2010-01-28

wystawa „My, berlińczycy! Wir Berliner! Historia polsko-niemieckiego sąsiedztwa”

Dwie prace związane z Polską zdobyły nagrody w konkursie red dot 2009 – obie w kategorii Communication design.
Wśród nagrodzonych projektów znalazła się wystawa pt. „My, berlińczycy! Wir Berliner! Historia polsko-niemieckiego sąsiedztwa” przygotowana przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, we współpracy ze Stadtmuseum Berlin i Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ekspozycja, której oprawę przygotowała poznańska Grupa Projektowa Ptasia 30, została nagrodzona w dziedzinie Information design/public space. Jury doceniło konsekwentną ideę wykorzystania słów i liter w trójwymiarowej przestrzeni, jako zwartego elementu designu.

Drugim nagrodzonym projektem jest oprawa graficzna TVN Warszawa. Jury konkursy spodobała się dynamika i różnorodność grafiki, która oddaje ducha miasta: niejednolitą, rozproszoną tożsamość Warszawy, której mieszkańcy to często przyjezdni. Autorem oprawy jest monachijska firma Velvet Mediendesign GmbH.
Red dot jest obecnie największym konkursem designerskim na świecie, w którym bierze udział blisko dwanaście tysięcy firm i podmiotów z ponad sześćdzisięciu krajów. Nagroda red dot przyznawana jest w trzech kategoriach: produkt, komunikacja i koncept. Zwycięskie produkty i projekty wystawiane są co roku w muzeum red dot w Essen oraz publikowane w prestiżowym katalogu.