2011-01-26


Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na wystawę prezentującą kulturę Japonii.
 
„Świat jest globalną wioską” – to zdanie, które kiedyś zaskakiwało śmiałością, dziś jest już truizmem. Nie dziwi nas fakt nawiązywania kontaktów z ludźmi z drugiej półkuli, ani też rosnące zainteresowanie studentów dalekimi cywilizacjami. Japonia to jeden z krajów, których nazwa pojawia się często w naszej medialnej codzienności. Jednak pomimo tej pozornej bliskości kultura tego kraju w dużej mierze pozostaje nadal egzotyczna i zaskakująca. Co można zrobić, żeby to zmienić? Jak można zbliżyć się do codziennej Japonii bez planowania dalekiej podróży?
 
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na spotkanie z japońską kulturą współczesną. Jest ona wyjątkowym konglomeratem tradycji i nowoczesnej techniki, obszarem spotkań sztuk plastycznych wyrażonych przez haftowane tkaniny czy drzeworyty i estetyki tak ulotnych elementów jak jedzenie. Tytuł wystawy „Japonia z tatami pod stopami” nie jest tylko metaforą zaczerpniętą z tradycyjnych, japońskich wnętrz. Goście będą wędrować po ekspozycji  ścieżką ułożoną z prawdziwych mat tatami, pozostawiwszy swoje obuwie na specjalnych półeczkach przy wejściu. Droga poprowadzi przez przestrzenie tematyczne, np. przestrzeń gier i zabaw, w której obok tradycyjnych, drewnianych zabawek, można będzie zobaczyć robota AIBO, jak również przez pory roku – np. wiosną uczestnicy wystawy wyjdą do parku, żeby podziwiać kwitnące wiśnie i poznać tradycje kulinarne. Wielu z nas japońskie jedzenie kojarzy się wyłącznie z sushi, a przecież to różnorodna kuchnia.
 
Rudyard Kipling powiedział kiedyś, że „Wschódjestwschodem, Zachód zachodem i nigdy się nie spotkają”. Może jednak warto zajrzeć do wyjątkowej kultury Japonii i spróbować się z nią oswoić?
 
Źródło i zdjęcia: www.manggha.krakow.pl