2011-10-05


Montaż instalacji na Quai d'Orsay. Fot. Archiwum MEK.


Już od 1 października paryski bulwar Quai d’Orsay, niedaleko wieży Eiffla, zamieni się w park doświadczeń kulturowych… A wszystko za sprawą wystawy „Polski etnodizajn w Paryżu”, w ramach której etnodizajnerskie mega-zabawki MEK zagoszczą w przestrzeni miasta.  
 
"Polski etnodizajn w Paryżu" to przedsięwzięcie polegające na promocji kultury polskiej wśród publiczności paryskiej poprzez upowszechnienie zjawiska współczesnej polskiej sztuki użytkowej czerpiącej z zasobów tradycji i dziedzictwa regionalnego. Prezentowane w Paryżu instalacje są wynikiem przetworzenia tradycyjnych motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych, charakterystycznych dla Małopolski. Stanowią wyraz szacunku dla dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie. Za bezpośrednią inspirację projektantom posłużyły obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Artystycznie przetworzone, przeskalowane i przeniesione na grunt współczesności pokazują, jak atrakcyjna może być przestrzeń miejska, jeśli w sposób przemyślany wprowadzić do niej dizajn inspirowany etnografią. Projekt jest propozycją refleksji nad kondycją ludzką w świecie ponowoczesnym i rosnącą potrzebą odwoływania się do dziedzictwa kultury tradycyjnej, umożliwiającej współczesnemu odbiorcy budowanie własnej wyrazistości.
 
Akcja stanowi część programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Patronat honorowy objęli nad nią Rachida Dati, mer 7 dzielnicy Paryża oraz Amabasador RP we Francji Tomasz Orłowski.
 
„Polski etnodizajn w Paryżu”
Quai d’Orsay, niedaleko Placu Inwalidów i wieży Eiffla
otwarcie: 1 października 2011 r., godz. 10.30
wystawa potrwa do 10 października 2011 r.
 
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.