2012-12-04


School of Form w Poznaniu i Zakład Badań nad Kulturą Wizualną i Materialną w Instytucie Socjologii UAM zapraszają na konferencję poświęconą interdyscyplinarności w projektowaniu.

Tytuł konferencji odnosi się do tego, co we wzornictwie niewidzialne
sposobów myślenia i działania, przejawiających się w nowym podejściu do rozwiązywania złożonych problemów współczesnego świata. Projektanci coraz częściej odpowiedzialni są nie tylko za estetyzację kultury materialnej, ale pełnią także rolę „kulturowych pośredników między produkcją a konsumpcją” (Bourdieu, du Gay) lub zyskują reputację „profesjonalnych innowatorów” (Waisberg). Nie projektują rozwiązań w próżni – współpracują ze specjalistami różnych dziedzin.

To powód, dla którego organizatorzy konferencji postanowili przyjrzeć się modelowym rozwiązaniom projektowym, które angażują badaczy, naukowców, projektantów i innych specjalistów. I zadać sobie pytanie: ile takich faktycznie wdrażanych jest w Polsce? Jaka jest ich korzyść? Jakie wyzwania?

Organizatorzy zapraszają do zgłaszania propozycji:
1). wystąpień teoretycznych
„Liczymy na refleksje i komentarze teoretyczne, które uzupełnią prezentacje praktyków. Zapraszamy do zgłaszania abstraktów wystąpień teoretycznych”.

2). prezentacji studiów przypadków (także własnych realizacji) i projektów
„Szczególnie zależy nam na prezentacjach konkretnych przykładów współpracy specjalistów różnych dziedzin. Zapraszamy do zgłaszania studiów przypadków interdyscyplinarnych projektów”.

3). realizacji warsztatów
„Wszystkich, którzy chcą przetestować lub zaprezentować w działaniu narzędzia swojej pracy, zachęcamy do zgłaszania pomysłów na warsztaty towarzyszące konferencji. W aktywny sposób urozmaicą one program i umożliwią przećwiczenie w praktyce interdyscyplinarnych narzędzi i metod pracy projektowej”.

Konferencja otwarta jest dla przedstawicieli różnych środowisk:
projektantów i architektów
badaczy społecznych i marketingowych
strategów i brand managerów
socjologów, psychologów, antropologów i filozofów
przedsiębiorców i biznesmenów
teoretyków i krytyków dizajnu
wszystkich, dla których interdyscyplinarność jest nadrzędną zasadą stosowaną w pracy nad tworzeniem produktów, usług, interakcji i przestrzeni

Zgłoszenia należy wysyłać do dnia 10 grudnia 2012 na: dwadnizdizajnem@gmail.com.

W zgłoszeniu należy podać dane autora referatu (tytuł naukowy, adres, nr telefonu), tytuł referatu oraz załączyć abstrakt w formacie rtf (800–1000 znaków). Informacje o programie dostępne będą 17 grudnia. Opłata konferencyjna wynosi 150 PLN (przewidywane są zniżki dla studentów i doktorantów, opłata obejmuje posiłki i napoje podczas konferencji oraz imprezę towarzyszącą).
Planowana recenzowana publikacja pokonferencyjna.

Pomysł i organizacja:
Agata Nowotny / School of Form
Monika Rosińska / Zakład Badań nad Kulturą Wizualną i Materialną, Instytut Socjologii UAM

Opieka merytoryczna:
dr Maja Brzozowska-Brywczyńska (UAM), Wojciech Dziedzic (SoF, Gerrit Rietveld Academie), Agnieszka Jacobson-Cielecka (SoF), dr Ewa Klekot (SoF, UW), prof. Marek Krajewski (UAM), dr Norbert Leśniewski (SoF, UAM), Bartosz Mucha (SoF), Agata Nowotny (SoF), Monika Rosińska (UAM, SoF), dr Marta Skowrońska (UAM), dr Agnieszka Szóstek (SoF), dr Dawid Wiener (SoF), dr Oskar Zięta (SoF).