2010-11-18

Filiżanka Taika Cappuccino/iittala


Zgodnie z decyzją Międzynarodowego Komitetu Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego (ICSID) w 2012 roku Helsinki będą światową stolicą wzornictwa. Miasto ubiegało się o ten tytuł pod hasłem "Otwarte Helsinki – osadzenie wzornictwa w życiu”.

Narodowe wzornictwo jest częścią fińskiej codzienności, a produkty takich marek jak Artek, Arabia, iittala, Marimekko, czy Fiskars obecne są niemal w każdym fińskim domu. Finowie w sposób harmonijny łączą przywiązanie do sprawdzonych rozwiązań z poszukiwaniem innowacji. Świadczyć może o tym choćby znana na całym świecie fińska marka - Nokia.
 
Fiński design mocno jest osadzony w rzemiośle – wyrobach ludzi, którzy od stuleci zamieszkują tereny Finlandii. Fińskie meble, naczynia, tkaniny są dalekie od przepychu, a bliższe tradycji. Wykonuje się je głównie z naturalnych materiałów przy zachowaniu prostotej formy. Często zaskakują swoimi żywymi kolorami lub wzorami – to spuścizna barwnego i ornamentalnego stylu karelskiego. Nie bez wpływu na fińskie wzornictwo pozostał także europejski modernizm. Fuzja tych dwóch elementów, to klucz do światowych sukcesów fińskiego designu.


Źródło i zdjęcia: www.profundo.pl