2010-05-10Już 14 maja 2010 roku ukaże się na rynku wydawniczym nowa publikacja wydawnictwa Dwie Siostry, pt. „D.E.S.I.G.N.” – domowy elementarz sprzętów i gratów niecodziennych. „D.E.S.I.G.N.” to bogato ilustrowany przegląd sześćdziesięciu dziewięciu najciekawszych projektów wzornictwa przemysłowego z ostatnich stu pięćdziesięciu lat – od tych klasycznych, po te najbardziej zwariowane: łóżko w kształcie ringu bokserskiego, pobazgrany żyrandol, lustro kościotrup czy plisowaną lampę. Większość z nich to ikony dizajnu zaprojektowane przez najwybitniejszych projektantów – od Le Corbusiera po Philippe’a Starcka.

Poprzez lekkie i dowcipne opisy, barwne anegdoty i ilustracje „D.E.S.I.G.N.” bawi i jednocześnie uwrażliwia najmłodszych na estetykę i formę otaczających nas przedmiotów. Uświadamia małym czytelnikom, że właściwie wszystko, co nas otacza, zostało zaprojektowane, i że wygląda właśnie tak, a nie inaczej, z konkretnych powodów. Książka uczy, że podczas projektowania trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak funkcja przedmiotu, estetyka, koszt produkcji, materiał, konstrukcja, technologia produkcji czy ekologia. I że charakter każdego projektu zależy od tego, które z tych czynników zostaną w nim uznane za ważniejsze, a które za mniej ważne.

W książce prezentowane są przede wszystkim meble – krzesła, fotele, sofy, stoliki, biurka i szezlongi – ale także inne domowe przedmioty: lampy, dywany, akcesoria kuchenne, wazon, lustro, wieszak i wiele innych. Oczywiście znalazły się w niej projekty opracowane specjalnie z myślą o dzieciach, takie jak np. zabawkowy słoń Charlesa i Ray Eamesów czy laptop zaprojektowany przez Yvesa Behara dla dzieci z krajów najbiedniejszych. Są nawet dwa projekty przedmiotów przeznaczonych dla zwierząt – domek dla psa Michaela Younga i karmnik dla ptaków Jaspera Morrisona.

Obok dzieł uznanych projektantów z całego świata w „D.E.S.I.G.N.I.E.” znajdziemy projekty młodych polskich projektantów: Magdaleny Lubińskiej i Michała Kopaniszyna, Tomka Rygalika, Agaty Kulik-Pomorskiej i Pawła Pomorskiego, Anny Kotowicz-Puszkarewicz i Artura Puszkarewicza (AZE Design) oraz Oskara Zięty.

Źródło i ilustracje: www.wydawnictwodwiesiostry.pl