2011-03-02


Czy można poczuć smak Holandii nie wychodząc z domu? Dzięki zestawowi glinianych naczyń zaprojektowanemu przez Lonny van Ryswyck i Nadine rzeczy nieprawdopodobne mogą stać się możliwe...
 
Clay Service – zestaw ceramicznych talerzyków i misek wypalonych z gliny z sześciu różnych rejonów Holandii, to dosłowne i metaforyczne odniesienie do ziemi-rodzicielki. Ziemia to od wieków podstawowy budulec, jakim posługuje się człowiek: powstają z niej domy, naczynia, ozdoby. Dziś, w czasach zmechanizowanej produkcji, często zapominamy o tym, jakie możliwości istnieją w zasięgu ręki.
 
Ważnym elementem projektu Atelier NL było zachowanie symbiozy przedmiotu i jego miejsca pochodzenia. Efektem są gliniane naczynia intrygujące pewną surowością, szorstkością, odwołujące się zarówno do ogólnych zjawisk kulturowych, jak i konkretnej części Holandii. Każda sztuka jest oznaczona symbolem, który informuje z jakiej części kraju pochodzi.
 
To projekt, który pokazuje związek człowieka z ziemią, na której buduje domy, uprawia rośliny, wypasa zwierzęta, z której wytwarza naczynia. Projekt zachęca do rozważań i skojarzeń kulturowych. To także przykład na to, że dizajn może być traktowany jak projektowanie życia.

Źródło i zdjęcia: www.ateliernl.com