2010-07-12


Już 16 lipca w toruńskim CSW rozpocznie się wystawa pt. „Nie zapomnij o mnie!” prezentująca pamiątki z Polski, zaprojektowane przez młodych polskich projektantów: Katarzynę Molicką, Michała Sowę, FONTARTE, Roberta Pludrę, Matyldę Sałajewską, Jana Jaworskiego, Magdę Kryńską, Grzegorza Sławińskiego, Joannę Sowulę, Pawła Dadoka, Joannę Madej, Magdalenę Łapińską, Klarę Jankiewicz, Helenę Czernek, Michała Jońce, Sebastiana Bałuta, Olę Mirecką oraz duet AZE design.
 
Skąd pomysł na zorganizowanie tego typu przeglądu?

Punktem wyjścia dla kuratorki wystawy, Marty Kołacz, była refleksja o potrzebie gromadzenia przedmiotów, które w naszej pamięci przywołują wspomnienie konkretnego miejsca. Potrzeba ta jest wspólna dla wszystkich współczesnych podróżników. Pamiątka to smak kultury regionalnej w miniaturze. Pamiątka to nośnik znaczeń o etnicznych i geograficznych konotacjach, element budowania naszej własnej, glokalnej tożsamości.

Regionalne inspiracje w dizajnie podkreślają różnorodność i wyjątkowość lokalnych produktów, stanowią o ich unikatowości w skali globalnej. Choć tradycyjne, ludowe pamiątki nadal mają się dobrze, coraz częściej również młodzi projektanci sięgają po tematykę związaną z segmentem turystycznych souvenirów, tworząc obiekty o zupełnie nowej jakości wizualnej i sentymentalnej.

Przez wiele lat rolę sztandarowej pamiątki made in Poland pełniło ludowe rękodzieło, sprzedawane w Cepelii. Później, po transformacji ustrojowej, alternatywą stały się importowane w dużych ilościach pluszaki, ceramiczne figurki, a także akcesoria rycerskie. Współcześni projektanci temat regionalnej tożsamości podejmuję nieco inaczej.

Zorganizowane w ostatnim czasie konkursy na gadżety i pamiątki z Polski, przyniosły rozwiązania w postaci nowych, często bardzo świeżych pomysłów na promocję polskiej kultury. Te szczególne przedmioty, projektowane przez młodych ludzi, często studentów, wprowadzają ferment w tradycyjny rynek pamiątkarski.

Źródło i zdjęcia: www.csw.torun.pl