2010-03-15


Pomimo, że polski dizajn rozwija się prężnie, autorskie albumy prezentujące twórczość rodzimych projektantów graficznych nadal stanowią w Polsce rzadkość. Zapowiadana na 9 kwietnia premiera monograficznego albumu Hakobo, czyli Jakuba Stępnia (wyd. Juice), połączona z wystwą jego prac w galerii Design – BWA Wrocław, to próba przełamania tego impasu.

Przekrój projektów od plakatu, przez identyfikacje wizualne czy projekty ubrań, aż po grafiki na deskorolkach, prezentowanych w wydawnictwie oraz na wystawie, pozwoli zapoznać się z twórczością Hakobo. Jego prace pokazywane były na licznych wystawach zbiorowych, tytułowane prestiżowymi nagrodami i opisywane w zagranicznych albumach tematycznych (m.in. w głośnej publikacji New Masters of Poster Design, autorstwa Johna Fostera, 2008).

Redaktorką książki jest Katarzyna Roj (kuratorka galerii Design – BWA Wrocław), która tak mówi o twórczości Jakuba Stępnia – Hakobo ma bardzo autorski styl, doskonale znany w niektórych kręgach. Teraz, dzięki książce i wystawie, jego twórczość zostanie przedstawiona szerokiej publiczności. Oba te elementy – książka i wystawa – uzupełniają się. Więcej – można powiedzieć, że to wystawa towarzyszy książce, jest jej uzupełnieniem w realu. Naszym celem jest pokazanie Hakobo Graphic World (w języku polskim oznaczającym graficzny świat Hakobo), w sposób jak najbardziej sugestywny.

Autorem tekstu wiodącego jest Stach Szabłowski związany z CSW w Warszawie. Ponadto w książce znajduje się wywiad, który przeprowadziła z Hakobo Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana.

Dystrybucja wydawnictwa odbywać będzie się głównie w sieci i w księgarniach funkcjonujących przy galeriach sztuki.

Kuratorami wystawy są Katarzyna Roj, Wojtek Piotrowski (Juice). Wystawa potrwa do 22 maja 2010 roku.