może przy biurku?
Odpowiedzi wrzucajcie do papierowych toreb, które czekają przy krzesłach Dominika prezentowanych w Złotych Tarasach.
 
A tych, którzy osłupieli na widok leżaków ze słupków drogowych wymyślonych przez Martę Rowińską i Leszka Rowińskiego (BETON), zachęcamy do podzielenia się z swoimi zdjęciami. Wszak leżakowanie w centrum miasta, i to jeszcze w październiku!, wymaga udokumentowania. Czekamy na Wasze fotografie dodane na Fecebooku.
 
Najciekawsze odpowiedzi oraz zdjęcia przy leżaczkach zostaną nagrodzone szwedzkimi foremki na mufinki. A co? Czemu by formy nie wypełnić pyszną babeczką!

 
ETNODIZAJN NA ŁÓDŹ DESIGN FESTIWAL // 14-30 października 2010

2010-10-02Z radością informujemy, że Etnodizajn Festiwal pojawi się na Łódź Design Festiwal jako Wystawa Towarzysząca. W dniach od 14 do 30 października w loftach „U Scheiblera”, przy ul. Tymienieckiego 25, zaprezentowane zostaną obiekty zaprojektowane przez Bartosza Muchę, Jana Feliksa Kallwejta, Katarzynę Herman-Janiec, Karolinę Pięch, Dominika Lisika oraz BETON i Lasek Concept, w ramach majowej edycji festiwalu (kuratorka wystawy: Anna Zabdyrska).
 
W tym roku tematem przewodnim Łódź Design Festiwal jest AMAZING LIFEniezwykłe życie. Do współpracy przy projekcie zostali zaproszeni Agnieszka Jacobson-Cielecka z wystawą Crumple Zone oraz Oskar Zięta prezentujący Underpressure. Obie wystawy prezentują różne procesy projektowania, inspiracje, nietypowe materiały oraz sposoby w jakich artyści poszukują i gromadzą pomysły.
 
Na festiwalu po raz pierwszy zaprezentowane zostaną Wystawy Specjalne, które w sposób szczególny interpretują hasło AMAZING LIFE. Wśród nich designerskie rowery zaprojektowane przez czołowych projektantów mody, takich jak na przykład Kenzo Takada czy Agatha Ruiz de la Prada. Nowym wydarzeniem w ramach festiwalu jest także Przegląd Portfolio – konfrontacja początkujących projektantów z dziennikarzami, kuratorami i doświadczonymi projektantami.
 
Ponadto dzięki wsparciu Mecenasa Festiwalu – Ceramiki Paradyż, cała Łódź zostanie naszpikowana designem. Ponadto w programie ponad 35. wystaw towarzyszących, Przegląd Szkół (7 polskich i 8 zagranicznych), finał konkursu make me!(o 20000 zł walczyło ponad 250 osób), warsztaty, wykłady oraz... wieczorne imprezy w łódzkich klubach.
 
Więcej informacji: www.lodzdesign.com

 
ETNODIZAJN NA ŁÓDŹ DESIGN FESTIWAL – INAUGURACJA

2010-10-18

W miniony czwartek, 14 października, Łódź zamieniła się na dwa tygodnie w międzynarodowe centrum dizajnu. W ramach Łódź Design Festiwal otwarto ponad czterdzieści wystaw prezentujących młode talenty oraz ikony światowego wzornictwa. Wspólnym mianownikiem tych przedsięwzięć stała się autorska interpretacja hasła „amazing life niezwykłe życie”.

W ramach festiwalu zorganizowano także wystawy towarzyszące, w tym wystawę Muzeum Etnograficznego w Krakowie pt. "W gruncie rzeczy" (kuratorka Anna Zabdyrska).


„W gruncie rzeczy” to wystawa prezentująca prace polskich projektantów, którzy, zaproszeni przez krakowskie Muzeum Etnograficzne do udziału w Festiwalu Etnodizajnu, podjęli próbę ponownego odczytania etnograficznych zbiorów. Czas i uwaga, jakie poświęcili dawnym rzeczom z obszaru Małopolski – zdobnictwu i formie mebli, budowie narzędzi, urodzie strojów i drobnych przedmiotów użytkowych, ich funkcji i znaczeniu – pozwoliły stworzyć projekty z ducha współczesne, choć estetycznie i funkcjonalnie zakorzenione w tradycyjnym, pragmatycznym podejściu do wytwarzanych przedmiotów.
 
Pytania, jakie projektanci skierowali do muzealnych obiektów rozumianych jako ludzkie świadectwa, pozwalają szukać odpowiedzi i rozwiązań potrzebnych nam dziś do lepszego rozumienia świata. Rodzą też nowe pytania – o źródła, korzenie, kierunki przemian.Wystawa otwarta do 30 października 2010 r.
Lofty „U Scheiblera” ul. Tymienieckiego 25
DESIGN ATTACK

2010-11-08Wraz z zakończeniem w październiku festiwalu dizajnu w Łodzi, w Krakowie rusza kolejny festiwal poświęcony wzornictwu. Przez cały listopad można oglądać wystawy będące przeglądem najnowszych nurtów światowego projektowania, ze szczególnym uwzględnieniem sceny austriackiej.

Ekspozycje zorganizowane w ramach festiwalu Design Attack obejmują projektowanie przemysłowe, modę, architekturę wnętrz, druki użytkowe (w tym outdoor), typografię oraz identyfikację graficzną. Koncepcja festiwalu opiera się na zestawieniu dizajnu autorskiego/unikatowego z produkcją masową. Ważnym elementem weryfikacji projektantów jest wpływ tradycji dizajnu austriackiego na współczesne wzornictwo. Festiwal podzielony jest na dwie, główne części tematyczne: „Young Austrian Design” oraz „Materiały przyszłości”. Festiwalowi towarzyszą konferencje, spotkania i warsztaty.
 
Organizatorem festiwalu jest: Fundacja Forum
 
Szczegółowy program na: www.designattack.pl

LOOGO ROOM // wystawa prac Stefana Kancheva

2010-11-10Od wczoraj w siedzibie krakowskiej fundacji Znaczy się można oglądać prace wybitnego bułgarskiego projektanta Stefana Kancheva (1915-2001), pt. LOGO ROOM. Wystawa, zorganizowana w ramach festiwalu Design Attack, jest częścią projektu realizowanego w Labor Visuell Fachhochschule, którego celem jest przywrócenie pamięci o twórcy, archiwizacja projektów oraz wypracowanie krytycznego stanowiska odnośnie jego projektów.
 
Kanchev jest autorem prawie 1600 logotypów i aż jednej siódmej wszystkich znaczków powstałych w Bułgarii. W wyniku przemian społeczno-politycznych projekty Kancheva zaszufladkowano jako komunistyczne, a ich twórcę skazano na niepamięć, mimo, że większość projektów do dziś współtworzy język wizualny Bułgarów.
 
W środę, 10 listopada, o godz. 18.00, organizatorzy zapraszają także na spotkanie z projektantami z bułgarskiego kolektywu POSTSTUDIO – Andreanem Nachevem i Veliną Stoykovą. Jego celem jest zabranie głosu w dyskusji na temat znaczenia alfabetu i języków narodowych w dizajnie. Projekt składa się z dwóch części – prezentacji poświęconej specyfice bułgarskiej cyrylicy (podobieństw i różnic z alfabetem łacińskim i rosyjską cyrylicą) oraz dyskusji na temat wyzwań, jakie stawia przed projektantem (nie tylko zajmującym się typografią) tworzenie w konkretnym kontekście językowym/alfabetycznym.
 
 
O twórczości Stefana Kancheva pisaliśmy także tutaj.

Źródło:
www.znaczysie.pl

ZAPROJEKTUJ ŚWIĘTA // 12 grudnia 2010

2010-12-02
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaprasza do udziału w Dniu otwartym Zamku pod hasłem „Zaprojektuj święta”, które odbędzie się w niedzielę, 12 grudnia, od godziny 11.00 do 18.00.
 
W tym samym czasie otwarta zostanie wystawa „Dizajn na zimę. Light my fire”, która pokaże, że grzejniki, kominki i piece nie muszą być w mieszkaniu złem koniecznym, ale mogą stanowić ciekawy element wyposażenia wnętrza. Wystawie towarzyszyć będzie również ekspozycja zwycięskich produktów konkursu „Terma dizajn” (wernisaż o godz. 11.00).
 
Oprócz wystawy w programie m.in.:
„Choinka z dzieciństwa” – prezentacja bombek choinkowych oraz innych ozdób świątecznych jednej z najstarszych polskich firm produkujących bombki – „Komozja” z Częstochowy oraz bombek i ozdób świątecznych znanych Cieszyniaków (miejsce: Basteja Zamku
Sztuki).
 
„Słodkie warsztaty” – pieczenie cieszyńskich ciasteczek i tradycyjnych świątecznych szulek oraz lukrowanie pierników miodowych (miejsce: sala wystawowa Zamku Sztuki).
 
„Zrób sobie kopytka na zimę” – warsztaty robienia ciepłych wełnianych skarpet (miejsce: sala wystawowa Zamku Sztuki).
 
„Decoupage” – okazja do zrobienia prezentu dla bliskiej osoby (miejsce: pracownie Zamku Sztuki).
 
Źródło i ilustracje: www.zamekcieszyn.pl

 
 
MUZEUM ZERWANYCH WIĘZI

2011-01-11Dlaczego kolekcjonujemy pamiątki związane wyłącznie z przyjemnymi przeżyciami miłosnymi – listy, sukienki ślubne, kwiaty zerwane podczas pierwszej randki, zdjęcia ze wspólnych wyjazdów? Dlaczego kultura nie ułatwia nam wyrażania smutku związanego z rozstaniem? Dlaczego musimy przeżywać je samotnie, po cichu? A gdyby wyrazić swój żal za ukochaną osobą poprzez sztukę?
 
Takie pytanie postawili sobie Olinka Vištica i Dražen Grubišić – chorwaccy artyści i kuratorzy, którzy zainicjowali Muzeum Zerwanych Więzi (The Museum of Broken Relationships), po tym jak sami zerwali swój związek w 2006 roku.
 
Zadaniem muzeum jest kolekcjonowanie obiektów z całego świata, za którymi kryją się intymne historie rozstań, prywatne dramaty miłosne, ale i niezwykle miłe wspomnienia. Zebrana przez nich kolekcja, licząca już ponad sto obiektów, zawiera np. protezę ofiarowaną przez inwalidę, który zakochał się w swojej fizjoterapeutce, sms-y, futrzane kajdanki, pojemnik ze łzami, pudełko ze ściętymi włosami, siekierę... Każda z tych rzeczy to czyjeś lustrzane odbicie, sposób na uwolnienie pamięci lub zupełnie pragmatycznie – na podział wspólnego majątku po rozstaniu.
 
Każdy może stać się darczyńcą muzeum. Szczegółowe informacje na: http://new.brokenships.com

WZORNICTWO ZA 4 ZŁ // 27 stycznia-31 marca 2011

2011-01-13Zorganizowana przez IWP wystawa pt. „Wzornictwo za 4 złote. 1 Euro Design” prezentuje wybór 63 świetnie zaprojektowanych i niedrogich produktów. Jej celem jest obalenie mitu, że design musi być drogi i nieosiągalny. Organizatorzy chcą udowodnić, że nie tylko krótkie serie produkcyjne i manufaktura, lecz także rynek masowy mają w swojej ofercie dobrze zaprojektowane, wysokiej jakości produkty, dostępne na wyciągnięcie ręki.

Tytułowe 1 euro, to kwota umowna; na wystawie zaprezentowane zostaną produkty najtańsze w swojej grupie, dobrane pod kątem trzech
stref wyznaczających nasz rytm biologiczny: rano, dzień, wieczór.

Wokół tego podziału zbudowana została scenografia wystawy, do zaprojektowania której IWP zaprosiło warszawską pracownię projektową – Beton, czyli Martę i Lecha Rowińskich. Sama koncepcja została opracowana zgodnie z założeniami wystawy, czyli w duchu „1 euro”.

Źródło:
www.iwp.com.pl

MIASTO DZIERGANE // 29 stycznia – 13 lutego 2011

2011-01-19Co, jeśli zaczniemy dziergać na ulicy? Co stanie się, kiedy włóczka oplecie miejską architekturę? Jaką bronią i przeciwko czemu może stać się szydełko albo druty numer pięć? Jaki jest cel i efekt zszycia się z miastem – dla nas, dla innych, dla miasta?
 
Odpowiedzi na te pytania postanowiła poszukać Fundacja SPOT. przy współpracy Instytutu Socjologii UAM. A może być ich wiele. Dla jednych będzie to sposób na zabicie nudy, wyraz osobistego światopoglądu czy narzędzie sprzeciwu wobec kultury masowej i konsumpcyjnej. Dla innych medium feminizmu Trzeciej Fali, dziedzictwo punkowego DIY (Do It Yourself) czy wytrych łamiący zabezpieczenia chroniące granice między publicznym i prywatnym, kobiecym i męskim, technologią i rękodziełem, tradycją i nowoczesnością, producentem i konsumentem, jednostką i wspólnotą.
 
Wystawa Miasto dziergane jest próbą przybliżenia fenomenu wykorzystania włóczki jako formy miejskiej aktywności artystycznej i kulturowej. To między innymi dzierganie wełnianych ochraniaczy i ozdób na poręcze schodów, słupy latarni, drzewa, ławki w parku, ale także szaliki dla pomników czy szydełkowe kwiaty na płotach. Ich wspólną cechą jest upublicznienie tego, co dotychczas kojarzone było z prywatną przestrzenią domu, budowanie miejskich wspólnot (poprzez zakładanie klubów włóczkowych, wspólne projekty, których cenną zaletą jest międzypokoleniowość i otwarty charakter uczestnictwa), a także – w kontekście stricte artystycznym – zmienianie przestrzeni miejskiej (jej upiększanie a jednocześnie oswajanie) za pomocą miękkiego włóczkowego medium.

 
Aby jak najlepiej wykorzystać praktyczne możliwości „robótkowej partyzantki”, wystawie towarzyszą warsztaty szydełkowania i dziergania na drutach, skierowane do wszystkich pokoleń. Celem wystawy jest więc nie tylko pokazanie, czym jest i jak się przejawia partyzantka robótkowa, ale też jej praktyczne wypróbowanie.
 
Wystawa Miasto dziergane jest kolejną odsłoną cyklu Samizdat+, którego celem jest prezentacja potencjału kreatywnego drzemiącego w tym, co nieprofesjonalne, w oddolnych, często anonimowych formach projektowania i wytwarzania przedmiotów oraz zmieniających się relacji pomiędzy zawodowcami i amatorami, pomiędzy przemysłem kulturowym a konsumentami.

Ekspozycja: 29.01-13.02.2011, SPOT. Dolna Wilda 87, Poznań

Kuratorki: Maja Brzozowska-Brywczyńska, Monika Rosińska
Opieka merytoryczna: Marek Krajewski (UAM)

Źródło:
www.spot.poznan.pl

 
CHCEMY BYĆ NOWOCZEŚNI // 4 luty-17 kwietnia 2011

2011-02-02


Wystawa „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955–1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie” pokaże jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej. Na wystawie znajdą się zarówno modele i prototypy, jak i ich realizacje przemysłowe. Wszystkie te przedmioty pochodzą ze zbiorów Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego MNW. Ekspozycję wzbogacają plakaty
z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie.

 

Celem wystawy jest ukazanie polskiego wzornictwa z lat 1955–1968 i jego specyficznego stylu, nazywanego często stylem form organicznych. Estetyka ta wywodziła się od Alvara Aalto, Eero Saarinena oraz Charlesa i Ray Eamesów. Po odejściu od doktryny realizmu socjalistycznego najbardziej pożądaną cechą dzieła sztuki i najważniejszym pojęciem stała się nowoczesność. We wzornictwie pojawiły się wówczas formy o miękkich, asymetrycznych konturach przypominające świat oglądany pod mikroskopem. Kolejnym ważnym odniesieniem dla projektantów była sztuka abstrakcyjna, która znalazła swoje odzwierciedlenie w dekoracjach ceramiki, deseniach tkanin, architekturze wnętrz. W tym czasie rozpoczął się też proces kształtowania zawodu projektanta i definiowania wzornictwa jako odrębnej dziedziny plastyki.

 
Na wystawie zaprezentowanych zostanie ok. 180 przedmiotów, m.in. meble, tkaniny, ceramika, szkło i plakaty. Abstrakcyjne desenie geometryczne i niegeometryczne zobaczymy na tkaninach drukowanych, a także w unikatowej ceramice z tzw. szkoły sopockiej i wrocławskiej, której niejednolite szkliwa naciekowe przywodzą na myśl grubo kładzione farby na obrazach. Ważną częścią ekspozycji będą meble eksperymentalne – rzeźbiarskie konstrukcje tworzone z wykorzystaniem wikliny, siatki metalowej, stelaży z prętów wypełnionych sznurkiem, linką nylonową.
 
 
Kolejnym zagadnieniem są nowatorskie jak na owe czasy, często niezwykle udane, projekty urządzeń technicznych, takich jak aparat fotograficzny czy telefoniczny.Ważnym elementem wystawy będzie także prezentacja czasopisma „Projekt” pokazującego najpełniej zainteresowania, osiągnięcia i tendencje epoki.
 
 

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Young Creative Poland, która jest inicjatywą Miśki Miller-Lovegrove i Anny Pietrzyk-Simone mającą na celu promocję polskiego designu.

Kuratorki wystawy: Anna Maga, Anna Frąckiewicz, Anna Demska
Projekt wystawy: Miśka Miller-Lovegrove przy współpracy Małgorzaty Benedek
Opracowanie graficzne wystawy: Rafał Benedek, Antonina Benedek / Mesmer Studio
Komunikacja międzynarodowa: Paulina Shearing / Muzeum Narodowe w Warszawie i Anna Pietrzyk-Simone / Young Creative Poland

Źródło i zdjęcia: www.mnw.art.pl

 
ICELANDIC CONTEMPORARY DESIGN // 8 luty 2011

2011-02-08W Sztokholmie startuje dziś Icelandic Contemporary Design Week – tydzień, podczas którego będzie można zapoznać się z pracami dwudziestu dwóch islandzkich projektantów. Czym ich prace wyróżniają się na szwedzkiej scenie projektowej? Zdecydowanie realizacje te odpowiadają na wyzwania surowego klimatu, uwzględniają zmieniającą się pogodę oraz czerpią z dobrodziejstw natury.Z jednej więc strony będzie można zobaczyć najwyższej klasy rozwiązania techniczne w zakresie wykorzystania źródeł geotermalnych czy produkcji sprzętu pozwalającego radzić sobie z zagrożeniami przyrody (zamiecie śnieżne, podtopienia itp.). Z drugiej – kolorowe, lecz proste w formie meble i rozwiązania przestrzenne, które mają rozweselić otoczenie, kiedy wyspa zapada w sen nocy polarnej.
Prezentacja odbywa się w ramach Stockholm Furniture Fair.


Źródło i zdjęcia: http://blog.icelanddesign.is


JAK PRZETRWAĆ? // 11 luty- 19 marca 2011

2011-02-10Od jutra we wrocławskiej Galerii Design – BWA będzie można zobaczyć prace nagrodzone i wyróżnione w ramach akcji PRZETWORY 2010. Warszawskie PRZETWORY – REZYDENCJA TWÓRCZEGO RECYKLINGU to wyzwanie rzucane projektantom od pięciu lat. Zebrani pod jednym dachem, w ciągu jednego weekendu, mają za zadanie przetworzyć dostarczone im odpady i surowce wtórne. W ten sposób powstają nowe użyteczne przedmioty, które stają do konkursu na PRZETWÓR ROKU.
 
Nagrodzone projekty odzwierciedlają idee dizajnu, który respektuje środowisko naturalne i propaguje recykling. Na co dzień zapominamy, że jesteśmy zamknięci w obiegu kupowania, używania, kolekcjonowania, wyrzucania, dzielenia się rzeczami. Człowiek XXI wieku tonie w ilości wyprodukowanych, posiadanych i zużytych przedmiotów. Najczęściej nie znamy procesu produkcji i drogi, jaką przechodzi przedmiot zanim trafi w nasze ręce. Tytułowe „Jak przetrwać?” odnosi się również do strategii racjonalizowania mechanizmów konsumpcji.

Tylko jeden produkt na 10 000 powstaje od początku do końca w myśl zrównoważonego rozwoju. Warszawskie „Przetwory” uświadamiają, jak ważne miejsce w naszym życiu powinna zajmować ekologia oraz jak wpływa na nasze doświadczenie codzienności dobrze zaprojektowany przedmiot.

Jak podkreślają organizatorzy – „Torba, sweter, fotel na całe życie? Czy to możliwe? Póki co, „zielone” życie jest zbyt kosztowne. Jak zatem przetrwać? Realizując akcję „Przetwory”, stawiamy się na przeciwległym biegunie wobec masowej produkcji, pokazujemy inny stosunek do produktu promując idee DIY, wspierając unikatowe, przyjazne środowisku projekty.
 
 
Uczestnicy wystawy:
Juwei Huang and Tongtong Ren
Tongtong Ren
JuWei Huang
Jakub Sobiepanek
Robert Pludra
Asia Piaścik
Paweł Gromada 
Asia Piaścik 
Marek Mielnicki
Ludzie Dobrej Roboty
Razy2 (Paulina Krauza i Jacek Ryń)
Stanisław Czarnocki
James Thompson
Marta Skuza
Wzorowo (Agnieszka Bar, Agnieszka Kajper i Karina Marusińska)

Jury konkursowe: Fabio Cavallucci, Tomek Rygalik, Anthony Lebossé
Organizatorzy festiwalu: Monika Brzywczy, Anna Czarnota, Marta Wójcicka


Źródło: www.przetworydesign.com


EKOGLASS // 10 luty-11 marca 2011

2011-02-11W lipcu 2010 roku na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich odbył się III Międzynarodowy Plener i Sympozjum Szkła Artystycznego Ekoglass Festiwal 2010. Od wczoraj, w Willi Decjusza w Krakowie, można oglądać wystawę prac dwunastu artystów z Czech, Polski i Słowacji, które powstały właśnie w związku z tym festiwalem w historycznych ośrodkach hutnictwa szkła w Szklarskiej Porębie (Polska) oraz Desnej (Czechy).
 
W Festiwalu obok artystów, hutmistrzów i technologów z Polski i Republiki Czeskiej, udział wzięli również twórcy ze Słowacji. Festiwalowi przyświecała idea promocji sztuki szkła, propagowania ekologicznych sposobów jego produkcji, jak również chęć wymiany doświadczeń i zacieśnianie więzów pomiędzy międzynarodowymi  środowiskami artystycznymi. Do wyrobu szklanych obiektów użyto szkła odpadowego, tzw. stłuczki szklanej. Powstałe dzieła sztuki są dowodem na to, że jest to dobry i szlachetny materiał, możliwy do użycia zarówno w cyklu przemysłowym, jak i artystycznym, którego zastosowanie daje efekty identyczne jak w tradycyjnym sposobie produkcji.
 
Artyści: dr Mariusz Łabiński, Igor Wójcik, Beata Damian-Speruda, dr Marta Sienkiewicz, Rafał Kaufhold (PL), Jakub Berdych, Jíří Šuhájek, Andrej Nèmeth, Oldřich Plíva (CZ), Martina Paljesková Pišková, Peter Ďuriš (SK). Gość Festiwalu: Marzena Krzemińska (PL).
 
Kurator wystawy: dr Mariusz Łabiński

Źródło i zdjęcia:
www.villa.org.pl
 
ŁÓDZKI ŻAKARD // 24 luty-2 września 2011

2011-03-22Kariera żakardu jest pasjonującym przykładem historii, która towarzyszy tekstyliom od przeszło 200 lat. Od lat 20. XIX w. żakard używany był w najnowocześniejszych fabrykach europejskich, produkujących tkaniny wzorzyste. Pierwsze z nich charakteryzowały się drobnymi, geometrycznymi wzorami. Dziesięciolecie później do mody weszły już tkaniny o coraz większych raportach, skomplikowanym rysunku i bogatej palecie barwnej. Były wśród nich zarówno luksusowe tkaniny odzieżowe, jak i tkaniny służące aranżacji wnętrz – oprawie okien, drzwi, dekoracji ścian, podłóg czy mebli.
 
Żakardowe realizacje z czasem przerodziły się w malarskie opowieści – opowieści, z którymi zapoznać się można na trwającej właśnie wystawie żakardu artystycznego w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
 
Źródło i zdjęcia: www.muzeumwlokiennictwa.pl

 
FESTIWAL PLAKATU PLASTER // 25-28 maja 2011

2011-04-26Już w maju w toruńskim CSW rusza II edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER. Celem wydarzenia jest ukazanie typografii i plakatu jako dziedzin sztuki bardzo aktywnie podążających za nowoczesną technologią, przełamujących stereotypy i obowiązujące konwencje, a jednocześnie odwołujących się do wartości związanych z tradycją.

 

Festiwal ma ukazać znaczenie, jakie projektowanie graficzne wywiera na kształt współczesnej kultury wizualnej i naszego otoczenia.

 

Skąd nazwa? Plaster to kombinacja słów „plakat” i „poster” (ang. plakat, przyp.). Słowo „plaster” w języku polskim oznacza coś tymczasowego, pasek materiału, który nalepiamy i po jakimś czasie zrywamy – element, który działa doraźnie, podobnie jak plakat. Podczas festiwalu obok wystaw, pokazów filmów i prelekcji związanych z plakatem, odbędą się warsztaty typograficzne, których zadaniem przede wszystkim będzie rozszerzenie zakresu postrzegania klasycznej typografii.

 

Kurator/koordynator: Krzysztof Białowicz / Anna Jankojć

Artyści/teoretycy: Władysław Pluta (PL), Ed Fella (USA), David Crowley (UK) Jacek Mrowczyk (PL) Martin Majoor (NL), AntonKoovit (EST), Barbara Wais (A), Marcel Bencik (SK) i inni.

 
Źródło: www.csw.torun.pl
 
OD NITKI DO ARCYDZIEŁA // 16 maja-31 grudnia 2011

2011-05-06„Od nitki do arcydzieła. Barwny świat tkanin” – to hasło, pod którym kryją się dwie wystawy tkanin prezentowane już od 16 maja w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu.
 
„Barwny świat laotańskich tkanin” (kurator: Justyna Kowalińska), czyli ekspozycja kilkudziesięciu unikatowych tkanin pochodzących z Laosu, podczas której zobaczyć będzie można jedwabne całuny pogrzebowe z przełomu XIX i XX wieku wykonane techniką ikatu, jedwabne szale naramienne we wzory uzyskane za pomocą wprowadzenia dodatkowego wątku z przędzy bawełnianej, haftowane spódnice czy broszowane badsiny (ozdobne krajki do spódnic). Drugą wystawą

Druga z prezentowanych wystaw – „Tkactwo – zapomniane umiejętności” (kuratorzy: Barbara Jancz-Kostuch, Joanna Minksztym) – ukazuje narzędzia używane w tradycji polskiej wsi do przygotowania a następnie ozdobienia tkanin. Ponadto będzie można zobaczyć wytwory ludowych artystek: tkaczek, hafciarek i kopczarek. Podstawowymi surowcami wykorzystywanymi w Polsce był len, konopie i wełna. na wystawie obejrzeć można nie prezentowane dotąd stroje ludowe z kolekcji muzeum pochodzące z różnych regionów dzisiejszej Polski.
 
Źródło i zdjęcia: www.mnp.art.pl
OTWARCIE GALERII SZTUKI XX WIEKU – WILLA OKSZA

2011-05-12


Fot. Jarosław Możdżyński

Już w maju Muzeum Tatrzańskie otwiera swoją dziesiąta filię – Galerię Sztuki XX wieku w willi Oksza. We wnętrzach urządzonych w stylu zakopiańskim pokazana zostanie wystawa „Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1888 – 1939”.

Willa Oksza przy ulicy Zamoyskiego 25 w Zakopanem jest przykładem architektury w stylu zakopiańskim. Budynek powstał na zamówienie Wincentego Kossakowskiego w 1895 roku, a autorem projektu był Stanisław Witkiewicz, który pod koniec XIX wieku stworzył podwaliny stylu zakopiańskiego. Dom wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1899 roku kupił go Marcin hr. Kęszycki dla swojej żony Heleny z Reyów z okazji dwudziestopięciolecia małżeństwa. Po pierwszej wojnie światowej willa stała się prewentorium dla młodzieży zagrożonej gruźlicą. Później pełniła rolę internatu, szkoły oraz domu wypoczynkowego. Los okazał się dla niej łaskawy. Pomimo różnego rodzaju zawirowań historycznych i zmian w jej wnętrzu wprowadzanych przez kolejnych właścicieli, odzyskała dawny blask i po remoncie konserwatorskim, sfinansowanym przez Unię Europejską i Województwo Małopolskie, została przeznaczona na filię Muzeum Tatrzańskiego – Galerię Sztuki XX wieku.


Od połowy maja do grudnia tego roku będzie można oglądać w niej nową wystawę przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego pt. „Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939”. Skąd taki tytuł? Czy rzeczywiście mieszkamy w centrum świata? Koniec XIX wieku i pierwsze trzydziestolecie XX to czas, kiedy w Zakopanem wręcz kipiało życie artystyczne. To tam spotykały się i ścierały różne punkty widzenia na sztukę, teatr, filozofię, politykę. To miejsce, w którym artyści szukali inspiracji. Warto zobaczyć co wynikło z tych dyskusji i poszukiwań.
 
Niektóre prace zostaną zaprezentowane w Zakopanem po raz pierwszy (np. Projekt hotelu w Zakopanem Leona Chwistka, czy drewniany ołtarz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny autorstwa Jana Szczepkowskiego).
Źródło i zdjęcia:
www.muzeumtatrzanskie.pl

BOREAS // 2-30 lipca 2011

2011-07-04

Boreasz, czyli bóstwo greckie uosabiające mroźny wiatr z północy, wiatr burzliwy i groźny… Pod takim tytułem (Boreas, ang.) w Hijinks Gallery w San Francisco do końca lipca można oglądać wystawę prac Lisy Congdon i Sary Appelbaum.

Artystki zachwyciły się tradycjami najzimniejszych rejonów świata: Syberią, Skandynawią, Arktyką. Wsłuchały się w mity, na których oparte jest tam codzienne życie. Przyjrzały się lokalnym ubiorom, które nie tylko chronią przed zimnem, ale i znaczą – każdym swoim wzorem, kolorową aplikacją, haftem świadczą o miejscu swojego właściciela we wspólnocie. Wreszcie podjęły próbę własnej interpretacji. Powstałe prace – rysunki, kolaże, instalacje – pozwalają wędrować między odległymi światami niczym po krach lodu. Łączy je wyobraźnia artystek, ich wrażliwe podejście do innych tradycji i próba zrozumienia poprzez przetworzenie.
 
Źródło i ilustracje: www.galleryhijinks.com
ETNOINSPIRACJE // 6 sierpnia-6 listopada 2011

2011-08-01


Skrzynia, mebel z odzysku przekształcony w sofę. Mowo Studio (2010). Materiał: drewno, tapicerowana pianka.

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zaprasza na otwarcie wystawy „Etnoinspiracje”, prezentującej prace współczesne, które nawiązują do polskiej kultury ludowej. Jak można przekonać się na wystawie, źródłem inspiracji dla projektantów i artystów są wybrane motywy, surowce, techniki rękodzielnicze, oraz znaczenia przypisywane kulturze ludowej. Sięga się po nie we wzornictwie, architekturze, modzie, muzyce, grafice, street arcie i wielu innych dziedzinach twórczych. Na wystawie zgromadzone zostały prace, w których istotny jest element przetworzenia źródła, swoista gra z jego pierwotnym znaczeniem. Żaden z prezentowanych przedmiotów nie udaje, że odtwarza lub kontynuuje historyczną już kulturę ludową. Wszystkie są na wskroś współczesne w formie i funkcji, zawierają element indywidualnej kreacji i intrygująco grają znaczeniami zaczerpniętymi z przeszłości.
 
Miło nam poinformować, że na wystawie zaprezentowane zostaną krzesła Dominika Lisika oraz skrzynia "Pleciuga" Katarzyny Herman-Janiec, wykonane w ramach Festiwalu Etnodizajnu.


Skrzynia "Pleciuga", Katarzyna Herman-Janiec (2010). Materiał: papier (kolorowe gazety), drewno, ręcznie pleciona. Wykonanie elementów plecionych: Magdalena Godawa


Mural "Wycinanka", Galeria Rusz, Toruń (2004), fot. archiwum Galerii Rusz


Sukienka plisowana, Joanna Klimas (jesień-zima 2010/2011). Modelka: K. Werbanowska, agencja Model Plus, fot. Konrad Ćwik


Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
ul. Cystersów 19, Gdańsk-Oliwa
otwarcie: 5 sierpnia 2011 r., godz. 17.00
wystawa potrwa: od. 6 sierpnia do 6 listopada 2011 r.
 
MIEJSKA SZKLARNIA?

2011-08-10


Czy klocki lego są tylko dla dzieci? Już wiele realizacji pokazało, że nie. Stoły kuchenne, biżuteria, czy też dekoracyjne kolaże na ścianach dowodzą, że kolorowe klocki są świetnym budulcem nie tylko dziecięcego świata. Także najnowszy projekt Sebastiana Bergne – szklarnia z transparentnych cegiełek Lego, zrealizowana w ramach London Design Festival 2011, jest tego dobrym przykładem. Instalacja ma zostać wpisana w przestrzeń londyńskiej dzielnicy Convent Garden podczas festiwalu. Ciekawe, jakie pytania zrodzi to połączenie natury i kultury?
 
Źródło i zdjęcia: www.sebastianbergne.com
IMPRESJE Z POŁUDNIOWJ AFRYKI // do 29 sierpnia 2011

2011-08-12


Conrad Botes. Secret Language II. 2005

 
Jeszcze do końca sierpnia w Museum of Modern Art w Nowym Jorku można oglądać wystawę „Impressions from South Africa, 1965 to Now”. Na ekspozycję złożyły się prace graficzne artystów afrykańskich, tworzących pod jarzmem apartheidu i po jego obaleniu. Plakaty, ulotki, projekty graficzne książek – odzwierciedlają nastroje społeczne, przemiany polityczne oraz rozwój projektowania graficznego w RPA w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat.  

Na wystawie można zobaczyć wczesne prace z 1965 roku, jak i eksperymenty plastyczne przedstawicieli najmłodszej generacji grafików, którzy w porównaniu ze swoimi poprzednikami mają nieporównywalnie lepszy dostęp do pracowni, uczelni artystycznych czy programów graficznych; przede wszystkim zaś do wolności słowa i nieskrępowanego tworzenia.

Wśród prezentowanych twórców znajdą się: Bitterkomix, Kudzanai Chiurai, Sandile Goje, William Kentridge, Senzeni Marasela, John Muafangejo, Cameron Platter, Claudette Schreuders, Sue Williamson.

The Museum of Modern Art., 11 West 53 Street New York
The Paul J. Sachs Prints and Illustrated Books Galleries, II piętro, USA

 
Źródło i zdjęcia: www.moma.org

MAŁOPOLSKA - ODNAWIALNE ŹRÓDŁO ENERGII

2011-09-22Już w najbliższy weekend – 24 i 25 września – małopolski etnodizajn trafi do Spały wprost na Dożynki Prezydenckie 2011.
 
Wystawa krakowskiego Muzeum Etnograficznego będzie reprezentowała region oraz promowała projekt „RZECZ MAŁOPOLSKA. Etnodizajn Festiwal” zrealizowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, sfinansowany ze środków unijnych oraz z budżetu Województwa Małopolskiego.
 
Uczestnicy Dożynek będą mogli wirować na karuzeli, spacerować wśród etnokwiatów  i odpoczywać na ławkach-skrzyniach. We wspólnej zabawie, wśród interaktywnych mega-zabawek, inspirowanych zasobami MEK, przekonają się, że dziedzictwo kulturowe Małopolski to niezwykłe źródło energii i radości.
Zapraszamy do Spały!
 
Dotychczas wystawa prezentowana była w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Warszawie i Brukseli. A już w październiku 2011 odwiedzi Paryż.

Program Dożynek dostępny na stronie: www.spala.pl

DIZAJN. ODCZUWANIE SZTUKI

2011-09-26London Design Festival to jedno z najbardziej energicznych wydarzeń, łączących sztukę, architekturę i dizajn. W jego organizację włączają się światowej rangi galerie i muzea, ale i pomniejsze londyńskie kawiarnie, teatry czy puby, które organizują wydarzenia artystyczne nieraz w najmniej spodziewanych przestrzeniach.
 
Także w Victoria & Albert Museum – centrum sztuki, rękodzieła i wzornictwa, jak co roku odbywają liczne imprezy i wystawy. Jedną z bardziej interesujących atrakcji jest instalacja braci Ronana i Erwana Bouroullec stworzona wspólnie z firmą Kvadrat.
 
W sali, w której od lat wiszą prace Rafaela, powstała instalacja „Textile Field” – miękkie, materiałowe pole, które może kojarzyć się z dywanem, miękką sofą, kolorowym materacem, łąką czy też łanami zboża. Instalacja Bouroulleców zajęła całą powierzchnię sali, dzięki czemu kontemplowanie sztuki i dizajnu jeszcze nigdy nie przebiegało tak równolegle.

Źródło:
www.londondesignfestival.com
POLSKI ETNODIZAJN W PARYŻU // 1-10 października 2011

2011-10-05Montaż instalacji na Quai d'Orsay. Fot. Archiwum MEK.


Już od 1 października paryski bulwar Quai d’Orsay, niedaleko wieży Eiffla, zamieni się w park doświadczeń kulturowych… A wszystko za sprawą wystawy „Polski etnodizajn w Paryżu”, w ramach której etnodizajnerskie mega-zabawki MEK zagoszczą w przestrzeni miasta.  
 
"Polski etnodizajn w Paryżu" to przedsięwzięcie polegające na promocji kultury polskiej wśród publiczności paryskiej poprzez upowszechnienie zjawiska współczesnej polskiej sztuki użytkowej czerpiącej z zasobów tradycji i dziedzictwa regionalnego. Prezentowane w Paryżu instalacje są wynikiem przetworzenia tradycyjnych motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych, charakterystycznych dla Małopolski. Stanowią wyraz szacunku dla dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie. Za bezpośrednią inspirację projektantom posłużyły obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Artystycznie przetworzone, przeskalowane i przeniesione na grunt współczesności pokazują, jak atrakcyjna może być przestrzeń miejska, jeśli w sposób przemyślany wprowadzić do niej dizajn inspirowany etnografią. Projekt jest propozycją refleksji nad kondycją ludzką w świecie ponowoczesnym i rosnącą potrzebą odwoływania się do dziedzictwa kultury tradycyjnej, umożliwiającej współczesnemu odbiorcy budowanie własnej wyrazistości.
 
Akcja stanowi część programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Patronat honorowy objęli nad nią Rachida Dati, mer 7 dzielnicy Paryża oraz Amabasador RP we Francji Tomasz Orłowski.
 
„Polski etnodizajn w Paryżu”
Quai d’Orsay, niedaleko Placu Inwalidów i wieży Eiffla
otwarcie: 1 października 2011 r., godz. 10.30
wystawa potrwa do 10 października 2011 r.
 
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WARSZAWA W BUDOWIE

2011-09-29Już 1 października startuje festiwal „Warszawa w budowie” – miesięczny ciąg spotkań, warsztatów, wystaw i akcji miejskich, których celem jest krytyczne spojrzenie na rozwijającą się Warszawę; spojrzenie ekspertów, urzędników, mieszkańców stolicy.
 
Ten swoisty festiwal projektowania miasta organizowany jest od 2009 roku przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Konfrontuje pochodzącą z różnych dziedzin wiedzę na temat miasta, poszukuje ognisk zapalnych na jego mapie, powraca do cennych doświadczeń z historii architektury i urbanistyki, a jednocześnie stara się przewidzieć tendencje w rozwoju Warszawy. Przy zaangażowaniu publiczności, festiwal próbuje wpływać na kształt miasta.

Podczas tegorocznej edycji festiwal koncentruje się na trzech zagadnieniach:
·         polityka mieszkaniowa w warunkach wolnego rynku: Jak mieszkać?
·         planowanie przestrzenne: Nowy ład. Jakie planowanie miasta po 1989?
·         kwestie partycypacji: Nieuczestnictwo. Co jest nie tak z partycypacją społeczną?
 
Osobnym tematem festiwalu będą korzenie polskiej architektury postmodernistycznej, triumfującej po 1989 roku, sięgające postkolonialnego doświadczenia polskich architektów i budowniczych, pracujących na kontraktach w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w schyłkowym okresie PRL.
 
Szczegółowe informacje: http://2011.warszawawbudowie.pl
ETNO-PROJEKT // 25 wrześnie-15 października 2011

2011-10-07


Proj. Aleksandra Pęta, Piotr Wiśniewski


Proj. Karina Marusińska

Pomysł na „Etno-projekt” narodził się w grupie osób związanych ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna. Z jednej strony inspiracja wzięła się z obserwacji rozwoju etnodizajnu w Polsce, z drugiej – z dostrzeżenia, że polscy projektanci częściej wzorują się na kulturze Zachodu, nie zaś na równie bogatej ciekawej kulturze państw wschodnich.

Dlatego też przez dwa tygodnie, grupa szesnastu młodych projektantów współdziałała ze sobą, poznawała kraj sąsiada, i na nowo odkrywała swój własny, by finalnie 25 września zaprezentować wyniki swoich prac. Powstały trzydzieści dwa projekty, nawiązujące do polskiej i białoruskiej kultury i sztuki typu ludowego. W Polsce grupa odwiedziła m.in. Łowicz, Kraków, Zalipie i Warszawę, natomiast na Białorusi miejscowości Dudutki, Stroczyce, Raków, Drozdy i Mińsk. I to właśnie w siedzibie Związku Projektantów w Mińsku do 15 października prezentowane będą projekty: Kariny Marusińskiej, Piotra Wiśniewskiego, Aleksandry Pięty, Urszuli Werszko, Barbary Nawrockiej, Wojciecha Kołacza, Eli Misztalewskiej, Kai Nosal, Alexandra Kucherjavyiego, Graziny Khalupko-Novickiej, Katii Sheiny, Hanny Babitskay’iej, Ihara Yukhnevicha, Maksima Shniaka, Volhy Paulavej, Anastasi Kulazhenko.

Źródło: etnoprojekt.pl

HISZPAŃSKIE WARIACJE, POLSKIE SZALEŃSTWA // do 08.01.2012

2012-01-02


Jan Lenica „Gorączka w El Pao”, 1960


Jeszcze tylko do 8 stycznia można oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie prezentację około stu dziewięćdziesięciu plakatów powstałych w latach 1950–2009 autorstwa ilustratorów polskich i hiszpańskich. Jednak wbrew temu, co sugeruje tytuł wystawy – „Hiszpańskie wariacje. Polskie szaleństwa” – wybór nie ogranicza się do plakatów zaprojektowanych wyłącznie w Hiszpanii i Polsce. Sytuacja polityczna obu państw po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii (1936–1939) i drugiej wojny światowej (1939–1945), wymusiła ruchy migracyjne artystów i wzajemne mieszanie się wpływów i inspiracji.
 
Poprzez ukazanie wspólnych tematów, podejmowanych często równolegle, ekspozycja odsłania wspólnotę i atrakcyjność obu kultur, ujawnia też skomplikowane związki polsko-hiszpańskie. Interkulturowy kontekst ekspozycji pogłębiają skomplikowane biografie artystów, w tym m.in. Andrzeja Klimowskiego – Polaka urodzonego i wychowanego w Wielkiej Brytanii, Eduardo Muñoza Bachsa – Kubańczyka o hiszpańskim rodowodzie, Jaime Nieto – Hiszpana urodzonego we Francji, a wychowanego w Polsce.
 
Na wystawie można zobaczyć plakaty teatralne, plakaty anonsujące wydarzenia i instytucje świata kultury, plakaty muzyczne, plakaty filmowe, plakaty turystyczne, plakaty polityczne.

Źródło i ilustracje: www.postermuseum.pl

 
 
POLSKI AKCENT

2012-01-25Po raz kolejny produkt polskiego duetu projektowego AZE design zostanie zaprezentowany w prestiżowym gronie najważniejszych projektów wyselekcjonowanym przez kuratorkę Li Edelkoort – uznaną przez magazyn ICON za jedną z trzydziestu najbardziej wpływowych osób w świecie designu. Wśród projektów zwiastujących nadchodzący renesans tkaniny znalazł się szydełkowany dywan Nodus, który zobaczymy podczas STOCKHOLM Design WEEK 2012.
 
Ekspozycja to autorski wybór projektów, które na nowo definiują tekstylia, techniki ich wytwarzania i zapowiadają powrót tkanin do wnętrz w których przebywamy. Na wystawie będzie można zobaczyć prace m.in. takich projektantów jak: Paticia Urquiola, Fernando & Humberto Campana, Tokujin Yoshioka, Marteen Baas, Studio Job czy Bokia.
 
Wybór prac, jak twierdzi Li Edelkoort, to zapowiedź nadchodzących zmian w naszym najbliższym otoczeniu. Kuratorka prezentuje nowe oblicze tekstyliów i pokazuje jak szerokie może być ich zastosowanie. Pomimo zbieżności zastosowań prezentowane tkaniny (dywany, zasłony, akcesoria meblowe, oświetlenie ale również instalacje multimedialne czy technologie druku 3d) pokazują, że włókienniczy horyzont wciąż ulega przemieszczeniu poszukując nowych, kreatywnych rozwiązań, łączących nowoczesne technologie z prostymi i pierwotnymi technikami tkackimi.
 
LM Ericssons väg 26 (Hägersten, Stockholm)
3–7 lutego 2012
ŚWIAT DOSTATKU

2012-02-10

SUPERMart – to tytuł wystawy odbywającej się aktualnie w Museum of the Image w Bredzie, na której prezentowane są opakowania produktów na co dzień spotykanych w sklepach. Opakowania znanych marek – Coca-Coli, Absolutu, sosu sojowego Kikkoman, piwa Heineken, kremu Nivea, majonezów i ketchupów Heinz czy czekolady Toblerone – zwracają uwagę na zjawisko kształtowania potrzeb konsumenckich przez rynek, uśrednianie gustów, czy też na coraz większy stopień zaangażowania projektantów w proces tworzenia produktu – tak od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej (wytrzymałość opakowania, jego higieniczność itp.).

Choć mogłoby się wydawać, że to kolorowa opowieść o świecie dostatku, w którym żyjemy, warto spojrzeć na nią krytycznym okiem.

SUPERMart // 11.12.2011–1.4.2012
MOTI Museum of the Image
Boschstraat 22, Breda
www.motimuseum.nl

ZAPRASZAMY DO STOŁU

2012-02-13

W Sali Gobelinowej Muzeum Narodowego w Poznaniu stanął stół Roberta Majkut, a wraz z nim zostały postawione też pytania – o stół jako mebel symboliczny, o stół jako obiekt użytkowy i dzieło sztuki w jednym.

Jak mówi projektant – „[Stół] nie bez przyczyny stał się nośnikiem mojej idei. Zaprojektowany, wymodelowany i zwizualizowany całkowicie cyfrowo, zapoczątkował odwrotny proces w stosunku do postępu cywilizacyjnego. Jako cyfrowy wirtualny model, wycinany maszynowo, stał się obiektem dalszej typowo rzemieślniczej pracy i obróbki. Zwieńczeniem ręcznie składanej i wykańczanej konstrukcji stał się reliefowy blat, którego przestrzenna struktura posłużyła jako matryca do wykonania odbitek, po których rzeźbiony blat został zaraz zalany warstwą żywicy zamykając żywy proces i czyniąc niemożliwym dalsze jego powtarzanie. Tym samym użytkowy obiekt stał się jednocześnie narzędziem i obiektem artystycznym, instrumentem ale i zamkniętą chwilą, tworząc własne, silne, odrębne znaczenie. Stał się narzędziem i samodzielną całością. Samodzielną ale i współtworzącą. Istniejącą w kontekście zarówno sposobu działania jak i szczególnej zależności, obecnej tylko w kontekście wzajemnego istnienia rzeczy”.

Robert Majkut (ur. 1971) to jeden z bardziej uznanych polskich projektantów na rynku międzynarodowym. Stół jego autorstwa prezentowany był już w 2009 roku na wystawie „Between art & design” w Design Palais Vienna, w 2010 roku został wystawiony w prestiżowym wiedeńskim domu aukcyjnym Dorotheum, w 2011 roku zagościł w Blow Up Hall w Poznaniu, a dziś można go podziwiać w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Źródło:
www.mnp.art.pl
DZIECI KOCHAJĄ DESIGN // 9–18 marca 2012

2012-02-20Kids Love Design to pierwszy festiwal designu w Szczecinie i jednocześnie pierwszy festiwal w Polsce przybliżający tematykę projektowania dzieciom. Podczas festiwalu, który odbędzie się także w Berlinie, dzieci będą miały okazję zapoznać się z eksponatami współczesnej sztuki użytkowej, plakatami i ilustracjami twórców pochodzących z Polski i zagranicy (m.in. Gastona Caby, Daniela i Aleksandry Mizielińskich, Katarzyny Boguckiej, Agaty Dudek, Marty Ignerskiej, Aleksandry Woldańskiej, czy Marianny Oklejak). Wystawom będą towarzyszyły spotkania autorskie oraz dyskusje, podzielone na dwie części: pierwsza – kierowana do dzieci, druga – do dorosłych.

Co ważniejsze, organizatorzy zaprosili do udziału w warsztatach najbardziej znanych w Polsce specjalistów w dziedzinie designu dla dzieci. Odpowiadając na potrzeby najmłodszych uczestników powierzchnia wystawiennicza zostanie przygotowana w taki sposób, aby dzieci mogły obserwować ekspozycję ze swojego poziomu. Wychodząc z założenia, że człowiek uczy się przez zabawę, organizatorzy zapraszają na projekcje dwóch filmów: „Czarnoksiężnik z krainy OZ” (Victor Fleming, 1939) oraz „Pepperminta” (Pipilotti Rist, 2009; jest to jedyny punkt programu, kierowany tylko do dorosłych). Jak mówią organizatorzy – „Te dwa filmy odwołują się do naszego wewnętrznego Dziecka i przekazują uniwersalne wartości, o których często jako dorośli zdążyliśmy już zapomnieć”.

STYL NEW LOOK

2012-02-24

 

Zdecydowanie na nowo odkrywamy dziś polską sztukę użytkową lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Nie tak dawno warszawskie Muzeum Narodowe przypomniało ikoniczne już projekty mebli, tkanin, szkła, ceramiki – Teresy Kruszewskiej, Jana Kurzątkowskiego, Marii Chomentowskiej, Alicji Wyszogrodzkiej, Danuty Teler-Gęsickiej, czy Wiesława Sawczuka. Dziś okazuje się, że wystawa „Chcemy być nowocześni” była zaledwie rozbiegiem do tego, co będziemy mogli zobaczyć w tym roku.


Warszawska Galeria Asymetria we współpracy z Galerią Raster i Fundacją Archeologia Fotografii otworzyła właśnie wystawę „Foto-soc-dizajn 50. 60.”, w ramach której prezentowane są fotografie produktów i wnętrz autorstwa tak zasłużonych dla historii polskiej fotografii autorów, jak Tadeusz Sumiński, Zbigniew Dłubak czy Wojciech Plewiński.

Z kolei już od 27 lutego we wrocławskim Muzeum Narodowym czekać będzie obszerna prezentacja ceramiki tamtych czasów. Jak zauważa kuratorka wystawy dr Barbara Banaś – „Wszystkie wcześniejsze wystawy poświęcone tej tematyce skupiały się na pokazywaniu dzieł projektantów pracujących dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Marginalizowano, lub wręcz całkowicie pomijano, udział w tworzeniu odwilżowego wzornictwa porcelany plastyków zatrudnionych w Ośrodkach Wzorcujących poszczególnych zakładów”. Wystawa „Polski New Look” będzie pokazywała ceramikę użytkową lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w szerszym zakresie (m.in. wyroby fabryk w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży, Ćmielowie, Bogucicach, Pruszkowie, Tułowicach, Włocławku i prywatnej katowickiej wytwórni Steatyt).

 

 

STYL NEW LOOK

 

Pierwsze symptomy nowego stylu pojawiły się jeszcze przed drugą wojną światową, po raz pierwszy tej nazwy użyto przy okazji promocji debiutanckiej kolekcji Christiana Diora w 1947 roku. Nowy styl w sztuce użytkowej i designie charakteryzował się asymetryczną, biomorficzną formą, mocnym kolorem, drobnym deseniem.

Do Polski nowe tendencje dotarły na krótko przed czasami politycznej „odwilży” 1956 roku. Istotną rolę w propagowaniu „nowoczesności” i pojęcia „dobrego wzoru” odegrał Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie założony przez Wandę Telakowską. Jednak jak podkreśla dr Barbara Banaś ceramiczny design lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w Polsce to nie tylko projekty powstające w pracowniach IWP, ale również bogata i dotąd rzadko prezentowana oferta polskich wytwórni porcelany. Polski New Look to przede wszystkim specyficzne formy dekoracji (z braku możliwości technicznych stosowano proste wzory i techniki, jednak pozwalały one na uzyskiwanie oryginalnych efektów). Nowoczesne, abstrakcyjne wzory, którymi ozdabiano przedmioty nazywano „pikasami” (od nazwiska Picassa).

 
 
WYSTAWA
 

Na wystawie można będzie zobaczyć ponad dwieście obiektów – m.in. serwis do kawy „Dorota” Lubomira Tomaszewskiego, cieszące się ogromną popularnością komplety „Iza” (zakłady w Chodzieży), „Julia” (fabryka porcelany Wałbrzych), „Kajtek” (pruszkowski Porcelit). Pokazana zostanie kolekcja rzeźby kameralnej, czyli tzw. figurki iwupowskie (Instytut Wzornictwa Przemysłowego), które miały zastąpić „zdobiące” polskie mieszkania kiczowate bibeloty. Figurki miały nowoczesne, uproszczone kształty, przedstawiały głównie ludzi i zwierzęta. Wśród wystawionych eksponatów znajdą się również dekoracyjne talerze, które w tamtych czasach miały pełnić rolę ogólnodostępnego substytutu nowoczesnego malarstwa.

...
POLSKI NEW LOOK
Ceramika użytkowa lat 50. i 60.
27 lutego – 1 kwietnia 2012

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Kuratorka wystawy: dr Barbara Banaś
 

 

KOD MIASTA

2012-02-27Już w dniach od 6 do 15 marca w ramach arena DESIGN 2012 będzie można zapoznać się z realizacjami polskich i niemieckich projektantów. Dwie wystawy – „Kod miasta” i „ID Berlin | Industrial Design Competence” – promują dizajn dwóch metropolii: Poznania i Berlina.
 
Ideą wystawy „Kod miasta” jest pokazanie potencjału twórczego Poznania przez pryzmat różnych realizacji projektantów  i firm związanych z tym miastem – realizacji architektonicznych, wzorniczych, modowych czy też usług i procesu zarządzania.
 
Projektanci i marki biorący udział w wystawie: Mariusz Małecki, Paweł Grobelny, Tomasz Augustyniak, Anna Orska, Magdalena Sikorska, Magdalena Pilaczyńska, Natalia Jaroszewska, Joanna Polińska, wierszyłłowski i projektanci, Piotr Kuchciński, AnoMalia, MindSailors, Solar, Meble Vox, Grupa Allegro, Stary Browar, Yes, Apart, Lisner, Port Lotniczy Ławica, Solaris, NIVEA Polska, Volkswagen Poznań, W. Kruk, School of Form.
PLECIAKI W MEDIOLANIE

2012-03-02Miło nam poinformować, że „pleciaki” projektu Katarzyny Herman-Janiec powstałe na Festiwal Etnodizajnu w 2010 roku znalazły się w prestiżowym gronie dwudziestu pięciu projektów wybranych przez grono osób związanych z Łódź Design Festival na wystawę „Must have from Poland”.

To ekspozycja, która odbędzie się w Mediolanie (17–24 kwietnia 2012) jako kontynuacja plebiscytu połączonego z wystawą „must have”, przygotowanego w 2011 roku na zlecenie Łódź Design Festival. Grupa ekspertów wyselekcjonowała wówczas sto pięćdziesiąt najciekawszych, zaprojektowanych przez polskich projektantów i wdrożonych do produkcji obiektów, a następnie spośród nominowanych przedmiotów wyłoniła czterdzieści dwa zwycięskie produkty. Wystawa w Mediolanie prezentuje dwadzieścia pięć z nich. To przykłady mądrej i świadomej strategii inwestowania w design, które odzwierciedlają aktualne trendy polskiego wzornictwa.

Za każdym produktem stoi dobry design, innowacyjne podejście do projektu, ergonomiczne rozwiązanie i oczywiście świetna jakość.

Projekt współorganizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza.
Kurator: Ewa Solarz
Data ekspozycji: 17-24.04.2012

Więcej: Łódź Design

WYCINANKI KASI KMITY // 9 marca 2012

2012-03-08

Najnowsze wycinanki Kasi Kmity (ur. 1972 r.) prezentowane od 9 marca w Galerii Olympia to opowiedziane prostym językiem historie tychże właśnie produktów luksusowych. Na jednej mamy kultowy flakonik Chanel N°5, tyle że podwojone „n” w nazwie produktu zamienia 100 mililitrów perfumowanej wody za pół tysiąca złotych w 100 mililitrów perfumowanej wody za pół setki. Odwrócenie o 180 stopni litery „V” w monogramie Louis Vuitton redukuje cenę torebki z dwóch tysięcy do dwustu. Podobnie z butami Manolo Blahnika, gdzie „B” i „l” zlewając się w kształt litery „M”, oferuje nam ponad 90-procentową obniżkę. Jeszcze nie tak dawno, gdy świat Zachodu śnił sen o dostatku i bezpieczeństwie, status tego typu przedmiotów był jednoznaczny. Podróbki były dla tych, co chcieliby, ale nie mogą. Dla małych kłamczuszków i pozorantów. Teraz, gdy do głosu doszło pokolenie niezadowolonych, a kryzys ekonomiczny z przejściowej infekcji zamienił się w chorobę przewlekłą, nasz stosunek do plagiatu ulega zmianie. Ogólnoświatowe protesty przeciw umowie ACTA najlepiej pokazują, że nie jest już dla nas jednoznaczne, kto kogo tak naprawdę okrada – producent podróbek producenta wyrobów luksusowych czy może producent wyrobów luksusowych nas wszystkich, tych konsumujących na Zachodzie oraz tych wytwarzających na Wschodzie.

Ta sama dwuznaczność kryje się w precyzji, z jaką wykonane są ostatnie prace Kmity. Zarówno oglądane z większej odległości jak i na reprodukcji, sprawiają wrażenie hiperrealistycznego obrazu lub fotografii reklamowej. Z tradycyjną łowicką wycinanką, od której Kasia Kmita rozpoczęła swoją artystyczną karierę, łączy je już chyba tylko materia, z której zostały wykonane (papier) oraz narzędzie (nożyczki). Trudno stwierdzić co jest cytatem, a co pierwowzorem.

WYTNIJ_WKLEJ to pierwsza indywidualna wystawa Kasi Kmity w Galerii OLYMPIA. Wcześniej można było zobaczyć jej prace na 4 wystawach zbiorowych organizowanych przez Galerię: Pink Cube [2010]; 20 Years After [Amsterdam 2010]; Olympia, Olimpia [2009]; Formy do ciastek [2008]. Wystawiała również m.in. w Berlinie, Pradze, Londynie, Budapeszcie.

Otwarcie // 09.03.2012 // piątek // godz. 19:00
Galeria Olympia // ul. Józefa 18, 31-056 Kraków

Źródło i zdjęcia: www.olympiagaleria.pl
 
POMORSKIE MEBLE MALOWANE

2012-03-09Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na wystawę „Pomorskie meble malowane”, na której prezentowane są meble ludowe z Pomorza Zachodniego z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Meble te charakteryzowały się przede wszystkim bogatą, florystyczną malaturą na ciemnoniebieskim lub ciemnozielonym tle. Ekspozycja ze zbiorów własnych Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie poprzez prezentację dawnego ludowego meblarstwa ma na celu ukazanie fragmentu historycznej kultury Pomorza Zachodniego. Na wystawie przedstaw można zobaczyć odtworzone wnętrza mieszkalne z połowy dziewiętnastego wieku: izbę z domu rybaka z pobrzeża Bałtyku, izbę z domu rolnika z okolic Pyrzyc oraz izbę z powiatu kamieńskiego (kultura rolniczo-rybacka). Wnętrza wyposażone są także w ceramikę, tkaniny, obrazy, pościel, narzędzia i sprzęty codzienne. Wystawę można oglądać do 22 kwietnia.

 

Kuratorka: Iwona Karwowska

 
Źródło i zdjęcia: www.muzeum.szczecin.pl

PRZYDAŚKI, WIHAJSTRY, PIPANTY… Wynalazki domowe Polaków 1939–1989

2012-05-24Już 7 lipca w Gdyni stratuje kolejna edycja festiwalu Gdynia Design Days. Póki co organizatorzy nie zdradzają programu wystaw, jednakowoż zapraszają do zaprezentowania w ramach wystawy zbiorowej rzeczy, mebli, drobnych dzieł własnej produkcji, które pamiętają czasy PRL-u i zostały wykonane własnoręcznie. Do udziału wzywają wszystkie złote rączki, które chałupniczą metodą radziły sobie w czasach niedoboru.

Zdjęcia przedmiotów wraz z opisem należy przesłać do 1 czerwca 2012 r. na adres e-mail:
wynalazki@kaniewskidesign.com lub też na adres korespondencyjny: Kaniewski Haute Design, ul. Śródziemnomorska 27, 02-758 Warszawa (z dopiskiem WYNALAZEK).
 
Nadesłane eksponaty zostaną zwrócone właścicielom po zakończeniu wystawy.

Więcej: www.gdyniadesigndays.eu

DRZEWO

2012-08-03We wtorek 7 sierpnia 2012 roku o godzinie 17.00 w Galerii Miejskiej im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem zostanie otwarta finałowa wystawa projektu realizowanego od kilku miesięcy przez Tatrzański Park Narodowy i Galerię Miejską pod tytułem „Drzewo”.

 
Jak powstała wystawa?

Zimą na terenie zespołu dworsko-parkowego w Kuźnicach został ścięty uschnięty i grożący powaleniem przez wiatr zabytkowy jesion. Jego elementy zostały rozdysponowane pomiędzy dwunastu zaproszonych z całej Polski projektantów. Do współpracy został również zaproszony fotograf, który na przełomie wiosny i lata dokumentował procesy zachodzące w tym czasie w lasach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W ten sposób powstały dwie kolekcje: fotografii i obiektów przestrzennych o użytkowym charakterze, które w zestawieniu z sobą odnoszą się do specyficznej złożoności i wartości przemiany w kontekście natury i kultury.

Pozostającym w tle historii „spiritus movens” projektu jest postać Władysława hr. Zamoyskiego, którego materialną spuścizną są zarówno poważne obszary Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak i budynek gdzie mieści się obecnie Galeria Miejska w Zakopanem.

W wystawie udział biorą:
BETON: Marta Rowińska, Lech Rowiński
Maciej Gąsienica Giewont
Jarosław Hulbój
Paweł Jasiewicz
KOMPOTT: Maja Ganszyniec, Krystian Kowalski
GABUKOW: Gabriela Kowalska
Jadwiga Majerczak Żmidzińska
Marek Majerczak
Tomasz Opania
Jerzy Sarkowicz
Piotr Stolarski
Przemysław Wańczyk
WZOROWO: Agnieszka Bar, Karina Marusińska

Więcej:
www.mgs1.home.pl

DAJ SIĘ ZŁAPAĆ NA HACZYK

2012-09-10Po sukcesie „Grzybobrania”, które odbyło się jesienią ubiegłego roku w Parku Kultury w Powsinie, Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów postanowiła zarazić warszawiaków pasją wędkowania i wszystkiego tego, co z wodą może się łączyć.

 

Start 23 września w Parku Moczydło w Warszawie. Na uczestników akcji czekają ryby dmuchane, latające i nieskończone, a także wieloryby, dżdżownice, na których można usiąść, „Sieciska”, czyli meble inspirowane sieciami wędkarskimi oraz pomnik Przynęty.

 

„Wędkowanie” to okazja na niecodzienne spotkanie z projektowaniem w przestrzeni miejskiej. Pokazane i udostępnione zostaną realizacje takich projektantów, jak: La Polka, Fajne Chłopaki, Dominik Cymer & Kasia Lorenz, Robert Czajka, Natalia Mleczak, Matylda Sałajewska, Ola Mirecka i Jamie Shaw, Michał Jońca, Marta Niemywska & Dawid Grynasz, Marta Wajda, Iza Gkagkanis, Tomek Saciłowski oraz obejrzeć instalacje tych, którzy zwyciężyli w konkursie „Zgłoś swój pomysł na Obiekt Wodny”.

 

 

Wędkowanie, 23 września 2012, godz. 12:00-18:00

 

Park Moczydło, Warszawa

 

Więcej: www.formyiksztalty.pl
 

Shangri La – kraina szczęśliwości

2012-09-24


Rysunek-projekt przedstawiajacy pokój wypoczynkowy w Shangri La, P. Vary, Rene Martin, 1937 r.


Mohamed Zakariya


Hiszpania, ok. 1500 r.

Kiedy w wieku dwunastu lat, po śmierci ojca, została okrzyknięta „najbogatszą dziewczynką świata”, media skierowały na nią swoją uwagę i tak trwały przy niej już praktycznie przez całe życie.

Doris Duke (1912–1993) – kolekcjonerka sztuki i filantropka, zbudowała jedną z największych i najbardziej bogatych kolekcji prywatnych poświęconych sztuce Islamu. Dziś można podziwiać ją w Museum of Arts and Design w Nowym Jorku. Prezentując zabytkowe obiekty oraz rzeczy, które powstały na zamówienie Duke w tradycyjnych warsztatach rzemieślniczych czy nowoczesnych studiach projektowych, kuratorzy wystawy zapraszają na spacer po Shangri La – prywatnej rezydencji Duke w Honolulu na Hawajach.

Jej nazwa odnosi się do fikcyjnej krainy opisanej przez Jamesa Hiltona w powieści „Zaginiony horyzont” (1933), zamieszkałej przez ludzi mądrych, szczęśliwych i długowiecznych. Mieszkańcy Shangri La otaczali się tylko niezbędnymi rzeczami (stroniąc od zbytku) oraz ważnymi dla ducha: książkami czy instrumentami muzycznymi.

Kolekcja Doris Duke nie jest fikcyjna. Zrodziła się w wyniku podróży poślubnej – najpierw do Indii, gdzie zachwyciła się architekturą mauzoleum Tadź Mahal, a później na Hawaje, które okazały się wymarzonym miejscem pod budowę rezydencji, swoistego domu i muzeum w jednym.

Podczas wystawy można zobaczyć fotografie dokumentujące architekturę i wystrój wnętrz Shangri La, a ponadto obiekty, które nigdy wcześniej nie opuściły białych murów rezydencji – ceramikę, meble, tekstylia, biżuterię z Hiszpanii, krajów Afryki Północnej, Azji Centralnej i Południowej. Artefaktom towarzyszą prace sześciu współczesnych artystów, którzy w ramach programu Shangri La’s Contemporary Artists Residency, stworzyli własne interpretacje sztuki Islamu.
 
„Doris Duke’s Shangri La: Architecture, Landscape, and Islamic Art”
7 września 2012 – 7 lutego 2013
Museum of Arts and Design w Nowym Jorku
Źródło:
www.madmuseum.orgZ DREWNA

2012-09-26“Out of the Woods” to niecodzienny projekt. Nie codziennie bowiem powstają zespoły, w których studenci współpracują z wykładowcami, producentami mebli i kuratorami sztuki. A szkoda. Bo efekty takiej współpracy mogą być niezwykle ciekawe.

Zespół, o którym mowa, powstał na linii przecięcia Royal School of Art, skąd było dwanaście grup projektowych (czasem studenci działali w pojedynkę, czasem w duetach), wybranych w ramach konkursu ogłoszonego przez American Hardwood Export Council (międzynarodowy związek działający na rzecz przemysłu drzewnego), które dostarczyło surowiec. Projekt zrealizowany został we współpracy z Victoria and Albert Museum, gdzie pokazano wystawę kończącą projekt, w ramach London Design Festival. Było jeszcze dwunastu pisarzy, z których każdy podzielił się impresjami na temat drzewa czy powstałego już mebla oraz dwóch przewodników-mentorów – Sebastian Wrong (Established & Sons) i Harry Richardson (Committee) – pod okiem których pracowali studenci. Zdjęcia do publikacji wykonał Petr Krejčí.

Autorzy korzystali z całych pni, jak i drobnych odpadów. Motywem przewodnim było: siedzisko. Lauren Davies zaprojektowała krzesło z fragmentów aż dziewięciu różnych gatunków drzew. Anton Alvarez wystrugał ławeczkę z jednego ciężkiego kloca. Peter Thörne przerzucił ławkę na drugi brzeg rzeczki, pokazując dobitnie, że meble ten służy spotkaniu – wspólnemu dzieleniu chwil, gdy siedzi się obok, zbliżeniu, gdy jest się po drugiej stronie. James Shaw i Marjan van Aubel stworzyli krzesło-rzeźbę, którego chropowate oparcie można studiować w najdrobniejszym szczególe. Zaś Bobby Petersen i Tom Gottelier wymyślili siedzisko-łódkę, które, choć nie na czterech nogach, pozwala stanąć czasem stabilnie przy brzegu lub wręcz przeciwnie – oddalić się, gdy marzenie podróży zawładnie wyobraźnią.

Dwanaście projektów nie wyczerpuje możliwości. Pokazuje jednak, że są one wielkie.

Więcej:
dezeen

KORONKOWA ROBOTA / ZAMEK CIESZYN

2012-10-02„Koronkowa robota” to najnowsza wystawa cieszyńskiego Zamku. Jej kuratorka, Anna Zabdyrska, zaprezentowała współczesne realizacje, których punktem wyjścia jest koronka. Wielowiekowa tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie, łącząca cienką nicią koniakowskie wzgórza z tradycją starożytnego Rzymu, mrokiem średniowiecznych zakonów czy współczesną Brugią.

Wystawę można oglądać od 28 września do 4 listopada 2012 roku w zamkowej Oranżerii.

Autorzy biorący udział w przedsięwzięciu:

Jakub Sobiepanek, Lace Table
Inżynieria Designu, Seria Koronki
Bogdan Kosak, Seria Tomaszów Czepiec, kafle i zawieszki
Mutina, terakota podłogowa, proj. Patricia Urquiola
Paperself, papierowe rzęsy Lace Garden
IKEA, osłonka doniczki SKURAR
Design House Stockholm, koszyk Carrie, proj. Marie-Louise Gustafsson
Pulpo, lampa Fat Lace, proj. Studio Taschide
Bsweden, lampa Gladys, proj. Louise Hederström
Artecnica, lampa Midsummer, proj. Tord Boontje
Agnieszka Czop, dywan Wycinanka
Chris Kabel, mapa miejska Brugii
Design Spirits, projekt wnętrza restauracji Beijing Noodle  No. 9, Caesars Palace, Las Vegas
Elizabeth Ballet, plac Carrefour du pot d’Étain, Pont-Audemer
Kerakoll, Lace, archiektoniczny projekt, efekt współpracy producenta materiałów budowlanych z biurem architektonicznym Antonio Citterio and Partners, pokazany na festiwalu dizajnu w Mediolanie, w 2008 roku
LOOP.PH, Sonumbra, Biowall
Caruso St. John architects, projekt Nottingham Contemporary Art Center, Nottingham
Paul Crofts Studio, projekt wnętrza restauracji Little Bretagne, Londyn
NESPOON, realizacje streetartowe, cykl Biżuteria dla miast 
Lace Fence, koronkowy płot oraz prezentacja innych realizacji
MAPPING na ścianie Oranżerii, Kamil Śliwka

 
 
Pasiak – polski styl wzornictwa ludowego

2012-11-02Jeszcze do 4 listopada w Centralnym Muzeum Włókiennictwa można oglądać wystawę przygotowaną w oparciu o zasoby Działu Tkaniny Ludowej.

Jej założeniem jest prezentacja ludowej tkaniny samodziałowej o wzorze pasów – tzw. pasiaka – uznawanej za najbardziej tradycyjną i typową dla polskiego tkactwa ludowego. Jednocześnie pokazanie ewolucji pasiaka – od tkaniny głęboko zakorzenionej w tradycji regionu, wyróżnika tożsamości regionalnej, po realizacje twórców ludowych działających w ramach spółdzielni Cepelia lub tworzących okazjonalnie na konkursy sztuki ludowej.

Na wystawie zaprezentowano zarówno tkaniny dekoracyjno-użytkowe (kilimy, nakrycia na łóżka, chodniki), jak i elementy ludowego stroju, głównie kobiecego. Ekspozycję uzupełniają męskie stroje ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Źródło i zdjęcia: www.muzeumwlokiennictwa.pl

WSPÓLNE KORZENIE W HOLON

2012-11-22Od 15 listopada w izraelskim Design Museum Holon (nieopodal Tel Awiwu) można oglądać wystawę stanowiącą przegląd wątków wspólnych dla projektantów z dziesięciu krajów Europy, niektórych sąsiadujących ze sobą, niektórych oddalonych od siebie, lecz jednakowoż bliskich w doświadczaniu historii i różnych zjawisk kulturowych: Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii.

Ekspozycja „Common Roots” („Wspólne korzenie”), przygotowana przez Agnieszkę Jacobson-Cielecką we współpracy z kuratorami z innych krajów partnerskich, ma na celu ukazać wzornictwo tego wycinka Europy na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat. Wystawa została podzielona na dwie części, w ramach których przedstawiona została historia wzornictwa w latach 1945–1989 oraz sztuka współczesna po upadku ZSRR w 1989 roku, aż do czasów obecnych. Znalazły się na niej także zdjęcia prezentujące wybrane obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie jako referencja dla projektów współczesnych.

Jak twierdzi kuratorka Agnieszka Jacobson-Cielecka, „upadek ZSRR stał się wspólnym dla tych krajów impulsem do niezwykle dynamicznego rozwoju wszelkich sztuk i działań projektowych. Projektanci z naszej części Europy są dziś bardziej twórczy, postępowi, energiczni niż ci z Europy Zachodniej, jakby chcieli odreagować lata, kiedy projektowanie odbywało się pod kontrolą władz”.

Ekspozycję podzielono na części tematyczne. Osobno pokazano na przykład (wspólne dla wszystkich krajów) inspiracje sztuką ludową, w ramach której znalazły się także prace ironiczne, komentujące w formie pastiszu historię i współczesność. Można zobaczyć przedmioty i meble eleganckie i stylowe, a także innowacyjne i ekologiczne.

W sekcji „Kreatywne umysły” prezentowane są obiekty unikatowe w skali świata, jak i rzeczy ukazujące związki z historią projektowania (prace, będące cytatami czy parafrazami ikon światowego wzornictwa).

Dzięki temu, że twórcy wystawy zdecydowali się podzielić ekspozycję według tematów wspólnych dla projektantów, szkicują obraz designu w obrębie całego regionu, nie zaś poszczególnych krajów.

„Common Roots. Design Map of Central Europe”
15 listopada 2012 r. – 23 lutego 2013 r.
Design Museum Holon: www.dmh.org.il
GARNITUR DŹWIĘKOWY

2012-11-28
Nick Cave (ur. 1959) – amerykański artysta, od dwudziestu lat związany z School for the Art Intitute w Chicago, gdzie kieruje wydziałem mody (Fashion Department) – wykorzystuje w swojej pracy twórczej materiały znalezione. Zwykle są to odpadki: kawałki tkanin, dywany, zafarbowane na różne kolory włosy, stare zabawki, figurki, cekiny czy guziki. Nierzadko są to także materiały naturalne, jak gałązki czy wiklina.

Do 24 lutego w Gallery and Film w Jones Center oglądać można jego wystawę “Soundsuits”, na której znalazły się dźwiękowe rzeźby. Co inspirowało autora? Przede wszystkim konteksty lokalne: afrykańskie stroje, haitańska flaga, azjatyckie hafty, ale i kultura drag queen. Rzeźby ożywają dopiero wtedy, gdy stroje są ubrane i można wsłuchać się w dźwięki, jakie wydają przy poruszaniu się. Dlatego też wystawie towarzyszy obfita dokumentacja wideo.

Zdjęcia: www.amoa-arthouse.org


8. URDZINY ZAMKU

2013-01-25To już ósmy rok, kiedy Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie promuje design jako sposób na poprawę jakości życia i pobudzania wzrostu gospodarczego państw, miast i regionów. Jubileuszowa ósemka obchodzona jest pod hasłem: „Mądre urodziny”. To puszczenie oka w stronę zębów mądrości oraz zębów, które Zamek od kilku lat zjada na upowszechnianiu dobrych wzorów. To także pytanie o to, jak projektować mądrze, tworzyć i wdrażać strategie rozwoju oparte na wzornictwie i innowacji.

 

W dniach od 1 do 3 lutego odbędzie się konferencja poświęcona tym zagadnieniom. Ponadto będzie można wziąć udział w warsztatach i obejrzeć nowo otwarte wystawy. Na warsztaty

 

1 lutego 2013 (piątek)

 

Sala konferencyjna Zamku Sztuki

11.00 Powitanie gości, Ewa Gołębiowska, Dyrektorka Zamku Cieszyn

11.10 Niech żyje młodość!, Jacek Mrowczyk, zastępca redaktor naczelnej kwartalnika projektowego „2+3D”

11.30 Co możemy zrobić dla dizajnu graficznego?”, Angelika Gromotka, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

11.50 iF Design Talents, Ralph Wiegmann, International Forum Design Hannover

12.10 Dobry design jest ponadczasowy – fotel RM58 Romana Modzelewskiego, Krystyna Łuczak- Surówka, ASP w Warszawie

12.30 Co-design jest jak podróżowanie, Ingrid van der Wacht, project manager Proud

12.50 przerwa lunchowa

13.20 Sekrety czekoladowych półek, Heidi Uppa, Aalto University, School of Art, Design and Architecture

13.40 Projektując dla Ligne Roset i DesignMarketo, Maria Jeglińska, Office for Design & Research

13.55 Projektant w zespole konstrukcyjnym. Dowcip kadr czy udany eksperyment?, Agnieszka Fujak, absolwentka ASP Kraków, projektantka WISS

14.10 Jak zużyty olej po frytkach może pomóc wyczyścić dom? Ying-Ju Lin, Aalto University, School of Art, Design and Architecture

 

„Oranżeria” Zamku Cieszyn

15.00 Wernisaż wystawy „Graduation Projects 2011/2012″

16.00 Design Manifest (w ramach SEE Platform)

 

Sala konferencyjna Zamku Sztuki

17.00 URODZINY, podsumowanie 8. roku działalności, wręczenie odznak Przyjaciela Zamku oraz nagród w konkursie na Najpiękniejszą Świąteczną Witrynę Sklepową

18.00 Wernisaże wystaw: „Zawodowcy. Historie ginących zawodów”, „Dobry Tydzień Projektanta

19.00 Design Regionów – wernisaż wystaw: „Pespective_S From Poznań” i „Stół za stówę” (ASP Wrocław)

 

Świetlica „Na Granicy” (Cieszyn ul. Zamkowa 1)

20.00 Imprezę rozkręcają Mik Musik Sound Sistema oraz Studio Rygalik – Design Aperitivo

Warto zobaczyć: Pracownię Ceramiczną Bogdana Kosaka, instalację Szymona Motyla „Neoplasma”, księgarnię i czytelnię Krytyki Politycznej „Na Granicy”

 

Muzeum Drukarstwa (Cieszyn, ul. Głęboka 50)

Warsztaty: Jak zrobić notes własnoręcznie w godzinę i pamiętać to całe życie?, prowadzą: Fajne Chłopaki, godz. 12.00 – 13.00; 13.00 – 14.00; 17.00 – 18.00

Cena: 20 zł; zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

2 lutego 2013 (sobota)

 

Muzeum Drukarstwa (Cieszyn, ul. Głęboka 50)

Warsztaty: Jak zrobić notes własnoręcznie w godzinę i pamiętać to całe życie?, prowadzą: Fajne Chłopaki, godz. 11.00 – 12.00;

Cena: 20 zł; zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

Pracownia ceramiczna, Zamek Cieszyn

Warsztaty: Mydło dobre na kryzys i wszelkie choróbstwo, prowadzi: Ying-Ju Lin

godz. 11.00 – 12.00, 17.00 – 18.00 Cena: 20 zł; zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

Na Śląski Dzień zaprasza „Design Silesia”

PKO BP (Cieszyn, ul. Kolejowa 25)

12.00 Wernisaż wystawy „Ikony śląskiego dizajnu”

12.30 „Ikony dizajnu w województwie śląskim” – promocja książki Irmy Koziny oraz spotkanie z nestorami śląskiego projektowania

 

„Oranżeria” Zamku Cieszyn

14.00 Śląski łobiod ino trocha inkszy…

15.00 Otwarcie wystaw: „Meble gięte. Tradycja i nowoczesność” oraz „Wzorowe Śląskie”

15.30 „Wzorowe Śląskie” – dyskusja z udziałem: Agaty Danielak-Kujdy (ASP Wrocław), Renaty Kalarus, Justyny Kucharczyk (ASP Katowice) oraz uczestników zadania

18.00 Czeski wieczór (Hotel Piast, Czeski Cieszyn, Nádražní 18)

 

3 lutego 2013 (niedziela)

 

12.00 i 13.00 Zwiedzanie Willi Tugendhatów Ludwiga Miesa van der Rohe w Brnie

Wstęp: 350 Kč (lub 210 Kč dla studentów, seniorów i osób niepełnosprawnych) + koszt dojazdu (polecamy czeskie koleje)

Zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

Liczba miejsc bardzo ograniczona!

 

Dzień Otwarty Zamku Cieszyn

12.00-16.00

Zapraszamy do zwiedzania urodzinowych wystaw, po których oprowadzają kuratorzy i autorzy prac

„Mali architekci/mali projektanci” – warsztaty projektowania wnętrz dla dzieci, prowadzą: Zosia Sobczyńska, Natalia Rzeźniczek-Riess, Magda Paluch-Pasz

„Porcelanowy re-design” – warsztaty dekorowania porcelany, prowadzi: Bogdan Kosak

Wstęp wolny. Zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 25 stycznia: mgrala@zamekcieszyn.pl

 

 

WODZENIE NIEDŹWIEDZIA W „SKARBCZYKU”

2013-04-16

Karnawał już za nami, niemniej doświadczenia z nim związane ciągle owocują autorskimi projektami, które się do niego odnoszą. Do 26 maja 2013 roku w jarocińskim Muzeum Regionalnym „Skarbczyk” można oglądać prezentację dziesięciu grafik autorstwa Michała Stachowiaka, który zainteresował się właśnie obrzędowością końca karnawału.

Stachowiak zwrócił uwagę na zwyczaj wodzenia niedźwiedzia (nazywany także pochodem z niedźwiedziem), polegający na symbolicznym zapewnieniu sobie szczęścia i odepchnięciu wszelkich trosk poprzez uśmiercenie niedźwiedzia. W grupie przebierańców był on najważniejszą postacią. Wraz z innymi aktorami, przy wtórze muzyki, wędrował od domu do domu. Przebierańcy śpiewali, tańczyli, wygłaszali oracje oraz przyjmowali datki w naturze lub pieniądze. Wierzono, że taniec gospodyni z niedźwiedziem zapewni gospodarzom pomyślność i dostatek. 

Wartością ilustracji Michała Stachowiaka oprócz graficznej interpretacji zjawiska jest jeszcze towarzyszący pracom słowny komentarz. Rymowanki ułożone przez Monikę Michaluk objaśniają role pełnione przez poszczególnych aktorów, umiejscawiają je w naszych wyobrażeniach.

 

"Stary cygan na wsi skraju żył z kurami swymi trzema,
i codziennie jajka zbierał, w przerwach smacznie sobie drzemał.

Co dwie głowy to nie jedna – ci, co wiedzą, tym się wiedzie
wiedziały też o tym dobrze, już od dawna dwa niedźwiedzie.

A że kura głuptak przecie, ich za pana swego wzięła,
jajka w łapy i niedźwiedzie dokonali raptem dzieła".

 
 


 
"Grajek od wsi do wsi łazi i choć nogi nieraz bolą
On ludziskom nutkę niesie, gdy ich smutki w serca kolą.

Pozazdrościł mu zaś niedźwiedź talentu bożego
Do kapeli chciał dołączyć wieczoru pewnego.

Szarpie z grajkiem akordeon, gawiedź głośno śpiewa,
komitywa aż się kurzy i dym hen! Ponad drzewa!"Strona Muzeum Regionalnego w Jarocinie:
www.muzeumjarocin.pl

SZTUKA WŁÓKNA

2013-04-24Międzynarodowe Triennale Tkanin Młodych to pierwsza edycja konkursu i wystawy dla studentów uczelni artystycznych z całego świata w zakresie szeroko pojętej sztuki włókna. Celem projektu jest ukazanie w jednej przestrzeni dokonań młodego pokolenia twórców tkaniny artystycznej oraz promowanie ich osiągnięć w tej dziedzinie. Ważne, że będzie to przestrzeń międzynarodowego dialogu.

 

Do tegorocznej edycji wydarzenia zakwalifikowano sześćdziesięciu pięciu artystów z czternastu uczelni artystycznych z Europy, Chin oraz Stanów Zjednoczonych. Organizatorem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, impreza towarzyszy 14. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny.


Wernisaż wystawy oraz uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu odbędzie się 6 maja 2013 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
 
Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.ytat.asp.lodz.pl

„NA FALI” // niderlandzka sztuka użytkowa

2013-04-29


Wazon ceramiczny, Plateelbakkerij Zuid Holland, Gouda, 1929 r.,„Na Fali” to kontynuacja organizowanych cyklicznie przez poznańską galerię Artykwariat ekspozycji, mających na celu przybliżanie europejskiej sztuki użytkowej. W dniach od 9 maja do 7 czerwca 2013 roku Artykwariat zaprezentuje dorobek niderlandzkich twórców działających na początku XX wieku. Na wystawie będzie można zobaczyć przedmioty codziennego użytku pochodzące nie tylko z kolekcji Artykwariatu, ale także Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Dopełnienie ekspozycji stanowić będą obiekty z Sopockiego Domu Aukcyjnego, z warszawskiej Galerii 32 oraz ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów.


Pośród prac zaprezentowane zostaną m.in. realizacje Henry’ego van de Velde, cechujące się nowatorskim podejściem do sztuki. Jednocześnie na ich tle będzie może przyjrzeć się pracom tych, którzy pozostali wierni swojej kulturze i tradycji, a do tworzenia przedmiotów użytkowych podchodzili ze skrupulatnością i wnikliwością siedemnastowiecznych mistrzów.

 

„Na Fali” // 9 maja do 7 czerwca 2013

Galeria Artykwariat, ul. Paderewskiego 8 (Bazar Poznański), Poznań

POLSKA NA ILLUSTRATIVE

2013-05-27Illustrative to odbywający się od 2006 roku w Berlinie międzynarodowy festiwal ilustracji i projektowania graficznego, w ramach którego prezentowane są prace powstałe na styku ilustracji artystycznej i użytkowej.

Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach od 13 a 30 czerwca gościem honorowym festiwalu będzie Polska. Na wystawie WHERE I COME FROM będzie można zobaczyć prace ponad trzydziestu autorów z naszego kraju, m.in. Ady Buchholc, Agaty Dudek, Anny Goszczyńskiej, Bartka „Arobala” Kociemby, Bożki Rydlewskiej, Daniela Horowitza, Dawida Ryskiego, Jana Estrady Osmyckiego, Janka Dziaczkowskiego, Alka Morawskiegoi, Macieja Sieńczyka, Magdy Wolnej, Magdaleny Antoniuk, Magdaleny Karpińskiej, Marceliny Jarnuszkiewicz, Marianny Sztymy, Marty Ignerskiej, Mirosława Grynia, Oli Cieślak, Oli Niepsuj, Aleksandry Waliszewskiej, Pawła „Pejota” Jońcy, Rafała Szczepaniaka, Tomasza Walenty, Tymka Jezierskiego, Zuzy Miśko.

Pozostałe ekspozycje skupiać się będą na temacie przewodnim, który w tym roku wyznaczają cztery współrzędne – „sztuka kontra rzemiosło” i „technologia kontra intencje”.

Więcej na: www.illustrative.de

ART FOOD

2013-07-23


proj. Marta Szostek, Agata Dąbrowska. Fot. Marta Szostek


„Art Food” to projekt edukacyjny dla studentów School of Form w Poznaniu oraz Royal College of Art w Londynie, którego celem jest połączenie wzornictwa, sztuki i wiedzy humanistycznej.  Jego efekty będzie można zobaczyć już w najbliższy weekend w galerii Concordia Design w Poznaniu.

 

W trakcie kilkuetapowych warsztatów projektowych, antropologicznych oraz kulinarnych, studenci próbowali sprawdzić, jakie są kulturowe aspekty spożywania posiłków oraz jak smak i sposób przyrządzania potraw wpływają na formy ich podania. Pracowali pod okiem Marka Cecuły – uznanego artysty, projektanta i pedagoga, przy wykorzystaniu narzędzi produkcji przemysłowej najstarszej fabryki porcelany w Ćmielowie, należącej do Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.

 

Pierwszym etapem prac były sesje badawcze w obrębie tematów związanych z kulinariami, prowadzone pod opieką dr Ewy Klekot, szefowej zajęć z antropologii w School of Form. Ważnym elementem procesu były także warsztaty prowadzone w SoF przez Wojciecha Modesta Amaro, a w RCA przez Timma Allena, zdobywców prestiżowej gwiazdki przewodnika Michelin. Mistrzowie kulinarni wprowadzali studentów w tajniki wykwintnej kuchni, opartej na wyrafinowanym łączeniu smaków i twórczej reinterpretacji polskiej tradycji. Studenci mieli okazję dowiedzieć się, jak smak zależy od formy naczynia, jak sposób przyrządzania i jedzenia wpływają na to, jak serwujemy dania.

 

Na miejsce realizacji projektu wybrano Ćmielów Design Studio, nowoczesną pracownię wzorniczą Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., która powstała, aby łączyć kilkuwiekową tradycję produkcji polskiej porcelany ze współczesnym wzornictwem. Poza projektowaniem i produkcją, w Studiu planowane jest prowadzenie rezydencji oraz organizowanie cyklicznych, międzynarodowych sympozjów z dziedziny wzornictwa ceramicznego (ceramic design).

 

W projekcie udział wzięło 16 studentów School of Form, ze specjalności domestic design oraz 12 studentów z Royal College of Art. Do finalnego etapu prac w Ćmielowie zakwalifikowało się 12 uczestników, po sześć osób z każdej uczelni. Warsztaty w Ćmielów Design Studio rozpoczęły się 1 lipca, gdzie studenci przez trzy tygodnie pracowali pod okiem wykładowców z obu szkół. Efekty tych prac – 12 kompletów naczyń – zaprezentowane zostaną podczas wystaw w Concordia Design w Poznaniu (otwarcie: 25 lipca 2013 r.), podczas London Design Festival (wrzesień 2013 r.) oraz na Festiwalu Designu w Łodzi (październik 2013 r.).

 

Projekt „Art Food” współorganizowany jest przez: Instytut Adama Mickiewicza, Modus Design Studio Marka Cecuły, Royal College of Art (Londyn), School of Form (Poznań), Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.

LA DOLCE SILESIA

2013-08-22Wystawę Śląskiego Klastra Dizajnu – „La dolce Silesia”, prezentowaną uprzednio w Mediolanie i Wrocławiu, można już oglądać w cieszyńskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. Zebrane na niej produkty, innowacyjne materiały, autorskie projekty graficzne stanowią próbę odpowiedzi na pytanie, jaki jest dzisiejszy Śląsk? Wystawa potrwa do 15 września.

 
Projekt Moniki Drożyńskiej w Zurychu

2013-09-02Już od jura w przejściu podziemnym pod Hardbrücke w biznesowej dzielnicy Zurichu będzie można oglądać pracę Moniki Drożyńskiej, powstałą w ramach projektu 17ZWEI. Jego tytuł odnosi się do sześciu kawałków ścian i murów miejskich, każdego o wymiarach 17 na 2 metry, które zostały oddane w ręce sześciu artystów [Hugo Orlandini (ES), Idan Hayosh (IL/RO), Shahzad Ahmad Khan (PK), Steven Emmanuel (D), Marieke Gelissen (NL), Monika  Drożyńska (PL)]. Monika Drożyńska jest pierwszą Polską, która zakwalifikowała się do udziału w tym przedsięwzięciu.

Autorka zaprezentuje wielkoformatowy przedruk ręcznie wykonanego haftu „Less Is Enough”. „To cytat z jednego napisu, który przeczytałam kiedyś w mieście. Już wcześniej korzystałam z pomysłu przenoszenia haftów w przestrzeń miejską, realizując projekt „Haft miejski”. Anonimowe napisy na murach bywają niezauważalne, a są często mądre, prawdziwe, czasem banalne, ale zawsze autentyczne. Przepisanie ich techniką haftu i ponowne umieszczenie w przestrzeni, z której pochodzą, pozwala je dostrzec, a są to prawdopodobnie jedne z niewielu niezależnych głosów w przestrzeni publicznej” – mówi o swoim pomyśle artystka.

Po prezentacji w mieście praca wejdzie do kolekcji sztuki współczesnej Deutsche Bank.

Więcej: www.17zwei.ch
WOJNA I POKÓJ / BWA WROCŁAW

2013-12-03


Wszystkie fotografie: Justyna Fedec


Już w najbliższy piątek, 6 grudnia, w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Wrocław otwarta zostanie wystawa polskiego i czechosłowackiego designu. „Wojna i pokój” to hasła przewodnie, według których kuratorzy – Alicja Klimczak-Dobrzaniecka oraz Krzysztof Kucharczyk – wybrali obiekty prezentowane na wystawie.


Wojna, bo postanowili porównać dwie wersje tego samego, a więc z założenia równoważnego, pomysłu – czechosłowackiego i polskiego. Po jednej stronie barykady będzie można zobaczyć zbiory polskiej kolekcjonerki i znawczyni polskiej ceramiki okresu „odwilży”, Barbary Banaś. Po drugiej stronie zaś, zbiory czeskiego zbieracza i miłośnika dizajnu lat 50. i 60., Jana Jeništy. Oboje posiadają unikatowe i pokaźne kolekcje przedmiotów oraz imponującą wiedzę na ich temat. O wyniku bitwy zdecyduje publiczność: przedmiot, który zbierze najwięcej głosów, wgrywa. Tym samym historyczny obiekt ma szansę zostać poddany ocenie w realiach współczesnych.  To wszystko w Galerii Szkła i Ceramiki.
 
Natomiast w Galerii Dizajnu będzie można zobaczyć wszystko to, co wiąże się z codziennością – domem, ubiorem, typografią, architekturą, motoryzacją, kosmosem – słowem, z najbliższym otoczeniem człowieka. Stąd – pokój, rozumiany w sposób dosłowny jako miejsce, w którym przebywa się na co dzień. Ta części wystawy zainspirowana została ideą pawilonów wystaw światowych, a konkretnie triumfem pawilonu czechosłowackiego prezentowanego na Wystawie Światowej w Brukseli w 1958 roku. Był to rok przełomowy dla czechosłowackiego wzornictwa. Od tego momentu zaczęło ono wywierać istotny wpływ na projektowanie w Europie Środkowej. Zobaczymy, co jest nasze, a co naszych sąsiadów, co stało się wspólne.
 
Źródło i zdjęcia: www.bwa.wroc.pl
 
DIZAJN BEZ GRANIC

2014-02-05Rzeczy są  z nami każdego dnia – w naszych domach, garażach, ogrodach. Otaczają nas w przestrzeni publicznej – w miejscach pracy, w kinach, w parkach itd. Wszystkie zostały przez kogoś zaprojektowane. O tym, jak bardzo wzornictwo przemysłowe jest obecne w naszym życiu codziennym, opowiada wystawa „Design bez granic” przygotowana przez studentów podyplomowych studiów Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Autorzy pomysłu przekopali zakamarki własnych domów wybierając obiekty opowiadające o naszej najbliższej przestrzeni. Jest w tej opowieści też kawał historii współczesnego wzornictwa.  

Galeria Szyb Wilson
Otwarcie: 8 lutego 2014 r., godz. 18.00
Wystawa potrwa do końca marca.

PRZYSZŁOŚĆ SPOCZYWA W NASZYCH RĘKACH

2014-02-17


W szwedzkim Kalmar Konstmuseum trwa aktualnie wystawa „The Future is Handmade”. Warto przyjrzeć się jej nie tylko dlatego, że prezentuje tendencje we wzornictwie przemysłowym od lat siedemdziesiątych do czasów współczesnych, ale także z tego powodu, że tendencje te widzimy na tle międzynarodowym. Pośród osób, których prace prezentowane są na wystawie, znaleźli się projektanci ze Szwecji, Holandii, Danii, Islandii, Włoch, Francji i Polski. Wzornictwo lat dziewięćdziesiątych reprezentowane jest m.in. przez Marcela Wandersa i M/M Paris, a pierwsza dekada XXI wieku przez Sandrę Backlund i Ugly Cute. Wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia projektantów, którzy w różny sposób odwołują się do tradycyjnego rękodzieła znaleźć można właśnie Polaków – Olę Mirecką, Bashko Trybka oraz Ewę Bochen i Macieja Jelskiego z Kosmos Project.

To właśnie jedną z prac duetu Kosmos prezentujemy powyżej. Projektanci mieszają ze sobą tradycyjne polskie wzornictwo i naturalne materiały z nowoczesnymi technologiami przemysłowymi. Właśnie relacje między cywilizacją a nieokiełznaną przyrodą stanowi ich źródło inspiracji.

„The Future is Handmade”
12 lutego – 20 kwietnia 2014 r.
Kalmar Konstmuseum