2011-02-11


W lipcu 2010 roku na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich odbył się III Międzynarodowy Plener i Sympozjum Szkła Artystycznego Ekoglass Festiwal 2010. Od wczoraj, w Willi Decjusza w Krakowie, można oglądać wystawę prac dwunastu artystów z Czech, Polski i Słowacji, które powstały właśnie w związku z tym festiwalem w historycznych ośrodkach hutnictwa szkła w Szklarskiej Porębie (Polska) oraz Desnej (Czechy).
 
W Festiwalu obok artystów, hutmistrzów i technologów z Polski i Republiki Czeskiej, udział wzięli również twórcy ze Słowacji. Festiwalowi przyświecała idea promocji sztuki szkła, propagowania ekologicznych sposobów jego produkcji, jak również chęć wymiany doświadczeń i zacieśnianie więzów pomiędzy międzynarodowymi  środowiskami artystycznymi. Do wyrobu szklanych obiektów użyto szkła odpadowego, tzw. stłuczki szklanej. Powstałe dzieła sztuki są dowodem na to, że jest to dobry i szlachetny materiał, możliwy do użycia zarówno w cyklu przemysłowym, jak i artystycznym, którego zastosowanie daje efekty identyczne jak w tradycyjnym sposobie produkcji.
 
Artyści: dr Mariusz Łabiński, Igor Wójcik, Beata Damian-Speruda, dr Marta Sienkiewicz, Rafał Kaufhold (PL), Jakub Berdych, Jíří Šuhájek, Andrej Nèmeth, Oldřich Plíva (CZ), Martina Paljesková Pišková, Peter Ďuriš (SK). Gość Festiwalu: Marzena Krzemińska (PL).
 
Kurator wystawy: dr Mariusz Łabiński

Źródło i zdjęcia:
www.villa.org.pl