2011-01-19


Co, jeśli zaczniemy dziergać na ulicy? Co stanie się, kiedy włóczka oplecie miejską architekturę? Jaką bronią i przeciwko czemu może stać się szydełko albo druty numer pięć? Jaki jest cel i efekt zszycia się z miastem – dla nas, dla innych, dla miasta?
 
Odpowiedzi na te pytania postanowiła poszukać Fundacja SPOT. przy współpracy Instytutu Socjologii UAM. A może być ich wiele. Dla jednych będzie to sposób na zabicie nudy, wyraz osobistego światopoglądu czy narzędzie sprzeciwu wobec kultury masowej i konsumpcyjnej. Dla innych medium feminizmu Trzeciej Fali, dziedzictwo punkowego DIY (Do It Yourself) czy wytrych łamiący zabezpieczenia chroniące granice między publicznym i prywatnym, kobiecym i męskim, technologią i rękodziełem, tradycją i nowoczesnością, producentem i konsumentem, jednostką i wspólnotą.
 
Wystawa Miasto dziergane jest próbą przybliżenia fenomenu wykorzystania włóczki jako formy miejskiej aktywności artystycznej i kulturowej. To między innymi dzierganie wełnianych ochraniaczy i ozdób na poręcze schodów, słupy latarni, drzewa, ławki w parku, ale także szaliki dla pomników czy szydełkowe kwiaty na płotach. Ich wspólną cechą jest upublicznienie tego, co dotychczas kojarzone było z prywatną przestrzenią domu, budowanie miejskich wspólnot (poprzez zakładanie klubów włóczkowych, wspólne projekty, których cenną zaletą jest międzypokoleniowość i otwarty charakter uczestnictwa), a także – w kontekście stricte artystycznym – zmienianie przestrzeni miejskiej (jej upiększanie a jednocześnie oswajanie) za pomocą miękkiego włóczkowego medium.

 
Aby jak najlepiej wykorzystać praktyczne możliwości „robótkowej partyzantki”, wystawie towarzyszą warsztaty szydełkowania i dziergania na drutach, skierowane do wszystkich pokoleń. Celem wystawy jest więc nie tylko pokazanie, czym jest i jak się przejawia partyzantka robótkowa, ale też jej praktyczne wypróbowanie.
 
Wystawa Miasto dziergane jest kolejną odsłoną cyklu Samizdat+, którego celem jest prezentacja potencjału kreatywnego drzemiącego w tym, co nieprofesjonalne, w oddolnych, często anonimowych formach projektowania i wytwarzania przedmiotów oraz zmieniających się relacji pomiędzy zawodowcami i amatorami, pomiędzy przemysłem kulturowym a konsumentami.

Ekspozycja: 29.01-13.02.2011, SPOT. Dolna Wilda 87, Poznań

Kuratorki: Maja Brzozowska-Brywczyńska, Monika Rosińska
Opieka merytoryczna: Marek Krajewski (UAM)

Źródło:
www.spot.poznan.pl