2010-03-08


W trzeciej edycji plebiscytu BRYŁA I MAKABRYŁA ROKU wzięło udział ponad 5 tys. internautów. Według głosowania najlepszym budynkiem 2009 roku okazał się łódzki Hotel Andels
, który powstał w XIX-wiecznych murach Przędzalni Izraela Poznańskiego. Na drugim miejscu znalazła się nowa część Renomy we Wrocławiu autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. Trzecią nagrodę otrzymał nowoczesny pawilon stacji paliw, położony na drodze do Wieliczki, zrealizowany przez architektów z pracowni Group_A.

Na piątym miejscu uplasował się projekt grupy Beton – kościół Votum Aleksa w Tarnowie nad Wisłą. Bryła kościoła cechuje się dopasowaniem architektury do krajobrazu – wszechobecnej zieleni.
Drewnianą konstrukcję oparto na żelbetowej płycie, a całą formę pokryto gontem. Do wnętrza kościoła prowadzą dwuskrzydłowe drzwi. Niewielka przestrzeń świątyni oświetlona jest dzięki przeszkleniu tylnej ściany szczytowej. Ściana ta stanowi niecodzienne tło dla ołtarza. Zaproponowana przez
architektów realizacja ma pomagać w wyciszeniu i uspokojeniu myśli. Projekt Marty Rowińskiej i Lecha Rowińskiego został włączony przez Agnieszkę Jacobson Cielecką do wystawy „Naturalne zasoby polskiego designu” – prezentowaną w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli oraz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie podczas Festiwalu Etnodizajnu 2009.
 
Źródło i zdjęcia: www.bryla.gazetadom.pl