2011-01-05

Ława kuchenna to dla wielu miejsce codziennych spotkań przy stole, przeglądania prasy, oglądania telewizji, rozmów, a nawet krótkiej drzemki po posiłku. Ława zaprojektowana przez studentki z Lund University – Emmę Nilsson, Joannę Westin i Lisę Frode łączy w sobie tradycyjne funkcje ławy kuchennej z nowymi, dostosowując mebel do współczesnego stylu życia.

Przeczytane gazety i książki można łatwo schować za żerdzią mieszczącą się w tyle oparcia. Dwa duże schowki pozwalają na sprawne ulokowanie akcesoriów kuchennych – ścierek, garnków, form do pieczenia ciastek itp. Wyprofilowane oparcie i podłokietniki pozwalają na wygodny odpoczynek. Dzięki wykonaniu z jasnego, szwedzkiego drewna sosnowego mebel wkomponowuje się praktycznie w każdą przestrzeń.

Wielofunkcyjne ławy od dawna obecne były w naszych domach. Niegdyś drewniane ławy skrzyniowe, tzw. szlabanki, które charakteryzowały się wysuwaną skrzynią do spania, można było znaleźć np. w domach Górali Podhalańskich. Dziś mebli tego typu jest coraz mniej. Być może więc takie pomysły jak ten z Uniwersytetu Lund pozwolą docenić potencjał kryjący się w dawnej ławie?