2011-01-28


Zakazany owoc – tak niejednokrotnie można by powiedzieć o drogim dizajnie, niedostępnym dla przeciętnego użytkownika. Szwedzcy projektanci Mattias Rask i Tor Palm postanowili nieco odczarować myślenie, że dobry (lub modny) produkt musi sporo kosztować. Jednakże wymyślona przez nich seria lamp, stołków oraz szafek, wykonana we współpracy z południowoafrykańskimi rzemieślnikami, pewnie też nie należy do najtańszych …
 
W porozumieniu z Furntech  (South Africa’s Centre of Excellence) projektanci spędzili cztery tygodnie w Capetown, gdzie współpracowali z lokalnymi ceramikami, metaloplastykami i stolarzami. W wyniku tej współpracy powstały gliniane, ręcznie malowane lampy nawiązujące formą i zdobieniami do truskawek, stołki z wyciąganymi nóżkami oraz model szafki.
 
Ich celem było ożywienie lokalnego rynku pracy, jak i przeszczepienie egzotycznych inspiracji, wiedzy i doświadczenia na grunt europejski. Aktualnie projektanci pracują w Wietnamie. Ciekawe, jak tym razem skończy się ich daleka podróż?
 
 
Źródło i zdjęcia: www.glimpt.se