2010-06-02Jeszcze tylko do 13 czerwca można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury wystawę Ilony Karwińskiej – „Polski neon”. Artystka, która na co dzień mieszka i pracuje w Londynie, zwróciła uwagę na polskie neony dzięki swoim zagranicznym znajomym, którzy w 2005 r. odwiedzili ją w Polsce. W połowie 2006 r. zaczęła dokumentować warszawskie neony, a w kolejnych latach rozszerzyła pole zainteresowań na cały kraj. W ramach ekspozycji prezentowane są neony z lat 60-tych i 70-tych.

Fotografie Ilony Karwińskiej to ciekawa dokumentacja znikającego świata dawnej reklamy oraz grafiki, która podobnie jak architektura z lat 1945-89 zyskuje dziś uznanie godne dzieł sztuki. Wystawa w Muzeum Architektury wprawdzie jest kolejną odsłoną tego projektu, ale pierwszą, na której, oprócz neonów warszawskich, prezentowane są także najciekawsze przykłady z innych polskich miast, m.in. z Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia.

Na wystawie, obok zdjęć prezentowanych w formie wielkoformatowych odbitek oraz podświetlanych kasetonów, można zobaczyć także prawdziwe neony. Są to między innymi uratowane przez artystkę „Kino Praha” (pochodzące ze zburzonego w 2004 r. budynku kina), szlaczek z „Tkanin Dekoracyjnych” (do niedawna zdobiący sklep z dywanami oraz tkaninami na ul. Nowowiejskiej) i odnowiony „Berlin” (wiszący nad sklepem ze sprzętem elektrycznym, a wcześniej z upominkami przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie). Zostanie też zaprezentowany neon „Ambasador” pochodzący z restauracji o tej nazwie, mieszczącej się niegdyś przy Al. Ujazdowskich.

 
„Polski neon” // 5 maja-13 czerwca 2010 r.
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, Wrocław, Wrocław
 
Źródło: www.ma.wroc.pl