2011-01-21


Pracownia 109 Projektowania Grafiki Wydawniczej i Typografii, jedna z czterech głównych pracowni projektowych na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, zaprasza na wykład Roberta Olesia pt. „Wichrzyciele i drożdże”. Kim są tytułowi wichrzyciele? To ludzie, którzy próbują zburzyć zastany porządek i stworzyć nowy ład. Ich nowe idee z czasem ewoluują, stają się normą, by w końcu ulec kolejnej anarchii. Każda rewolucja potrzebuje odrobiny fermentu. W typografii tą pożywką dla nowych rozwiązań jest sztuka awangardowa.
 
Wykład będzie poświęcony najważniejszym postaciom modernistycznej typografii na tle XX wieku. Próbą pokazania, w jaki sposób z działań awangardowych zrodził się fenomen szwajcarskiej typografii. Typografii, która z czasem stała się metodycznym stylem międzynarodowym, by w końcu ulec kolejnej anarchii: temu co obecnie nazywamy szwajcarskim punkiem, nową falą projektowania postmodernistycznego.
 
Podczas spotkania zostanie też przedstawiona subiektywna analiza pism drukarskich, które zdominowały stylistykę tamtych lat.
 
ASP Łódź,ul. Wojska polskiego 121
pawilon B, piętro 1, sala 109
wtorek, 25.01.2011, godz. 14.00
 
Źródło: www.109.asp.lodz.pl