2013-04-23Zaczytani to nazwa inicjatywy wymyślonej przez grupę entuzjastów książek zaniepokojonych statystykami, wskazującymi, iż ponad 56 % Polaków nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki. Celem Zaczytanych jest sprowokowanie społecznego poruszenia dzięki, któremu powstaną biblioteki dla dzieci i młodzieży, znajdujące się w szpitalach, świetlicach oraz rodzinnych domach dziecka i hospicjach. Książki mogą być przekazane przez wydawnictwa, księgarnie oraz osoby prywatne (p
lacówki biorące udział w projekcie nie są obciążone żadnymi kosztami; książki są przekazywane bezpłatnie).

 

Bardzo ważnym elementem akcji jest fakt, że dzieci mogą zabrać wybraną książeczkę do domu, co – jak twierdzą pomysłodawcy – powinno zaszczepić w nich pasję do czytania. Zmagające się z problemami zdrowotnymi dzieci będą mogły choć na chwilę przenieść się w świat bajek i marzeń.


Do 14 maja 2013 roku projektanci mogą wziąć udział w konkursie na „Domek dla książki”. Domek zostanie oceniony wedle następujących kryteriów:

-   pojemność: co najmniej 50 książek

-   wysokość: maksymalnie 150 cm

-   koszt produkcji: maksymalnie 1.500 zł/szt.

-   estetyka i atrakcyjność rozwiązań architektonicznych

-   funkcjonalność domku

-   ocena wykonania projektu

-   spójność wizerunkowa z kampanią Zaczytani

-   zawarte w projekcie elementy edukacyjne nawiązujące do książek (np. postacie bajkowe), ekologii lub zdrowego trybu życia

Projekty należy nadsyłać przez formularz dostępny pod adresem: http://zaczytani.org/wyslij-projekt/.
Jury konkursowe w terminie do 28 maja 2013 r. wyłoni laureata, na którego czeka iPad.
 
 
Do udziału w jury zaproszeni zostali miłośnicy piękna, autorzy blogów o designie, pasjonaci sztuki, m.in. Babeczkaa, Katarzyna Frenczak-Sito, Jagoda Kutkowska, Aleksandra Cupek, Małgorzata Graś-Godzwon.
 
Więcej informacji na: www.zaczytani.org