2011-02-10


Od jutra we wrocławskiej Galerii Design – BWA będzie można zobaczyć prace nagrodzone i wyróżnione w ramach akcji PRZETWORY 2010. Warszawskie PRZETWORY – REZYDENCJA TWÓRCZEGO RECYKLINGU to wyzwanie rzucane projektantom od pięciu lat. Zebrani pod jednym dachem, w ciągu jednego weekendu, mają za zadanie przetworzyć dostarczone im odpady i surowce wtórne. W ten sposób powstają nowe użyteczne przedmioty, które stają do konkursu na PRZETWÓR ROKU.
 
Nagrodzone projekty odzwierciedlają idee dizajnu, który respektuje środowisko naturalne i propaguje recykling. Na co dzień zapominamy, że jesteśmy zamknięci w obiegu kupowania, używania, kolekcjonowania, wyrzucania, dzielenia się rzeczami. Człowiek XXI wieku tonie w ilości wyprodukowanych, posiadanych i zużytych przedmiotów. Najczęściej nie znamy procesu produkcji i drogi, jaką przechodzi przedmiot zanim trafi w nasze ręce. Tytułowe „Jak przetrwać?” odnosi się również do strategii racjonalizowania mechanizmów konsumpcji.

Tylko jeden produkt na 10 000 powstaje od początku do końca w myśl zrównoważonego rozwoju. Warszawskie „Przetwory” uświadamiają, jak ważne miejsce w naszym życiu powinna zajmować ekologia oraz jak wpływa na nasze doświadczenie codzienności dobrze zaprojektowany przedmiot.

Jak podkreślają organizatorzy – „Torba, sweter, fotel na całe życie? Czy to możliwe? Póki co, „zielone” życie jest zbyt kosztowne. Jak zatem przetrwać? Realizując akcję „Przetwory”, stawiamy się na przeciwległym biegunie wobec masowej produkcji, pokazujemy inny stosunek do produktu promując idee DIY, wspierając unikatowe, przyjazne środowisku projekty.
 
 
Uczestnicy wystawy:
Juwei Huang and Tongtong Ren
Tongtong Ren
JuWei Huang
Jakub Sobiepanek
Robert Pludra
Asia Piaścik
Paweł Gromada 
Asia Piaścik 
Marek Mielnicki
Ludzie Dobrej Roboty
Razy2 (Paulina Krauza i Jacek Ryń)
Stanisław Czarnocki
James Thompson
Marta Skuza
Wzorowo (Agnieszka Bar, Agnieszka Kajper i Karina Marusińska)

Jury konkursowe: Fabio Cavallucci, Tomek Rygalik, Anthony Lebossé
Organizatorzy festiwalu: Monika Brzywczy, Anna Czarnota, Marta Wójcicka


Źródło: www.przetworydesign.com