2010-04-09W ramach odbywającego się we Wrocławiu festiwalu „Myśl eko, żyj eko” przewidziany jest szereg wystaw, spotkań i dyskusji mających na celu rozwijanie świadomości ekologicznej mieszkańców Wrocławia oraz lokalnych przedsiębiorców.

W ramach festiwalu będzie można zapoznać się m.in. z ekologicznymi rozwiązaniami uświadamiającymi, jak bardzo przemyślane urządzenie własnego domu oraz zmiana codziennych nawyków może wpłynąć pozytywnie na środowisko. Na wystawie „Proekodizajn” we wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar będzie można zobaczyć propozycje polskich projektantów i producentów wyposażenia wnętrza związane z ideologią eko. Zobaczymy na niej, m.in. prace studentów z grupy PG 13 z warszawskiej ASP, Doroty Kulawik, Dawida Grynasza, Magdy Major, Jeremiego Nagrabeckiego, Emandes, Oodesign, firm Agnella, Profap, Noti. Podczas wernisażu Ewa Gołębiowska, dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie opowie o tym, jak „Recycling zaczyna się w głowie, a kończy na ulicy”.

Przez trzy kolejne kwietniowe weekendy w Galerii Wnętrz Domar odbędzie się szereg spotkań, warsztatów i prezentacji: m.in. będzie można zobaczyć jak powstają stołki Plopp Oskara Zięty, wziąć udział w warsztatach filcowania i slow-foodu. Dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, na czym polega segregacja odpadów i stworzyć własne etno-projekty. Natomiast osoby budujące domy i remontujące mieszkania dowiedzą się, jak wybrać przyjazne środowisku materiały i instalacje.

Ciekawym punktem festiwalu jest także przewidziana na 14 kwietnia 2010 r. konferencja dla przedsiębiorców organizowana przez Wrocławski Park Przemysłowy pod hasłem „Dlaczego warto być EKO? Rola ekodesignu w przedsiębiorstwie”. Na konferencji zostaną przedstawione ekonomiczne aspekty innowacji przyjaznych środowisku oraz dotyczące ich ustawodawstwo unijne. Uczestnicy będą mogli poznać także przykłady dobrych ekologicznych praktyk biznesowych z Niemiec i Polski.

Zamknięciu festiwalu, dnia 28 kwietnia 2010 r., towarzyszył będzie panel dyskusyjny zorganizowany w galerii BWA Design we Wrocławiu pt. „Nowe tworzywa i materiały – szansa dla Ziemi czy zagrożenie?” Na ten temat dyskutować będą zaproszeni przez BWA Wrocław oraz magazyn Weranda Country naukowcy, projektanci, eksperci i producenci.

Szczegółowy plan wydarzeń festiwalu oraz program warsztatów można znaleźć na stronie www.domar.pl

Źródło i ilustracje: www.domar.pl