2010-06-24


Do końca sierpnia w Bauhaus Archive/Museum of Design można oglądać wystawę lamp Ingo Maurera – jednego z najbardziej wpływowych projektantów XX wieku. Przez cztery ostatnie dekady prace Ingo Maurera zaskakiwały oryginalnością i nowatorstwem, będąc wyznacznikiem nowych trendów w projektowaniu oświetlenia. Otwierały także nowe pola interpretacji – lampy Maurera to nie tylko domowe akcesoria, ale koncepty świetlne, wrażenia świetlne, instalacje, obiekty. Te prace trudno jednoznacznie zaklasyfikować. W swoich pracach Maurer wykorzystywał najnowsze technologie, zawsze jednak odnosił się z szacunkiem do rękodzieła.
 
Skąd fascynacja światłem? To żarówka początkowo zachwyciła Maurera. Mawiał, że w niej "poezja i przemysł spotykają się, tworząc formę doskonałą". Tak powstał pierwszy projekt – lampa "Bulb" (ang. żarówka), która wyglądała po prostu jak żarówka. Sukces był natychmiastowy, a lampa niebawem została włączona do stałej kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
 
Wystawa zorganizowana w Bauhaus Archive/Museum of Design pt. "Complete with Bulb – Lights by Ingo Maurer" to kompleksowa prezentacja prac Ingo Maurera. Wiąże się także z przyznaną mu nagrodą Design Award of the Federal Republic of Germany.
 
Źródło i fotografie: www.bauhaus.de