2010-11-10


Od wczoraj w siedzibie krakowskiej fundacji Znaczy się można oglądać prace wybitnego bułgarskiego projektanta Stefana Kancheva (1915-2001), pt. LOGO ROOM. Wystawa, zorganizowana w ramach festiwalu Design Attack, jest częścią projektu realizowanego w Labor Visuell Fachhochschule, którego celem jest przywrócenie pamięci o twórcy, archiwizacja projektów oraz wypracowanie krytycznego stanowiska odnośnie jego projektów.
 
Kanchev jest autorem prawie 1600 logotypów i aż jednej siódmej wszystkich znaczków powstałych w Bułgarii. W wyniku przemian społeczno-politycznych projekty Kancheva zaszufladkowano jako komunistyczne, a ich twórcę skazano na niepamięć, mimo, że większość projektów do dziś współtworzy język wizualny Bułgarów.
 
W środę, 10 listopada, o godz. 18.00, organizatorzy zapraszają także na spotkanie z projektantami z bułgarskiego kolektywu POSTSTUDIO – Andreanem Nachevem i Veliną Stoykovą. Jego celem jest zabranie głosu w dyskusji na temat znaczenia alfabetu i języków narodowych w dizajnie. Projekt składa się z dwóch części – prezentacji poświęconej specyfice bułgarskiej cyrylicy (podobieństw i różnic z alfabetem łacińskim i rosyjską cyrylicą) oraz dyskusji na temat wyzwań, jakie stawia przed projektantem (nie tylko zajmującym się typografią) tworzenie w konkretnym kontekście językowym/alfabetycznym.
 
 
O twórczości Stefana Kancheva pisaliśmy także tutaj.

Źródło:
www.znaczysie.pl