2012-12-17Pomysł utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich narodził się w 1996 roku. Od tego czasu w kwadracie ulic Zamenhofa, Anielewicza, Lewartowskiego i Karmelickiej na warszawskim Muranowie, trwają prace, by serce dawnej dzielnicy żydowskiej, której część stała się w 1940 roku obszarem getta, znowu zabiło. Oddanie budynku według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, nastąpić ma w 2013 roku. Aktualnie trwają prace wykończeniowe oraz aranżowanie wystawy stałej.

Uruchomiono także konkurs na projekt mezuzy na drzwi nowego gmachu muzeum.

Mezuza to mający wartość symboliczną, historyczną i religijną pojemnik, zawierający zwinięty pergamin z naniesionymi nań dwoma błogosławieństwami – fragmentami Tory – umieszczony przy wejściu do domy. Konkurs ma charakter międzynarodowy.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu. Ma on bowiem szansę pokazać, w jaki sposób to, co tradycyjne, znajduje swój kształt w skomercjalizowanym świecie.

 

Parterem konkursu jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, patronem Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych.