2012-03-01

„From Russia with love” to najnowsza kolekcja dywanów Jana Katha, która – podobnie jak jego poprzednie projekty – wydobywa piękno lokalnych motywów wpisując je w nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo. Tym razem ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektantów dywanów nawiązał do wzorów kwiatowych zdobiących rosyjskie chusty, do dziś noszone przez kobiety w małych wiejskich miejscowościach.

Kath, mimo iż w młodości buntował się przeciwko kontynuowaniu rodzinnej tradycji, prowadzi dziś firmę zatrudniającą ponad trzy tysiące osób i produkującą dywany o światowej renomie. Każdy z nich jest tkany ręcznie według dawnych rękodzielniczych technik. Do produkcji dywanów w fabrykach Katha wykorzystywane są naturalne materiały, takie jak tybetańska wełna, chiński jedwab, pokrzywa czy konopie. Do barwienia materiałów używane są ekologiczne technologie. 

Kath inspiracje znajduje odbywając podróże do największych światowych metropolii – Istambułu, Nowego Jorku, Tokio, Bejrutu czy Sydney, jak i poznając mniejsze miejscowości w Rosji, Nepalu, na Bliskim Wschodzie. Nie bez znaczenia jest także wpływ otoczenia rodzinnego, nieco industrialnego Zagłębia Ruhry.

 

Źródło i zdjęcia: http://jan-kath.de