2011-04-26Już w maju w toruńskim CSW rusza II edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER. Celem wydarzenia jest ukazanie typografii i plakatu jako dziedzin sztuki bardzo aktywnie podążających za nowoczesną technologią, przełamujących stereotypy i obowiązujące konwencje, a jednocześnie odwołujących się do wartości związanych z tradycją.

 

Festiwal ma ukazać znaczenie, jakie projektowanie graficzne wywiera na kształt współczesnej kultury wizualnej i naszego otoczenia.

 

Skąd nazwa? Plaster to kombinacja słów „plakat” i „poster” (ang. plakat, przyp.). Słowo „plaster” w języku polskim oznacza coś tymczasowego, pasek materiału, który nalepiamy i po jakimś czasie zrywamy – element, który działa doraźnie, podobnie jak plakat. Podczas festiwalu obok wystaw, pokazów filmów i prelekcji związanych z plakatem, odbędą się warsztaty typograficzne, których zadaniem przede wszystkim będzie rozszerzenie zakresu postrzegania klasycznej typografii.

 

Kurator/koordynator: Krzysztof Białowicz / Anna Jankojć

Artyści/teoretycy: Władysław Pluta (PL), Ed Fella (USA), David Crowley (UK) Jacek Mrowczyk (PL) Martin Majoor (NL), AntonKoovit (EST), Barbara Wais (A), Marcel Bencik (SK) i inni.

 
Źródło: www.csw.torun.pl