2009-12-03
Marimekko: Fabrics, Fashion, Arhitecture to wystawa prezentująca ponad pięćdziesięcioletnią historię oraz dorobek fińskiej firmy Marimekko, którą oglądać można do 3 stycznia 2010 r. w Słoweńskim Muzeum Etnograficznym (wystawa przedłużona).
Znakiem charakterystycznym Marimekko są kolorowe tekstylia o dużych, często przerysowanych – geometrycznych bądź roślinnych – wzorach. Chyba najbardziej kultowym produktem tej marki jest tkanina „Unniko” o wzorze rozwiniętego maku, zaprojektowana przez Maiję Isolę. Charakterystyczne wzory Marimekko od lat 50-tych wyznaczają trendy w dizajnie (zasłony, pościel, ręczniki, ceramika etc.) oraz oddziałują na modę  – wystarczy wspomnieć o Jacqueline Kennedy, która tylko podczas kampanii prezydenckiej swojego męża pojawiła się na okładkach ponad czterystu gazet w sukienkach zakupionych w Marimmeko.
Wystawa pokazuje, w jaki sposób dizajn przeplata się z tym, co lokalne: produktom Marimekko najczęściej nadawano unikalne fińskie nazwy, tworząc wzory nawiązywano do historycznych motywów dekoracyjnych, natomiast projektując ubrania do tradycyjnych fińskich strojów.


Marimekko, kolekcja Wiosna 2008


  Marimekko, tkanina "Unniko"