2010-08-13


Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na wystawę będącą niecodziennym spojrzeniem na góry; spojrzeniem przez pryzmat 160 etykiet z motywami górskimi na skrzynki z owocami z lat 1900–1960. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Centrum Dokumentacji Narodowego Muzeum Górskiego w Turynie.

Jakie były początki tego fenomenu?

Same etykiety są zjawiskiem typowo amerykańskim. Pojawiły się gdy na Zachodzie ustała gorączka złota, a pionierzy, którzy osiedlali się w Górach Skalistych zaczęli uprawiać warzywa i owoce. Wśród 160 prezentowanych egzemplarzy znajdują się przykłady z Kanady, Hiszpanii, Włoch.
Rozwój kolei pozwolił producentom na szybki transport towarów do wielkich metropolii. Ponieważ każdy owoc był oddzielnie owijany w papier, zaszła potrzeba opisywania zawartości poszczególnych skrzynek. Dane takie zaczęły się pojawiać na dużych etykietach przyklejanych na krótszym boku drewnianej skrzynki transportowej.

Nieco później, w połowie lat 50-tych, popularne stały się pudełka wykonane z tektury falistej. Etykiety nie były już potrzebne, ponieważ informacje dotyczące zawartości, jakości i reklamy można było nanosić bezpośrednio na pudełko. Większość etykiet amerykańskich, niektóre kanadyjskie i hiszpańskie zostały wykonane techniką podobną do litografii, natomiast włoskie etykiety wydrukowano z kilku kolorowych matryc. Wszystkie nawiązują do motywu gór .
 
"GÓRY OWOCOWE. ETYKIETY SKRZYNEK NA OWOCE 1900-1960"
Galeria Władysława Hasiora
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
 
Źródło i ilustracje: www.muzeumtatrzanskie.com.pl