2012-09-24

Rysunek-projekt przedstawiajacy pokój wypoczynkowy w Shangri La, P. Vary, Rene Martin, 1937 r.


Mohamed Zakariya


Hiszpania, ok. 1500 r.

Kiedy w wieku dwunastu lat, po śmierci ojca, została okrzyknięta „najbogatszą dziewczynką świata”, media skierowały na nią swoją uwagę i tak trwały przy niej już praktycznie przez całe życie.

Doris Duke (1912–1993) – kolekcjonerka sztuki i filantropka, zbudowała jedną z największych i najbardziej bogatych kolekcji prywatnych poświęconych sztuce Islamu. Dziś można podziwiać ją w Museum of Arts and Design w Nowym Jorku. Prezentując zabytkowe obiekty oraz rzeczy, które powstały na zamówienie Duke w tradycyjnych warsztatach rzemieślniczych czy nowoczesnych studiach projektowych, kuratorzy wystawy zapraszają na spacer po Shangri La – prywatnej rezydencji Duke w Honolulu na Hawajach.

Jej nazwa odnosi się do fikcyjnej krainy opisanej przez Jamesa Hiltona w powieści „Zaginiony horyzont” (1933), zamieszkałej przez ludzi mądrych, szczęśliwych i długowiecznych. Mieszkańcy Shangri La otaczali się tylko niezbędnymi rzeczami (stroniąc od zbytku) oraz ważnymi dla ducha: książkami czy instrumentami muzycznymi.

Kolekcja Doris Duke nie jest fikcyjna. Zrodziła się w wyniku podróży poślubnej – najpierw do Indii, gdzie zachwyciła się architekturą mauzoleum Tadź Mahal, a później na Hawaje, które okazały się wymarzonym miejscem pod budowę rezydencji, swoistego domu i muzeum w jednym.

Podczas wystawy można zobaczyć fotografie dokumentujące architekturę i wystrój wnętrz Shangri La, a ponadto obiekty, które nigdy wcześniej nie opuściły białych murów rezydencji – ceramikę, meble, tekstylia, biżuterię z Hiszpanii, krajów Afryki Północnej, Azji Centralnej i Południowej. Artefaktom towarzyszą prace sześciu współczesnych artystów, którzy w ramach programu Shangri La’s Contemporary Artists Residency, stworzyli własne interpretacje sztuki Islamu.
 
„Doris Duke’s Shangri La: Architecture, Landscape, and Islamic Art”
7 września 2012 – 7 lutego 2013
Museum of Arts and Design w Nowym Jorku
Źródło:
www.madmuseum.org