2011-01-20


Tematem ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Recyklingu „I CAN” jest wykorzystanie zużytych puszek po napojach produkowanych przez Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o. A wybierać jest z czego, bo pod tą marką kryją się takie produkty, jak Coca-Cola (light, zero, cherry coke), Fanta, Sprite, Nestea, Burn.

Konkurs dotyczy wszystkich obszarów projektowania: mebli, oświetlenia, przedmiotów codziennego użytku i akcesoriów, elementów małej architektury, gadżetów, zabawek, opakowań i komunikacji wizualnej.

Co roku na świecie produkuje się ok. 180 miliardów aluminiowych puszek na napoje, z których tylko połowa jest ponownie wykorzystywana. Proces recyklingu chroni zmniejszające się zasoby boksytu (rudy aluminium), ale też zmniejsza znacząco, bo aż o ponad 90%, zanieczyszczenie wody i powietrza oraz zużycie energii elektrycznej w procesie ponownego przetwarzania tego surowca.Projekt krzesła „111 Navy Chair”, do produkcji którego trzeba wykorzystać co najmniej 111 plastikowych butelek, jest przykładem na to, w jaką stronę może iść recykling. Krzesło zostało wykonane na wzór oryginalnego mebla Emeco Navy Chair, zaprojektowanego w 1944 roku dla amerykańskiej marynarki wojennej. Mebel zawiera kombinację 60 proc. odzyskanego z recyklingu politereftalanu etylenu oraz specjalnie dobranych materiałów, m.in. barwnika oraz włókna szklanego, dzięki którym jest wytrzymałe.

Plastik rPET służący do produkcji krzeseł pochodzi z największego na świecie zakładu recyklingu butelek, który rozpoczął działalność w 2009 roku w Spartanburgu w Karolinie Południowej, w Stanach Zjednoczonych.
Krzesła „111 Navy Chair” po raz pierwszy zaprezentowano na targach designu w Mediolanie.

Szczegółowe informacje na temat konkursu na: www.targikielce.pl