2012-09-13Jeszcze dziś rozszyfrowanie skrótu ZPT dla wielu nie jest trudnym zadaniem. Biorąc jednak pod uwagę, że coraz częściej szkoły przekazują umiejętności raczej w zakresie precyzyjnego operowania myszką komputerową niż władania młotkiem, to faktycznie naukę zbijania budek lęgowych trzeba przełożyć na niedzielne popołudnie z rodzicami aniżeli zajęcia praktyczno-techniczne.

Budowanie karmników i domków dla ptaków było jedną, obok robienia na drutach czy tarcia marchewki na surówkę, z czynności, od których zaczynało się jesienią rok szkolny. Do sentymentalnego powrotu do tamtych czasów zachęcił nas najnowszy projekt japońskiego studia projektowego Nendo, wykonany dla Momofuku Ando Center, placówki zajmującej się promowaniem aktywności człowieka w naturze i zwiększaniem kontaktu z nią.

Dom dla ptaków, noszący w języku angielskim bardziej wymowną nazwę – bird-apartment – zainstalowany został w lesie Komoro, w górzystej prefekturze japońskiego Nagano.

Na jednej ścianie znajdują się otworki do siedemdziesięciu ośmiu miejsc lęgowych, na drugiej, jest wejście dla jednej osoby – to punkt obserwacyjny, z którego można podglądać życie ptasich rodzin.

Zdjęcia:
www.nendo.jp