2011-11-21
„Play-less toys”, to przewrotna seria mebli dziecięcych zaprojektowana przez holenderską projektantkę Marloe Bakx. Przewrotna, bo w tym wypadku zabawa wiąże się z brakiem zabawek… Autorka doszła do wniosku, że pudła pełne klocków, lalek i pluszaków często zagracają przestrzeń. Nie wspominając o zabawkach, które zamiast w pokoju dziecięcym zalegają na kuchennej podłodze, na kanapie w salonie, w przedpokoju między butami. Postanowiła więc wymyślić takie rozwiązania, które, jak twierdzi – „pogodzą interesy dzieci i rodziców”.
 
Estetyka zabawek też nie jest tu bez znaczenia. Zabawki Marloe Bakx zrobione są z prostych, naturalnych materiałów, ich kolorystyka jest jasna i spokojna. Inaczej niż plastikowe, produkowane masowo w Chinach, zabawki o krzykliwych kolorach, najczęściej z wizerunkami jakichś postaci.
 
Seria „play-less toys” jest także autorskim komentarzem Bakx do współczesnych relacji rodzinnych. Jak zauważa, coraz więcej ludzi wokół niej żyje osobno. Spotykają się tylko w weekendy, bo mają dzieci. Zabawki umożliwiają więc dzieciom samodzielną zabawę – na bujanym fotelu czy końskim siodle. Jednocześnie dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi, nie powodują u rodziców dodatkowej frustracji obrazem zabałaganionego mieszkania.
 
Źródło i zdjęcia: www.marloebakx.nl