2011-09-19


Projekt Awateef to wynik współpracy polskich projektantów ze studia Knockoutdesign oraz palestyńskich rzemieślników z wioski Kfar Manda w Galilei, która cechuje się jednym z najwyższych poziomów bezrobocia na terenie Izraela, szczególnie wśród kobiet. Z tego powodu Sindyanna HaGalil, żydowsko-arabska organizacja non-profit, uruchomiła ośrodek, którego celem jest poprawa sytuacji ekonomicznej kobiet arabskich poprzez zatrudnianie ich przy produkcji ręcznie wyplatanych koszy.

Celem współpracy Knockoutdesign i rzemieślników było zaprojektowanie szerokiego wachlarza produktów, które mogłyby być konkurencyjne na globalnym rynku, a jednak zakorzenione w lokalnych tradycjach rękodzielniczych. Jednocześnie bardzo ważnym założeniem była poprawa sytuacji ekonomicznej kobiet z Kfar Manda bezpośrednio poprzez zatrudnienie ich przy produkcji, jak pośrednio poprzez zaprezentowanie ich umiejętności na arenie międzynarodowej.

 
Kosz Awateef do przechowywania rozmaitych przedmiotów jest inspirowany formą tradycyjnego palestyńskiego kosza. Aluminiowa pokrywka zastąpiła tę plecioną – mniej praktyczną i funkcjonalną. Kosz, tak jak pozostałe obiekty z serii Awateef powstał poprzez połączenie technologii cięcia laserem i wyoblania z wyplataniem rattanu. Części aluminiowe zostały poddane anodowaniu, dzięki czemu w ciekawy sposób kontrastują z naturalnym i surowym charakterem rattanu. 
Lampy Awateef są nowym rodzajem produktu, który dotychczas nie funkcjonował wśród tradycyjnie wyplatanych przedmiotów. Zaprojektowane obręcze aluminiowe umożliwiają stworzenie podwójnej ścianki abażuru oraz kontrolę nad powstającą formą. Kolor metalowych części oraz kolor kabla podkreślają kontrast między nowoczesnym a tradycyjnym.
  
Wazony Awateef stanowią wariację na temat klasycznych wazonów wykonywanych z innych materiałów.
 
 
Produkty Awateef dostępne są na zamówienie: studio@knockoutdesign.eu