2010-03-04


Ruszyła 17. edycja konkursu Dobry Wzór 2010 na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku, który organizowany jest przez Instytut pod patronatem honorowym ministra gospodarki. To jedyny w kraju niezależny monitoring wzorniczy rynku. Do konkursu rekomendowane są produkty i usługi wskazywane przez ekspertów Instytutu, którzy w ciągu roku analizują nowe produkty i usługi wprowadzane na rynek. Co roku rekomendacje do konkursu otrzymuje kilkaset produktów. W tym roku kilkadziesiąt usług.

Formuła monitoringu, w odróżnieniu od innych tego typu przedsięwzięć, znajduje wspólny mianownik oceny dla produktów tak odległych jak bateria umywalkowa czy spalinowy zespół trakcyjny. Metodologia monitoringu uwzględnia kryteria ergonomiczne, stosunek ceny do jakości, innowację materiałową, nową technologię i walory estetyczne, które pozwalają budować przewagę rynkową produktów. Usługi z kolei oceniane są pod kątem uwzględnienia specyficznych wymogów użytkowników, zaspokajania potrzeb możliwie najszerszej społeczności, (niezależnie od wieku czy umiejętności) oraz skuteczności zastosowanych rozwiązań problemu, który przed nią postawiono.

Nagrody główne Dobry Wzór przyznawane są w trzech kategoriach produktowych: Sfera Domu, Sfera Pracy i Sfera Publiczna. W tym roku formuła Konkursu została poszerzona o Sferę Usług, która jest kolejną kategorią konkursową. To pierwsza taka kategoria konkursowa na polskim rynku.

Finaliści konkursu otrzymają tytuł „Finalista Konkursu Dobry Wzór 2010”, zaprezentują swoje produkty i usługi na wystawie pokonkursowej adresowanej także do masowej publiczności oraz prezentację w Katalogu Konkursu Dobry Wzór 2010. Laureaci zostaną nagrodzeni certyfikatem Dobry Wzór 2010 a produkty i usługi będą dodatkowo prezentowane na innych wystawach w kraju i za granicą.

Termin zgłoszenia do konkursu upływa dnia 10 czerwca 2010 r.


Źródło: Instytut Wzornictwa Przemysłowego