2013-06-10

  Mattias Rask i Tor Palm to szwedzcy projektanci działający pod szyldem Glimpt. Od kilku już lat duet z powodzeniem realizuje projekty we współpracy z rzemieślnikami. Pierwsze kroki postawili w RPA, gdzie wraz z lokalnymi pracownikami wykonali
serię ceramicznych lamp, których formy oraz zdobiące je wypukłe wzory mogą przywodzić na myśl skojarzenia z tropikalnymi owocami. Następne w Wietnamie, gdzie w ramach współpracy z kobietami powstała seria wyplatanych, wielobarwnych siedzisk. Jesienią 2012 roku przyszedł czas na wizytę w Peru.

Projektanci współpracowali z Artesanos Don Bosco – spółdzielnią rzemieślniczą będącą częścią dużej włoskiej organizacji opartej na wolontariacie. Organizacja ta została założona w 1960 roku przez księdza Hugo, który widział potrzebę pomocy biednym rolnikom w Andach. Teraz, pięćdziesiąt lat później, Operazione Mato Grosso zrzesza około dwóch tysięcy włoskich wolontariuszy i zatrudnia ponad cztery tysiące Peruwiańczyków.

Praca obejmuje kształcenie ludzi w odległych wioskach w Andach, a następnie tworzenie możliwości zatrudnienia na tych odległych od miast terenach. Glimp jako kolejne miejsce swojego działania wybrał wioskę Yungay. Tam, z pomocą mieszkańców zatrudnionych w Artesanos Don Bosco, stworzyli kolekcję Prehistoric Aliens: zainspirowaną dziedzictwem kulturowym Peru serię stolików kawowych, które – poprzez formę – nawiązują do tematyki mitycznej, do kosmosu. Małe stoliki są prawie jak małe statki kosmiczne, które właśnie wylądowały w Peru.

 
Źródło i zdjęcia: www.glimpt.se