2010-01-25

Krzesło o siedzisku z płata sklejki w kolorze naturalnym, 1952

Pokaz kolekcji sześciu unikalnych mebli autorstwa Jana Kurzątkowskiego
(1899-1975) pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, można oglądać na wystawie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Są to meble istniejące w pojedynczych egzemplarzach – prototypy nigdy nie powielone w seryjnej produkcji.

Jan Kurzątkowski był jednym z najwybitniejszych polskich projektantów XX ‎‏‫ wieku. Był także jednym z założycieli słynnej Spółdzielni Artystów „Ład” (1926-1996). Zajmował się przede wszystkim meblarstwem i architekturą wnętrz, ale także szkłem użytkowym oraz papieroplastyką. Był również niezwykle cenionym pedagogiem związanym z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, wykształcił wielu znakomitych artystów.

Twórczość Jana Kurzątkowskiego cechowała niezwykła inwencja plastyczna, zamiłowanie do eksperymentów konstrukcyjnych i formalnych. Wczesne meble Kurzątkowskiego, np. krzesła „Piórka” z lat 30., są doskonałym przykładem tzw. „stylu Ładu”. W wielorakich odmianach tego stylu poszukiwano piękna w prostocie, czystości konstrukcji, w zamiłowaniu do rodzimych gatunków drewna, takich jak jesion, sosna, brzoza, świerk. Artyści odkrywali doskonałość form ukrytą w usłojeniu drewna czy w wiązaniach stolarskich. Zamiast chować łączenia elementów pod warstwą forniru czy tkaniną, wykorzystywano ich walor dekoracyjny – na przykład prostego wiązania na wczepy – uzyskując atrakcyjny, kubistyczne ornamenty.

Źródło i zdjęcia:
www.zamekcieczyn.pl
www.mnw.art.pl