2011-06-13Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na wykład „Białoruski design – walka ze stereotypami”, który odbędzie się 14 czerwca 2011 r. o godz. 18.00. przy okazji wystawy „Otwierając drzwi? Sztuka białoruska dzisiaj”.
 
Design na Białorusi to bardzo ciekawe zjawisko. Aby scharakteryzować tę sytuację, najlepiej zacząć od starego dowcipu: „Jest taka dawna historia o pracowniku podejrzewanym o kradzież. Każdego wieczora, gdy opuszczał fabrykę, bardzo dokładnie przeszukiwano taczkę, którą pchał przed sobą. Strażnicy niczego nie znajdowali. Taczka była zawsze pusta. W końcu okazało się, że to, co pracownik kradł, to właśnie były taczki. (Slavoj Żiżek, Przemoc. Sześć spojrzeń z ukosa, Muza, Warszawa 2010, s. 1)
 
Ta anegdota przypomina sposób, w jaki przedmioty prezentowane są na takich wystawach jak „Design-Format” czy „Design-Exchange”, gdzie wytwory rękodzielnicze lub bardziej ekskluzywne przedmioty z trudem są uznawane za design. Jednocześnie osoby, które kształtują przestrzeń wizualną Białorusi, zajmują się projektowaniem na masową skalę, nie biorą udziału w wystawach, festiwalach i konkursach. Jak na przykład autorzy głośnego projektu „Dla Białorusi”, którzy dla szerszej publiczności pozostają anonimowi, a sam projekt nie jest uwzględniany w programach konkursowych dotyczących designu. W trakcie wykładu zostanie przeprowadzona próba analizy niechęci białoruskiego środowiska designerów do wytworów masowej produkcji przy użyciu koncepcji Michela de Certeau.
 
Wykład w języku rosyjskim (tłumaczony).
Wstęp wolny.