2012-03-08

Najnowsze wycinanki Kasi Kmity (ur. 1972 r.) prezentowane od 9 marca w Galerii Olympia to opowiedziane prostym językiem historie tychże właśnie produktów luksusowych. Na jednej mamy kultowy flakonik Chanel N°5, tyle że podwojone „n” w nazwie produktu zamienia 100 mililitrów perfumowanej wody za pół tysiąca złotych w 100 mililitrów perfumowanej wody za pół setki. Odwrócenie o 180 stopni litery „V” w monogramie Louis Vuitton redukuje cenę torebki z dwóch tysięcy do dwustu. Podobnie z butami Manolo Blahnika, gdzie „B” i „l” zlewając się w kształt litery „M”, oferuje nam ponad 90-procentową obniżkę. Jeszcze nie tak dawno, gdy świat Zachodu śnił sen o dostatku i bezpieczeństwie, status tego typu przedmiotów był jednoznaczny. Podróbki były dla tych, co chcieliby, ale nie mogą. Dla małych kłamczuszków i pozorantów. Teraz, gdy do głosu doszło pokolenie niezadowolonych, a kryzys ekonomiczny z przejściowej infekcji zamienił się w chorobę przewlekłą, nasz stosunek do plagiatu ulega zmianie. Ogólnoświatowe protesty przeciw umowie ACTA najlepiej pokazują, że nie jest już dla nas jednoznaczne, kto kogo tak naprawdę okrada – producent podróbek producenta wyrobów luksusowych czy może producent wyrobów luksusowych nas wszystkich, tych konsumujących na Zachodzie oraz tych wytwarzających na Wschodzie.

Ta sama dwuznaczność kryje się w precyzji, z jaką wykonane są ostatnie prace Kmity. Zarówno oglądane z większej odległości jak i na reprodukcji, sprawiają wrażenie hiperrealistycznego obrazu lub fotografii reklamowej. Z tradycyjną łowicką wycinanką, od której Kasia Kmita rozpoczęła swoją artystyczną karierę, łączy je już chyba tylko materia, z której zostały wykonane (papier) oraz narzędzie (nożyczki). Trudno stwierdzić co jest cytatem, a co pierwowzorem.

WYTNIJ_WKLEJ to pierwsza indywidualna wystawa Kasi Kmity w Galerii OLYMPIA. Wcześniej można było zobaczyć jej prace na 4 wystawach zbiorowych organizowanych przez Galerię: Pink Cube [2010]; 20 Years After [Amsterdam 2010]; Olympia, Olimpia [2009]; Formy do ciastek [2008]. Wystawiała również m.in. w Berlinie, Pradze, Londynie, Budapeszcie.

Otwarcie // 09.03.2012 // piątek // godz. 19:00
Galeria Olympia // ul. Józefa 18, 31-056 Kraków

Źródło i zdjęcia: www.olympiagaleria.pl