2010-08-16
Zabawki dziecięce to wehikuły wyobraźni, które pozwalają przenieść się na statek piracki, w kosmos albo w groźną dżunglę. To także wehikuły w sensie dosłownym – hulajnogi, rowerki, konie na biegunach. Ruch od zawsze fascynował człowieka. W projektowaniu dla dzieci wyrazem tej fascynacji są zarówno duże urządzenia, jak huśtawki czy karuzele, jak i małe, nieraz wręcz kieszonkowych rozmiarów, zabawki, które towarzyszą dziecku w poznawaniu świata.

Alice Melvin –  młoda, angielska projektantka, zaproponowała serię papierowych wycinanek typu „Cut out & Make”. Gotowe szablony z postaciami zwierząt, zabawek i ludzi bawią i uczą. Dziecko nabywa zręczności podczas wycinania poszczególnych elementów oraz uczy się cierpliwości, kiedy skleja je w jedną całość. Ten mały akt tworzenia to jednocześnie lekcja o otaczającym go świecie. Z czasem okazuje się bowiem, że pewne motywy obecne są także w innych kulturach – że czerwony konik lub też koń na biegunach nie jest wyłącznie wspomnieniem z dzieciństwa, ale wzorem powtarzanym przez inne kultury europejskie.Zabawka dziecięca – konik. Osadzona na kółkach figurka konia z korpusem „z klocka”, wycinana z kawałków drewna, polichromowana z grzywą i ogonem ze skórki z futrem. (Lesiów, pow. radomski, woj. mazowieckie, 1973 r., sygn. 53008 MEK)


Zabawka – koń na biegunach. Wycinany z drewna, głowa i siedzisko płaskie z deski. Pierwotnie polichromowany, zdobiony ryzowaniem w motywy geometryczne i roślinne. (Kraków, zak. 1939 r., sygn. 9614 MEK)
Źródło i fotografie: www.alicemelvin.com oraz www.etnomuzeum.eu