2011-11-08
„Kolibka” to najnowszy projekt kołyski dziecięcej opracowany przez grupę „NOBO design”, który wychodzi naprzeciw potrzebom aktywnych rodziców. Nazwę dla swojego projektu autorzy zaczerpnęli ze staropolskiego języka, w którym „kolibka” oznacza kołyskę przywiązaną do belki stropowej w dawnej drewnianej chacie. Kołyska podwieszona pod sufitem miała swój wymiar praktyczny: pozwalała zyskać trochę miejsca w niedużej przestrzeni mieszkalnej oraz ochronić dziecko przed zimnem podłogi (nieraz klepiska) czy też zwierzętami domowymi (kurami, jagniętami itd.), które, szczególnie zimą, pomieszkiwały wraz z ludźmi.
 
Inspirując się formą gniazda, drewnianej kołyski i konstrukcją słomianego kosza, projektanci stworzyli wielofunkcyjną kołysko-matę. Konstrukcja słomianego kosza przełożona na tkaninę pozwoliła uzyskać formę, która w bardzo łatwy sposób ulega transformacji. Żebrowa konstrukcja płaskiej maty do przewijania pozwala jednym prostym ruchem zamienić ją w kołyskę. Wzór słomy nadrukowany na tkaninę oraz forma gniazda ma przywoływać skojarzenia z naturą, bezpieczeństwem, ciepłem i tradycją.
 
Dzięki użytym materiałom kołyskę można w łatwy sposób zwinąć i spakować do torby. System odpinanych linek pozwala na zawieszenie „Kolibki” w domu, na tarasie, w ogrodzie, w parku podczas pikniku… W zestawie z „Kolibką” jest jeszcze wieszak w formie drzewa oraz aluminiowy stelaż, który przywodzi na myśl skojarzenia z kołyską na biegunach.